Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:02.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  ,,Училишен ѕвон,, - обработка на песна 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната како творба од богатото творештво на песни за деца и да научат слухово да ја пеат 

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде не повикува септември? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната - ,,Училишен ѕвон,, - CD
  2. Разговор за текстот - каде се среќаваат децата во септември
  3. Меморирање на песната по музички реченици
  4. Пеење на песната во придружба на композицијата на  CD
  5. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната - слухово

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:03.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  ,,Училишен ѕвон,, - пеење на песната

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за песната како творба од богатото творештво на песни за деца; самостојно да  ја пеат со мелодија и текст

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со мелодија и текст со правилен пејачки став

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што го карактеризира септември? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Колективна интерпретација на песната - ,,Училишен ѕвон,, 
  2. Пеење на песната по групи
  3. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст - избираме најдобар изведувач

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната , евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на илустрација за песната

 
 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:09.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    ,,Химна на Р. Македонија,, - слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат  химната на Р. Македонија; да ја доживеат содржината и исполнувањето; да се запознаат со поимот свечена песна, приликите во кои таа се изведува и како се слуша (во исправен став)

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура, патриотски чувства

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат  химната на Р. Македонија; изведувањето,  приликите во кои таа се изведува и како се слуша (во исправен став)

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какво е значењето на 8ми Септември за нашата земја -  насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на ,,Денес над Македонија се раѓа,, - CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција - каде сме имале прилика да ја слушаме, во кои прилики се изведува (спортски натпревари)
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата
  • за што станува збор во текстот на песната (дали ни се познати имињата споменати во текстот, кои се тие)
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 
  • какво правилно се слуша химната на Р. Македонија - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на химната на Р. Македонија во исправен став

 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:10.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:      Основи на музичката писменост

Наставна единица:  Развивање на чувство за ритам - основи на музичката писменост

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за еднакви ритмички траења - долги и кратки; да научат да ги забележуваат со графички симболи; да научат да  читаат ритмички вежби со еднакви траења забележани со пригодни симболи

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

функционални: ученниците да воочуваат и идентификуваат еднакви ритмички траења - долги и кратки, истите да ги забележуваат со соодветен писмен симбол и да читаат еднакви траења забележани со пригодни симболи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Ајде да си играме, ајде да се броиме - броенки со еднакви траења
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.         Игра: Ајде кажи како прави....(часовникот, камбаната)

  • воочување на разликата во траењата - како би можеле писмено да ги  забележиме

2.         Ритмизирање по составени вежби

  • кои симболи се ќе ги употребиме за да ги забележиме траењата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање на еднакви, долги и кратки траења запишани со графички симболи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Забележување на бројалки со еднакви  траења со пригодни симболи

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:16.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:  Музичко-ритмичко чекорење на одреден марш

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на музика

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена песна; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Слушање и препознавање на маршева музика која учениците ја запознале во претходната учебна година - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на едноставни движења и усогласување со музичките карактеристики на одреден марш 

               -  изведување на кореографија на едноставни движења

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Чекорење во ритам со придружба на музика, евидентен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведување на кореографија по групи и колективно

 
 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:17.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  ,,Есен,, - обработка на песна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната како творба од богатото творештво на песни за деца и да научат слухово да ја пеат 

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кое годишно време ни доаѓа? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната -,,Есен,,   - CD
  2. Разговор за текстот - со што е богата есента
  3. Меморирање на песната по музички реченици
  4. Пеење на песната во придружба на композицијата на  CD
  5. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната - слухово, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално

 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:23.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:   Танцување – обработка на кореографија на песната „Есен“

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да стекнат знаења за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на музика

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена музика; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Пеење на песната „Есен“ - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Изведување на кореографија и усогласување со музичките карактеристики на песната „Есен“

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Чекорење во ритам со придружба на музика, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведување на кореографија по групи и колективно

 
 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:30.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  ,,Спомен чешма,, - обработка на песна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината и мелодијата на песната како творба од богатото творештво песни и да научат слухово да ја пеат 

воспитни: учениците да ги негуваат традициите на македонскиот фолклор и историја; да негуваат музички вкус за воочување на убавото во песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат песната - слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став и култивирана одделенска звучност

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како е опеана борбата на нашиот народ за ослободување, како се опеани борците кои ги дале своите животи за слободата, како народот се сеќава на нивното дело? - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната -,,Спомен чешма,, - CD
  2. Разговор за текстот
  3. Меморирање на песната по музички реченици
  4. Пеење на песната во придружба на композицијата на  CD
  5. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната - слухово, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално