Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ФЕВРУАРИ

 

Подготовки

  <<ЈАНУАРИ                                                                               МАРТ>>

 
 

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 01.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Медиумска култура,Литература

Наставна единица: Разгледување и работење во детското списание Чекорче

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со содржините на новиот број на детското списание Чекорче;

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање интерес и култура за следење детски печат како извор на знаење

функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат содржините и илустрациите од детското списание; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Детско списание ,,Чекорче,,

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Делење на новиот број од детското списание ,,Чекорче,,

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Запознавање со содржината на списанието

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината - систем прашања и одговори

3. Читање на текст од спианието по избор на учениците

4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Разгледување на списанието, воочување:

- текстови

- илустрации

- слики

- занимливи содржини за боење, поврзување, сечење, лепење

2. Што ми остави најголем впечаток во списанието – индивидуално исажувања на учениците

3. Разговор за слушаниот текст: време и простор на настанот, ликови, порака на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Работа во занимливата страница од списанието

 

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 04.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Уметничко читање на текст: Танцот на снегулките

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, описите и ликовите

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што ги радува децата во зима - разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1.Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

- објаснување на непознатите зборови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

- анализа по систем прашања - одговори

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Индивидуално искажување: изразување на непосредното доживување од содржината на приказната:

- воочување на редоследот и временската локација на настаните опишани во текстот

- набројување на ликовите и нивните активности

3. Индивидуално искажување: опис на снегулка

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација на текстот во тетратка

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 04.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Прераскажување на текст: ,,Танцот на снегулките,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат кон усно изразување; да научат да прераскажуваат со запазување на редоследот на настани во текстот; да научат правилно да конструираат и применуваат расказни реченици

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

функционални: учениците да ги воочуваат, идентификуваат и да ги поврзуваат просторот, времето, настанот и ликовите во усното изразување, како елементи на литературниот текст, според логички редоследот во целина; правилно да ги конструираат и применуваат расказните реченици во изразувањето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, тетратка, боички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што најмногу ми се допадна во текстот ,,Танцот на снегулките,, - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничко читање на текстот ,,Танцот на снегулките,,

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за текстот - откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите

3. Следење на прераскажувањето на учениците, давање насоки и корегирање на направените грешки, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Идентификување на елементите на литературниот текст :

- простор, време, ликови

- редослед на настаните (што се случило пред, а што потоа)

2. Самостојно прераскажување на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрирање на содржината на текстот во серија слики

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 05.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Медиумска култура: ТВ емисии

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за поимот телевизиска емисија; да се запознаат со ТВ емисија за деца

воспитни: -развивање култура и навики за правилен избор и следење на детски телевизиски емисии

функционални: да воочуваат и идентификуваат ТВ емисии како емисии во кои се емитува слика и тон; да воочуваат детски емисии со цртани ликови, глумци, пејачи и детски емисии со ТВ водител

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

ПС: Лап топ компјутер, ЛЦД проектор, платно за прожектирање

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што гледам на ТВ – дискусија (колку време треба да останеме пред ТВ екраните, дали треба да следиме се што е на ТВ програмата)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Прожектирање на детска емисија: ,,Разиграни бројки 1,,

- разговор - анализа по систем прашања и одговори

2. Прожектирање детска емисија: ,,Ај ти замижи,,

- разговор - анализа по систем прашања и одговори

3. Поттикнување и насочување на вниманието, следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Следење на детска емисија: ,,Разиграни бројки 1,,

- индивидуални искажувања на учениците: ликови (цртани, глумци) со што ја восприемаме емисијата (звук, слика), што научивме од емисијата

2. Следење на детска емисија: ,,Ај ти замижи,,

- индивидуални искажувања на учениците: ликови (водител на детска емисија, деца) со што ја восприемаме емисијата (звук, слика), што научивме од емисијата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Кои се моите омилени детски емисии

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 06.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Читање извадоци од биографијата на Григор Прличев

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: преку содржината на адаптираната биографија за деца, учениците да се запознаат со ликот и делото на патронот на нашето училиште Григор Прличев;

воспитни: ученицитеда развиваат почит кон ликот и делото на Григор Прличев;

функционални: да наведуваат основни податоци за животот на Григор Прличев; да го идентификуваат како познат охриѓанец и поет;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Адаптирана биографија на Григор Прличев

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Дискусија: Чие име го носи нашето училиште? – што знаеме за Григор Прличев

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на извадоци од биографијата на Григор Прличев – техника: ,,наставникот чита на глас,,

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстовите

3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за битни податоци кои се однесуваат на животот и делото на поетот:

- место на раѓање

- неговата љубов кон книгата и учењето

- љубовта кон неговата мајка

- награда за најдобра поема

2. Установи во градот кои го носат името на Григор Прличев

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација на Григор Прличев

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 07.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Подготовка за почетно читање и пишување

Наставна единица: Препознај буква - А во различна местоположба на зборот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат визуелно да го препознаваат симболот на гласот А (големата печатна буква А) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; да се оспособат за визуелно читање на фреквентни зборови во кои се содржи гласот а

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да го препознаваат и идентификуваат симболот на гласот А (големата печатна буква А) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; визуелно да читаат фреквентни зборови во кои се содржи гласот а; координирано да ги изведуваат сите движења ангажирани при цртањето на елементите од буквите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Говорна игра ,,На буква, на буква а,,

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Делење на работните листови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите во наставниот лист

3. Поттикнување на учениците за идентификување на симболот на гласот А (големата печатна буква А) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика

4. Поттикнување на учениците за визуелно читање

5. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во наставниот лист - индивидуално искажување на учениците:

- именување на предметите од сликите

- визуелно читање на зборот запишан под соодветната слика

- идентификување на симболот на гласот А (големата печатна буква А) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика – боење на симболот

3. Воочување и визуелно читање на фреквентни зборови од наставниот лист во кои се содржи гласот а

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Говорна игра: ,,На што личи буквата А,,

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 08.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Драматизација: Во продавница

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за воспоставување културен однос со опкружувањето во насока на лично обраќање кон луѓето при посета на продавница; да се оспособат за поставување прашања и давање соодветен одговор на поставено прашање поврзано со определена тема;

воспитни: учениците да развиваат културен однос и почит кон другите луѓе

функционални: учениците да применуваат културни изрази за поздравување, замолување, заблагодарување во комуникацијата со другите луѓе во продавница

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што може да се купи во продавница

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Подготвување на учениците за симулација на игра: ,,Во продавница,,

2. Организирање на просторот во училницата

3. Поделба на учениците во групи: продавачи и купувачи;

4. Организирање на движењето на учениците, следење и поттикнување на културно однесување на учениците во продавницата при купување и продавање

5. Водење забелешки

Активности на учениците:

1. Организирање на просторот во училницата:

- поставување, изложување производи

2. Дискусија по систем прашања - одговори:

- што значи културно однесување

- обраќање кон вработените во продавницата

- културни изрази кои учениците ќе ги применуваат во комуникацијата

3. Симулација:

- разгледување на производите во продавницата,

- културна комуникација со ,,вработените во продавницата,, (дали имаат одреден производ, колку чини)

- купување на производите – културен однос на касата во продавницата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Кои зборови ги употребувавме во културната комуникација во продавница - повторување

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 11.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: Што ќе бидам кога ќе пораснам

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на песната; континуирано да се запознаваат со поезијата за деца;

воспитни: учениците да развиваатинтерес и желба за запознавање на поезијата за деца;

функционални: учениците да го прошират говорниот речник со нови зборови;

формирање личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што сакам да бидам кога ќе пораснам? - дискусија

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

- објаснување на непознати зборови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песната:

- анализа на песната по систем прашања - одговори

3. Уметничко читање на песната

4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување:

- изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Одговарање на прашањата во врска со содржината на песната:

- што сакам да бидам кога ќе пораснам

- зошто

- која професија со што се занимава

- кои алати ги користи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација: Што ќе бидам кога ќе пораснам

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 11.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Подготовка за почетно читање и пишување

Наставна единица: Препознај буква - Б во различна местоположба на зборот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат визуелно да го препознаваат симболот на гласот Б (големата печатна буква Б) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; да се оспособат за визуелно читање на фреквентни зборови во кои се содржи гласот б

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да го препознаваат и идентификуваат симболот на гласот Б (големата печатна буква Б) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; визуелно да читаат фреквентни зборови во кои се содржи гласот б; координирано да ги изведуваат сите движења ангажирани при цртањето на елементите од буквите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Говорна игра ,,На буква, на буква б,,

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Делење на работните листови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите во наставниот лист

3. Поттикнување на учениците за идентификување на симболот на гласот Б (големата печатна буква Б) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика

4. Поттикнување на учениците за визуелно читање

5. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во наставниот лист - индивидуално искажување на учениците:

- именување на предметите од сликите

- визуелно читање на зборот запишан под соодветната слика

- идентификување на симболот на гласот Б (големата печатна буква Б) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика – боење на симболот

3. Воочување и визуелно читање на фреквентни зборови од наставниот лист во кои се содржи гласот б

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Говорна игра: ,,На што личи буквата Б,,

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 12.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Што сакам да бидам

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат да даваат соодветен одговор на поставено прашање поврзано со определена тема;

воспитни: учениците да развиваат љубов кон работата; почит кон различните професии и луѓето кои се занимаваат со нив

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат битните карактеристики на професијата со која би сакале да се занимаваат; самостојно да ја опишуваат со примена на соодветни зборови и реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што работи тато, мама . . . – насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Презентирање слики - професии на луѓето

2. Поттикнување и насочување на дискусијата – што сакам да бидам

3. Симулација на игра –запознавање со правилата на играта, давње насоки

4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување на учениците: - опишување на сликите

2. Индивидуално искажување на учениците по систем прашања - одговори:

- што сакам да бидам

- карактеристики на професијата

- зошто сакам да бидам . . .

3. Симулација на игра: ,,Во продавница,, , ,,На лекар,, . . .

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација: Јас ќе бидам . . .

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 13.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Кој што работи и што користи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се мотивираат и оспособат да поставуваат правилно конструирани прашања и да даваат соодветен одговор на поставено прашање поврзано со определена тема;

воспитни: учениците да развиваат почит кон различните професии и луѓето кои се занимаваат со нив

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат битните карактеристики на професиите со кои се занимаваат луѓето и алатите кои се користат во соодветната професија; самостојно да ги опишуваат со примена на соодветни зборови и реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: сликовница ,,100 професии,,

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што сакам да бидам кога ќе пораснам? - дискусија

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Поттикнување на говорна игра:

- Што сакам да бидам?

- Читање на описот од сликовницата за избраната професија

2. Запознавање на учениците со професии кои им се помалку познати – читање на сликовницата

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување на учениците:

- учениците кажуваат со која професија ќе се занимаваат

- кои алати ќе ги користат при работата

2. Индивидуално искажување на учениците по систем прашања - одговори:

- што е карактеристично за професијата опишана во сликовницата (рабтна облека – униформа, алати)

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација на одредена професија (рабтна облека – униформа, алати)

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 14.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: Занаетчии

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на песната; континуирано да се запознаваат со поезијата за деца;

воспитни: учениците да развиваатинтерес и желба за запознавање на поезијата за деца;

функционални: учениците да го прошират говорниот речник со нови зборови;

формирање личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што сакам да бидам кога ќе пораснам? - дискусија

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

- објаснување на непознати зборови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на песната:

- анализа на песната по систем прашања - одговори

3. Уметничко читање на песната

4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување:

- изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Одговарање на прашањата во врска со содржината на песната:

- кои занаети се споменати во песната

- кој од занаетчиите со што се занимава

- кои алати ги користи

- кои занаети ни се познати а не се споменати во песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација на избран занает од песната

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 15.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Подготовка за почетно читање и пишување

Наставна единица: Препознај буква - В во различна местоположба на зборот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат визуелно да го препознаваат симболот на гласот В (големата печатна буква В) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; да се оспособат за визуелно читање на фреквентни зборови во кои се содржи гласот в

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да го препознаваат и идентификуваат симболот на гласот В (големата печатна буква В) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; визуелно да читаат фреквентни зборови во кои се содржи гласот в; координирано да ги изведуваат сите движења ангажирани при цртањето на елементите од буквите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

ПС: лап топ компјутер, прожектор НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Следење на епизода од едукативната емисија ,,Бушава азбука,, - Буква В

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Делење на работните листови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите во наставниот лист

3. Поттикнување на учениците за идентификување на симболот на гласот В (големата печатна буква В) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика

4. Поттикнување на учениците за визуелно читање

5. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во наставниот лист - индивидуално искажување на учениците:

- именување на предметите од сликите

- визуелно читање на зборот запишан под соодветната слика

- идентификување на симболот на гласот В (големата печатна буква В) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика – боење на симболот

3. Воочување и визуелно читање на фреквентни зборови од наставниот лист во кои се содржи гласот в

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Говорна игра: ,,На што личи буквата В,,

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 18.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Кој збор недостасува

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со зборови кои означуваат имиња на предмети, појави, дејства, состојби, лица: да се поттикнат за разбирање и користење на нови зборови

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; во говорот самостојно да користат нови зборови кои означуваат имиња на предмети, појави, дејства, состојби, лица; развивање и збогатување на говорниот речник на учениците

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, слики

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Слика – збор (учениците именуваат што гледаат на сликата, наставникот го запишува зборот на табла)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Говорна игра: ,,Доврши ја реченицата,,

- Во продавницата купив . . .

- Во месарницата купив . . .

- На пазарот купив . . .

2. Пронаоѓање збор кој недостасува:

- Во ___ врне дожд

- Во ___ паѓа снег

3. Насочување на дискусијата, поставување прашања

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуални искажувања на учениците

- довршување на реченицата со збор кој сметаат дека одговара на содржината на реченицата:

- леб, млеко, сок . . .

- месо, колбаси . . .

-јаболка, круши . . .

2. Дополнување зборови кои недостасуваат во реченицата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Игра со дополнување: ,,Кој што прави,, ( птицата ____, јагнето _____ и тн.)

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 18.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Подготовка за почетно читање и пишување

Наставна единица: Говорна вежба: Бројот на зборови во реченицата

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со зборот како основен елемент на јазикот; да се поттикнат за разбирање и користење на нови зборови во говорот

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да го воочуваат и идентификуваат зборот како основен елемент на јазикот; самостојно да користат нови зборови во говорот кои означуваат имиња на предмети, појави, дејства, состојби, лица; развивање и збогатување на говорниот речник на учениците

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник, слики

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Слика – збор (учениците именуваат што гледаат на сликата, наставникот го запишува зборот на табла)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Говорна игра: Состави реченица за предметот на сликата

- кажување на реченицата со броење на зборовите (со плескање, игра ,,Штрак,,)

2. Броење на зборовите во песна:

- со плескање

3. Насочување на дискусијата, поставување прашања

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуални искажувања на учениците

- составување реченица според предмет на слика

- броење на зборовите од составената реченица со плескање

2. Рецитирање на учена песна

- Броење на зборовите во песната со плескање

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Подвлекување на зборови во текст од учебникот (Жабата и жеравот)

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 19.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Подготовка за почетно читање и пишување

Наставна единица: Игра: Најди го парот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за визуелно читање на фреквентни зборови кои означуваат имиња на предмети, појави, дејства, состојби, лица: да се поттикнат за разбирање и користење на нови зборови

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците визуелно да читаат фреквентни зборови; да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; самостојно да користат нови зборови кои означуваат имиња на предмети, појави, дејства, состојби, лица; развивање и збогатување на говорниот речник на учениците

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: предмети, играчки НЛ: работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Игра со именување на предмети (учениците го именуваат предметот што го покажува наставникот)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Делење на работните листови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите во наставниот лист

3. Поттикнување на учениците за идентификување зборовите кои ги означуваат имињата на предметите - визуелно читање

4. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во наставниот лист - индивидуално искажување на учениците:

- именување на предметите од сликите

- визуелно читање на зборовите кои ги означуваат имињата на предметите

- поврзување на зборот и сликата со линија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Игра: што оди во пар?

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 20.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Драматизација: Во ресторан

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за воспоставување културен однос со опкружувањето во насока на лично обраќање кон другите луѓе при посета на ресторан; да се оспособат да го приспособуваат говорот кон дадена ситуација;

воспитни: учениците да развиваат културен однос и почит кон другите луѓе

функционални: учениците да применуваат културни изрази за поздравување, замолување, заблагодарување во комуникацијата со другите луѓе при посета на ресторан и да се ослободат од чувството на страв, напнатост и несигурност во комуникацијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Поставување на проблемска ситуација за која учениците треба да понудат решение: каде можеме да ги однесеме ненајавените гости за вечера ако дома немаме приготвено јадење

- истакнување на целта на часот

О РГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Подготвување на учениците за симулација на игра: ,,Во ресторан,,

- кои културни изрази ги применуваме во комуникацијта во ресторан

2. Организирање на просторот во училницата и формирање на групите (гости и вработени во ресторанот)

3. Промена на улогите на групите

4. Организирање на движењето на учениците, следење и поттикнување на културно однесување на учениците во ресторанот

5. Водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуални искажувања на учениците:

- набројување на културни изрази кои ги применуваме во комуникацијта во ресторан

2. Драматизација:

- културно обраќање кон келнерот и другите вработени во ресторанот

- правилно однесување во ресторанот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Цртање на приборот со кој треба да ракуваме во ресторанот

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 21.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна игра: Слушај и откриј

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се мотивираат и оспособат да даваат правилно конструирани одговори на поставен опис и прашање поврзани со определена тема;

воспитни: учениците да развиваат почит кон различните професии и луѓето кои се занимаваат со нив

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат професиите со кои се занимаваат луѓето и алатите кои се користат во соодветната професија според битните карактеристики опишани со соодветни зборови и реченици; збогатување на детскиот речник со нови зборови;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: сликовница ,,100 професии,,

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Што сакам да бидам кога ќе пораснам? - дискусија

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Поттикнување на говорна игра:

- Слушај и откриј

- Читање на описот од сликовницата за избраната професија

2. Поттикнување на учениците сами да составуваат искази со кои ќе опишуваат некоја професија

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуално искажување на учениците:

- учениците кажуваат која професија е опишана од наставникот

- ги препозаваат алатите за одредена професија

2. Самостојно составување искази со кои ќе опишуваат некоја професија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Илустрација на одредена професија (рабтна облека – униформа, алати)

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 22.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Подготовка за почетно читање и пишување

Наставна единица: Препознај буква Г и Ѓ во различна местоположба на зборот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат визуелно да ги препознаваат симболите на гласовите Г и Ѓ (големите печатни букви Г и Ѓ) во различна местоположба на зборот запишани под соодветна слика; да се оспособат за визуелно читање на фреквентни зборови во кои се содржат гласовите Г и Ѓ

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да ги препознаваат и идентификуваат симболите на гласовите Г и Ѓ (големите печатни букви Г и Ѓ) во различна местоположба на зборот запишани под соодветна слика; визуелно да читаат фреквентни зборови во кои се содржат гласовите Г и Ѓ; координирано да ги изведуваат сите движења ангажирани при цртањето на елементите од буквите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Учебник НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Говорна игра ,,На буква, на буква г, ѓ,,

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Делење на работните листови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите во наставниот лист

3. Поттикнување на учениците за идентификување на симболоите на гласовите Г и Ѓ (големите печатни букви Г и Ѓ) во различна местоположба на зборот запишани под соодветната слика

4. Поттикнување на учениците за визуелно читање

5. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во наставниот лист - индивидуално искажување на учениците:

- именување на предметите од сликите

- визуелно читање на зборот запишан под соодветната слика

- идентификување на симболоите на гласовите Г и Ѓ (големите печатни букви Г и Ѓ) во различна местоположба на зборот запишани под соодветната слика – боење на симболите

3. Воочување и визуелно читање на фреквентни зборови од наставниот лист во кои се содржат гласовите Г и Ѓ

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Говорна игра: ,,На што личат буквите Г и Ѓ,,

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 25.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на сликовница: ,,Грдото пајче,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на сказната; да ја разберат пораката и да ги откријат елементите од литературниот текст (простор, време, настани и ликови)

воспитни: развивање чувства на сочувство, љубов и почит кон другите луѓе, развивање културен однос кон околината

функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: сликовница

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Дискусија: Според што трба да ги цениме и како треба да се однесуваме кон другите луѓе?

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Уметничко читање на сликовницата, техника ,,Наставникот чита на глас,,

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината - систем прашања и одговори

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на сказната:

- набројување на ликовите

- воочување на редоследот на настаните

- определување на времето на настаните опишани во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Дискусија – патот на грдото пајче до прекрасен лебед

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 25.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Составување приказна по серија слики ,,Грдото пајче,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите како елементи прикажани на сликите, кои ќе ги подредат и интерпретираат во приказна по серија слики

воспитни: развивање чувства на сочувство, љубов и почит кон другите луѓе, развивање културен однос кон околината

функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат просторот, времето, настанот и ликовите како елементи прикажани на сликите; самостојно да создаваат приказна по серија слики, поврзувајќи ги според редоследот на настани во логичка целина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

НЛ: работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Разговор: Патот на грдото пајче до прекрасен лебед

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Делење на работниот лист,

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите - откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите

3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Индивидуални искажувања на учениците - опишување на сликите (воочување и идентификување):

- простор, време, ликови, настани

2. Определување на редоследот на сликите според настаните од сликовницата (поврзување на настаните од сликите во логичка целина)

- обележување со обоено квадратче

3. Раскажување на приказната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Самостојно интерпретирање на приказната според серијата

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 26.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Подготовка за почетно читање и пишување

Наставна единица: Препознај буква - Д во различна местоположба на зборот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат визуелно да го препознаваат симболот на гласот Д (големата печатна буква Д) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; да се оспособат за визуелно читање на фреквентни зборови во кои се содржи гласот д

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

функционални: учениците да го препознаваат и идентификуваат симболот на гласот Д (големата печатна буква Д) во различна местоположба на зборот запишан под соодветна слика; визуелно да читаат фреквентни зборови во кои се содржи гласот д; координирано да ги изведуваат сите движења ангажирани при цртањето на елементите од буквите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

ПС: лап топ компјутер, прожектор НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Следење на епизода од едукативната емисија ,,Бушава азбука,, - Буква Д

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Делење на работните листови

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите во наставниот лист

3. Поттикнување на учениците за идентификување на симболот на гласот Д (големата печатна буква Д) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика

4. Поттикнување на учениците за визуелно читање

5. Следење на искажувањата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во наставниот лист - индивидуално искажување на учениците:

- именување на предметите од сликите

- визуелно читање на зборот запишан под соодветната слика

- идентификување на симболот на гласот Д (големата печатна буква Д) во различна местоположба на зборот запишан под соодветната слика – боење на симболот

2. Воочување и визуелно читање на фреквентни зборови од наставниот лист во кои се содржи гласот д

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Говорна игра: ,,На што личи буквата Д,,

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 27.02.2013

Одд. I 3

Наставна тема: Медиумска култура,Литература

Наставна единица: Разгледување и работење во детското списание Чекорче

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со содржините на новиот број на детското списание Чекорче;

воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност; развивање интерес и култура за следење детски печат како извор на знаење

функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат содржините и илустрациите од детското списание; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

СФА: Детско списание ,,Чекорче,,

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- Делење на новиот број од детското списание ,,Чекорче,,

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Запознавање со содржината на списанието

2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината - систем прашања и одговори

3. Читање на текст од спианието по избор на учениците

4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Разгледување на списанието, воочување:

- текстови

- илустрации

- слики

- занимливи содржини за боење, поврзување, сечење, лепење

2. Што ми остави најголем впечаток во списанието – индивидуално исажувања на учениците

3. Разговор за слушаниот текст: време и простор на настанот, ликови, порака на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Работа во занимливата страница од списанието

Наставен предмет: Македонски јазик

Дата: 26.10.2012

Одд. I 3

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Следење на театарска претстава ,,Итриот и завидливиот,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со поимот театарска претстава; да ја запознаат и доживеат содржината на театарската претстава

воспитни: -развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

-развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат ликови, време и простор во кој се одвива настанот во драмскиот текст; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

-развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

ТР

ТМ

ПР

ПБ

ЛП

ДИ

ВТ

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

ПС

МС

СФА

НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’

- како треба да се однесуваме при посета на театарска претстава - упатства за однесување на учениците (влегување, сместување, како треба да се однесуваме, на што треба да обрнеме внимание и сл.)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

(главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

1. Следење на однесувањето и реакциите од учениците

2. Поттикнување и насочување на вниманието, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Следење на сценска изведба на театарската претстава: ,,Итриот и завидливиот,,

- театарска трупа - ,,Колозови,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)

(завршен дел) - 5’

Изразување на впечатоците од следената театарска претстава - пофалби, критики и забелешки