Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:04.11.2009

Одд: III в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:     Слон – слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да ги прошират знаењата за поимот класична музика; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и  да го воочуваат и идентификуваат насловот и авторот на композицијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-кои композиции ги имаме запознато од творештвото на класичната музика -  насочен разговор - преслушување на композициите

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција ,,Слон ,,- CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:

              - какво е исполнувањето на композицијата, на кој инструмент се изведува

              -какво расположение буди музиката кај слушателот 

              -какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на композицијата - илустрирање

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:05.11.2009

Одд: III в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:      Слон – слушање музика и движење, ликовно или пак литерарно изразување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за музичката композиција; да ја доживеат содржината на композицијата, исполнувањето и истата да ја изразат преку движење, цртеж или литературна творба

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и  да го воочуваат и идентификуваат насловот и авторот на композицијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-кои композиции ги имаме запознато од творештвото на класичната музика -  насочен разговор - преслушување на композициите

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција ,,Слон ,,- CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададена задача учениците да ја изразат музиката со:

a.       движење,

b.       ликовно

c.       литерарно  - по избор на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на илустрациите и литературните творби

 
 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:11.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:    ,,Збогум, збогум ластовичке,, - обработка на песна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги запознаат и восприемат содржината и карактерот на песнта како творба од богатото творештво на песни за деца; да научат да ја пеат песната слухово

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна - слухово, истата да ја пеат, тактираат, да ја пеат со текст и свират со детските музички инструменти

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Каде есента ги носи птиците? - разговор

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната-ЦД
  2. Анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
  3. Пеење на песната - слухово по музички реченици
  4. Преслушување на песната и пеење со мелодија и текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно ,по групи и индивидуално

 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:12.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Mузика и движење

Наставна единица:       Збогум, збогум ластовичке - музика и игра (драматизација и движење)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за музичката композиција; да ја доживеат содржината на песната, исполнувањето и истата да ја изразат преку движење или драматизација

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат ритам и мелодија на слушана песна; изведувањето и  текстот на песната; истиот да го изразат на поинаков креативен начин преку движење, гестикулација и сл.

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-каде одат ластовичките -  насочен разговор -

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната  ,,Збогум, збогум ластовичке,,- CD
  2. Групно и индивидуално пеење на песната
  3. Преслушување на песната со зададена задача учениците да ја изразат музиката со:

a.       движење,

b.       драматизација

c.       по избор на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведба на кореографија и драматизација по парови и групи

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:18.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Mузика и движење

Наставна единица:        Совладување на музичката игра

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за музичката композиција; да ја доживеат содржината на песната, исполнувањето и истата да ја изразат преку движење или драматизација

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат ритам и мелодија на слушана песна; изведувањето и  текстот на песната; истиот да го изразат на поинаков креативен начин преку движење, гестикулација и сл.

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-каде одат ластовичките -  насочен разговор -

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната  ,,Збогум, збогум ластовичке,,- CD
  2. Групно и индивидуално пеење на песната
  3. Преслушување на песната со  совладување на движењата од музичката игра

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведба на кореографија и драматизација по парови и групи

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:19.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:      Роденден – слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да ги прошират знаењата за поимот класична музика; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и  да го воочуваат и идентификуваат насловот и авторот на композицијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-кои композиции ги имаме запознато од творештвото на класичната музика -  насочен разговор - преслушување на композициите

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција ,,Роденден,,- CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:

              - какво е исполнувањето на композицијата, на кој инструмент се изведува

              -какво расположение буди музиката кај слушателот 

              -какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на композицијата - илустрирање