НОЕМВРИ
ОКТОМВРИ ДЕКЕМВРИ >>
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 01.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Литература
|
Наставна единица: Уметничко читање и разговор на текстот: Ранетото пиленце
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните ликовите и нивните особини
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата
|
функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;
-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебник, тетратка
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Преселни птици:што се случува со преселните птици кои не заминале на југ - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1.Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)
2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
- определување на времето на настаните опишани во текстот
3. Мојот омилен лик од текстот – карактерни особини на ликовите
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација на текстот во тетратка
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 02.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Медиумска култура, Литература
|
Наставна единица: Разгледување и работење во детското списание Чекорче
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со поимот детско списание; да ги запознаат и да разговараат за содржините и илустрациите од детското списание
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање интерес и култура за следење детски печат како извор на знаење
|
функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат содржините и илустрациите од детското списание; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Детско списание ,,Чекорче,,
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Делење на новиот број од Чекорче – поим за детско списание
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Запознавање со содржината на списанието
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината - систем прашања и одговори
3. Читање на текст од спианието по избор на учениците
4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Разгледување на списанието, воочување:
- текстови
- илустрации
- слики
- занимливи содржини за боење, поврзување, сечење, лепење
2. Што ми остави најголем впечаток во списанието – исажувања на учениците
3. Разговор за слушаниот текст: време и простор на настанот, ликови, порака на текстот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Работа во занимливата страница од списанието
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 05.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење
|
Наставна единица: Говорна вежба: Емоции ( среќен, тажен...)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се поттикнат кон користење на невербалнио и вербалниот говор како средство за изразување на своите чувства и доживувања; да се поттикнат кон поврзување на невербалното со вербалното изразување;
|
воспитни: развивање на перцептивните способности
|
функционални: учениците да го користат невербалните начини на изразување (гестикулација, мимика, движење ); невербално да ги искажуваат своите емоции;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: сликовници, списанија, тетратка, боички
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Разгледување слики во сликовници, списанија – опишување на чувствата на ликот според изразот на лицето
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Како се чувствувам
2. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Раскажување ситуации кога учениците почувствувале: страв, среќа, радост, изненадување
2. Опишување на изразот на лицето при покажување различни чувства
3. Илустрирање: јас кога сум насмеан, тажен, изненаден
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Презентација на цртежите – другарчињата погодуваат кое чувство е прикажано со цртежот
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 05.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење
|
Наставна единица: Говорна игра: Невербален говор
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се воведат во невербалните начини на изразување (гестикулација, мимика, движење ); да се поттикнат кон поврзување на невербалното со вербалното изразување;
|
воспитни: развивање на перцептивните способности
|
функционални: учениците да го користат невербалните начини на изразување (гестикулација, мимика, движење ); невербално да ги искажуваат своите емоции;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: сликовници, списанија
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра: погоди како се чувствувам (учениците ги погодуваат чувствата кои ги покажува наставникот со невербален говор)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Објаснување: што е разговор без зборување
2. Игра: ,,Познај по ликот,, - објаснување на правилата
3. Поттикнување на активностите – мотивирање
4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Разгледување сликите во сликовниците, списанијата и откривање на чувствата на нацртаните ликови
2. Работа во групи:
- I група - покажување чувства според содржината на текстот кој го чита наставникот
- I група – погодување на чувствата кои ги покажува првата група
3. Кажување конкретна ситуација (роденден ми е, ми украдоа нешто, ми се загуби играчката и сл.) и покажување чувства
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Игра: Што правам - пантомима
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 06.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Литература
|
Наставна единица: Обработка на текст: ,,Лиза не може да спие,,
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, храброст, одважност;
|
функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;
-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебник, тетратка, прибор за пишување
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Кога сме почувствувале страв? – во кои ситуации е непотребно да чувствуваме страв
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)
2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
- определување на времето на настаните опишани во текстот
3. Препознавање на чувствата опишани во текстот
4. Дали трба да се плашам да спијам сам во својата соба - разговор
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрирација: јас кога спијам
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 07.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење
|
Наставна единица: Говорна игра: Дополни ја реченицата...
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се поттикнуваат да ја развиваат фантазијата во говорното творештво; да се поттикнат кон користење на целосни реченици во говорот
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;
|
функционални: збогатување на детскиот речник со нови зборови; воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на предметите и појавите, опишување на истите и во моментот кога тие не се присутни
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебник, тетратка, ученички прибор
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра: Ај погоди што е
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Говорна игра – запознавање со правилата на играта ,, Дополни ја реченицата...,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ја дополнуваат реченицата која ја кажува наставникот
2. Работа во групи:
I група – започнува реченица
II група – ја дополнува реченицата (замена на улогите на групите)
3. Составување реченица по даден збор
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Составување реченици со нижење зборови
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 07.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Литература
|
Наставна единица: Обработка на текстови за Охрид
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците ги запознаат настаните и случувањата кои го одбележале овој ден во историјата на нашиот град преку содржината на текстовите; да стекнат знаења за значењето на празникот 7 Ноември за нашиот град
|
воспитни: развивање патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон родниот град и татковината
|
функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настани, време и место на настаните, личности кои го дале својот живот за слободата на нашиот град;
-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Книга со текстови за Охрид
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Какво значење има за нас 7 Ноември?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на текстотовите – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстовите
3. Значење на празникот 7 Ноември
4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на текстотовите:
- прдвидување на настаните
- воочување на личностите
- воочување на настаните – определување на временската и просторната локација
2. Дискусија за значењето на празникот 7 Ноември по систем прашања - одговори
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација на симболот на град Охрид
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 08.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење
|
Наставна единица: Говорна вежба: Јас кажувам ти погодуваш
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се поттикнуваат да опишуваат прдмети од непосредната средина забележувајќи ги нивните битни карактеристики
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон околината
|
функционални: воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на предметите и појавите; збогатување на детскиот речник со нови зборови;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: различни предмети; лист за илустрирање
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Говорна игра: Каков е овој предмет? – воочување битни карактеристики на презентиран предмет (боја, форма, големина)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Јас кажувам ти погодуваш – давање насоки за играта
2. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Идентификување на предметите од училницата според некоја особина:
- учениците прашуваат и одговараат
2. Илустрација на предмет
3. Игра:
- ученикот излегува пред табла со листот на кој илустрирал некој предмет
- ги опишува неговите карактеристики
- друг ученик погодува за кој предмет станува збор од дадениот опис,
- ученикот ја покажува илустрацијата,
- се дискутира како подобро сме можеле да го асоцираме предметот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација на измислен предмет (секој од учениците кажува некоја карактеристика и се врши илустрирање и комбинирање на истите во еден предмет
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 09.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење
|
Наставна единица: Составување реченици по слики
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се оспособат за откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите како елементи прикажани на сликите, кои ќе ги интерпретираат преку расказни реченици
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон околината
|
функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат просторот, времето, настанот и ликовите како елементи прикажани на сликите; самостојно да создаваат расказни реченици, конструирајќи ги со правилен редослед на зборовите
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Учебник, списанија, сликовници
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Разговор: Што можеме да претставиме со слика?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Презентација на сликите (учебник, детско списание ,,Чекорче,,)
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите - откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Опишување на сликите: (воочување и идентификување):
- простор, време, ликови
2. Поврзување на елементите од сликите во логичка целина
3. Составување реченици
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Составување необична приказна од различни слики
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 12.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење, Литература
|
Наставна единица: Артикулациј и дискриминација на гласот С: Лошото со лошо се враќа
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да научат правилно да го изговараат гласот с во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;
|
функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот с во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Учебник
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Што ќе се случи ако некого навредиме или задеваме?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот
3. Поттикнување на учениците за правилно изговарање на зборовите во текстот во кои гласот с се наоѓа во различна местоположба во зборот (систем прашања и одговори)
4. Следење на искажувањата, поттикнување на учениците да го воочуваат и правилно да го изговараат гласот с на почеток, на средина и на крајот на зборот, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)
2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
- определување на времето на настаните опишани во текстот
3. Правилно изговарање на гласот с на почеток, на средина и на крајот на зборот, во одговорите кои се однесуваат на содржината на текстот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Именување предмети од училницата во кои гласот с се наоѓа во различна местоположба во зборот
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 12.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење
|
Наставна единица: Вежби за гласот С & amp; nbsp;
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат правилно да го изговараат гласот с во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот;
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;
|
функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот с во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: тетратка, збирка брзозборки
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Говорна игра: ,,Расипан телефон,, (збор кој треба да се пренесе – слатко)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
|
Активности на наставникот:
1. Водење на игрите: ,,На буква, на буква,, ,,Игра со заменување на гласот с со друг глас,,
2. Следење на артикулацијата на гласовите од страна на учениците, корегирање на неправилно изговорените согласки, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Игра: ,,На буква, на буква,, учениците правилно да го артикулираат гласот с во:
- зборови кај кои гласот с се наоѓа на почетокот од зборот (сонце, слива, столб, скии...)
- зборови кај кои гласот с се наоѓа на крајот од зборот (овес, глас, нос, кокос...)
- зборови кај кои гласот с се наоѓа во средината од зборот (лист, тест, тост, состав...)
2. ,,Игра со заменување на гласот с со друг глас,,:
- слатко – Златко; коса – коза; коса – кожа
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 10’
|
Интерпретирање брзозборки:
Ситна роса ситно трева росеше. Фатив слон и сом на сон.
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 13.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење
|
Наставна единица: Говорна вежба: Опис на предмети
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се оспособуваат за опишување на предметите од блиската околина;
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон опкружувањето
|
функционални: да ги воочуваат и идентификуваат битните карактеристики на предметите; самостојно да ги опишуваат предметите со примена на соодветни зборови и реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Учебник, тетратка, слики, различни предмети
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Говорна игра: Ај погоди што е?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Презентирање слики со предмети
2. Поттикнување и насочување на дискусијата
3. Запознавање со правилата на играта
4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Набројување на предметите од сликите во учебникот страна 42
2. Воочување битна карактеристика:
3. Игра со групирање на предмети според карактеристика:
- секој ученик избира и зема предмет
- усно опишување на карактеристиките на предметот
- учениците ги подигаат предметите според одредена карактеристика (подигнете ги предметите кои имаат црвена боја, кои се меки...)
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Формирање множества од предметите според една и две карактеристики
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 14.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење, литература
|
Наставна единица: Приказна по серија слики: Загубеното пријателство
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат содржината на текстот; да се оспособат за откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите како елементи на литературниот текст кои ќе ги интерпретираат во приказна по серија слики
|
воспитни: развивање на почит кон своите другарчиња и различните од себе; развивање културни навики на однесување кон другите
|
функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат просторот, времето, настанот и ликовите како елементи на литературниот текст; самостојно да создаваат приказна по серија слики, поврзувајќи ги според редоследот на настаните во логичка целина
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебник, лист хартија, прибор за цртање
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Моето најдобро другарче (корелација со ЗО)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Интерпретација на текстот ,,Загубеното пријателство,, – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот и воочување на редоследот на настаните
3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)
2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
3. Изработка на серија слики според содржината на текстот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Презентација на изработената серија слики – меѓусебно оценување на учениците
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 15.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење
|
Наставна единица: Говорна вежба: Јас кажувам ти погодуваш
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се поттикнуваат да опишуваат прдмети од непосредната средина забележувајќи ги нивните битни карактеристики
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон околината
|
функционални: воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на предметите и појавите; збогатување на детскиот речник со нови зборови;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: различни предмети; лист за илустрирање
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Говорна игра: Каков е овој предмет? – воочување битни карактеристики на презентиран предмет (боја, форма, големина)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Јас кажувам ти погодуваш – давање насоки за играта
2. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Идентификување на предметите од училницата според некоја особина:
- учениците прашуваат и одговараат
2. Илустрација на предмет
3. Игра:
- ученикот излегува пред табла со листот на кој илустрирал некој предмет
- ги опишува неговите карактеристики
- друг ученик погодува за кој предмет станува збор од дадениот опис,
- ученикот ја покажува илустрацијата,
- се дискутира како подобро сме можеле да го асоцираме предметот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација на измислен предмет (секој од учениците кажува некоја карактеристика и се врши илустрирање и комбинирање на истите во еден предмет
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 16.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Литература
|
Наставна единица: Интерпретација на стихотворба: ,,Ако згрешиш ,,
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат усно да го изразуваат емоционалното доживување од содржината на песната; да научат изразно да ја рецитираат
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; развивање чувство на праведност
|
функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Учебник
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Што сe случило кога сме направиле некоја грешка – дискусија
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на песната
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песната
3. Меморирање на песната, стих по стих
4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
2. Анализа на песната по систем прашања - одговори
3. Меморирање на песната
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 19.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Медиумска култура
|
Наставна единица: Гледање анимиран цртан филм: ,,Кралот лав,,
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со цртаниот филм како вид анимиран филм; да се оспособат за воспоставување културен однос при колективно следење филмска претстава;
|
воспитни: развивање културни навики за колективно следење филмска претстава
|
функционални: учениците да воочуваат и идентификуваат анимиран – цртан филм; културно да се однесуваат при следење филмска претстава,
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
ПС: лаптоп компјутер, ЛЦД проектор, платно, ЦД со филмот
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Мојот омилен цртан филм – разговор
- истакнување на целта на часот - најава за следење цртан филм ,,Кралот лав,,
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Прожектирање на цртаниот филм:
-упатство за следење на филмската претстава
2. Следење на интересот и однесувањето на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Колективно следење на филмската претстава
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Впечатоци од цртаниот филм – колку им се допаднал на учениците
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 19.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење, Медиумска култура
|
Наставна единица: Разговор за главниот јунак од анимираниот цртан филм: ,,Кралот лав,,
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се оспособат да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; да ги запознаат карактеристиките на главниот лик од филмот преку неговите постапки
|
воспитни: развивање на позитивни ставови и почит кон другите ; развивање на карактерните особини: храброст, одважност, искреност, доследнност
|
функционални: учениците да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства во врска со одредена тема; да ги забележуваат и интерпретираат карактеристиките на главниот лик; аргументирано да дискутираат за неговите постапки
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: слики и илустрации
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Први впечатоци од цртаниот филм – разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Дискусија во врска со филмската претстава:
- поставување прашања, насочување на дискусијата
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците
1. Разговор за цртаниот филм
- први впечатоци
- време и место на настанот
- ликови
- мојот омилен лик од цртаниот филм
2. Карактеристики на главниот јунак
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација на главниот јунак од цртаниот филм
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 20.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Литература
|
Наставна единица: Обработка на сликовница: Златка и трите мечки
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на сликовницата; да ја разберат пораката и да ги откријат елементите од литературниот текст (простор, време, настани и ликови)
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање интерес за книгата како извор на учење
|
функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;
-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Сликовница
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Што е љубопитност, дали љубопитноста треба да има граници?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на сликовницата – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината - систем прашања и одговори
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на литературниот текст (предвидување на настаните)
2. Изразување на непосредното доживување од содржината на литературниот текст:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
- определување на времето на настаните опишани во текстот
3. Откривање на пораката
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација на највпечатливата сцена од сликовницата
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 22.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење, Литература
|
Наставна единица: Артикулација и дискриминација на гласот Л: Млеко
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да научат правилно да го изговараат гласот л во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;
|
функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот л во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Учебник
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Што наутро појадувам?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот
3. Поттикнување на учениците за правилно изговарање на зборовите во текстот во кои гласот л се наоѓа во различна местоположба во зборот (систем прашања и одговори)
4. Следење на искажувањата, поттикнување на учениците да го воочуваат и правилно да го изговараат гласот л на почеток, на средина и на крајот на зборот, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)
2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
- определување на времето на настаните опишани во текстот
3. Правилно изговарање на гласот л на почеток, на средина и на крајот на зборот, во одговорите кои се однесуваат на содржината на текстот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Именување предмети од училницата во кои гласот л се наоѓа во различна местоположба во зборот
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 22.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење, Литература
|
Наставна единица: Артикулација и дискриминација на гласот Л: Млеко
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да научат правилно да го изговараат гласот л во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;
|
функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот л во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Учебник
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Што наутро појадувам?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот
3. Поттикнување на учениците за правилно изговарање на зборовите во текстот во кои гласот л се наоѓа во различна местоположба во зборот (систем прашања и одговори)
4. Следење на искажувањата, поттикнување на учениците да го воочуваат и правилно да го изговараат гласот л на почеток, на средина и на крајот на зборот, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)
2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
- определување на времето на настаните опишани во текстот
3. Правилно изговарање на гласот л на почеток, на средина и на крајот на зборот, во одговорите кои се однесуваат на содржината на текстот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Именување предмети од училницата во кои гласот л се наоѓа во различна местоположба во зборот
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 23.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење
|
Наставна единица: Вежби за гласот Л & amp; nbsp;
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат правилно да го изговараат гласот л во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот;
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;
|
функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот л во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: тетратка, збирка брзозборки
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Говорна игра: ,,Расипан телефон,, (збор кој треба да се пренесе – ливада)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
|
Активности на наставникот:
1. Водење на игрите: ,,На буква, на буква,, ,,Игра со заменување на гласот л со друг глас,,
2. Следење на артикулацијата на гласовите од страна на учениците, корегирање на неправилно изговорените согласки, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Игра: ,,На буква, на буква,, учениците правилно да го артикулираат гласот л во:
- зборови кај кои гласот л се наоѓа на почетокот од зборот (лице, лист, ластик, лав ...)
- зборови кај кои гласот л се наоѓа на крајот од зборот (сол, котел, мал, бокал ...)
- зборови кај кои гласот с се наоѓа во средината од зборот (столб, калап, теле, тркало ...)
2. ,,Игра со заменување на гласот л со друг глас,,:
- скала – сказа, скажа, скаша;
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 10’
|
Интерпретирање брзозборки:
Лето луто лути лутеница, лебед ластар лубеница. Кралот Карло и кралицата Карла крале кларинет за кралчето Карло. Бел петел в бела пепел преташе.
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 27.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење
|
Наставна единица: Говорна игра: Прашања и одговори
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се мотивираат и оспособат за поставување прашања поврзани со определен предмет; да се оспособат да даваат соодветен одговор на поставено прашање
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;
|
функционални: учениците самостојно да поставуваат прашања поврзани со определен предмет; да даваат соодветен одговор на поставено прашање со соодветно конструирана реченица; збогатување на детскиот речник со нови зборови;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: торбичка, различни предмети;
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Презентирање предмет – воочување битни карактеристики: што можеме да прашаме за предметот (боја, форма, големина, за што служи, од што е направен, кој го користи)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Говорна игра: Волшебно торбиче: прашања и одговори - давање насоки за играта
2. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки
|
Активности на учениците
1. Говорна игра - Волшебно торбиче:
- извлекување предмет од волшебното торбиче,
- идентификување на предметот
- поставување прашања со прашалните зборчиња: што, зошто, како, каде, од што, какво, а, -ов (боја, форма, големина има), кој
- учениците бираат другарче кое го прашуваат
- другарчето дава одговор на прашањето
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Постави прашање за. . . (учениците кажуваат предмет и бираат другарче кое ќе постави прашање за истиот)
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 28.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Литература
|
Наставна единица: Обработка на текст: Трите мечиња
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, храброст, одважност;
|
функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;
-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
НЛ: наставен лист, прибор за пишување
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Кои игри можат да бидат опасни?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Делење на наставниот лист
2. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,
3. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот
4. Давање насоки за работа во работниот лист
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија за сликите на наставниот лист:
- обиди за составување на приказна по сликите од работниот лист
2. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)
3. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:
- набројување на ликовите
- воочување на редоследот на настаните
- воочување на пораката од текстот
4. Одбележување на редоследот на сликите во работниот лист според редоследот на настаните опишани во текстот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Боење на илустрациите од наставниот лист, прераскажување на текстот
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 29.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Медиумска култура
|
Наставна единица: Слушање приказна од CD: ,,Царевото ново руво,, - разговор и опис за главните јунаци
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со разликите меѓу аудио (приказна) и видео емисија (цртан филм); да се оспособат за воспоставување културен однос при колективно следење аудио емисија; да ги запознаат карактеристиките на главниот лик преку неговите постапки опишани во приказната
|
воспитни: развивање културни навики за колективно следење аудио емисија
|
функционални: учениците да прават разлика меѓу аудио (само звук) и видео емисии (слика и звук); да разговараат за ефектите кои емисиите ги оставиле врз нив; да ги забележуваат и интерпретираат карактеристиките на главниот лик; аргументирано да дискутираат за неговите постапки
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
ПС: лаптоп компјутер, ЛЦД проектор, платно, ЦД со цртан филм и ЦД со приказната ,,Царевото ново руво,,
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Мојот омилен цртан филм – кои сетила ни се вклучени кога следиме цртан филм
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Прожектирање на цртаниот филм:
- Том и Џери – со звук
2. Прожектирање на цртаниот филм:
- Том и Џери – без звук
3. Емитување на аудио приказната ,,Царевото ново руво,,
4. Дискусија во врска со аудио емисијата:
- поставување прашања, насочување на дискусијата
5. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Дискусија после следениот цртан филм:
- кога цртаниот филм ни остави поголем впечаток
- колку е важен звукот во следењето на ТВ емисија
2. Дискусија после следената приказна:
- како ја доживеавме приказната
- дали само звукот беше доволен да ја разбереме приказната
- какво е значењето на музиката која се слуша додека спикерот ја чита приказната
3. Разговор за содржината на приказната:
- ликови
- карактеристики на главниот јунак
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација на главниот јунак од приказната
|
|
Наставен предмет: Македонски јазик
|
Дата: 30.11.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Изразување и творење
|
Наставна единица: Ликови од познати приказни
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се оспособат да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; да ги откриваат и опишуваат карактеристиките на ликовите од приказните
|
воспитни: развивање на позитивни ставови и почит кон другите ; развивање на карактерните особини: храброст, одважност, искреност, доследнност
|
функционални: учениците да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли; да ги воочуваат и аргументирано да дискутираат за карактеристиките на ликовите од приказните
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: слики и илустрации НЛ: наставен лист
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Мојот омилен лик од приказните – разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Поттикнување дискусија во врска ликовите од приказните во наставниот лист
- делење на наставните листови
- поставување прашања, насочување на дискусијата (кој лик од работниот лист им е омилен на учениците), зошто
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Именување на ликовите од приказните во наставниот лист :
- омилен лик од дадените ликови во работниот лист
- зошто (аргументирана дискусија)
- раскажување на дел од приказната во кој ликот им оставил најголем впечаток на учениците
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Боење на илустрацииите на главните јунаци од приказните во наставниот лист
|
|
|