Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

                    ОКТОМВРИ >> 

 

Објаснување на скратениците

Тип на часот

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

обработка

Увежбување

Утврдување

Повторување

Систематизирање

Комбиниран

Видови настава

ТР

ТМ

ПР

ПБ

традиционална

тимска

програмирана

проблемска

Наставни методи

ЛП

ДИ

ВТ

Лабараториско – практична работа

Демонстративно - илустративна

Вербално текстуална

Наставни форми

ФР

ИН

ИНД

ГФ

РД

фронтална

индивидуална

индивидуализирана

групна

Работа во двојки

Наставно - технички средства

ПС

МС

СФА

НЛ

Персонален сметач

Манипулативни средства

Слики, фотографии, апликации

Наставни ливчиња

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 03.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Меѓусебно запознавање на учениците

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон користење на говорот како средство за остварување нови контакти и меѓусебно разбирање; да се поттикнуваат кон рационално и активно слушање

 воспитни: развивање на позитивни ставови и почит кон другарчињата; развивање културни навики на однесување кон другите

 функционални: учениците да го користат говорот како средство за воспоставување културен однос со опкружувањето и како средство за изразување на своите мисли и чувства;  континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Мое лично претставување, запознавање на учениците со основните податоци за училиштето и одделението во кое се наоѓаат

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Истакнување на битните податоци кои треба да ги искажеме при запознавање со другарчињата во нашето одделение

 

  2. Насочување на дискусијата

 

  3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Индивидуално претставување на учениците со запазување на информациите кои треба да ги дадат за себе:

   - име и презиме

   - адреса на живеење

   - омилен спорт, хоби

2. Што знам за моето другарче: искажувања на учениците за своите другарчиња кои ги познаваат од местото на живеење (соседи, роднини) или од градинка

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Именување на другарчињата од одделението кои сме ги запомниле

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 03.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Ги запознаваме другарчињата

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон користење на говорот како средство за нови контакти и меѓусебно разбирање

 воспитни: развивање на позитивни ставови и почит кон другарчињата; развивање културни навики на однесување кон другите

 функционални: учениците да го користат говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; да воспостават културен однос со другарчињата во одделението;  континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Ги запомнив имињата на моите другарчиња... (Именување на другарчињата од одделението кои учениците ги запомниле)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Поттикнување на говорна игра: што знам за моето другарче од одделението

 

  2. Насочување на дискусијата

 

  3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

 1. Искажување на податоци кои учениците ги запомниле за своите другарчиња

   - име и презиме

   - адреса на живеење

   - омилен спорт, хоби

2. Што ми се допаѓа кај моето другарче:

   - името,

   - насмевката,

   - ведриот карактер

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Претсавување со своето име на интересен начин: со пеење, со менување на акцентот и сл.

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 04.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Кој сум јас

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за воспоставување културен однос со опкружувањето во насока на лично обраќање; да се претставуваат себеси при што ќе се ослободат од чувството на страв, напнатост и несигурност во разговорот;

 воспитни: развивање на позитивни ставови и почит кон другарчињата; развивање културни навики на однесување кон другите

 функционални: учениците да го користат говорот како средство за воспоставување културен однос со опкружувањето и изразување на своите мисли и чувства;  континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Игра: погоди го моето име (ученикот бира другарче кое треба да го погоди неговото име)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Мое претставување пред учениците кое ги искажува моите интереси

 

  2. Поттикнување на учениците тоа да го направат на сличен начин

 

  3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

 1. Индивидуално претставување на учениците:

   - омилена боја

   - омилена храна

   - омилен јунак од филм, книга

   - што ме лути

   - што ме радува

2. Што имаме заедничко со моето другарче:

   - посочување на другарче со кое имаме заеднички интерес

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 05.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Интерпретација на стихотворба: Прваче

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат усно да го изразуваат емоционалното доживување од содржината на песната; да научат изразно да ја рецитираат

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон училиштето

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Што станавме ние доаѓајќи на училиште – први импресии

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрацијата и содржината на песната

   3. Меморирање на песната, стих по стих

   4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 

 1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Разгледување и дискусија за илустрацијата на песната

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                        

4. Меморирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 06.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: Мојот прв училишен ден

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат за опишување и прераскажување на настани по сеќавање

 воспитни: развивање позитивни погледи и ставови кон училиштето; развивање позитивни карактерни особини: упорност, доследност, трудољубивост

 функционални: опишување и прераскажување на настани по сеќавање кои кај учениците оставиле особен впечаток; збогатување на детскиот речник со нови зборови;  

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- рецитирање на песната ,,Прваче,,

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:


1. Дискусија: каков впечаток ми остави првиот училишен ден

2. Следење на излагањата на учениците, поставување прашања, насочување на дискусијата

3. Водење забелешки

Активности на учениците:


 1. Мојот прв училишен ден - опишување и прераскажување на настан по сеќавање

  - индивидуално искажување на учениците

  - одговарање на поставени прашања

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација: Мојот прв училишен ден

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 07.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: Мојата татковина

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат усно да го изразуваат емоционалното доживување од содржината на песната; да научат изразно да ја рецитираат

 воспитни:  развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината   

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Дискусија: Какво е значењето на празникот 8 Септември?                   

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрацијата и содржината на песната

   3. Меморирање на песната, стих по стих

   4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

 

Активности на учениците:

 1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Разгледување и дискусија за илустрацијата на песната

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                 

4. Откривање на основното чувство во песната

5. Меморирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 10.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: Зошто одиме на училиште

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон училиштето

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Зошто одиме на училиште - разговор

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

 

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

 

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  - набројување на ликовите

  - воочување на редоследот на настаните

  - определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Мојот омилен лик од текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на омилениот лик од текстот

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 10.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Јас сум дежурен/а

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат за користење на говорот во искажување на своите мисли за одредена тема; да се запознаат со организацијата на работата на учениците во училницата и задачите на дежурните ученици 

 воспитни: учениците да го почитуваат редот во училницата; да развиваат културен однос со другарчињата во насока на лично обраќање; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги воочуваат и извршуваат своите задачи како дежурни ученици, да се грижат за одржување на хигиената во училницата; да го користат говорот како средство за континуирано изразување на своите мисли и чувства;  

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Дискусија: Каде минувам голем дел од времето во денот – какво место треба да биде училницата за сите ученици? (пријатно, чисто, светло)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Бура на идеи: за што треба да се грижи дежурниот ученик во училницата;

  2. Запознавање со задачите на дежурниот ученик

  3. Насочување на дискусијата

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Предлог активности како задачи за дежурните ученици

 2.Разгледување на сликите од учебникот – дискусија

 3. Илустрација: моите задачи како дежурен ученик

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на илустрациите – секој ученик да ги наброи задачите како дежурен ученик кои ги претставил на цртежот

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 11.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на приказна: Мравката в училиште

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните ликовите и nivnite osobini

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон училиштето

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Кој може да оди во училиште - разговор

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1.Уметничка интерпретација на текстот ,,Мравка оди на училиште,, – техника: ,,наставникот чита на глас,,

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

  3. Читање на текстот со цел учениците да меморираат што поголем дел од текстот

  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  - набројување на ликовите

  - воочување на редоследот на настаните

  - определување на времето на настаните опишани во текстот

3.Систем прашања и одговори

4. Мојот омилен лик од текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на текстот во тетратка

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 12.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Кој што работи в училиште

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со вработените во училиштето - кои се нивните работни обврски и зошто е важна нивната работа во училиштето;  да се оспособат за воспоставување културен однос со вработените во училиштето;

 воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон училиштето; развивање навики за културно обраќање кон други лица

 функционални: учениците да ги  запознаат вработените во училиштето,  да ги воочуваат и идентификуваат нивните работни обврски; да покажат почит и да воспостават културен однос со вработените во училиштето;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Најава за посета на вработените во училиштето во нивните работни простории: Како треба да се однесуваме и обраќаме при посетата на вработените? (директор, педагог, психолог, библиотекар, хаусмајстор)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 1. Развивање дискусија:

  -планирање на посетата: кого прво ќе посетиме, кого на крај,

  -што ќе прашуваме

 2. Запознавање на учениците со просториите во кои работаат останатите вработени во училиштето, насочување на учениците при развивањето дискусија и поставувањето прашања

 3. Следење на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Поставување на учениците во колона по двајца и организирано движење

 

 2. Културно поздравување на вработените

 

 3. Поставување прашања за нивните работни задачи

 

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рефлексија од извршената посета: кого посетивме, со кои вработени разговаравме, кои работни задачи ги извршуваат...

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 13.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: Како поздравувам

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат изразно да ја рецитираат; да се оспособат за воспоставување културен однос со луѓето од своето опкружување;

 воспитни:  развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање навики за културно обраќање кон други лица

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат; да покажат почит и да воспостават културен однос со луѓето од своето опкружување

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Како се однесуваме кон луѓето кога ќе ги сретнеме – симулација на средби со други луѓе

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрацијата и содржината на песната

   3. Меморирање на песната, стих по стих

   4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Разгледување и дискусија за илустрацијата на песната

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                    

4. Меморирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 14.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Рецитирање на стихотворба: Како поздравувам

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат изразно да ја рецитираат песната; да се оспособат за воспоставување културен однос со луѓето од своето опкружување;

 воспитни:  развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање навики за културно обраќање кон други лица

 функционални: учениците изразно да ја рецитираат песната; да покажат почит и да воспостават културен однос со луѓето од своето опкружување

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Како се поздравуваме со луѓето кога ќе ги сретнеме – симулација на средби со други луѓе

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

 

   2. Поттикнување на учениците за изразно рецитирање на песната

 

   3. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците

 1. Изразно рецитирање на песната:

   - поединечно,

   - по групи ,

   - колективно

  2. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                      

 3. Илустрирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на илустрациите

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 17.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на стихотворба: Во септември

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат и доживеат песната; да научат изразно да ја рецитираат; да се запознаат со карактеристиките на месецот септември

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат; воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на предметите и појавите

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Зборовна игра: да го опишеме септември со едно зборче...

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрацијата и содржината на песната

   3. Меморирање на песната, стих по стих

   4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Разгледување и дискусија за илустрацијата на песната

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                       

4. Меморирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 17.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Илустрација и рецитирање на песната: Во септември

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат изразно да ја рецитираат песната; да ги повторат, систематиозираат и утврдат стекнатите знаења за карактеристиките на месецот септември

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: учениците да ја разберат содржината на песната; изразно да ја рецитираат; воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на месецот септември

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Наставн лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Зборовна игра: да го опишеме септември со едно зборче...

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Уметничка интерпретација на песната

 

   2. Поттикнување на учениците за изразно рецитирање на песната

 

   3. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Изразно рецитирање на песната:

   - поединечно,

   - по групи ,

   - колективно

  2. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                               

 3. Илустрирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на илустрациите

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 18.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на приказна: Волшебниот збор

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните ликовите и nivnite osobini

 воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон училиштето и околината; развивање навики за културно обраќање кон други лица

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  - Игра - симулација: Позајми молив од твоето другарче...

  - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување на учениците да се искажат: Кој е волшебниот збор – како треба да замолиме нешто да ни биде дадено

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1.Дискусија: Кој е волшебниот збор за

  2. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

  3. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  - набројување на ликовите

  - воочување на редоследот на настаните

  - определување на времето на настаните опишани во текстот

4. Мојот омилен лик од текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на текстот

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 19.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење

Наставна единица: Говорна вежба: Каде го употребувам ,, Волшебниот збор,,  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со културните зборови за обраќање и замолување;  да се оспособат за воспоставување културен однос со луѓето од својата околина;

 воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон училиштето и околината; развивање навики за културно обраќање кон други лица

 функционални: учениците да го користат говорот како средство за воспоставување културен однос, комуникација со опкружувањето и изразување на своите мисли и чувства; да го прошират својот речник со културни зборови за обраќање и замолување

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Игра - симулација: Позајми молив од твоето другарче...

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 1. Поттикнување на учениците да се искажат: како не треба...

  2. Читање на текстот ,,Волшебниот збор

  3. Насочување на дискусијата

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Раскажување случки во кои на учениците им било нешто насилно земено

  - како сме се чувствувале

 2. Кој е волшебниот збор – како треба да замолиме нешто да ни биде дадено

 3.Разгледување на сликите од учебникот – дискусија


КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Симулација (во парови): Те молам позајми ми ...

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 20.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: Септември

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Наставн лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Дискусија: какво значење има месецот септември за учениците?

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

 

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

 

   3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  - набројување на ликовите

  - воочување на редоследот на настаните

  - определување на времето на настаните опишани во текстот

3. Редослед на настаните во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на текстот

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 21.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Работен лист: Септември

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат за опишување и раскажување; да се поттикнат кон користење на говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на месецот септември

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: збогатување на детскиот речник со нови зборови; воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на предметите и појавите

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: Наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Дискусија: какво значење има месецот септември за учениците?

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Читање на текстот ,,Септември,,

   2. Делење на работните листови, дискусија

  3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Дискусија:набројување на битните карактеристики на месецот септември

2. Опишување на сликите од работниот лист

 3. Определување на редоследот на сликите според содржината на текстот                                                     

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Боење на сликите во работниот лист

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 24.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: Како изгледа зеленчукот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат за опишување и раскажување; да се поттикнат кон користење на говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за зеленчуковите плодови

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: збогатување на детскиот речник со нови зборови; воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на зеленчуковите плодови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Дискусија: Што расте во зеленчуковата градина?

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Читање на текстот ,, Во зеленчукова градина,,

 

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

 

   3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Набројување на зеленчуковите плодови кои ги среќаваме  како ликови во текстот

2. Опишување на зеленчуковите плодови:

  - боја, форма

  - каде растат (над земја, во земја)

  - како се јадат (свежи, зготвени, конзервирани)

 3. Набројување на зеленчукови плодови по категории:

 - според местото каде растат

 - според начинот на кој ги јадеме                                                    

4. Опишување на зеленчукот (слика, учебник страна 30)

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Кажување на гатанки за зеленчукови плодови

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 24.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на текст: Во зеленчукова градина

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на ликовите и настаните

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата; да се запознаваат со драмски текст;

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Дискусија: Каде се одгледува зеленчукот

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1.Уметничка интерпретација на текстот – техника: ,,наставникот чита на глас,,

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за содржината на текстот

  3. Читање на текстот со цел учениците да меморираат што поголем дел од текстот

  4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија за содржината на текстот (предвидување на настаните)

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот:

  - набројување на ликовите

  - воочување на редоследот на настаните

  - определување на времето на настаните опишани во текстот

3.Воочување на говорот на ликовите

4. Мојот омилен лик од текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Цртање на избран лик од текстот – изработка на маска за драматизација на текстот

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 25.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање и говорење, Медиумска култура

Наставна единица: Куклена претстава : Во зеленчукова градина - медиумска култура

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат кон имитирање на гласови и звуци според различни карактеристики (среќен, тажен); да стекнат елементарни знаења за театарот и драмската уметност; да се запознаат со терминот куклена претстава

 воспитни: развивање интерес и љубов кон драмската уметност

 функционални: учениците активно da се вклучат во драматизацијата; да разликуваат куклена претстава од другите видови драмската уметност

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

МС: театарче, кукли

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Да се запознаеме со ликовите од текстот ,,Во зеленчукова градина,, - разгледување на куклите кои ги донеле учениците

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Во зеленчукова градина,,

  2. Формирање групи кои ќе ја изведуваат драматизацијата

  3. Поттикнување и насочување на говорот на учениците како ликови во претставата

  4. Следење на драматизацијата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Активно слушање на текстот

 2. Поделба на улогите во групите

 3. Драматизација: учениците го драматизираат текстот користејќи свои зборови, но запазувајќи ја содржината 

 

 

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Иzbор на grupa koja najdobrо dramatizирала

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 26.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Говорна вежба: Како изгледа овошјето

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособуваат за опишување и раскажување; да се поттикнат кон користење на говорот како средство за изразување на своите мисли и чувства; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за овошните плодови

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: збогатување на детскиот речник со нови зборови; воочување, препознавање и идентификување на битните карактеристики на овошните плодови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, тетратка, слики, фотографии

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - Дискусија: Што расте во овошната градина?

 - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Презентирање слики со овошни плодови

 

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

 

   4. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Набројување на овошните плодови од сликите

2. Опишување според:

  - боја, форма

  - каде растат (формата на стеблото)

  - како се јадат (свежи, зготвени, конзервирани)

 3. Набројување на овошни плодови по категории:

 - според формата на стеблото на кое растат

 - според начинот на кој ги јадеме                                                    

4. Опишување на овошјето (слика, учебник страна 33)

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Кажување на гатанки за овошни плодови

 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 27.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Составување приказна по серија слики

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите како елементи прикажани на сликите, кои ќе ги interpretiraat како приказна по серија слики

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата

 функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат просторот, времето, настанот и ликовите како елементи прикажани на сликите; самостојно да создаваат приказна по серија слики, поврзувајќи ги според редоследот на настани во логичка целина

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Разговор: Кои  овошни плодови ни ги подарува есента

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот

  1. Презентација на сликите

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за сликите - откривање и доживување на просторот, времето, настанот и ликовите

   3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците

  1. Опишување на сликите: (воочување и идентификување):

 - простор, време, ликови  (учебник страна 33)

2. Поврзување на настаните од сликите во логичка целина

3. Составување приказна

4. Раскажување на приказната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Самостојно интерпретирање на приказната од страна на учениците

 
 

Наставен предмет:    Македонски јазик           

 Дата: 28.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на песна: Есенско овошје

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја восприемат, доживеат и разберат содржината на песната; да се запознаат со различните видови овошни плодови и како правилно се јадат плодовите

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини:  упорност, истрајност, доследност; развивање позитивни чувства кон природата, хигиенски навики

 функционални: да ја репродуцираат содржината на песната; да ги воочуваат и именуваат различните видови овошни плодови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

 - Дискусија: Со кои плодови е богата есента?                   

 - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Уметничка интерпретација на песната

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрацијата и содржината на песната

   3. Меморирање на песната, стих по стих

   4. Следење на активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

2. Разгледување и дискусија за илустрацијата на песната

3. Анализа на песната по систем прашања - одговори                                                     

4. Меморирање на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рецитирање на песната - поединечно, по групи , колективно