Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ

ОКТОМВРИ

 
 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 03.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Музичка писменост

Наставна единица: Примена на 3/4 такт во ритмички и мелодиски вежби; Пееме и свириме во 3/4 такт - “Еден, два, три!”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за 3/4 такт;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; навики за правилно слушање и изведување на ритмички вежби

 функционални: да го воочуваат и идентификуваат триделениот такт и неговата метричка слика, да разликуваат теза и арза; да разликуваат 2/4 и 3/4 такт

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: листови на кои се нацртани знаците за теза и арза

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- постројување во редица, формирање на групи по двајца и тројца ученици според барањето кој такт треба да го прикажат 2/4 и 3/4 - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање на инструкции:

  - формирање групи

  - задавање задачи

   2. Координирање на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Работа во две групи - учениците да пронајдат во учебникот вежба или песничка напишана во 2/4 и 3/4 такт

  • I - група - во 2/4 такт
  • II - група - во 3/4 такт

-          секоја група да ја објасни метричката слика на тактот

2. Пење и тактирање на ритмичка вежба

-“Еден, два, три!” - учебник стр. 27

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Изведување на ритмичката вежба -“Еден, два, три!” во групи

 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 04.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Музичка писменост

Наставна единица: Четириделен 4/4 такт;

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со поимот четириделен такт и неговата метричка слика; да научат да тактираат музички вежби во 4/4 такт

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; навики за правилно слушање и изведување на ритмички вежби

 функционални: да ја воочуваат и идентификуваат метричката слика на четириделениот такт, да воочуваат и разликуваат теза и арза кај 4/4 такт, да го разликуваат 4/4 такт од другите изучени тактови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: листови на кои се нацртани знаците за теза и арза

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Свирење и пење на ритмичка вежба со ДМИ - “Еден, два, три!” - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање на инструкции за работа, демонстрирање

- метричка слика

   2. Координирање на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Запознавање со четириделен 4/4 такт:

-          учениците се поставуват во редица по групи од четворица, меѓу групите се повлекува линија, секоја група добива листови со нацртаните знаци теза и арза

-          секоја група брои до 4 при што ученикот кој го држи листот со тезата при броењето го дига над глава а ученикот кој го држи листот со арзата го истакнува во висина на градите

 2. Запознавање со метричката слика на четириделниот такт

-          бележење во нотна тетратка

3. Пење и тактирање на ритмичка вежба во четириделен такт - учебник стр. 29

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Изведување на ритмички вежби во 4/4 такт во групи

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 10.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Музичка писменост

Наставна единица: Примена на 4/4 такт во ритмички и мелодиски вежби;

Пееме и свириме на ДМИ - “Четири по четири”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за 4/4 такт;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; навики за правилно слушање и изведување на ритмички вежби

 функционални: да го воочуваат и идентификуваат четириделениот такт и неговата метричка слика, да разликуваат теза и арза; да разликуваат 2/4, 3/4 и 4/4 такт

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: листови на кои се нацртани знаците за теза и арза

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- постројување во редица, формирање на групи по двајца, тројца и четворица ученици според барањето кој такт треба да го прикажат 2/4, 3/4 и 4/4 - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Давање на инструкции:

  - формирање групи

  - задавање задачи

   2. Координирање на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Работа во три групи - учениците да пронајдат во учебникот вежба или песничка напишана во 2/4, 3/4 и 4/4 такт

  • I - група - во 2/4 такт
  • II - група - во 3/4 такт
  • III - група - во 4/4 такт

-          секоја група да ја објасни метричката слика на тактот

2. Пење и тактирање на ритмичка вежба

“Четири по четири”

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Изведување на ритмичката вежба “Четири по четири” во групи

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 11.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Музичко изрaзувaњe и творeњe

Наставна единица: Музичко изразување и творење

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените тактови мери

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; навики за правилно слушање и изведување на ритмички вежби

 функционални: да ја воочуваат и идентификуваат метричката слика на изучени тактови; да воочуваат и разликуваат теза и арза; да ги развиваат креативните способности

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: картон, прибор за цртање

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Повторување на метричката слика на изучени тактови

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање на инструкции за работа

   2. Координирање на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Работа во групи - изработка на плочка во одреден такт:

  •  I група - двочетвртински такт
  •  II група - тричетвртински такт
  •  III група - четиричетвртински такт

 2. Игра со плочки:

  • ученик повикан од наставникот бира по едено другарче од секоја група
  • учениците застануваат пред табла покажувајќи ги своите плочки
  • ученикот со неутрален слог, плескање со рацете или скокање, ги демонстрира тактовите времиња прикажани на плочките

3. Ротирање на задачите на групите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Составување на ритмички вежби со изработените плочки

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 17.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Музичка писменост

Наставна единица: Тонска  скала

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за поимот тонска скала и да се запознаат со елементите од тонската скала (стапало, степен, тетракорд)

 воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

 функционални: да воочуваат и идентификуваат стапало, степен, тетракорд кај тонската скала; да ги забележуваат тоновите од тонската скала со ноти на петолиние и истите мелодиски да ги читаат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ


ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- повторување на изучените тонови - нивното место во петолинието; симултано пеење на тонската скала

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Запишување на тонската скала на табла:

  • местото на изучените тонови во петолинието
  • поим за стапало, степен, тетракорд

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

      1. Тонска скала:

      - именување на тоновите - солмизациско

      - абецедно именување на тоновите

      - поим за стапало, степен, тетракорд

       2. Пеење на тонската скала - солмизациско и абецедно

       3. Свирење на тонската скала - флејта

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Пеење и свирење на тонската скала во групи и индивидуално