Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                       НОЕМВРИ >>

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:01.10.2010

Одд:  IV 3

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица:  Јазик: Пренесување на збор од еден ред во друг

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за слогот како дел од зборот; да се запознаат со правилата за пренесување на дел од зборот во нов ред и употреба на цртичка

воспитни:     - позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; интерес за запознавање и негување на својот јазик и култура

функционални: -да се оспособуваат да ги делат зборовите на слогови (усно и писмено); да употребуваат цртичка при поделбата на зборовите на слогови и да ги применуваат правилата за пренесување на дел од зборот во нов ред;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Од што се составени зборовите? (букви и слогови) - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Си играме со зборовите и учиме:
  • игра по парови: од кои слогови е составен зборот ...
  1. Запознавање со правилата за пренесување на дел од зборот во  нов ред (преку примери):
  • во нов ред се пренесува цел слог
  • во нов ред не се пренесува само една буква
  • во претходен ред не смее да се остави само една буква а да се пренесе останатиот дел од зборот

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Воочување на правилата за пренесување на дел од зборот во нов ред во изучени текстови

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:05.10.2010

Одд:   IV 3                 

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица:  Медиумска култура - радио емисија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -учениците да се запознаат со радиото како медиум;  да научат да ги користат  радиоемисиите како извор на информации; да научат да ги разликуваат видовите радио емисии и апаратите преку кои може да се врши радиоприем

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни ставови и култура за употребата на медиумите во секојдневниот живот, развивање на култура на комуникација;

функционални: - да воочуваат и идентификуваат правилен начин за употреба на медиумите; да ги разликуваат апаратите преку кои може да се врши радиоприем и видовите радио емисии и да се оспособат за обезбедување на точни и навремени информации од радиото како медиум

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Каква технологија и за што ја користиме во секојдневниот живот (компјутер, ТВ, мобилен телефон, ЦД плеер)?- разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Технологија која можеме да ја користиме за следење на радиопрограми:  радио, транзистор, мобилен телефон, компјутер
  2. Како се пренесува радиопрограмата до нашиот дом:
  •  Од радиостаниците до нашиот дом има радиопредаватели. Преку нив се пренесува програмата 

     3.  Видови радиопрограми и радиоемисии:   

  • За деца, младинци и за возрасни
  • Забавни, научни, музички, информативни и други видови програми
  • Радиоемисии, радиоигри и радиодрами

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Задача: да се забележуваат во текот на една седмица емисиите што учениците ги следат на радио!

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:06.10.2010

Одд: IV 3

Наставна тема:   Јазик

Наставна единица:    Јазик: Реченица - поим

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за поимот реченица како целина со која е искажана завршена мисла; да стекнат знаења за значењето на редот на зборовите во реченицата - збороред; да се оспособат правилно да ги подредуваат зборовите во реченицата при изговор и пишување

воспитни:     - учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

   - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата;

функционални: -да воочуваат и идентификуваат реченица; да составуваат, пишуваат и читаат    реченици и правилно да ги подредуваат зборовите во реченицата;  да го воочуваат и идентификуваат правилниот  збороред во реченицата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН    ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Глас, слог, збор - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Кога можеме да разбереме што сака некој да ни каже:

  • читање на текстот ,,Испревртена приказна,,
  • што разбравме од текстот ,,Испревртена приказна,,
  • поим за реченица

2.       Говорна вежба:

  • правилно подредување на зборовите во речениците од текстот ,,Испревртена приказна,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување на реченици со неправилен редослед на зборовите и вршење на корекција на направените грешки - работа во парови

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:02.06.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица:     Јазик: потсети се што си научил

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за   устен и писмен говор, реченица, самогласки и согласки, слог, поделба на зборовите на слогови и пренесување на збор од еден ред во друг

воспитни: -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

   - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата;

функционални: -да воочуваат и идентификуваат устен и писмен говор, реченица, самогласки и согласки, слог, поделба на зборовите на слогови и пренесување на збор од еден ред во друг - правилно да ги  употребуваат во говорот и во даден текст;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР    ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  • Што учевме од јазик во минатиот период по макдонски јазик - повторување -
  • Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )


Наставно ливче:

         - Работа во парови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вршење на корекција на направените грешки во наставното ливче со промена на ливчињата помеѓу учениците во парот

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:07.10.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Лектира ,,шеќерна приказна,, С. Јаневски

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување на описите, настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во лектирата; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

                         & ;nbs p;       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои лектири ги прочитавме за време на летниот распуст; дали Славко Јаневски ни е познат од текстовите во нашите читанки?
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Кратка биографија на животот и делото на С. Јаневски
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на лектирата;
  3. Задачи за работа (усно):
  • главен лик, споредни ликови - именување, набројување
  • време и место на настанот
  • разговор за содржината на лектирата (прашања - одговори)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на шеќерното дете

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:08.10.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Лектира ,,шеќерна приказна,, С. Јаневски

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување на описите, настаните, ликовите и нвните особини во лектирата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

- развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опиШан во лектирата; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

- проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН       ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кој лик најмногу ми се допадна во лектирата? - опишување на шеќерното  дете (усно)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Усно прераскажување на најинтересните моменти од содржината на лектирата преку систем од прашања и одговори:
  • напоредно илустрирање на патешествието на шеќерното дете (хамер) ,,Земјата е округла, од каде што ќе тргнеш, таму ќе се вратиш,,: Негобило, Шумата во која сите некогаш пееле, земјата на бубалките, земјата на рибите, Лагалија, Ледената шума, Негобило

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на список на земји кои шеќерното дете ги изминало во своето патешествие

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:12.10.2010

Одд:  IV 3                

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација на песната: “11 Октомври”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа, поетска слика во песната

- формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН    ИНД    ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Какво е значењето на 11ти Октомври за нашата земја -  насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната “11 Октомври”
  2. Изразно читање на песната од страна на учениците
  3. Анализа на песната:
  • објаснување на поетски изрази во песната
  • читање на стиховите и определување на поетските слики
  • воочување на патриотското чувство изразено во песната
  • воочување на мотивот во песната
  • воочување на римата во песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање, меморирање и рецитирање на стихови од песната

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:13.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Главни делови на реченицата - подмет и прирок

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да се запознаат со главните делови на реченицата: подмет (именка) и прирок (глагол); да се запознаат со нивното значење и примена во реченицата

 

воспитни: - учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат подмет и прирок во реченицата како главни делови на реченицата;

-да воочуваат дека во функција на подмет се најчесто именките, а како прирок - глаголите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ  ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Именки и глаголи - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Истражувачко читање
  • Кој го врши дејството во реченицата (именка); какво дејство врши носителот на дејството (глагол)
     2. Подмет- поим
  • активности во учебник (стр.159): воочување и препознавање на подмет во речениците (подмет - именка)
  • дефинирање: Подметот именува или покажува вршител на дејство.

      3. Прирок- поим

  • активности во учебник (стр.159): воочување и препознавање на прирок во речениците(прирок - глагол)
  • дефинирање: Прирокот е основен член на реченицата кој означува дејство.
  • секоја реченица мора да има прирок.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на подмет и прирок во реченица, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување на реченици со воочување на подметот и прирокот

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:13.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Јазик- вежби за подмет и прирок

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за главните делови на реченицата - подмет и прирок и нивното значење и примена во реченицата

воспитни: - учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат подмет и прирок во реченицата како главни делови на реченицата;

-да воочуваат дека во функција на подмет се најчесто именките, а како прирок - глаголите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што е подмет и прирок - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Вежби за воочување, идентификување и разликување на подмет и прирок во реченицата:
  • составување реченици со даден подмет
  • составување реченици со даден прирок
  • составување реченици со даден прирок, без подмет

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Идентификување на подмет и прирок во реченици од текстот ,,Грозд,,

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:14.10.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Обработка на текстот: “Најскапоценото”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на описите, времето и местото на настанот, ликовите и нивните особини

воспитни: - развивање на чувство на почит кон слободата како основно право на сите живи суштества; почит и толеранција кон сите живи суштества; развивање на позитивни погледи и ставови за заштита на природата - еколошка свест;

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП      ДИ        ВТ

ФР     ИН    ИНД     ГФ    РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Зошто ја започнале партизаните борбата против фашистите на 11 Октомври; што е слобода; како јас ја разбирам слободата? - дискусија

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот “Најскапоценото”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, главни ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Задачи за работа:
  • што бара шумскиот дух од гулабот
  • зошто смртта е поубава за гулабот отколку да остане без своите крилја
  • како го прифаќа шумскиот дух одговорот од гулабот
  • што е слобода

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик во текстот - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Литературно катче - препишување на сликовити реченици од текстот во нотес

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Обработка на текстот: “Неостварената желба на врапчињата”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на описите, настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; развивање на позитивни погледи и ставови за заштита на природата, еколошка свест

                      

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главни ликови и нивни особини, ставови и односи со другите ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ    РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што се случува со птиците во есен?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 

  1. Уметничка интерпретација на текстот “Неостварената желба на врапчињата”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, главни и споредни ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината на текстот:
  • Како си живееле ластовичките и врапчињата?
  • Зошто врапчињата посакале да зимуваат на југ? 
  • Што направиле тие кога ја виделе нивата со жито? 
  • Зошто морале да се вратат дома? 
  • Што си ветиле врапчињата преку зимата? 
  • Зошто врапчињата секоја зима остануваат дома? 
  • Како се викаат птиците кои се селат во топлите краишта? 
  • Кои преселни птици ги знаеш? 
  • Како се грижиш за птиците преку зимата?

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот, главни ликови; евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Литературно катче - препишување на сликовити реченици од текстот во нотес кој има функција изработка на збирка од убави, литературни мисли

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:19.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Изразување и творење - прераскажување по даден план

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот преку забележување на целините според даден план на текстот; да научат да прераскажуваат по даден план

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; развивање на позитивни погледи и ставови за заштита на природата, еколошка свест


функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат целини во текстот според даден  план и да прераскажуваат по него                          & ;nbs p;     

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Која е неостварената желба на врапчињата? - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )


  1. Уметничка интерпретација на текстот ,, Неостварената желба на врапчињата,, - изразно читање од ученик
  2. Задачи за работа:
  • читање на текстот во себе и самостоен обид за определување на целините од текстот според дадениот план во учебникот:
  1.  Колективно определување на целините според планот на текстот во учебникот:
  • Сложни семејства.
  • Желбата на врапчињата.
  • Одмор и храна.
  • Неостварена желба.

4.   Прераскажување на текстот според планот 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на прераскажаниот текст од страна на учениците - корекции, упатства, насоки


 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:20.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:    Обработка на текстот “Разговор”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот и мудроста која е искажана преку него; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот, ликовите и нивните особини

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, вистинољубивост, упорност, доследност; развивање на позитивни ставови кон одржувањето на личната хигиена

                  -развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; ликови, нивни особини, меѓусебни ставови и односи,

                         &nbs p;       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Дали некогаш стоејќи пред споменик на некоја историска личност сме размислувале каква личност била таа како човек, какви особини имала... - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација текстот “Разговор”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на приказната (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори
  • Кој е главниот лик во текстот?
  • Кој го води разговорот?
  • Каква желба има детето?
  • Кој заслужува да има изградено споменик?
  • Кои се условите за да може детето да стои наместо коњаникот?
  • Кажи ја причината зошто детето се премислило да го јавне коњот?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на ликовите од текстот

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:20.10.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица: Изразување и творење - прераскажување на текстот во прво лице еднина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот и мудроста која е искажана преку него; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот, ликовите и нивните особини

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, вистинољубивост, упорност, доследност; развивање на позитивни ставови кон одржувањето на личната хигиена

                  -развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат порака на текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови, самостојно да прераскажуваат во прво лице еднина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Разговор: како ги проценуваме особините на ликовите во текстот од гледиште на детето и од гледиште на херојот?
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот “Разговор”
  2. Задачи за работа:
  • читање на текстот во себе,
  • усно прераскажување
  • прераскажување на текстот од стојалиште на детето

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Писмено раскажување, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на прераскажаниот текст од страна на учениците - корекции, упатства, насоки

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:21.10.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Обработка на текстот: “Есенско небо”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и описите на природата

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; развивање на позитивни погледи и ставови за заштита на природата, еколошка свест

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; ликови, меѓусебни ставови и односи, описи на природата

                         &nbs p;       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Какво е небото во есен есен?- насочен разговор
  2. Интерпретација на песната ,,Два облака,, - какви особини им дал С.Тарапуза на облаците
  3. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот “Есенско небо”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, ликови)
  3. Задачи за работа:

-          читање на текстот од страна на учениците и анализа:

                1) како го опишуваат учениците небото пред тоа да го направи Вања

                2) како го опишуваат учениците небото после описот од Вања

                3) какви особини можеме да му дадеме на небото

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Табела: какви особини можеме да му дадеме на небото

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Изразување и творење - раскажување по дадени прашања

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот, настаните, ликовите и описите на природата; да го изразат емоционалното доживување преку  раскажување на слично искуство по дадени прашања

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; развивање на позитивни погледи и ставови за заштита на природата, еколошка свест

                      

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат порака на текстот; самостојно да да ги откриваат особините на околината која ги опкружува и да раскажуваат за лично искуство по дадени прашања

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Какво е небото во есен есен за ликовите од текстот “Есенско небо”?- насочен разговор, изразно читање од ученик
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната “Есен”? од Н.Зекирија
  2. Задачи за работа:
  • да напишеме свој состав: ,,Приказна за денот”,
  • секој од одделението кажува по една убава реченица за денешниот ден -усно

     3.  Раскажување по дадени прашања      

  • Кога стана, што виде прво низ прозорецот? (каков е денот: студен, сончев, дождлив... како што е есента за Н. Зекирија.)
  • Како ти почна денот?
  • Што се случуваше потоа?
  • Како се чувствуваш сега?

     4. Писмено раскажување на текстот според прашањата во учебникот 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на прераскажаниот текст од страна на учениците - корекции, упатства, насоки

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:26.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  “Есента е златна” - читање стихови за есен

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги прошират сознанијата за поезијата како форма на пишување во литературата; да ги восприемат и доживеат стиховите од песните преку изразно читање и рецитирање и забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

                        - развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални:-да откриваат,воочуваат и идентификуваат: песна, стих, строфа, поетска слика; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази; формирање на личности кои ќе ја сакаат, вреднуваат и создаваат поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ    РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Волшебна кутија - секој ученик извлекува лист хартија на кој е напишана асоцијација (збор) за годишното време есен - составување на реченици за есента со извлечените зборови
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. “Есента е златна” - читање стихови за есен (збирки песни, ,,Развигор,, , ,,Другарче,,) - учениците по избор земаат книга или детско списание во кои бараат песна за есен
  2. Читање на стихови - еден ученик ја чита песната, друг ученик опишува поетска слика која му оставила впечаток во песната, а потоа црта или обликува листови од растенија ( во есенски бои - жолти, кафеави, црвени) кои ги компонира на колективен цртеж
  3. Есен - забележување на придавки кои се однесуваат на есента, а кои сме ги сретнале во песничките (златна, плодна, дождлива и тн.)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изложување на плакатот - дискусија за колективната изработка

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:28.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Јазик: Провери го своето знаење за именки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за именки: општи и сопствени именки, конкретни и апстрактни

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат именките во реченицата, да ги разликуваат  и класифицираат како општи и сопствени именки, конкретни и апстрактни

- формирање на личност која ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Именки - општи и сопствени именки, конкретни и апстрактни - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа во групи:
  • I група - пишување на општи именки
  • II група - пишување на сопствени именки
  • III група - пишување на конкретни именки
  • IV група - пишување на апстрактни именки
  1. Формирање на реченици кои ќе содржат по една именка од секоја група - усно
  • ротирање на задачите во групите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Запишување на најинтересните реченици од групната работа

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Обработка на песната: “Доцна есен”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат песната, да ја восприемат и да го изразат емоционалното доживување од песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни ставови  на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат,воочуваат,објаснуваат и споредуваат различни јазични и

стилски карактеристики во песната: мотиви, ритам, рима, стих, строфа, поетска слика

- формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН      ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  што се случува со жолтите лисја во есен? насочен разговор
  2.  истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната “Доцна есен”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од ученик
  4. Задачи за работа:
  • воочување стих, строфа, рима во песната
  • воочување и објаснувње на поетските изрази
  • воочување и опишување на поетските слики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на поетска слика од песната по избор на учениците