Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

ЈАНУАРИ

 

Подготовки

 <<ДЕКЕМВРИ                                                                       ФЕВРУАРИ>>
 

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 21.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Народно творештво: песни за Коледе, Василица

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со обредните народни песни како дел од македонското народно творештво; да ги восприемат и доживеат содржините на песните; да научат изразно да ги рецитираат;

воспитни: да го почитуваат, чуваат и негуваат мајчиниот јазик и македонското народно творештво

функционални: учениците да ги разликуваат народните песни според содржината и поводот за кој тие се изведуваат; изразно да ги рецитираат и пеат во пригодни прилики;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: збирка народни обредни песни

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Дискусија: одбележување на верските празници Коледе и Василица - обичаи

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Запознавање со поимот обредна народна песна (со прилагодување според возраста без дефинирање)

2. Поттикнување на учениците да ги испеат коледарските и василичарски песни што ги пееле за празниците

3. Уметничка интерпретација на коледарска и василичарска песната

- објаснување на непознати зборови

4. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песните

5. Изразно рецитирање на песните -меморирање

6. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување:

- рецитирање на коледарски и василичарски песни

2. Воочување на сличности и разлики меѓу испеаните коледарски и василичарски песни

3. Откривање на пораката на песните

4. Рецитирање на песните – колективно, по групи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Индивидуално рецитирањена песните

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 22.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна игра: Ден и ноќ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со значењето на поимите ден и ноќ; да се оспособат усно да ги опишуваат со примена на групи на зборови со соодветно значење

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: самодоверба, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

функционални: учениците да го воочуваат и разликуваат значењето на поимите ден и ноќ; самостојно, усно да ги опишуваат со примена на групи на зборови со соодветно значење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Раговор: промени во природата – ноќ и ден (корелација со запознавање на околината и математика)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Дискусија: како реагираат живите суштества на промените ден и нок

2. Запознавање со правилата на игра: ,,Ден и ноќ ,,

- на изговор на еден од поимите (ден или ноќ), секој ученик кажува збор близок на значењето

3. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување:

- што прават птиците, цвеќињата, човекот кога е ден, а што кога е ноќ

2. Учениците кажуваат поими кои ги асоцираат на:

- ден: сонце, светлина, топлина, радост, игра, песна, птица

- ноќ: одмор, месечина, ѕвезди, темнина итн.

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација:претставување две множества – во првото учениците илустрираат поими поврзани за денот, а во второто поими поврзани за ноќта

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 23.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Уметничко читање и драматизација на текстот: ,,Чорапите на Медо,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат содржината на текстот; да се поттикнат кон имитирање на гласови според различни карактеристики - да се оспособат да драматизираат

воспитни: учениците да создаваат и негуваат хигиенски навики; да ја ценат и почитуваат живата природа како битен услов за живот;

функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на драмскиот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата; активно да се вклучат во драматизацијата на текстот;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Книга со приказни

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Како се ориентираме во времето – корелација со другите наставни предмети

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1.Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

- објаснување на непознатите зборови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

- анализа по систем прашања - одговори

3. Читање на текстот со цел учениците да меморираат што поголем дел од текстот

4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Индивидуално искажување: изразување на непосредното доживување од содржината на приказната:

- воочување на редоследот и времето на настаните опишани во текстот

- набројување на ликовите и воочување на говорот на ликовите

4. Драматизација на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Драматизација на текстот со промена на крајот на драмскиот текст

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 24.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: ,,Денови,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на песната; да научат изразно да ја рецитираат;

воспитни: учениците да развиваатинтерес и желба за запознавање на поезијата за деца;

функционални: учениците да ја развиваат меморијата; да го прошират говорниот речник со нови зборови;

формирање личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Раговор: во кои денови од седмицата одиме во училиште

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

- објаснување на непознати зборови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песната:

- анализа на песната по систем прашања - одговори

3. Меморирање на песната, стих по стих

4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување:

- изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Одговарање на прашањата во врска со содржината на песната

3. Меморирање на песната

4. Рецитирање на песната - колективно, по групи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Индивидуално рецитирање на песната

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 25.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на сликовница: Девојчето и 12-те месеци

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на сликовницата; да ја разберат пораката и да ги откријат елементите од литературниот текст (простор, време, настани и ликови)

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање интерес за книгата како извор на учење

функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Сликовница

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Дискусија: како културно треба да се однесуваме

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на сликовницата – техника: ,,наставникот чита на глас,,

- објаснување на непознати зборови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината:

- анализа по систем прашања - одговори

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на литературниот текст (предвидување на настаните)

2. Индивидуално искажување:

- изразување на непосредното доживување од содржината на приказната

3. Одговарање на прашањата во врска со содржината:

- воочување на редоследот на настаните

- воочување на временската локација на настаните

- ликови, нивни постапки (позитивни или негативни), особини

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Извлекување на пораката од приказната: ,,Убавиот збор железни врати отвара,,

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 28.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: ,, Зимски радости,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат и систематизираат стекнатите знаења за карактеристиките на годишното време зима; да се оспособуваат правилно да ги конструираат и применуваат расказните реченици при опишување;

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон годишното време зима

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат битните карактеристики на годишното време зима; самостојно, усно да се изразуваат, со примена на правилно конструирани расказни реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, тетратка, слики, боички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Насочен разговор: Што ме радува во зима?

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Поттикнување и насочување на дискусијата за карактеристиките на зимата

2. Презентирање слики - зима, игри на снег

3. Говорна игра: што можам да направам со и на снегот – составување реченици, по даден клучен збор

4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување на учениците:

- карактеристики на зимата

- опишување на сликите

2. Зимски радости: составување реченици

- омилената игра на снег

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација: Зимски радости

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 29.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на басна: ,,Штурецот и мравките,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со басната како литературна творба; да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настаните и ликовите и нивните особини

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: трудољубивост, одговорност, упорност, истрајност

функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на басната: ликови и нивните особини - позитивни и негативни, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Дали сме сретнале текстови каде ликови се животните? - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на басната – техника: ,,наставникот чита на глас,,

- објаснување на непознати зборови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на басната:

- анализа по систем прашања - одговори

3. Следење на активностите и искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на басната - предвидување на настаните

2. Индивидуално искажување:

- изразување на непосредното доживување од содржината на басната

3. Одговарање на прашањата во врска со содржината:

- ликови, нивни постапки (позитивни или негативни), особини

- воочување на редоследот на настаните

- воочување на временската локација на настаните

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Извлекување на пораката од басната: ,,Кој работи тој има,,

 

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 30.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење, Медиумска култура

Наставна единица: Драматизација на басна: ,,Штурецот и мравките,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон имитирање на гласови и звуци според различни карактеристики (среќен, тажен); да стекнат елементарни знаења за драматизација на литературен текст;

воспитни: развивање интерес и љубов кон драмската уметност

функционални: учениците активно да се вклучат во драматизацијата; да имитираат гласови и звуци според различни карактеристики

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Усно прераскажување на текстот: ,,Штурецот и мравките,,

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на текстот

2. Формирање групи кои ќе ја изведуваат драматизацијата

3. Поттикнување и насочување на говорот на учениците како ликови во претставата

4. Следење на драматизацијата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Активно слушање на текстот

- анализа на ликовите:

карактеристични движења, ставови, реакции, промени во гласот со кои би ги изразувале чувствата искажани во текстот

2. Поделба на улогите во групите

3. Драматизација: учениците го драматизираат текстот користејќи свои зборови, но запазувајќи ја содржината

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Избор на група која најдобро драматизирала

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 31.01.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Артикулациј и дискриминација на гласот Р

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно даго изговараат гласот р во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот;

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да го разликуваат и правилно даго изговараат гласот р во различна местоположба во зборот: на почеток, на средина и на крајот на зборот; континуирано развивање на говорните органи во функција на правилно дискриминирање и артикулирање на говорот

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Говорна игра: ,,Расипан телефон,, (збор кој треба да се пренесе – дрво)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Водење на игрите: ,,На буква, на буква,, ,,Игра со заменување на гласот р со друг глас,,

2. Следење на артикулацијата на гласовите од страна на учениците, поттикнување на учениците за правилно изговарање и корегирање на неправилно изговорените согласки, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Игра: ,,На буква, на буква,, учениците правилно да го артикулираат гласот р во:

- зборови кај кои гласот р се наоѓа на почетокот од зборот (роза, рид, радио...)

- зборови кај кои гласот р се наоѓа на крајот од зборот (модар, метар, збор...)

- зборови кај кои гласот р се наоѓа во средината од зборот (кора, порта, карпа...)

2. ,,Игра со заменување на гласот р со друг глас,,:

- рака – така – лака – сака

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Интерпретирање брзозборки:

Роса- роса росица, до појас косица.

Ратка рипа преку пруга.