Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

 

Подготовки

НОЕМВРИ                                                                                     ЈАНУАРИ

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 03.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење

Наставна единица: Говорна игра: Прашања и одговори

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се мотивираат и оспособат за поставување прашања поврзани со определена тема; да се оспособат да даваат соодветен одговор на поставено прашање

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците самостојно да поставуваат прашања поврзани со определена тема; да даваат соодветен одговор на поставено прашање со соодветно конструирана реченица; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: работен лист;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Мојот дом – воочување битни карактеристики: што можеме да прашаме за домот на нашето другарче (каде се наоѓа, адреса, кој живее во домот, омилена просторија )  
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

    1. Делење на работните листови – разговор

    2. Говорна игра: Прашања и одговори

   - давање насоки за играта

    3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

   1. Прашања и одговори: Што гледам на сликите?

 2. Составување прашања и одговори за сликите:

  • поставување прашања со прашалните зборчиња: што, зошто, како, каде, од што, какво, а, -ов (боја, форма, големина има), кој
  • учениците бираат другарче кое го прашуваат
  • другарчето дава одговор на прашањето

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

 Активности во работниот лист

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 03.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: Најубавата куќа              

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да ја разберат пораката и да ги откријат елементите од литературниот текст (простор, време, настани и ликови)

 воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството;

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка, боички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1.  Дискусија: Каде живеам – куќа или стан?
  2.  истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината  - систем прашања и одговори

   3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на литературниот текст (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на литературниот  текст:

  • набројување на ликовите
  • кој лик каде живее
  • чија куќа е најубава

3. Откривање на пораката

  •    Кога најубаво се чувствувам дома - разговор

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација: мојот дом

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 04.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на песна: ,,На кого личам,,                          &nbs p;             

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат изразно да ја рецитираат

 

 воспитни: развивање позитивни погледи и ставови кон околината, домот; да развиваат чувство на припадност кон домот и семејството, да ги почитуваат правилата на однесување и живеење во семејството;

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. На кого личам? – дискусија
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на песната
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песната
  3. Меморирање на песната, стих по стих
  4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  2. Анализа на песната по систем прашања - одговори                     
  3. Меморирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 05.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: Опис на моето семејство 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да ги опишуваат членовите од своето семејство и да се опишуваат самите себе;

 воспитни: развивање позитивни погледи и ставови кон околината, домот; да развиваат чувство на припадност кон домот и семејството, да ги почитуваат правилата на однесување и живеење во семејството;

 функционални: да ги воочуваат и идентификуваат карактеристиките на членовите на семејството; самостојно да ги опишуваат со примена на соодветни зборови и реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1.  Рецитирање на песната: На кого личам
  2.  истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Набројување на членовите од семејството – илустрација

 2. Дискусија: воочување карактеристики:

  • сличности – разлики: боја на коса, очи
  • на кого личам, што имам слично – различно со членовите на моето семејство

3. Презентација на илустрациите – опишување на членовите од семејството

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Опишување на самите себе

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 06.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на сказна: ,,Каприциозната принцеза,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на сказната; да ја разберат пораката и да ги откријат елементите од литературниот текст (простор, време, настани и ликови)

 воспитни: развивање чувство на почит кон другите луѓе, развивање културен однос кон околината 

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС: лаптоп компјутер, ЛЦД прожектор, ДВД диск со цртан филм

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1.  Дискусија: Како треба да се однесуваме кон другите луѓе?
  2.  истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Прожектирање на цртаниот филм

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината  - систем прашања и одговори

   3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Следење на цртаниот филм
  2. Дискусија за за впечатоците од цртаниот филм
  3. Изразување на непосредното доживување од содржината на сказната:
  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот и времето на настаните опишани во текстот

     4. Опис на ликот на принцезата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на каприциозната принцеза

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 07.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Читање текстови за Св. Климент

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: преку содржината на текстовите учениците да се запознаат со ликот и делото на патронот на нашиот град Св. Климент Охридски;

 воспитни: учениците да развиваат почит кон делото на патронот на нашиот град Св. Климент Охридски; развивање патриотски чувства;

 функционални: учениците да го препознаваат и воочуваат ликот на Св. Климент Охридски ; да го идентификуваат неговото значење во формирањето и развојот на нашата писменост: проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Книга со текстови за Св. Климент

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Дискусија: Кој празник го одбележува утрешниот ден? – што знаеме за Св. Климент   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Уметничка интерпретација на текстотовите – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстовите

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Дискусија за содржината на текстовите:

  • воочување на ликот на Св. Климент
  • запознавање со терминот – ,,патрон,, на нашиот град
  • воочување на настани поврзани со животот на Св. Климент: Св. Климентов манастир, кирилица, прв универзитет  

  2. Установи во градот кои го носат името на Св. Климент;       

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

 Илустрација на Св. Климент

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 10.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Литература

Наставна единица: Артикулациј и дискриминација на гласот Ж: ,,Жабата и жеравот,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да научат правилно да го изговараат гласот ж во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот ж во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Игра: ,,На буква, на буква,,
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

  3. Поттикнување на учениците за правилно изговарање на зборовите во текстот во кои гласот ж се наоѓа во различна местоположба во зборот (систем прашања и одговори)

  4. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

 2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

 3. Правилно изговарање на гласот ж на почеток, на средина и на крајот на зборот, во одговорите кои се однесуваат на содржината на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Именување предмети од околината во кои гласот ж се наоѓа во различна местоположба во зборот

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 10.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење

Наставна единица: Вежби за гласот Ж                             & nbsp;  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно да го изговараат гласот ж во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот ж во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: тетратка, збирка брзозборки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Говорна игра: ,,Расипан телефон,, (збор кој треба да се пренесе – жаба)                  
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Водење на игрите: ,,На буква, на буква,, ,,Игра со заменување на гласот ж со друг глас,,

  2. Следење на артикулацијата на гласовите од страна на учениците, корегирање на неправилно изговорените согласки, водење забелешки

 

Активности на учениците:

 1. Игра: ,,На буква, на буква,, учениците правилно да го артикулираат гласот ж во:

  • зборови кај кои гласот ж се наоѓа на почетокот од зборот (жито, жерав, жар, жолто...)
  • зборови кај кои гласот ж се наоѓа на крајот од зборот (метеж, колаж, маж, паж ...)
  • зборови кај кои гласот ж се наоѓа во средината од зборот (кожа, вежба, лажго, ражен ...)

 2. ,,Игра со заменување на гласот ж со друг глас,,:

  • кожа – коса – кола – коша 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 10

Интерпретирање брзозборки:

Жабата Жа од барата Ба ја видела жабата Ба од барата Жа

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 11.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: Кој има заби                                              

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање хигиенски навики

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Дискусија: Како се грижам за моите заби?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Редослед на настаните во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација: како  ја одржувам хигиената на моите заби

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 12.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст : Куќичка од снег

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Дискусија: Како се радувавме на првиот снег – игри на снег?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Редослед на настаните во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на текстот – серија слики

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 13.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на приказна: Бела приказна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Дискусија: Какво е времето во доцна есен?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Редослед на настаните во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на текстот – серија слики

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 14.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: Топла облека                       

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат усно да го изразуваат емоционалното доживување од содржината на песната; да научат изразно да ја рецитираат

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; развивање навики за правилно облекување според временските услови

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. како треба да се облекуваме кога е многу студено – дискусија
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на песната
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песната
  3. Меморирање на песната, стих по стих
  4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  2. Анализа на песната по систем прашања - одговори;
  3. Меморирање на песната
  4. Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на топла облека

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 17.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Литература

Наставна единица: Артикулациј и дискриминација на гласот Ц: ,,Цвета црта,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да научат правилно да го изговараат гласот ц во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот ц во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Игра: ,,На буква, на буква,,
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

  3. Поттикнување на учениците за правилно изговарање на зборовите во текстот во кои гласот ц се наоѓа во различна местоположба во зборот (систем прашања и одговори)

  4. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

 2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот на настаните
  • определување на времето на настаните опишани во текстот

 3. Правилно изговарање на гласот ц на почеток, на средина и на крајот на зборот, во одговорите кои се однесуваат на содржината на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Именување предмети од околината во кои гласот ц се наоѓа во различна местоположба во зборот

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 17.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Изразување и творење

Наставна единица: Вежби за гласот Ц                             & nbsp;  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно да го изговараат гласот ц во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да го разликуваат и правилно да го изговараат гласот ц во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: тетратка, збирка брзозборки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Говорна игра: ,,Расипан телефон,, (збор кој треба да се пренесе – цуцла)                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Водење на игрите: ,,На буква, на буква,, ,,Игра со заменување на гласот ц со друг глас,,

  2. Следење на артикулацијата на гласовите од страна на учениците, корегирање на неправилно изговорените согласки, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Игра: ,,На буква, на буква,, учениците правилно да го артикулираат гласот ц во:

  • зборови кај кои гласот ц се наоѓа на почетокот од зборот (цвет, црево, цигла, цимет...)
  • зборови кај кои гласот ц се наоѓа на крајот од зборот (конец, лонец, венец, танец ...)
  • зборови кај кои гласот ц се наоѓа во средината од зборот (птица, раце, сонце, деца ...)

 2. ,,Игра со заменување на гласот ц со друг глас,,:

  •   цвекло – чвекло – жвекло – швекло 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 10

Интерпретирање брзозборки:

Црн прч, црн трн гризеше. Роса- роса росица, до појас косица

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 18.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: Зима

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со карактеристиките на годишното време зима; да се оспособуваат за опишување на промените во природата во блиската околина;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон опкружувањето

 функционални: да ги воочуваат и идентификуваат битните карактеристики на годишното време зима; самостојно да ги опишуваат со примена на соодветни зборови и реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка, слики, боички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1.  Говорна игра: Ај погоди што е? (снег, Снешко, мраз)
  2.  истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Презентирање слики  - зима
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за карактеристиките на зимата
  3. Говорна игра – составуваме реченици, запознавање со правилата на играта
  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Индивидуално искажување на учениците: опишување на сликите

 2. Воочување на битни карактеристики на зимата: промени во времето, врнежи, изглед на околината (дрвја, трева, птици), топла облека

 3. Составување реченици за зимата по даден збор: снег, Снешко, мраз, Северко, сонце . . .

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација: зима

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 19.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на сликовница: ,,Девојчето со ќибритчиња,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на сказната; да ја разберат пораката и да ги откријат елементите од литературниот текст (простор, време, настани и ликови)

 воспитни: развивање чувства на сочувство, љубов и почит кон другите луѓе, развивање културен однос кон околината 

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС: лаптоп компјутер, ЛЦД прожектор, ДВД диск со цртан филм

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 Дискусија: Како треба да се однесуваме кон другите луѓе?

 истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Прожектирање на цртаниот филм, читање на сликовницата

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината  - систем прашања и одговори

   3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Следење на цртаниот филм
  2. Читање на сликовницата
  3. Дискусија за за впечатоците од цртаниот филм и сликовницата
  4. Изразување на непосредното доживување од содржината на сказната:
  • набројување на ликовите
  • воочување на редоследот и времето на настаните опишани во текстот

     5. Опис на ликот на девојчето

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Дискусија: Како треба да се однесуваме кон луѓето кои се слаби, изнемоштени, гладни и тн.Илустрација: Како можам да им помогнам на другите

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 20.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Медиумска култура, Литература

Наставна единица: Разгледување и работење во детското списание Чекорче

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со содржините на новиот број на детското списание Чекорче;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање интерес и култура за следење детски печат како извор на знаење

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат содржините и илустрациите од детското списание; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Детско списание ,,Чекорче,,

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Делење на новиот број од детското списание ,,Чекорче,,
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Запознавање со содржината на списанието

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината  - систем прашања и одговори

   3. Читање на текст од спианието по избор на учениците

   4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Разгледување на списанието, воочување:

  • текстови
  • илустрации
  • слики
  • занимливи содржини за боење, поврзување, сечење,  лепење

 2. Што ми остави најголем впечаток во списанието – индивидуално исажувања на учениците

3. Разговор за слушаниот текст: време и простор на настанот, ликови, порака на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Работа во занимливата страница од списанието

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 21.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на драмски текст: Писмо до Дедо Мраз

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат содржината на текстот; да се поттикнат кон имитирање на гласови според различни карактеристики - да се оспособат да драматизираат

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на драмскиот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата; активно да се вклучат во драматизацијата на текстот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Книга со приказни

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Кој лик е најкарактеристичен за новогодишните празници – насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 1.Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,
  •  објаснување на непознатите зборови
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот
  • анализа по систем прашања - одговори                      

  3. Читање на текстот со цел учениците да меморираат што поголем дел од текстот

  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

   2. Индивидуално искажување: изразување на непосредното доживување од содржината на приказната:

  - воочување на редоследот и времето на настаните опишани во текстот

- набројување на ликовите и воочување на говорот на ликовите

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Драматизација на текстот

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 24.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Санката од Дедо Мраз - говорна вежба

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат да опишуваат предмети со примена на расказни реченици;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон опкружувањето

 функционални: да ги воочуваат и идентификуваат битните карактеристики на предметите; самостојно да ги опишуваат предметите со примена на соодветни зборови и реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка, слики, боички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1.  - Говорна игра (гатанки): Ај погоди што е?
  2.  - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Презентирање слика: Дедо Мраз и неговата санка
  2. Формирање множество од клучни зборови: дрво, прапорци, елени, подароци, богата, брза
  3. Поттикнување на учениците да составуваат реченици по клучните зборови
  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

Индивидуални искажувања на учениците:

  1. Набројување на предметите на сликата
  2. Воочување на карактеристиките на санката: боја, форма, материјал од кој е изработена, украси
  3. Составување расказни реченици по дадени зборови (опишување на санката)
  4. Опишување на санката

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација: Санката од Дедо Мраз

 
 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 24.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Паѓаат снегулки обработка на песна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на песната; да научат изразно да ја рецитираат;

 воспитни: учениците да развиваат интерес и желба за запознавање на поезијата за деца; да развиваат позитивни ставови кон природата и природните појави

 функционални: учениците да ја развиваат меморијата; да го прошират говорниот речник со нови зборови;

-          формирање личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Раговор: во кои денови од седмицата одиме во училиште
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на песната

- објаснување на непознати зборови

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песната:

   - анализа на песната по систем прашања - одговори                      

   3. Меморирање на песната, стих по стих

   4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Индивидуално искажување:

   - изразување на непосредното доживување од содржината на песната

 2.  Одговарање на прашањата во врска со содржината на песната                           

 3. Меморирање на песната

 4. Рецитирање на песната - колективно, по групи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Индивидуално рецитирање на песната

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 25.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: ,,Случка во новогодишна ноќ,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

 воспитни: учениците да ја ценат и почитуваат живата природа како битен услов за живот; активно да се вклучат во заштитата на природата од уништување

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата; да се запознаваат со драмски текст;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Книга со приказни

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Кој симбол му дава белег на празникот Нова година? - разговор
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1.Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

- објаснување на непознати зборови

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   - анализа по систем прашања - одговори                      

  3. Читање на текстот со цел учениците да меморираат што поголем дел од текстот

  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

  2. Индивидуално искажување: изразување на непосредното доживување од содржината на приказната:

  • временска локација на настаните опишани во текстот
  • воочување на редоследот на настаните - набројување на ликовите и воочување на говорот на ликовите

3. Мојот омилен лик од текстот

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Драматизација на извадоци од текстот

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 26.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Медиумска култура

Наставна единица: Драматизација на текстот: ,,Случка во новогодишна ноќ,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон имитирање на гласови и звуци според различни карактеристики (среќен, тажен); да стекнат елементарни знаења за театарот и драмската уметност; да научат да драматизираат

 воспитни: развивање интерес и љубов кон драмската уметност; активно да се вклучат во заштитата на природата од уништување

 функционални: учениците активно да се вклучат во драматизацијата; да имитираат гласови и звуци според различни карактеристики

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Усно прераскажување на текстот: ,,Случка во новогодишна ноќ,,
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот

  2. Формирање групи кои ќе ја изведуваат драматизацијата

  3. Поттикнување и насочување на говорот на учениците како ликови во претставата

  4. Следење на драматизацијата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Активно слушање на текстот

   - анализа на ликовите:

карактеристични движења, ставови, реакции, гримаси, промени во гласот со кои би ги изразувале чувствата искажани во текстот  

 2. Поделба на улогите во групите

 3. Драматизација: учениците го драматизираат текстот користејќи свои зборови, но запазувајќи ја содржината

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Избор на група која најдобро драматизирала

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 27.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Работен лист: Новогодишна слика  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон користење на говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; да се оспособат да опишуваат слика со примена на правилно конструирани расказни реченици

 воспитни: развивање позитивни чувства при одбележување на празниците; развивање позитивни карактерни особини: одговорност, доследност, истрајност

 функционални:  самостојно да опишуваат слика со примена на правилно конструирани расказни реченици; да ја идентификуваат Новата година како празник кој го одбележува семејството и училиштето, да ги именуваат и опишуваат симболите на празникот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник – работен  лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Дискусија: Кои симболи се карактеристични за одбележувањето на Новата година? (новогодишна елка, украси)                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: како го украсуваме домот за новогодишните празници

  2. Пронаоѓање на работниот лист во учебникот стр.66

  - дискусија и опишување на сликата во работниот лист

  3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Индивидуални искажувања на учениците:  

  • украсување на домот,
  • сликање на прозорците,
  • поставување сијалички,
  • украсување новогодишната елка

  2. Именување на украсите на новогодишната елка во работниот лист

  • опишување на сликата

  3. Боење на сликата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и опишување на обоениот работен лист – Мојата новогодишна елка

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 28.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Работен лист: Нова година  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за празниците кои ги прославува семејството (семејни, верски празници); запознавање со начинот на кој се одбележуваат зимските празници - дружење и посета на роднини и пријатели, уредување на просторот,  подготвување храна и сл.

 воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството;

   -развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед

 функционални:  да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува семејството, да ги именуваат како верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославувањето на истите

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник – работен  лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Дискусија: Кои празници ги прославуваме за време на распустот?                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: што посакуваме за Нова година

  2. Пронаоѓање на работниот лист во учебникот стр.67

  - дискусија и насоки за илустрирање на новогодишната честитка

  3. Уметничка интерпретација на песна: Божиќ

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Индивидуални искажувања на учениците:  

   - што им посакувам на другите за Нова година

  - илустрација на новогодишна честитка

  2. Индивидуално искажување: како ги прославуваме празниците Бадник и Божиќ

 (корелација со содржината на песната)

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Пеење коледарски песни

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 31.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Писмо до Дедо Мраз

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат кон усно изразување; да научат правилно да ги конструираат и применуваат расказните реченици

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност, скромност; развивање позитивни чувства кон опкружувањето

 функционални: учениците самостојно, усно да се изразуваат, со примена на правилно конструирани расказни реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Насочен разговор: Како Рудолф му ја открил својата желба на Дедо Мраз?
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 

 Активности на наставникот:

  1. Читање на новогодишната желба напишана на работниот лист
  2. Делење на работните листови   
  3. Поттикнување и насочување на дискусијата за новогодишните желби на учениците (поттикнување на учениците правилно да конструираат расказни реченици)
  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување на учениците:

  - мојата новогодишна желба

 2. Илустрација на новогодишната желба во писмото до Дедо Мраз

 

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација на писмото и опишување на новогодишната желба

 
   

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 31.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Писмо до Дедо Мраз

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат кон усно изразување; да научат правилно да ги конструираат и применуваат расказните реченици

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност, скромност; развивање позитивни чувства кон опкружувањето

 функционални: учениците самостојно, усно да се изразуваат, со примена на правилно конструирани расказни реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - Насочен разговор: Како Рудолф му ја открил својата желба на Дедо Мраз?

 - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Читање на новогодишната желба напишана на работниот лист
  2. Делење на работните листови   
  3. Поттикнување и насочување на дискусијата за новогодишните желби на учениците (поттикнување на учениците правилно да конструираат расказни реченици)
  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување на учениците:

  - мојата новогодишна желба

 2. Илустрација на новогодишната желба во писмото до Дедо Мраз

 

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација на писмото и опишување на новогодишната желба