Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                         НОЕМВРИ >>

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:01.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:     Основи на музичката писменост

Наставна единица:  Претставување на различни тонски височини - тонови (до, фа, ре)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да се запознаат со различните тонски височини на тоновите до, фа, ре; да научат да ги забележуваат со пригодни симболи и да ги читаат и ритмизираат со различни траења

воспитни кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

-навики за правилно слушање и изведување на тоновите од тонската скала

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат  различните тонски височини на тоновите до, фа, ре да ги обележуваат со пригодни симболи и да ги читаат и ритмизираат со различни траења

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Вежби со довикување (кои тонски висини ги разликуваме кога довикуваме нечие име) - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со  тонските височини на тоновите до, фа, ре:
  • слушање на изведувањето на тоновите (ToolKID)
  • разликување на висината: ниски , високи, понизок од, повисок од
  1. Пеење на тоновите  со придружба на инструмент од програмата (ToolKID)
  2. Бележење на тоновите со пригодни симболи со траења 1:1, 1:2, 2:1

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: погоди го слушаниот тон

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:07.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    ,,Татковино наша,,  - слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат  композицијата; да ја доживеат содржината, исполнувањето и карактерот - расположението во музичкото дело

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура, патриотски чувства

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат  слушаната композиција и композиторот; изведувањето  и карактерот во музичкото дело

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какво е значењето на 11ми Октомври за нашата земја -  насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на ,,Татковино наша,,  - CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Преслушување на  химната на Р. Македонија и  ,,Татковино наша,, 

 
 

Предмет:        Музичко образование

Дата:14.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:       Пеење

Наставна единица:  Пеење на вежби и песни запишани со симболи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења  за различните графички прикази на ритам и мелодија на вежби и изучените песни; да научат да ритмизираат тонови со различни траења запишани со пригодни симболи

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство заритам и мелодија; навики за правилно слушање и пеење на песни

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат графичките прикази на ритам и мелодија; да ритмизираат мелодиски и ритмички вежби запишани со пригодни симболи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. како ги довикуваме другарчињата - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Колективно, групно и индивидуално пеење и ритмизирање на вежбите запишани со пригодни симболи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење и свирење на вежбите индивидуално

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:15.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:       Свирење на детски музички инструменти

Наставна единица:      Свирење на ДМИ - вежби на иста и различна висина - запишани со симболи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  детските музички инструменти; да научат да ритмизираат и свират со детски музички инструменти  вежби на иста и различна висина - запишани со симболи

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање и пеење на песни

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат тоналните висини на учените тонални функции; да ритмизираат и свират со детските музички инструменти  вежби запишани со пригодни симболи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви можат да бидат траењата на тоновите - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Колективно пеење и ритмизирање на вежбите со ДМИ запишани со пригодни симболи
  • Свирење на вежбите со ДМИ  -   во групи и индивидуално

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење и свирење на вежбите индивидуално

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:21.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    ,, Земјо македонска ,,слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат  композицијата; да ја доживеат содржината, исполнувањето и карактерот - расположението во музичкото дело

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура, патриотски чувства

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат  слушаната композиција и композиторот; изведувањето  и карактерот во музичкото дело

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какво е значењето на 23ти Октомври за нашата земја -  насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на ,,Земјо македонска,,   - CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 
  • пеење на песната со придружба на композицијата на ЦД

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Групно пеење на композицијата

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:28.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:     Совладување на ритмичките движења и чекорења на поставена кореографија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на музика

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена музика; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.       Слушање на композицијата ,, Земјо македонска ,, - повторување
  2.       Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Совладување на ритмичките движења на поставената кореографија и усогласување со музичките карактеристики на песната ,, Земјо македонска ,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Чекорење во ритам со придружба на музика, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведување на кореографија по групи и колективно

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:29.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:       Свирење на детски музички инструменти

Наставна единица:   Свирење на ДМИ – совладување на вежбите и техниката на свирење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  детските музички инструменти; да научат да ритмизираат и свират со детски музички инструменти, вежби запишани со пригодни симболи;

воспитни:   кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови

функционални:  да ги воочуваат и идентификуваат  детските музички инструменти; правилно да ракуваат и  ритмизираат и свират со детските музички инструменти  вежби со тоновите запишани со пригодни симболи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. произведување звуци со удар врз различни предмети
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со музички инструменти кои ги имаат учениците
  • дали се мелодиски или  ритмички
  • како се ракува со нив

2.       Колективно пеење и ритмизирање на вежби со ДМИ запишани со пригодни симболи

3.       Свирење на вежбите со ДМИ  -   во групи и индивидуално

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Свирење на вежбите со ДМИ  - индивидуално