Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

СЕПТЕМВРИ                                                                               НОЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 01.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: В училиште

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните ликовите и нивните особини

 воспитни: развивање позитивни ставови на почит и љубов кон другарчињата, развивање културни навики на однесување кон другарчињата и позитивни чувства кон училиштето

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Говорна игра: што знам за моето другарче од одделението
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  •   набројување на ликовите
  •   воочување на редоследот на настаните
  •   определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Мојот омилен лик од текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Илустрација на текстот во тетратка

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 01.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Другарство

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон користење на говорот како средство за нови контакти и меѓусебно разбирање; да се оспособат за воспоставување културен однос со другарчињата во своето одделение

 воспитни: развивање позитивни ставови на почит и љубов кон другарчињата

         - развивање културни навики на однесување кон другарчињата

 функционални: учениците да ги  запознаат другарчињата во своето одделение,  да ги воочуваат и идентификуваат нивните интереси; да покажат почит и да воспостават културен однос со нив

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. наброј ги имињата на твоите другарчиња
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Поттикнување на говорна игра: што знам за моето другарче од одделението

  2. Читање на текстот ,,В училиште,,

  3. Насочување на дискусијата

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Искажување на податоци кои учениците ги запомниле за своите другарчиња

   - омилен спорт, хоби

2. Што ми се допаѓа кај моето другарче:

  •    името,
  •    насмевката,
  •    ведриот карактер

 3.Како треба а како не треба да се однесувам кон моето другарче - дискусија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Мојот најдобар другар – опишување и илустрација

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 02.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Посета на училишна библиотека

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со улогата на училишната библиотека; да развиваат интерес за нејзино користење; да се оспособат за воспоставување културен однос со вработените во библиотеката при посета и позајмување книга;

 воспитни: -развивање на позитивни ставови кон библиотеката; развивање навики за културно обраќање кон други лица

 функционални: учениците да ја воочуваат улогата на училишната библиотека, да ги именуваат вработените во библиотеката; културно да се однесуваат при посета на библиотеката и позајмување книга

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Најава за посета на училишната библиотека: Како треба да се однесуваме и обраќаме при посетата на училишната библиотека?
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

 1. Развивање дискусија:

  -планирање на посетата -што ќе прашуваме

 2. Запознавање на учениците со просториите на училишната библиотека, насочување на учениците при развивањето дискусија и поставувањето прашања

 3. Следење на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 

 1. Поставување на учениците во колона по двајца и организирано движење

 2. Влегување во училишната библиотека, културно поздравување на вработените

 3. Поставување прашања за улогата на библиотеката и библиотекарот во училиштето

4. Позајмување книга

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Рефлексија од извршената посета: кого посетивме, со кои вработени разговаравме, која е улогата на училишната библиотека...

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 03.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Медиумска култура

Наставна единица: Разговор по посета на библиотека 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за улогата на училишната библиотека; да се оспособат за самостојна посета на библиотеката и позајмување книга;

 воспитни: -развивање интерес и култура за користење на библиотеката; развивање навики за културно обраќање кон други лица

 функционални: учениците да ја воочуваат улогата на училишната библиотека, да ги именуваат вработените во библиотеката; културно да се однесуваат при посета на библиотеката и позајмување книга

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1.  Што посетивме на минатиот час? - разговор
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Развивање дискусија: што научивме од посетата на училишната библиотека 

  2. Насочување на дискусијата

  3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

 1. Дискусија – систем прашања и одговори:

  •    улогата на училишната библиотека 
  •    културно поздравување на вработените во библиотеката
  •    зачленување во училишната библиотека
  •    позајмување книга

 2. Позајмување книга од одделенската библиотека

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Која сликовница - книга сакам да ја прочитам

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 04.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на драмски текст : Дедо Медо и крушата

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: учениците да ја ценат и почитуваат живата природа како битен услов за живот; активно да се вклучат во заштитата на природата од уништување

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата; да се запознаваат со драмски текст;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Книга со приказни, картон, ножички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Каде растат крушите - разговор
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1.Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

  3. Читање на текстот со цел учениците да меморираат што поголем дел од текстот

  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3.Воочување на говорот на ликовите

4. Мојот омилен лик од текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Цртање на избран лик од текстот – изработка на маска за драматизација на текстот

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 05.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Медиумска култура

Наставна единица: Куклена претстава: Дедо Медо и крушата- медиумска култура

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон имитирање на гласови и звуци според различни карактеристики (среќен, тажен) ; да стекнат елементарни знаења за театарот и драмската уметност; да се запознаат со терминот куклена претстава

 воспитни: развивање интерес и љубов кон драмската уметност

 функционални: учениците активно да се вклучат во драматизацијата; да разликуваат куклена претстава од другите видови драмската уметност

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

МС: театарче, кукли

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Да се запознаеме со ликовите од текстот - разгледување на маските и куклите кои ги донеле учениците
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот

  2. Формирање групи кои ќе ја изведуваат драматизацијата

  3. Поттикнување и насочување на говорот на учениците како ликови во претставата

  4. Следење на драматизацијата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 

 1. Активно слушање на текстот

 2. Поделба на улогите во групите

 3. Драматизација: учениците го драматизираат текстот користејќи свои зборови, но запазувајќи ја содржината

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Избор на група која најдобро драматизирала

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 08.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: Октомври е светол празник

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните и ликовите; да стекнат знаења за значењето на празникот 11 Октомври;

 воспитни: развивање патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

 функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот, ликови во текстот;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

- Дискусија: Зошто го прославуваме празникот 11 Октомври?                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Значење на празникот 11 Октомври

   4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (прдвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот

3. Дискусија за значењето на празникот 11 Октомври по систем прашања - одговори        

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Боење на мекедонското знаме

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 08.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Работен лист: празници кои ги прославува моето училиште

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон користење на говорот како средство за изразување на своите мисли, чувства и доживувања; да се запознаат со празниците кои ги прославува училиштето; подготовките за прослава на празниците, уредувањето на училишниот простор

 воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и училиштето;  развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед

 функционални: да ги воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува училиштето, да ги именуваат како државни празници; активно да се вклучуваат во прославувањето на истите

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Наставн лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Зошто го прославуваме празникот 11 Октомври?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: кои празници ги прославуваат учениците во својот дом

2. Делење на работниот лист

3. Дискусија за сликите на работниот лист

4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за празниците кои ги прославуваат учениците во својот дом (симболи: елка, јајце ...)

 2. Откривање и именување на празниците кои ги прославува училиштето според сликите и симболите од работниот лист

  3. Боење на сликите –објаснување на симболите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Набројување на празниците кои ги прославува училиштето

 
 

Наставен предмет:   Македонски јазик

 Дата: 10.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорње, Изразување и творење

Наставна единица:,,Мојата татковина,, - работен лист

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат содржината на песната и да го изразат емоционалното доживување преку серија слики; да се оспособат да конструираат целосни реченици при опишување на дадена слика, самостојно - усно да ги изразуваат своите мисли и своите чувства

 воспитни развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

 функционални: учениците да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства, континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли; да го вежбаат помнењето преку интерпретација на стихотворбата; формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: работен лист (серија слики)

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Кој светол празник ќе го прославуваме утре?
  2. Рецитирање на песната ,,Мојата татковина,,
  3. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

1. Дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња

2. Делење на работниот лист

3. Дискусија за сликите на работниот лист

4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Дискусија: какви чувства поттикна рецитирањето на песничката:

  • учениците искажуваат чувства: љубов кон татковината, возбуда

  2. Опишување на сликите од работниот лист

  3. Идентификување на слика со соодветниот стих од песната

  4. Боење на сликите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Рецитирање на песната: поединечно, по групи , колективно

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 12.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: На пазар

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за воспоставување културен однос со опкружувањето во насока на лично обраќање кон луѓето при посета на пазар;  да се оспособат за поставување прашања и давање соодветен одговор на поставено прашање поврзано со определена тема;

 воспитни: учениците да развиваат културен однос и почит кон другите луѓе

 функционални: учениците да применуваат културни изрази за поздравување, замолување, заблагодарување во комуникацијата со другите луѓе на пазар

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Што може да се купи на пазар
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Подготвување на учениците за симулација на игра: ,,На пазар,,

  2. Организирање на просторот во училницата

  3. Поделба на учениците во групи: продавачи и купувачи;

 4. Организирање на движењето на учениците, следење и поттикнување на културно однесување на учениците на пазарот при купување и продавање

  5. Водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Организирање на просторот во училницата:

  •  поставување, изложување плодови

  2. Дискусија по систем прашања - одговори:

  •  што значи културно однесување
  •  обраќање кон вработените на пазарчето
  •  културни изрази кои учениците ќе ги применуваат во комуникацијата на пазарот

  3. Симулација: Разгледување на пазарот, изложените плодови, културна комуникација со ,,вработените на пазарот,, купување на потребните овошни и зеленчукови плодови

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Кои зборови ги употребувавме во културната комуникација на пазар - повторување

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 15.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература, Изразување и творење

Наставна единица: Кажување гатанки за есента

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со традиционалните говорни игри – гатанки, да се запознаат со  поимот гатанка како литературна творба во која во скриена, форма се објаснува некој предмет, суштество, појава

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: збогатување на детскиот речник со нови зборови; воочување, препознавање и разликување  на гатанките од другите литературни творби

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Детско списание ,,Чекорче,, , збирка со гатанки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Со што е богата есента – разгледување слика, воочување битни карактеристики на есента?                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на гатанка за есента

  2. Интерпретација на гатанки кои се однесуваат на поими поврзани со годишното време есен

  3. Поттикнување на учениците самостојно да интерпретираат гатанки

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Погодување на поимот од гатанката

  - Дискусија:  Што ни помогна да го препознаеме поимот скриен во гатанката?

 2. Погодување на поимите од прочитаните гатанки    

 3. Кажување на гатанки за есен

 


КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Учениците самостојно составуваат гатанки по избран поим од страна на наставникот

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 15.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: Јас кажувам ти погодуваш

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат за творење оригинални литературни творби

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: збогатување на детскиот речник со нови зборови; воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на предметите и појавите, опишување на истите и во моментот кога тие не се присутни 

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Со што е богата есента? – разгледување слики, воочување зеленчукови плодови                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Воочување на битните карактеристики на зеленчуковите плодови

   2. Делење на работните листови, дискусија

  3. Објаснување на правилата и начинот на играње на играта ,,Јас кажувам ти погодуваш,,

   4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Идентификување на битните карактеристики на зеленчуковите плодови:

  - боја, форма, вкус

2. Дискусија: Именување на плодовите кои на работниот лист се дадени само со својата форма

 3. Игра:  Јас кажувам ти погодуваш (ученикот бира плод од работниот лист и ги опишува неговите карактеристики – друг ученик погодува за кој плод станува збор од дадениот опис, сите ученици го бојат плодот кој нивното другарче го погодило)                         

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Презентација на работниот лист – опишување на плодовите со нивните карактеристики

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 16.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст:  ,,Топката избега ,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Кои игри можеме да ги играме со топка – опис на топката (боја, форма)?       
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Делење на работниот лист

   4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Воочување и именување на ликовите, обележување на сликите во работниот лист по редоследот на настаните во текстот                  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Боење на сликите од работниот лист

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 17.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Интерпретација на стихотворба: ,,Што скинав на сон,,,,Како се јадат плодовите,, 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат, доживеат и разберат содржината на песната; да се запознаат со различните видови овошни плодови и како правилно се јадат плодовите

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата, хигиенски навики

 функционални: да ја репродуцираат содржината на песната; да ги воочуваат и именуваат различните видови овошни плодови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: Работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Со кои плодови се сретнавме во текстот ,,Топката избега,,?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Делење на работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите и содржината на песната

   4. Упатство за работа во работниот лист

   5. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Разгледување и дискусија за илустрациите на работниот лист

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори              

4. Поврзување на плодовите со растението на кое растат, пронаоѓање на сликите на кои е прикажано правилно јадење на плодовите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Боење на илустрациите од работниот лист

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 19.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на сликовница  по избор на учениците

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на сликовницата; да ја разберат пораката и да ги откријат елементите од литературниот текст (простор, време, настани и ликови)

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање интерес за книгата како извор на учење

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Сликовница

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Разгледување и читање на насловите од сликовниците кои ги донеле учениците – избор на сликовница за читање
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на сликовницата – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината  - систем прашања и одговори

   3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на литературниот текст (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на литературниот  текст:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Откривање на пораката

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Илустрација на највпечатливиот лик од сликовницата

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 22.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Литература

Наставна единица: Артикулација и дискриминација на гласот Ш: ,,Во шума,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да научат правилно да го изговараат гласот ш во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот ш во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Каква е шумата во есен? – разгледување слика, воочување битни карактеристики                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

  3. Поттикнување на учениците  за правилно изговарање на зборовите во текстот во кои гласот ш се наоѓа во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот (систем прашања и одговори)

  4. Следење на искажувањата, поттикнување на учениците да го воочуваат и правилно да го изговараат гласот ш на почеток, на средина и на крајот на зборот, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

 2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

 3. Правилно изговарање на гласот ш на почеток, на средина и на крајот на зборот, во одговорите кои се однесуваат на содржината на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Интерпретирање звуци: шушкање на лисја, звук за стивнување на галама

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 22.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: На прошетка низ шумата    

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно да го изговараат гласот ш во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; да се оспособат за прераскажување на содржината на текстот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање интерес и чувство на љубов кон шумата и природата

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот ш во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, збирка брзозборки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

- Говорна игра: ,,Расипан телефон,, (збор кој треба да се пренесе – шишарка)                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот

  2. Поттикнување на учениците за прераскажување на содржината на текстот

  3. Следење на искажувањата, поттикнување на учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот ш на почеток, на средина и на крајот на зборот, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Прераскажување на содржината на текстот:

  • со помош на прашања
  • самостојно (правилно изговарање на гласот ш)

 2. Интерпретирање звуци: шушкање на лисја, звук за стивнување на галама

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 10

Интерпретирање брзозборки:

Шест чаши свеж швепс,    Шест шишиња свеж швепс,    Шест шарени шишиња швепс

Штркот штрака со штракалката,        Шие шивач широки шеширчиња.

Шие шивач штофче шик, шило шили штити штик

Шу-шу, шу-шу, шушкач шушка, ветре шутре да надушка

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 24.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: Липа

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Што прави есента со лисјата на дрвајата во паркот?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Делење на работниот лист

   4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Воочување и именување на ликовите, обележување на сликите во работниот лист по редоследот на настаните во текстот                  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Цртање и боење на лист од липа во тетрарката (шаблон - лист од липа)

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 25.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на приказна: Жолта приказна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Која боја е боја на есента?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Делење на картите за приказната

   4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Воочување и именување на ликовите на картите, подредување на сликите на сликите по редоследот на настаните во текстот                  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Цртање и боење на картите за приказната

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 28.02.2013

  Одд.   I  3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Во кино: Следење филмска претстава ,,Гумениот Тарзан,,     

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со поимите кино и филмска претстава; да ја запознаат и доживеат  содржината на филмската претстава

 воспитни: -развивање на навики за посета и следење на филмски претстави

                       -развивање на културни навики на однесување при посета на кино

 функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат ликови, време и простор во кој се одвива настанот во филмот; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. како треба да се однесуваме при посета на кино - филмска претстава - упатства за однесување на учениците (влегување, сместување, како треба да се однесуваме, на што треба да обрнеме внимание и сл.)
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1.  Следење на однесувањето и реакциите од учениците

   2. Поттикнување и насочување на вниманието, водење забелешки

 

Активности на учениците:

    1. Следење на филмска претстава: ,,Гумениот Тарзан,,    

    2. Културно однесување во кино – насочување на вниманието, тивко следење на претставата за да не им сметаме на другите                             

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Изразување на впечатоците од следената филмска претстава - пофалби, критики и забелешки

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 29.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Литература

Наставна единица: Артикулациј и дискриминација на гласот З: Зајакот во зелената градина;                   

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да научат правилно да го изговараат гласот з во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот з во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Дискусија: Што јаде зајакот во есен? – разгледување слика, воочување битни карактеристики                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

  3. Поттикнување на учениците за правилно изговарање на зборовите во текстот во кои гласот з се наоѓа во различна местоположба во зборот (систем прашања и одговори)

  4. Следење на искажувањата, поттикнување на учениците да го воочуваат и правилно да го изговараат гласот з на почеток, на средина и на крајот на зборот, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

 2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

 3. Правилно изговарање на гласот з на почеток, на средина и на крајот на зборот, во одговорите кои се однесуваат на содржината на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Интерпретирање звуци: зуење на пчела, инсект

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 29.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење

Наставна единица: Вежби за гласот З     

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно да го изговараат гласот з во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање интерес и чувство на љубов кон природата

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот з во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, збирка брзозборки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Говорна игра: ,,Расипан телефон,, (збор кој треба да се пренесе – зелка)            
  2. истакнување на целта на часот 


ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Водење на игрите: ,,На буква, на буква,, ,,Игра со заменување на гласот з со друг глас,,

  2. Следење на артикулацијата на гласовите од страна на учениците, корегирање на неправилно изговорените согласки, водење забелешки

 

Активности на учениците:

 1. Игра: ,,На буква, на буква,,:

  • зборови кај кои гласот з се наоѓа на почетокот од зборот
  • зборови кај кои гласот з се наоѓа на крајот од зборот
  • зборови кај кои гласот з се наоѓа во средината од зборот

 2. ,,Игра со заменување на гласот з со друг глас,,:

   - зајак – шајак; коза – коша; мраз - мраш

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 10

Интерпретирање брзозборки:

Зебра зема зоб, зајко зинал здробил зглоб.

Снесла страчка на прачка дванаесет јајца, поминав, едно зедов, изедов, поминав, две зедов изедов, поминав, три зедов и тн. до 12

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 30.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Преселни птици

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат за користење на говорот во искажување на своите мисли за одредена тема; да се мотивираат за поставување прашања поврзани со темата; да се охрабруваат да даваат соодветен одговор на поставено прашање;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: учениците да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства;  самостојно да конструираат прашања и соодветно да одговараат на истите; да ги препознаваат и именуваат преселните птици

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, слики

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

  1. Разговор: карактеристики на есента
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Презентација на слики

  2. Насочување на дискусијата, поставување прашања

  3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

  1. Препознавање и именување на птиците на сликите

  - препознавање и именување на преселните птици на сликите

  2. Опишување на преселните птици

  3. Илустрација

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Игра: ,,Лета, лета,,

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 31.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: Разделба

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат, доживеат и разберат содржината на песната; да научат изразно да ја рецитираат;  да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за преселните птици

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; да ја репродуцираат содржината на песната; да ги воочуваат и именуваат преселните птици

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5’ 

- Што се случува со птиците во есен - разговор

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрацијата и содржината на песната

   3. Меморирање на песната, стих по стих

   4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Разгледување и дискусија за илустрацијата на песната

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                 

4. Меморирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно