Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

СЕПТЕМВРИ

 

 Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 01.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: “Моите чувства пред првиот училишен ден

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат самостојно - усно да ги изразуваат своите мисли, да научат да ги изразуваат своите чувства, да слушаат говор, да разговараат за теми од секојдневниот живот

 воспитни: учениците да ги прифатат и почитуваат разликите меѓу врсниците и луѓето во општествената средина

 функционални: - учениците да ги споделат со своите другарчиња своите чувства и желби, да ги запознаат нивните желби и умеења; континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Какви чувства не врзуваат за сеќавањата на летото (пријатни- непријатни) - разговор

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња

2. Запишување на искажаните чувства на табла

3. Запишување на броеви пред зборовите напишани на табла - редослед на чувства

4. Формирање на групите

5. Следење на искажувањата, поттикнување и насочување на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Какви чувства разбуди првиот училишен ден кај нас:

-          учениците искажуваат чувства: радост, среќа, љубопитност, возбуда, нестрпливост,

  2. Искажување на редоследот по кој учениците ги почувствувале запишаните чувства - индивидуално

  3. Групирање според редоследот по кој учениците ги почувствувале запишаните чувства

  4. Говорна вежба “Моите чувства пред првиот училишен ден” - сите членови на групата составуваат и штафетно искажуваат по една реченица за тоа како се чувствувале пред првиот училишен ден, запазувајќи го редоследот на чуваства на својата група

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Меѓусебно оценување на групите за усните искажувања

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 02.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната Септемвриски напеви

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат изразно да ја читаат и да го изразат емоционалното доживување преку откривање на поетските слики

 воспитни: поттикнување и негување на искуството од првиот училишен ден како пријатно искуство; развивање на чувство на припадност кон училиштето, паралелката

 функционални: да споредуваат и разликуваат песна со прозен текст; да воочуваат стих, строфа, рима во песната; да ги воочуваат и определуваат поетските слики; изразно да ја читаат песната

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - Во какво сеќавање ќе ни остане првиот училишен ден - развивање дискусија

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за песната

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 

 

Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Изразно читање на песната

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                         

4. Определување на поетските слики - запишување на план во тетратката

5. Откривање на пораката

6. Откривање на основното чувство

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изразно читање на песната; меморирање и рецитирање на стихови од песната

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 05.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Рецитирање на песната Септемвриски напеви

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку изразно рецитирање на стиховите

 воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон учењето, училиштето, упорноста, доследноста трудољубивоста како позитивни карактерни особини

 функционални: - формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Изразно рецитирање - поставување критериуми

- Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување на учениците за изразно рецитирање на песната

2. Давање насоки и напатствија за изразно рецитирање

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Уметничка интерпретација на песната - изразно рецитирање  - индивидуално

 

2. Изразно рецитирање на песната во групи според поетските слики

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на поетските слики од песната во групи

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 06.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Обработка на текстот: Мојата татковина

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да се запознаат со темата на текстот;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

 функционални: - да воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација; прозен текст - рима; да ја откријат темата на текстот (без теоретско име нување на тема);

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Какво е значењето на празникот кој наближува - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на текстот

2. Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на расказот - корелација на содржината на текстот со наставните содржини од темата ,,Нашата татковина Република Македонија,, - општество

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

- какви чувства буди содржината на текстот

- прозен текст - рима

 

2. Читање на текстот

 

3. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрање на содржината на текстот

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 07.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: ,,Mojata tatkovina,, - определување на содржинската структура на текстот по дадени прашања - наставно ливче

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; изразно да го читаат текстот

 воспитни: кај учениците да се создаде чувство на припадност кон татковината; развивање патриотски чувства, чувство на грижа, љубов и почит кон татковината

 функционални: -да ја идентификуваат содржинска структура на текстот по дадени прашања, самостојно да ги определат целините на текстот и да ја откријат пораката на авторот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Македонија независна и самостојна држава - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Делење на работните листови:

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот и воочување на содржинската структура

3. Запишување на план на текстот на табла на предлог од учениците

4.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Изразно читање на текстот

2. Самостојна работа во работен лист:

-      определување на целините на текстот според дадените прашања

-      план на текстот: запишување на наслов за секоја целина.

запишување на пораката што авторот ја испраќа со овој текст!

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Анализа на анкетен лист ,,Различни генерации иста љубов,, - упатство за спроведување на  анкетата

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 09.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Проектна настава:  Различни генерации иста љубов

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот татковина; да ги запознаат чувствата кон татковината на луѓето од различни генерации

 воспитни: кај учениците да се создаде чувство на припадност кон татковината; развивање патриотски чувства, чувство на грижа, љубов и почит кон татковината

 функционални: учениците да ги споделат со своите другарчиња своите чувства кон татковината; континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  НЛ: анкетен лист, ПС: лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - успешност со која учениците ја спровеле анкетата и опфат на различни генерации на луѓе - насочен разговор

 - истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња

2. Следење на искажувањата, поттикнување и насочување на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Читање на одговорите од анкетниот лист

2. Избор на најубави мисли

3. Пишување на најубавите мисли од анкетните листови на лап топ компјутер во програмата Writer кои ќе бидат вметнати во филмскиот проект

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација и читање на  најубавите мисли - ,,Различни генерации иста љубов,,

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 12.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песнатаСончевина” - поим за лирска песна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат лирската песна; да се запознаат со поимот лирска песна

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

 функционални: да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат лирска песна со другите видови текстови; да ја анализираат лирската песна и да го изразат емоционалното доживување преку изразно читање и рецитирање стихови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- поттикнување дискусија: кои се обележјата на нашиот македонски народ

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за песната

   3. Запознавање на учениците со поимот лирска песна

   4.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

1. Изразно читање на песната од страна на учениците

2. Изразување на непосредното доживување - чувства

3.   Дискусија:                                                         

-          Што почувствува кога кога ја прочита песната?

-          Можеш ли да ја раскажеш оваа песна?

-          Зошто не можеш?

-          Ккое чувство е најсилно изразено?

-          Какво значење има мајчиниот јазик за поетот?

4. Запознавање со пимот - лирска песна

5. Изразно читање на песната

6. Кој наслов може да го дадеме на песната наместо Сончевина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изразно рецитирање на стихови од песната

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 13.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Изразно рецитирање на песнатаСончевина,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  поимот лирска песна; да го изразат емоционалното доживување преку изразно рецитирање на песната

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

 функционални: да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: рима, стих, строфа,  да споредуваат лирска песна со другите видови текстови

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- поттикнување дискусија:  споредување лирска песна со другите видови текстови

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Поттикнување на учениците за  уметничка интерпретација на песната

   2.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Изразно рецитирање на песната од страна на учениците


2. Меѓусебно оценување на начинот на рецитирање на песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на песната од страна на учениците

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 14.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Пишување голема буква - држави, градови, области нивни жители

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правописните правила за употреба на голема буква при пишување на имиња на народи и припадници на народи, градови, области и нивни жители

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит за зачувување и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците правилно да ги применуваат правописните правила за пишување голема буква при пишување на народи и припадници на народи, градови, области и нивни жители

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: глобус, карта на Европа и карта на Р.Македонија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - Местополжбата на РМакедонија на глобусот и картата на светот, соседни држави на РМакедонија - корелација со општество

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Насоки за анализа на собраните податоци

   2. Поттикнување дискусија за собраните податоци

   3. Насочување на дискусијата

   4. Следење на рабо-тата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

Пишување голема буква - држави, градови, области, нивни жители

1. Глобус:

 - континенти - пишување на листа со имињата на континентите и нивни жители

2. Карта на Европа:

 - воочување на некои држави во Европа - запишување на нивните имиња и нивни жители

3. Карта на Р.Македонија

- воочување на соседните држави на Р. Македонија - запишување на нивните имиња и нивни жители

4. Пишување градови, села, области и нивни жители - голема буква

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Составување правилник за примена на голема буква при пишување на имиња на држави, градови, области нивни жители

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 15.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Јазикот како најсовршено средство за општење

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со јазикот како систем на знаци и средство за комуникација и разбирање меѓу луѓето

 воспитни: -развивање на позитивни ставови кон изучувањето на македонскиот литературен јазик и говор за зачувување и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците да го идентификуваат јазикот како систем на знаци и најсовршено природно средство за комуникација и разбирање меѓу луѓето

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - (наставникот влегува во училницата и им објаснува нешто на учениците - ја отвора устата и ги изговара зборовите без да испушти глас)

Развивање дискусија - Што почувствува сакајќи да разбереш што кажува наставникот но не го слушаш неговиот говор?

 - истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

1. Давање насоки и напатствија при пишувањето

2. Развивање дискусија - Јазикот како средство за општење

3. Демонстрација на слика со знаци од јазикот на глувонемите лица - дискусија

4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

     1. Јазикот како систем на знаци:

-          пишување на букви од азбуките кои ги знаеме

Развивање дискусија

     2. Јазикот како средство за општење:

-          мајчин јазик - именување

-          јазици кои учениците ги изучуваат - набројување

     3. Како општат глувонемите лица:

-          демонстрација на знаци од јазикот на глувонемите лица (слика)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа   

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Покажување на своето име со знаците од јазикот на глувонемите лица

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 16.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Сигнали и симбoли (знаци) како средства за општење

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со симбoлите (знаците) и сигналите како средство за општење меѓу луѓето

 воспитни: -развивање на позитивни ставови кон изучувањето на македонскиот литературен јазик и говор за зачувување и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците да го разбираат значењето на сликите и сигналите како средство за општење; да ги воочуваат и идентификуваат разликите помеѓу јазичниот знак, сликата како знак и сигналите;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: лого - илустрации и слики (пума, најк, супермрн, бетмен, википедија, македонско знаме)

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - препознавање и именување на бренд претставен со лого (слика) - развивање на дискусија

  - истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

1. Демонстрација на слики и илустративен материјал

2. Развивање дискусија:

 - симбoли како средства за општење

- сигнали како средства за општење

3. Развивање и нaso~uvawe na diskusijata

4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

     1. Симбoли како средства за општење - запишување на групи на симболи:

-          сообраќајни знаци

-          лого на ТВ куќи, банки, продавници

-          лого на возила

-          јунаци од цртаните серии

-          знамиња, грбови

Развивање дискусија

     2. Сигнали како средства за општење - запишување на групи на симболи:

-          светлосна сообраќајна сигнализација

-          сигнални ракети

-          светилник

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа   

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Игра со пантомима

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 19.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Писмена вежба: Опис на грбот на РМакедонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за симбoлите како средство за општење меѓу луѓето

 воспитни: -развивање на позитивни ставови за зачувување и негување на мајчиниот јазик; со почит и гордост да ги прифатат државните симболи како свое обележје во промовирање на својата земја

 функционални: учениците да го идентификуваат значењето на сликите како средство за општење; да го објаснуваат како симбол и да го опишуваат детално грбот на Р. Македонија; да го објаснуваат значењето на неговите компоненти

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: Слика на грбот на РМакедонија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 -  сигнали и симбoли како средства за општење - повторување

 -  истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата

 

   2.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 

 

Активности на учениците:

   1. Дискусија - говорна вежба:

-          што претставува грбот како симбол?

-          што има на грбот од РМакедонија?

-          усно опишување на грбот на Р. Македонија и објаснување на неговото значење

   2. Писмена вежба:

-          работен лист - писмено опишување на грбот на Р. Македонија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа    

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на грбот на РМакедонија

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 20.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Средства за општење - јазик, сигнали и симбoли - наставно ливче

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за јазикот, симбoлите  и сигналите како средства за општење меѓу луѓето

 воспитни: -развивање на позитивни ставови кон изучувањето на македонскиот литературен јазик и говор за зачувување и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците да ги разликуваат јазикот, сликите и сигналите како средства за општење; да ги воочуваат и идентификуваат разликите помеѓу јазичниот знак, сликата како знак и сигналите;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: наставно ливче

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - разлики помеѓу јазичниот знак, сликата како знак и сигналите - повторување

 - истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Подготовки за активноста - делење на наставните ливчиња

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата:  дообјаснување или давање дополнителни информации

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Работа во наставно ливче

      а) прва страна - колективно: воочување на јазични знаци, слики, сигнали во вежбата од наставното ливче (класифицирање, објаснување на значењето)

      б) втора страна - индивидуална работа на учениците

 


СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Анализа на наставните ливчиња

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 21.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Медиумска култура: Разликување филмска и театарска претстава

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со сличностите и разликите помеѓу филм и театарска претстава; да се запознаат со поимот сцена и редоследот на настаните во филмот и театарската претстава

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики меѓу филм и театарска претстава; да препознаваат сцена од  филмот и театарската претстава и да го  препознаваат редоследот на настаните во филм и театарска претстава 

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

   СФА: лап топ компјутер, ЛЦД проектор, платно за прожектирање

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- поттикнување дискусија: каква е разликата меѓу филм и театарска претстава

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Презентација на  сцени од филм и театарска претстава

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Запознавање на учениците со поимот сцена и редослед на настани

   4.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 

Активности на учениците:

1. Следење сцени од театарска претстава - ,,Чорбаџи теодос,,

   -  воочување сцена, сценографија

   -  ликови, настани

2.  Следење сцени од филм - ,,Пиратите од Карибите

   -  воочување сцена, сценографија

   -  ликови, настани

   -  воочување на редоследот на настаните во филмот

   - споредување со театарската претстава - сличности и разлики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Т - листа: сличности и разлики меѓу филмска и театарска сцена

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 22.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Како ја доживуваме есента? -Што ни донесе есента и ,,Есен е,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги запознаат, восприемат и доживеат содржините на текстот и песната; да се запознаат со темата на текстот и да го откријат основното чувство во песната

 воспитни: - учениците искрено да ги изразуваат своите мисли; да развијат доверба кон другите при изразувањето на интимните чувства; создавање позитивни особини: искреност, самодоверба, доследност

 функционални: - да откриваат, објаснуваат и споредуваат настани, ликови, нивни меѓусебни односи во трекстот: да воочуваат различни јазични и стилски карактеристики во песната

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Што очекуваме да ни донесе есента - дискусија

- Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

 1.  Уметничка интерпретација на текстот Што ни донесе есента

  2.  Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на текстот

  3.  Уметничка интерпретација на песната Што ни донесе есента

  4.  Поттикнување и насочување на дискусија за песната

  5. Следење на дискусиите на учениците, водење забелешки


 Активности на учениците:

 

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

 - каква содржина очекувавме според дадениот наслов на текстот?

 - настан, лик, односи со другите ликови

 - каква тема задала учителката - за што пишува Васко?

2.Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

 - дали содржината на песната ги исполни очекувањата на учениците

3.Изразно читање на текстот и песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Кон кого и што може да биде насочена нашата љубов (различни видови љубов) - разговор

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 23.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Различни видови љубов - пишување песна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: -учениците да се оспособат своите мисли и чувства да ги изразуваат преку стихови

 воспитни: - учениците искрено да ги изразуваат своите мисли; да развијат доверба кон другите при изразувањето на интимните чувства; создавање позитивни особини: искреност, самодоверба, доследност

 функционални: - учениците да пишуваат стихови запазувајќи различни јазични и стилски карактеристики во песната: ритам, рима, стих, строфа, поетска слика

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Кон кого и што може да биде насочена нашата љубов (различни видови љубов) - разговор

- Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Делење на учениците во групи

   3. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно изразување на своите чувства преку стихови

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

Пишување песна - различни видови љубов 

 

Работа во групи:

-          I група - мојата симпатија

-          II група - љубов кон членовите на семејството

-          III група -  љубов кон татковината              

 

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Читање на составените песни од страна на учениците

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 26.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Филмска сцена (сцена - настан и лик) - изработка на книга за снимање

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со поимот книга за снимање; да се запознаат со поимите сцена, настан и лик во филм;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: учениците да идентификуваат сцена, настан и лик во филм; да изработат книга за снимање за филмскиот проект ,,МОЈАТА ТАТКОВИНА - Р. МАКЕДОНИЈА,, запазувајќи го редоследот на сцени и настани во филмот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  ПС: Компјутер, ЛЦД проектор

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- проекција на филмска сцена - ,,Пиратите од Карибите,, - развивање дискусија

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

1. Презентирање на изработена книга на снимање

   2. Делење на работни листови на групите

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Запознавање со поимот книга за снимање:

      - сцена, редослед на настани, лик

2. Работа во групи: работен лист

-          I група - изработка на книга за снимање за филмскиот проект ,, Рап Македонија,,

-          II група - изработка на книга за снимање за филмскиот проект ,, Турист во Македонија,,

-          III група -  изработка на книга за снимање за филмскиот проект  ,,Пиратите од Карибите,,              

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на книгата за снимање по групи

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 27.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Пишување драмски текст - проектна активност

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат своите мисли да ги изразуваат преку драмски текст

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

 функционални: - учениците да пишуваат драмски текст запазувајќи ги карактеристиките на драмскиот текст: сцена (место на настанот опишан во драмскиот текст), ликови, говор на ликовите и писателот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Анализа на книгата за снимање по групи - претходен час

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Делење на работни листови на групите

   3. Насочување на учениците при пишувањето, корегирање на направените грешки

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија: карактеристики на драмски текст: сцена (место на настанот опишан во драмскиот текст), ликови, говор на ликовите и писателот

 

2. Работа во групи: пишување драмски текст - работен лист

-          I група - драмски текст ,, Рап Македонија,,

-          II група - драмски текст ,,Турист во Македонија,,

-          III група -  драмски текст ,,Пиратите од Карибите,,         

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Читање на напишаните текстови

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 28.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песна ,,Патувај,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат изразно да ја читаат и да го изразат емоционалното доживување преку откривање на лирските елементи во песната

 воспитни: развивање патриотски чувства и чувство на  почит кон татковината

 

 функционални: да споредуваат и разликуваат лирска песна со другите видови песни; да воочуваат стих, строфа, рима во песната; да ги воочуваат и определуваат поетските слики; изразно да ја читаат песната

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - лирска песна - повторување

- истакнување на целта на часот   

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за песната

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 


 Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Откривање на основното чувство

3. Изразно читање на песната

4. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                         

5. Определување на поетските слики - запишување на план во тетратката

6. Откривање на пораката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 10

Изразно читање на песната; меморирање и рецитирање на стихови од песната

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 29.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Составување туристичка понуда:  Кои места да ги посетите во Mакедонија - наставно ливче

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да опишуваат по дадени тематски зборови; да ги запознаат и да ги опишуваат природните ососбености на РМакедонија

 воспитни: да ги ценат и почитуваат природните богатства на својата земја; да изградат правилен став кон природата и активно да се вклучат во нејзина заштита

 функционални: учениците да опишуваат по дадени тематски зборови; да класифицираат информации според содржината (битни, помалку битни)

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: наставно ливче, слики, албуми, енциклопедии, написи

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - рецитирање на песна ,,Патувај,,

 - истакнување на целта на часот    

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25

 Активности на наставникот:

  1. Давање инструкции за избор на објект и конкретни информации со кои ќе се опишува истиот

  2. Делење на работните листови

  3. Поттикнување и насочување на дискусијата

  4. Следење на работата на учениците, давање сугестии и водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Разгледување на донесените материјали во групата

 2. Избор на природна особеност или објект кој ќе се опишува - индивидуално

 3. Класифицирање на битни информации со кои ќе се опише природната особеност или објектот

  4. Самостојна работа - наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа   

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 10

Презентации по групи:

-          I група - проспект со туристичка понуда за посета на планините во РМакедонија

-          II група - проспект со туристичка понуда за посета на езерата во РМакедонија

-          III група -  проспект со туристичка понуда за посета на реките во РМакедонија

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата:30.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: На патување низ мојата земја - пишување состав

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да составуваат писмен текст по зададена тема

 

 воспитни: да ги ценат и почитуваат природните богатства на својата земја; да изградат правилен став кон природата и активно да се вклучат во нејзина заштита

 функционални: учениците правилно и самостојно писмено да се изразуваат на зададена тема со целосни, логички мисли; да раскажуваат и опишуваат запазувајќи логичен редослед на настаните

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Изработените проспекти со туристичка понуда од претходниот час, нема карта на Р.М.

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - Составување на туристичка маршута за патување низ нашата земја од изработените проспекти со туристичка понуда од претходниот час - запишување на маршутата на табла и нема карта

 - истакнување на целта на часот    

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање насоки и напатствија за пишување на составот

  2. Следење на работата на учениците, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Пишување состав: ,,На патување низ мојата земја,,

-          пишување на составот со запазување на редоследот на местата кои треба да се посетат определен со запишаната маршута на табла

-          гласно читање на фрагменти од составите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа   

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Читање на составите: На патување низ мојата земја