Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

НОЕМВРИ

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 01.12.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Јазик: Збирни именки - вежби

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за збирни именки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците правилно да ги употребуваат збирните именки во говорот; да ги разликуваат збирните именки од другите видови именки и да ги воочуваат и идентификуваат во текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: тетратка, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Што се именки, како се делат именките - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Запознавање на учениците со правилата на играта

2. Поттикнување и насочување на учениците за правилно извршување на задачата:

  • корекции на грешките при пишувањето
  • избор на ученици кои ќе ја читаат реченицата што ја напишале
  • мотивирање на учениците да напишат што поинтересни реченици во кои ќе употребат различни именки
  • запишување на поените на табла

3. Координирање и следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Игра со погодување:

  - учениците пишуваат реченици со употреба на именка (една или повеќе), општа, сопствена или збирна именка

  - реченицата ја читаат гласно, на барање на наставникот

  - бираат ученик кој ќе погодува каква именка употребиле во реченицата ( ако погоди ученикот кој е прашан - добива еден бод, ако не погоди бодот оди за ученикот кој ја напишал реченицата)

  - бодовите се пишуваат на табла

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Прогласување на најуспешните ученици

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 02.12.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Јазик: Показни заменки

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со поимот показни заменки; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за лични заменки;

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални:  учениците правилно да ги употребуваат показните заменки во говорот; да ги разликуваат показните заменки од личните заменки;  да ги воочуваат и идентификуваат во реченици и текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

Што се заменки - повторување за лични заменки

Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Запознавање на учениците со правилата на играта

2. Поттикнување и насочување на учениците за правилно извршување на задачата:

  • корекции на грешките при изговорот на речениците
  • мотивирање на учениците да состават реченици во кои ќе употребат показни заменки

4. Поттикнување и насочување на дискусијата за воочување и споредување на личните и показните заменки;

5. Објаснување на поимите, следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Игра во групи:

  • петте групи ученици се распоредени на различни локации во училницата и секој ученик има задача да прави нешто: да чита книга, да стои, седи, спие и слично

  2. Составување реченици:

  • секој ученик составува по пет реченици притоа покажувајќи на еден ученик од секоја група и кажувајќи што тој ученик прави без да го каже неговото име:
  • Овој спие.
  • Онаа чита книга. и сл

  3. Запознавање со поимот показни заменки

       (учебник стр.58)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Пишување на табелата со показни заменки (учебник стр.58)

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 05.12.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Јазик: Показни заменки- вежби

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за показни заменки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците правилно да ги употребуваат показните заменки во говорот; да ги разликуваат показните заменки од личните заменки;  да ги воочуваат и идентификуваат во реченици и текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: тетратка, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Што се заменки (лични, показни заменки) - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на учениците за правилно извршување на задачата:

  • мотивирање на учениците да напишат што поинтересни реченици во кои ќе употребат различни заменки
  • насочување на учениците да ги воочат разликите во речениците (оддалеченоста на предметите и суштествата на кои покажуваме)

3. Координирање и следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Вежби со пишување реченици со употреба на лични и показни заменки

  • пишување на иста реченица со различни заменки и воочување на разликата во значењето:
  • Го сакам ова јаболко.
  • Го сакам она јаболко.
  • Го сакам тоа јаболко.

2. Самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рефлексија: Дефинирање на лични и показни заменки

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 06.12.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Што научив за мајчиниот јазик - повторување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за употреба на показните и личните заменки  и збирните и другите видови именки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците правилно да ги употребуваат збирните именки и показните заменки  во говорот; да ги воочуваат, разликуваат и и идентификуваат во реченици и текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: прибор за пишување, учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Што научивме од јазик - повторување
  2. Истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на граматичките вежби

2.  Насочување на учениците за самостојна работа:

  • запознавање со барањата на граматичката вежба;
  • следење на работата  на учениците
  • колективна проверка на решените задачи.

3. Координирање и следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Индивидуална работа на учениците во граматичките вежби:

 

  • препознавање збирни и други видови именки во реченици и текст
  • пишување реченици со збирни и други видови именки
  • препознавање показни и лични заменки  во реченици и текст
  • пишување реченици со показни и лични заменки 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Дефинирање на поимите

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 07.12.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Контролни прашања

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за употреба на показните и личните заменки  и збирните и другите видови именки

 воспитни: кај учениците да се развиваат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

 функционални: учениците правилно да ги употребуваат збирните именки и показните заменки  во говорот; да ги воочуваат, разликуваат и и идентификуваат во реченици и текст;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: контролни прашања

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. емоционална подготовка за решавање на контролните прашања
  2. истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Делење на контролните прашања
  2. Давање насоки за самостојна работа на учениците
  3. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:


1. Самостојно решавање на контролните прашања

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Контролни прашања - работен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Собирање на контролните прашања по што ќе следува анализа и вреднување