Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

<<СЕПТЕМВРИ                                                                        НОЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 03.10.2011

  Одд.  V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Присвојни придавки

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за придавки; да се запознаат со поимот присвојни придавки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги воочуваат, разликуваат и идентификуваат присвојните придавки во текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Што се придавки - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на речениците и воочување на присвојните придавки;

2. Објаснување на поимите, координирање на работата, поттикнување на учениците за самостојна работа,

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Дискусија: што ни укажуваат придавките во

     речениците - анализа на реченици:

  - Заѕвони училишното ѕвонче.

  - Тоа ми се омилените бабини колачиња.

2. Дефинирање на поимот - присвојни придавки

3. Пронаоѓање присвојни придавки во текст

4. Пишување реченици со употреба на присвојни придавки

   - учебник страна 34

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Дефинирање на поимиот: присвојни придавки

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 04.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Присвојни придавки - вежби

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за присвојни придавки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги воочуваат, разликуваат и идентификуваат присвојните придавки во текст; да составуваат реченици со примена на присвојни придавки

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Што се присвојни придавки - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на текстот и песните и воочување на присвојните придавки;

2. Координирање на работата, поттикнување на учениците за самостојна работа,

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Пронаоѓање присвојни придавки во текстот ,,Мојата татковина,, и песните ,,Септемвриски напеви” и ,,Сончевина”

2. Пишување реченици со употреба на присвојни придавки

   - учебник страна 41

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Дефинирање на поимиот: присвојни придавки

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 05.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Бројни придавки

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за придавки; да се запознаат со поимот бројни придавки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги воочуваат, разликуваат и идентификуваат бројните придавки во текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Што означуваат присвојните придавки - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на речениците и воочување на бројните придавки;

2. Објаснување на поимите, координирање на работата, поттикнување на учениците за самостојна работа,

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Дискусија: (редни броеви) што означуваат придавките во речениците - анализа на реченици:

  - Јас седам во првата клупа.

  - Ние сме петто одделение.

2. Дефинирање на поимот - бројни придавки

3. Пишување реченици со употреба на бројни придавки

   - учебник страна 35

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Дефинирање на поимиот: бројни придавки

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 06.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Бројни придавки - вежби

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за бројни придавки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги воочуваат, разликуваат и идентификуваат бројните придавки во текст; да составуваат реченици со примена на бројни придавки

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Придавки (присвојни и бројни) - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа песната и воочување на бројните придавки;

2. Координирање на работата, поттикнување на учениците за самостојна работа,

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Пронаоѓање бројни придавки во песната ,,Септемвриски напеви”

2. Пишување реченици со употреба на бројни придавки

- учебник страна 41

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Дефинирање на поимите: бројни и присвојни придавки

 

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 10.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: 11 Октомври

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат да слушаат говор, континуирано, усно да се изразуваат за теми од минатото и историјата;

 воспитни: кај учениците да се создаде чувство на припадност кон татковината; развивање позитивни погледи и ставови кон историското минато на нашиот народ; да ги ценат и почитуваат луѓето кои го дале својот живот за слободата

 функционални: - учениците континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли; аргументирано да говорат за ликови и настани од историското минато на нашата земја; да вршат локализација на настаните по време и простор;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Македонија независна и самостојна држава - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Читање текст за настаните на 11 Октомври - историска читанка

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за опишаните настани

3.  Следење на говорот и изразувањето на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

Дискусија:

1. 11 Октомври 1941 г. - настани

     - локализација на настаните по време и простор;

     - запазување на редоследот на настаните

2. Значење на празникот 11 Октомври

    - придобивки - заклучоци на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на настан од 11 Октомври 1941

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 12.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Голема буква при пишување на празници чие име е напишано со број

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правописните правила за употреба на голема буква при пишување на празници чие име е напишано со број

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит за зачувување и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците правилно да ги применуваат правописните правила за пишување голема буква на празници чие име е напишано со број и со букви

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1.  Кој државен празник го одбележавме изминатиот ден? - запишување на одговорот на табла
  2. истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1. Демонстрирање на правилата за пишување на празниците - примери

   2. Насочување на учениците, следење на нивните излагања, корегирање на направените грешки

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Пополнување табела со државните празници во РМакедонија

празници чие име е напишано со букви

празници чие име е напишано со број

Осми септември

8 Септември

Единаесетти октомври

11 Октомври . . .


   - воочување на правилата за пишување на празници чие име е напишано со број

   - учебник страна 135

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

 Пишување реченици во кои се употребени имиња на празници со цифри

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 13.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Јазик - Што научив од јазик

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за присвојни и бројни придавки и употреба на голема буква при пишување имиња на држави, градови, области, нивни жители и празници чие име е напишано со број

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да воочуваат, разликуваат и идентификуваат присвојни и бројни придавки; правилно да употребуваат голема буква при пишување имиња на држави, градови, области, нивни жители и празници чие име е напишано со број

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Што учевме оваа учебна година од јазик - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот и воочување на:

-присвојните и бројните придавки;

-пишување голема буква.

2. Координирање на работата на групите и нивните излагања

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки


 Активности на учениците:

1. Работа во групи (три групи):

  - секоја група во својот текст од проектната активност ги пронаоѓа и класифицира присвојните и бројните придавки

  - препишување на имињата на државите од текстот - запишување на имињата на жителите на државите

2. Табела - пополнување табела:

-      државни празници во РМакедонија

празници чие име е напишано со букви

празници чие име е напишано со број

Осми септември

8 Септември

Единаесетти октомври

11 Октомври


СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Дефинирање на поимите: присвојни и бројни придавки и употреба на голема буква

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 14.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Што научив од јазик - граматичка вежба

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за присвојни и бројни придавки и употреба на голема буква при пишување имиња на држави, градови, области, нивни жители и празници чие име е напишано со број

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да воочуваат, разликуваат и идентификуваат присвојни и бројни придавки; правилно да употребуваат голема буква при пишување имиња на држави, градови, области, нивни жители и празници чие име е напишано со број

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. емоционална подготовка за решавање на граматичката вежба
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на работните листови

   2. Давање насоки за самостојна работа на учениците

   4. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:


1. Самостојно решавање на граматичката вежба

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Граматичка вежба - работен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Собирање на работните листови по што ќе следува анализа и вреднување

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 17.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Звучни и безвучни согласки

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со поделбата на согласките во нашиот јазик на звучни и безвучни;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги воочуваат, идентификуваат и правилно да ги изговараат звучните и безвучните согласки;  да ги разликуваат според начинот на кој тие настануваат во усната празнина;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Колку букви има во нашата азбука (кажување на азбуката)? - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Следење на искажувањата, поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Демонстрирање на начинот на откривање на звучноста на согласките

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Самогласки и согласки во нашиот јазик - разлики во формирањето на самогласките и согласките во усната празнина

1 Согласки во нашиот јазик - како настануваат и како ги изговараме - поделба (учебник стр.19):

        - звучни согласки

        - безвучни согласки                        

2. Препишување на табелата во тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Работа во парови: едниот ученик ги кажува звучните, а другиот безвучните согласки, парот ученици добива онолку поени колку што кажал точни парови звучни и безвучни согласки

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 18.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Јазик: Активности со звучни и безвучни согласки

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поделбата на согласките на звучни и безвучни;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги воочуваат, идентификуваат и правилно да ги изговараат звучните и безвучните согласки;  да ги разликуваат според начинот на кој тие настануваат во усната празнина;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Како ги делиме согласките?- повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Следење на активностите и искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Звучни и безвучните согласки - поделба

   -  внесување во табела во тетратка

2.  Воочување на звучните и безвучните согласки во нашиот јазик - пишување зборови (близок - блиска)

 - Правопис на македонскиот литературен јазик стр.22:                          & nbsp;

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Работа во парови: едниот ученик ги кажува звучните, а другиот безвучните согласки, парот ученици добива онолку поени колку што кажал точни парови звучни и безвучни согласки

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 19.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Минато време

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за глаголското време - минатост и да научат правилно да ги менуваат глаголите по лице и број

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги идентификуваат и разликуваат формите на глаголите за минатост од другите глаголски времиња; да вршат промена на глаголите по лице и број во глаголското време минатост

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Глаголи - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: откривање на глаголското време - минатост

   2. Демонстрирање на начинот на промена на глаголите во минато време по лице и број

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Запознавање со глаголското време - минатост

     - што правев вчера, минатата седница, минатата година (набројување глаголи чие дејство се вршело во минатото)

   2. Промена на глаголи во минато време по лице и број                          

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Работа во парови: едниот ученик кажува реченица за тоа што прави во тој момент, а другиот ученик ја кажува истата реченица преобразувајќи го го глаголот од реченицата во минато време.

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 20.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Минато време - употреба на минато време во реченици

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за глаголското време - минатост

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги идентификуваат и разликуваат формите на глаголите за минатост од другите глаголски времиња; правилно да ги менуваат глаголите по лице и број и да ги употребуваат во реченици

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Глаголи - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

      1. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојна работа - поставување прашања, насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Промена на глаголи во минато време по лице и број

  2. Пишување реченици со примена на глаголи во минато време

  3. Активности во учебник страна 67                       

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Читање на напишаните реченици - воочување на глаголите во минатост

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 21.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Сегашно време

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за глаголското време - сегашност и да научат правилно да ги менуваат глаголите по лице и број

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги идентификуваат и разликуваат формите на глаголите за сегашност од другите глаголски времиња; да вршат промена на глаголите по лице и број во глаголското време сегашност

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Минато време - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: откривање на глаголското време - сечашност

   2. Демонстрирање на начинот на промена на глаголите во сегашно време по лице и број

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Запознавање со глаголското време - сегашност

     - набројување глаголи чие дејство се врши во сегашноста

   2. Промена на глаголи во сегашно време по лице и број

                        

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Работа во парови: едниот ученик кажува реченица во минато време, а другиот ученик ја кажува истата реченица преобразувајќи го глаголот од реченицата во сегашно време.

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 25.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Сегашно време - употреба на сегашно време во реченици

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за глаголското време - сегашност

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да ги идентификуваат и разликуваат формите на глаголите за сегашност од другите глаголски времиња; правилно да ги менуваат глаголите по лице и број и да ги употребуваат во реченици

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Минато време - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

      1. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојна работа - поставување прашања, насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Промена на глаголи во сегшно и минато време по лице и број

  2. Пишување реченици со примена на глаголи во сегшно и минато време

      - пишување реченица во сегашно време

      - трансформирање на реченицата во минато време

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Читање на напишаните реченици - воочување на глаголите во сегшност и минатост

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 26.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на текст ”Во лавиринтот од лектири”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да се запознаат со темата на текстот;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; развивање чувство на љубов кон книгата

 функционални: - да воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација; да ја откријат темата на текстот (без теоретско име нување на тема);

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. кои книги ги прочитале учениците за време на летниот распуст - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на текстот

2. Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на расказот  - лектирни дела кои учениците ги прочитале за време на летниот распуст

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

- какви чувства буди содржината на текстот

- успех со кој авторот ги внел насловите на лектирните дела во содржината на текстот

2. Читање на текстот

3. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Препишување на насловите од лектирните дела во текстот

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 27.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Лектира: ,,Гоце Делчев,, - Ванчо Николески- поим за роман

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на лектирата преку забележување на настаните и ликовите; да се запознаат со поимот роман

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; почит кон ликот и делото на историските личности кои го посветиле и дале својот живот во борба за права и слободи на македонскиот народ и држава

 функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настаните опишани во лектирата; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Познати личности од историјата на македонскиот народ - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Запознавање со биографијата на В. Николески

2. Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на лектирата

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

    1. Кратка биографија на животот и делото на В. Николески

    2. Изразување на непосредното доживување на содржината на лектирата;

    3. Задачи за работа (усно):

        1) главен лик - воочување на ликот на Гоце Делчев

        2) споредни ликови – именување, набројување

        3) временска локација на настаните

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Водење забелешки за животниот пат на Гоце Делчев - хронологија на настаните од лектирата

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 28.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Лектира: ,,Гоце Делчев,, - Ванчо Николески

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на лектирата преку забележување на настаните, ликовите и нивните меѓусебни односи

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; почит кон ликот и делото на историските личности кои го посветиле и дале својот живот во борба за права и слободи на македонскиот народ и држава

 функционални: -  учениците аргументирано да говорат за ликовите и настаните во лектирното дело;

да вршат локализација на настаните по време и простор

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Временска локација на настаните во лектирата, главен лик - повторување
  2. Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување на учениците да ги прераскажат настаните од романот кои им оставиле впечаток - насочени прашања

2. Развивање дискусија за просторно и временско лоцирање на настаните и  односите меѓу ликовите

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

    1. Прераскажување на најинтерсните настани опишани во романот

    2. Читање на интересни извадоци од книгата

      - временска и просторна локација на настаните

      - воочување на односите меѓу ликовите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Забелешки за животниот пат на Гоце Делчев - хронологија на настаните од лектирата

 
 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 31.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Гоце Делчев - опис на историски лик

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да опишуваат лик преку опишување на неговите физички и карактерни особини

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и почит кон делото на македонскиот великан Гоце Делчев

 функционални: учениците самостојно и успешно да опишуваат лик според неговите физички и карактерни особини создавајќи логичка прозна целина

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: лектира: ,,Гоце Делчев,, , прибор за пишување, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. Кој е најзначајниот историски лик за македонскиот народ од периодот на османлиското ропство - впечатоци од истоимената лектира
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Читање на извадоци од лектирата каде е опишан ликот на Гоце Делчев

2. Запишување на планот на табла

3. Следење на работата, поттикнување и насочување на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 1. Читање на извадоци од лектирата каде е опишан ликот на Гоце Делчев

  2. Составување на краток план за писмено опишување:

      Воведен дел: значење на ликот за македонската историја

      Главен дел: -опишување:

                         -физички изглед

                         -карактерни особини

      Завршен дел: пример кој треба да го следиме 

  3. Пишување на писмен состав: самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Читање на составите од страна на учениците - коментари, критики, пофалби