Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                               ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 01.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Епска песна: ”Заплакало е Мариово за Ѓорѓи Сугаре”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат епската песна; да се запознаат со поимот епска песна

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

 функционални: да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат епска и лирска песна; да ја анализираат епската песна и да го изразат емоционалното доживување преку изразно читање на стиховите

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- дискусија: врсти на отпор кои ги давал македонскиот народ за време на османлиското ропство

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за песната

   3. Запознавање на учениците со поимот епска песна

   4.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Изразно читање на песната од страна на учениците

2. Дискусија:                  

-           За кого се зборува во песната?

-           Може ли учениците да ја раскажат песната?

-           објаснување на непознатите зборови

3. Запознавање со пимот - епска песна

4. Изразно читање на песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 10

Т табела:епска и лирска песна - сличности и разлики

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 02.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Библиотека -  Побарување книги, весници и списанија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со начинот на водење на евиденција на книжниот фонд во библиотеката и начините на побарување на книги и списанија во библиотеката

 воспитни: да развиваат правилен однос кон позајмена книга од библиотека; да развиваат и негуваат култура на однесување во библиотека како јавна институцуја

 функционални: самостојно да пронаоѓаат сакана книга во библиотеката; да го воочуваат системот по кој се подредени книгите во библиотеката; да ја познаваат и применуваат процедурата на позајмување книга

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: прибор за пишување, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- дискусија: како треба да се однесуваме при посета на библиотека - посета на училишната библиотека

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства за однесување во библиотека

   2. Претставување на библиотекарката во училишната библиотека

   3. Презентација на системот по кој се подредени книгите и начинот на водење на евиденција на книжниот фонд во библиотеката од страна на библиотекарката

   4. Одговарање на прашањата од страна на библиотекарката

   5.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Следење на презентацијата на библиотекарката

2. Поставување прашања на библиотекарката за начинот на работа на библиотеката                          

3. Демонстрирање на процедурата на позајмување книга - ученик

4. Дискусија:

  - како треба да се однесуваме во библиотека

  - како треба да се однесуваме кон позајмена книга

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 10

Запишување на наслови на списанија кои може да се најдат во библиотеката

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 03.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на текст ”Несреќната книга”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да се запознаат со темата на текстот;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; да развиваат правилен однос кон позајмена книга од библиотека

 функционални: - да воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација; да ја откријат темата на текстот (без теоретско име нување на тема);

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- наслови на книги кои на учениците им оставиле впечаток при вчерашната посета на библиотеката - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на текстот

2. Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на расказот  - зошто децата мислеле дека несреќната книга не е интересна за читање

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

- какви чувства буди содржината на текстот

- на што ги асоцира учениците насловот на несреќната книга

2. Читање на текстот

3. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Дискусија: Дали за содржината на една книга можеме да судиме според насловот?

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 04.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: ”Несреќната книга” - определување на содржинската структура на текстот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; изразно да го читаат текстот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; да развиваат правилен однос кон позајмена книга од библиотека

 функционални: учениците да ја идентификуваат содржинска структура на текстот, самостојно да ги определат целините и да ја откријат пораката на авторот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, тетратка, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Дискусија: Од што треба да се водиме при изборот на книга за читање?

- Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот и воочување на содржинската структура

2. Запишување на план на текстот на табла на предлог од учениците

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Изразно читање на текстот

2. Самостојна работа на учениците:

-      определување на целините на текстот

-      план на текстот: запишување на наслов за секоја целина.

-      порака што авторот ја испраќа со текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Книги кои ги прочитале учениците - предлог наслови на книги кои учениците ги препорачуваат на своите другарчиња за читање

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 07.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на текст ”Каква бесрамност”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да се запознаат со темата на текстот;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; да развиваат правилен однос кон позајмена книга од библиотека

 функционални: - да воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација; да ја откријат темата на текстот (без теоретско име нување на тема);

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- на кој начин може да биде несреќна една книга освен тоа да не биде прочитана - разговор за текстот ,,Несреќната книга,,

- Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на текстот

2. Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на расказот  - што направил ученикот со книгата од библитека за да се подготви за тестот

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

- какви чувства буди содржината на текстот

- како се однесувале учениците кон книгата во библотеката

2. Читање на текстот

3. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Дискусија: Како треба да се однесуваме кон книгите во библотека?

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 08.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Библиотека - користење на различни видови библиотеки

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за различните видови библиотеки и начините на побарување на книги и списанија во библиотеката

 воспитни: да развиваат правилен однос кон позајмена книга од библиотека; да развиваат и негуваат култура на однесување во библиотека како јавна институцуја

 функционални: самостојно да пронаоѓаат сакана книга во библиотеката; да го воочуваат системот по кој се подредени книгите во библиотеката; да ја познаваат и применуваат процедурата на позајмување книга

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: прибор за пишување, тетратка; енциклопедии, учебници

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- дискусија: како се однесуваме при посета на училишната библиотека

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Подготовки за активноста: делење на материјалите, давање напатствија за пронаоѓање на потребните информации

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата;  дообјаснување или давање дополнителни информации

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 1. Запознавање со видови библиотеки (читање информации од воннаставна литература):

    - библиотеки од отворен и затворен тип;

    - училишни, градски, универзитетски библиотеки                      

 2. Дискусија:

  - како треба да се однесуваме во библиотека

  - како треба да се однесуваме кон позајмена книга

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 05

Демонстрирање на процедурата на позајмување книга

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 09.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песна:”Чуден читател” - хумористична песна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат хумористичната песна; да се запознаат со поимот хумористична песна

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; да развиваат правилен однос кон позајмена книга од библиотека

 функционални: да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат хумористична песна со другите видови текстови; да ја анализираат хумористичната песна и да го изразат емоционалното доживување преку изразно читање и рецитирање стихови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ


ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- поттикнување дискусија: со кои видови песни се запознавме оваа учебна година

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за песната

   3. Запознавање на учениците со поимот хумористична песна

   4.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Изразно читање на песната од страна на учениците

2. Изразување на непосредното доживување - чувства

3. Дискусија                                                 

4. Запознавање со пимот - хумористична песна

5. Изразно читање на песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изразно рецитирање на стихови од песната

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 10.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Препорака за книга - ”Емил и детективите”- интерпретација на текст

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со текстот како извадок од книгата ”Емил и детективите”; да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината; да се запознаат со темата;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; да развиваат правилен однос кон позајмена книга од библиотека

 функционални: - да воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација; да ја откријат темата на текстот (без теоретско име нување на тема);

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, книга ”Емил и детективите”

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Која книга последно сме ја прочитале - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на текстот

2. Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на расказот  

3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот

2. Читање на текстот

3. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

4. Дали сакаме да дознаеме што се случило понатаму?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Препорака за книга -”Емил и детективите” - позајмување на книгата во библотека

 
 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 11.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Директен говор

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за поимот директен говор;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да воочуваат и идентификуваат директен говор во даден текст

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Пронаоѓање и читање на говорот  на ликовите во текстот ”Емил и детективите” - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: откривање на поимот директен говор

   2. Демонстрирање на начинот на откривање на директниот говор во текст

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Запознавање со поимот директен говор:

     - пронаоѓање и читање на директен говор во изучените текстови

     - препознавање на директниот говор според употребените интерпункциски знаци

     - читање на директниот говор во текстот ”Емил и детективите” - читање по улоги                        

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Препишување на реченици од текстот со директен говор

 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 14.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Интерпункциски знаци кај дирекниот говор

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за директниот говор; да се запознаат со правилата и интерпункциските знаци кои се применуваат при пишување на текст со дитектен говор;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да воочуваат и идентификуваат директен говор во даден текст; да применуваат правописните правила и интерпункциските знаци: две точки наводници и црта при пишување на текст со директен говор

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: пано со изготвен текст, листа за проверка на активноста, работен лист, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Директен говор - повторување

- Истакнување на пример со писмен состав на пано

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1.       Ревидирање на составот истакнат на паното:

а) читање на насловот

б) барање учениците да го прочитаат составот во себе

в) разговор за текстот:

-   за што се работи во текстот?

-   дали текстот има смисла?

 2.       Работа врз правописните проблеми во текстот:

 а) Делење на учениците во групи

 б) Делење на листи за проверка

 в) разгледување на развојната соодветност на елементите од листата за проверка

 г) насочување на дискусијата:

-   зошто е важно да се направат измените

-   што е поинаку кога ќе се направат измените

-   дали текстот има смисла?

3.       Истакнување на текстот на пано со правилна правописна формулација - споредување со работата на групите

4.       Делење на работен лист:

индивидуална работа на учениците

5.       Работа во парови:

-   замена на работните листови во парот, корекции на направените грешки

6.       Делење на листи за оценување

7.       Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1.       Читање на текстот во себе

2.       Учество во дискусијата - одговарање на поставените прашања

3.       Работа во групи - работа врз правописните проблеми во текстот:

-           избор на ученик од групата кој ќе ги врши исправките во текстот

-           читање на листата за проверка

-           воочување на развојната соодветност на елементите од листата за проверка

4.       Споредување на направените корекции со истакнатиот текст на паното

5.       Индивидуално препишување на текстот во работен лист

6.       Работа во парови:

-           замена на работните листови во парот,

-           согледување на точноста со која се извршени корекциите,

-           оценување на работата на другарчето (пополнување на листа за оценување)

 

  

                    

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Рефлексија: Што научив на овој час?

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 15.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Индиректен говор

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за поимот индиректен говор; да се запознаат со правилата кои се применуваат при пишување на текст со индитектен говор;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да воочуваат и идентификуваат индиректен говор во даден текст; да трансформираат текст од директен во индиректен говор и обратно

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Запишување реченица со директен говор на табла - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1.       Трансформација на реченицата од директен во индиректен говор

2.       Воочување на разликите меѓу директен и индиректен говор - дискусија

3.       Формирање на парови - давање насоки за работа

4.       Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

Учество во дискусијата - одговарање на поставените прашања

-           споредување на речениците со директен и индиректен говор

Работа во парови:

-           Првиот ученик запишува реченица во директен говор, другиот ученик ја трансформира реченицата во индиректен говор

-           согледување на точноста со која е извршена трансформацијата: гласно читање на речениците, коментари                       

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Рефлексија: Што научив на овој час?

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 16.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Вежби со директен и индиректен говор

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за директен и индиректен говор;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците да воочуваат и идентификуваат директен и индиректен говор во даден текст; правилно да го применуваат директниот и индиректниот говор, запазувајќи ги правописните правила; да трансформираат текст од директен во индиректен говор и обратно

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Директен и индиректен говор - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1. Формирање на гупи

2. Усно искажување за случка од училишниот живот

3.  Следење на писменото искажување на учениците

4. Воочување на разликите меѓу директниот и индиректниот говор - дискусија

5.Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Учениците се поделени во две групи

2. Писмено запишување на исказот на наставникот:

 - I група - запишување на исказот со директен говор

 - II група запишување на исказот со индиректен говор

3. Читање на запишаниот исказ од учениците

4. Дискусија:

-споредување на запишаните искази со директен и индиректен говор

-согледување на точноста со која е запишан исказот                      

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Работа во парови: Едниот ученик запишува реченица во директен говор, другиот ја трансформира во индиректен говор и обратно

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 17.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Писмена вежба: Прераскажување настан слушнат од друго лице (Првиот претседател на Република Македонија)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да прераскажуваат

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и почит кон делото на првиот претседател на Република Македонија

 функционални: учениците самостојно и успешно да прераскажуваат настан слушнат од друго лице создавајќи логичка прозна целина

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: прибор за пишување, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Кој е најзначајниот историски лик за македонскиот народ од периодот на Втората светска војна

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1. Читање на извадоци од биографијата на Методија Андонов Ченто

2. Запишување на планот на табла

3. Следење на работата, поттикнување и насочување на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 1. Разговор: усно прераскажување на настани кои учениците ги прочитале или чуле од постарите за Методија Андонов Ченто

  2. Составување на краток план за писмено прераскажување:

      Воведен дел: значење на ликот за македонската историја

      Главен дел: - прераскажување на настанот

      Завршен дел: пример кој треба да го следиме 

  3. Пишување на писмен состав: самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Читање на составите од страна на учениците - коментари, критики, пофалби

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 18.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Што научив за мајчиниот јазик - повторување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за употреба на минато и сегашно време, директен и индиректен говор  и интерпункциски знаци кај дирекниот говор

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: - учениците правилно да употребуваат минато и сегашно време, директен и индиректен говор  и интерпункциски знаци кај дирекниот говор во реченици

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: прибор за пишување, учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Што научивме од јазик - повторување

- Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на граматичките вежби

2.  Насочување на учениците за самостојна работа:

-запознавање со барањата на граматичката вежба;

-следење на работата  на учениците

-колективна проверка на решените задачи.

3. Координирање на работата на учениците

4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Индивидуална работа на учениците во граматичките вежби:

- вметнување на глагол во реченица според барање (да се вметне глагол во реченицата во сегашно или минато време)

- трансформација на реченица од директен во индиректен говор и обратно

- примена на интерпункциски знаци кај дирекниот говор

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Дефинирање на поимите

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 21.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Контролни прашања

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за употреба на минато и сегашно време, директен и индиректен говор  и интерпункциски знаци кај дирекниот говор

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците правилно да употребуваат минато и сегашно време, директен и индиректен говор  и интерпункциски знаци кај дирекниот говор во реченици

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: контролни прашања

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- емоционална подготовка за решавање на контролните прашања

- Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на контролните прашања

   2. Давање насоки за самостојна работа на учениците

   4. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:

 

1. Самостојно решавање на контролните прашања

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 контролни прашања - работен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Собирање на контролните прашања по што ќе следува анализа и вреднување

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 22.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Во светот на басните: ”Молчењето е злато” - стхувани басни

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да го усвојат поимот за басна преку запознавање и доживување на содржината на басната; да го изразат емоционалното доживување од басната преку забележување на описите, настаните, ликот и неговите особини;учениците да ги запознаат, восприемат и доживеат содржините на текстот и песната; да се запознаат со темата на текстот и да го откријат основното чувство во песната

 воспитни: учениците искрено да ги изразуваат своите мисли; да развијат доверба кон другите при изразувањето на интимните чувства; создавање позитивни особини: искреност, самодоверба, доследност

 функционални: - да откриваат, објаснуваат и споредуваат настани, ликови, нивни меѓусебни односи во трекстот: да воочуваат различни јазични и стилски карактеристики во песната

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ


ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Што очекуваме да ни донесе есента - дискусија

- Истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

 1.  Уметничка интерпретација на текстот Што ни донесе есента

  2.  Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на текстот

  3.  Уметничка интерпретација на песната Што ни донесе есента

  4.  Поттикнување и насочување на дискусија за песната

  5. Следење на дискусиите на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

 - каква содржина очекувавме според дадениот наслов на текстот?

 - настан, лик, односи со другите ликови

 - каква тема задала учителката - за што пишува Васко?

2.Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

 - дали содржината на песната ги исполни очекувањата на учениците

3.Изразно читање на текстот и песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Кон кого и што може да биде насочена нашата љубов (различни видови љубов) - разговор

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 23.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Различни видови љубов - пишување песна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: -учениците да се оспособат своите мисли и чувства да ги изразуваат преку стихови

 воспитни: - учениците искрено да ги изразуваат своите мисли; да развијат доверба кон другите при изразувањето на интимните чувства; создавање позитивни особини: искреност, самодоверба, доследност

 функционални: - учениците да пишуваат стихови запазувајќи различни јазични и стилски карактеристики во песната: ритам, рима, стих, строфа, поетска слика

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ


ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Кон кого и што може да биде насочена нашата љубов (различни видови љубов) - разговор

- Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Делење на учениците во групи

   3. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно изразување на своите чувства преку стихови

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

Пишување песна - различни видови љубов  

 

Работа во групи:

-           I група - мојата симпатија

-           II група - љубов кон членовите на семејството

-           III група -  љубов кон татковината              

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Читање на составените песни од страна на учениците

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 30.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Јазик: Збирни именки

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со поимот збирни именки; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за именки;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални:  учениците правилно да ги употребуваат збирните именки во говорот; да ги разликуваат збирните именки од другите видови именки и да ги воочуваат и идентификуваат во текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Што се именки, како се делат именките - повторување

- Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Инструкции и координирање на работата

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за воочување и споредување на збирните со другите именки;

3. Поттикнување на учениците за самостојна работа за правилно извршување на зададените задачи 4. Објаснување на поимите,

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Работа во парови - да ги претставиме со множества именките мебел и народ (илустрација)

  2. Дискусија:

     - што илустриравме како елементи на двете множества

     - како можеме да ги наречеме множествата

  3. Запознавање со поимот збирни именки

    - дефинирање на поимот - збирни именки

  4. Пронаоѓање збирни именки во текст и реченици

   - учебник страна 31

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Пишување реченици со употреба на збирни именки