Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

  ОКТОМВРИ>>  

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:01.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Усно изразување: “Доживување од летниот распуст”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -учениците да научат правилно и самостојно усно да се изразуваат;

-искажаните мисли да бидат целосни, логички и да раскажуваат запазувајќи го редоследот на настаните

воспитни: -развивање на позитивени погледи и ставови кон случувањата од секојдневниот живот

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -учениците самостојно да раскажуваат за сопствени доживувања; правилно и самостојно да се изразуваат со целосни, логички мисли и реченици и да раскажуваат запазувајќи го редоследот на настаните

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Дали некоја случка од летниот распуст ни остави особен впечаток? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Говорна вежба: раскажување на пријатен или комичен настан во кој учествувале учениците

    а) насоки за опишување на настанот - план (запишување на табла):

   1)   Какви чувства не врзуваат за сеќавањата на одреден настан (пријатни - непријатни)

  • според што можеме да определиме од каков карактер е настанот:
  • манифестирање на различни чувства: радост, среќа, љубопитност, задоволство, тага, разочарување, незадоволство

   2)   Опишување на настанот (време, место, ликови, случка, како завршил овој настан)

   3)    Какви сеќавања буди овој настан кај нас (дали можеме да извлечеме некаква поука)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Дискусија-завземање правилен морален став во поглед на одредени случувања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Кое доживување беше најинтересно - избор од страна на учениците - критика и самокритика за начинот на искажување

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:01.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Писмена вежба: ,,Доживување од летниот распуст”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -учениците да научат правилно и самостојно писмено да се изразуваат;

-искажаните мисли да бидат целосни, логички и да раскажуваат запазувајќи го редоследот на настаните

воспитни: -развивање на позитивени погледи и ставови кон случувањата од секојдневниот живот

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -учениците самостојно да раскажуваат за сопствени доживувања; писмено да се изразуваат со целосни, логички мисли и писмено да раскажуваат запазувајќи го редоследот на настаните

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Случка од летниот распуст која ми остави особен впечаток! - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Писмена вежба: ,,Доживување од летниот распуст”
  • насоки за опишување на настанот - следење на планот на табла запишан на претходниот час
  1. Самостојна работа на ученниците:
  • читање на составите,
  • корегирање на направените грешки,
  • давање насоки за поуспешно писмено изразување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Писмено изразување - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на писмените состави од страна на учениците

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:02.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната:” Што беше летото”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат песната, да ја восприемат и да го изразат емоционалното доживување од песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни ставови  на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откријат сопствените чувства при читање на песната; да воочуваат, објаснуваат и споредуваат стих, строфа, поетска слика

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Какви спомени буди летото во мене? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната “Што беше летото”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од ученик
  4. Задачи за работа:
  • воочување стих, строфа, рима во песната
  • воочување на поетски изрази
  • воочување и определување на поетски слики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно читање, меморирање и рецитирање на песната од страна на учениците

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Писмено изразување- автодиктат на песната “ Што беше летото”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку рецитирање на стихови

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон природата

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: поетски слики, рима, стих, строфа

- формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. На што не потсетува летото - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната -рецитирање од страна на учениците
  2. Воочување и анализа на поетски изрази од песната кои им оставиле најголем впечаток на учениците
  3. Автодиктат на песната “ Што беше летото”

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на направените автодиктати - работа во парови

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:07.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песнста: “Посакување”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Какво е значењето на утрешниот празник за Р.Македонија? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната “Посакување”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • каков е денес животот во нашата татковина Р Македонија
  • што поетот им посакува на децата во првата, втората, третата, строфа
  • која од трите слики остава најголем впечаток

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно читање, меморирање и рецитирање на песната од страна на учениците

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:10.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Рецитирање на песната “Посакување”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку рецитирање на стихови

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: рима, стих, строфа

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што и посакуваме на нашата татковина за празникот  8ми Септември - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната -рецитирање од страна на учениците
  2. Воочување и анализа на поетски изрази од песната кои им оставиле најголем впечаток на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на поетска слика од песната по избор на учениците

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:14.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Јазик: Устен и писмен говор

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да се запознаат со поимите устен (устен говор како говорна порака која е усно искажана) и писмен говор (говор како напишан текст);

                       

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор; создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да го откриваат, воочуваат и разликуваат усниот од писмениот говор; да идентификуваат писмен говор како напишан текст и устен говор како говорна порака која е усно искажана

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како луѓето меѓусебно се разбираат? - разговор, комуникација на далечина (телефонски разговор, писмо)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Поим за устен и писмен говор
  • устен говор: разговор, телефонски разговор
  • писмен говор: пишан збор, писмо, разгледница, весник, книга итн.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на устен и писмен говор

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Воочување примери на устен и писмен говор

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.09.2010

Одд:  IVв        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица:  Народен говор и нормиран (стандарден литературен) јазик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат разликата меѓу народниот и литературниот јазик преку содржината на расказите напишани на различен македонски народен дијалект

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор; создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат, разликуваат и идентификуваат: народен и литературен јазик

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каков говор употребуваме при секојдневната комуникација?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Поима за:
  • народен говор карактеристики, карактеристични зборови и изрази во охридскиот дијалект
  • нормиран (стандарден литературен) јазик - употреба
  1. Доживување на разликата помеѓу народниот говор и стандардниот литературен јазик преку уметничка интерпретација на расказите од учебникот (страна 36)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на народен и литературен јазик

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Литературно катче - изработка на речник со зборови од народниот јазик од охридското говорно подрачје - архаични зборови

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица:  Обработка на текстот : “Средба”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат разликата меѓу народниот и литературниот јазик преку содржината на расказите напишани на македонски народен и литературен јазик

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор; создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат, разликуваат и идентификуваат: народен и литературен јазик

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Зборови и изрази кои различно се изговараат во различни делови на охридскиот крај? - воочување на разлики во народниот говор во местото на живеење (пример: чун, кајче, чамец)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на расказот ,,Средба,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на расказот:
  • дали целосно ја разбравме содржината на расказот
  • на каков говор е напишан расказот
  • пронаоѓање на зборови од народниот јазик кои ни се непознати и воочување на нивното значење: (ајл акчии - луѓе кои земаат месечна плата; утка - тука)
  • настан, време и место на настанот, главни ликови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на народен и литературен јазик

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Литературно катче - дополнување на речникот со зборови од народниот јазик

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица:  Изразување и творење - прераскажување на текстот “Средба”- на дијалектот од родниот крај

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за разликата меѓу народниот и литературниот јазик преку содржината на расказот напишан на македонски народен дијалект

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор; создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат, разликуваат и идентификуваат: народен и литературен јазик

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Дали има разлика во секојдневниот говор на учениците надвор од училиштето и оној кој тие го употребуваат во училиште?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот “Средба”
  2. Усно прераскажување на текстот со литературен македонски јазик
  3. Како би звучел расказот кога би го раскажувал некој охриѓанец - усно прераскажување на текстот на дијалектот од родниот крај
  4. Писмено прераскажување на текстот “Средба”- на дијалектот од родниот крај

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на народен и литературен јазик

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на прераскажаниот текст од страна на учениците - воочување на зборови и изрази карактеристични за дијалектот од родниот крај

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:17.09.2010

Одд:  IV 3         

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Изразување и творење -приказна по слика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат усно и писмено да раскажуваат по дадена слика; во континуитет да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

-развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: место и време на настан претставен со слика, да опишуваат, раскажуваат и во континуитет да ги изразуваат своите мисли

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. ,,На крајот од летото,, - кои се карактеристиките на природата во овој период од годината? - говорна вежба
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Говорна вежба - анализа на илустрацијата во учебникот (стр.31)
  2. Насоки за самостојна работа - составување план:
  • самостоен избор на наслов
  • опишување на околината (место, време)
  • опишување на ликовите (изглед, чувства)
  • доживување на ликовите (средба со некое од шумските животни и сл.)

     3. Самостојно пишување состав  - читање на составот во текот на пишувањето и давање на сугестии за запазувањето на правописот, збороредот во речениците и правилно редење на мислите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на писмените состави од учениците

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:21.09.2010

Одд: IV 3

Наставна тема:   Јазик

Наставна единица:     Употреба на голема буква

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за правописните правила кои се применуваат при пишување на голема буква кај сопствените именки, сложените географски имиња, институции, адреси, списанија, празници

воспитни:     - учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

   - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

функционални: -да воочуваат и идентификуваат правила за пишување на голема почетна буква кај сопствените именки, сложените географски имиња, институции, адреси, списанија, празници и истите правилно да ги применуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде се применува голема почетна буква (почеток на реченица, сопствени имиња) - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Употреба на голема почетна буква - пишување на примери со употреба на голема почетна буква:
  • име, презиме и прекар на луѓе
  • имиња на народи
  • сложени географски имиња: имиња на држави, градови, села области, езера, реки, мориња
  • институции
  • адреси: улици, плоштади, булевари
  • списанија, книги, приказни
  • празници

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Говорна вежба - пронаоѓање на голема почетна буква текст и воочување на правописното правило

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:22.09.2010

Одд: IV 3

Наставна тема:   Јазик

Наставна единица:      Вежби со примена на голема буква

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за правописните правила кои се применуваат при пишување на голема буква кај сопствените именки, сложените географски имиња, институции, адреси, списанија, празници

воспитни:     - учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

   - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

функционални: -да воочуваат и идентификуваат правила за пишување на голема почетна буква кај сопствените именки, сложените географски имиња, институции, адреси, списанија, празници и истите правилно да ги применуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде се применува голема почетна буква  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Употреба на голема почетна буква:
  • препишување на реченици во кои големата почетна буква е неправилно употребена кај: имиња, презимиња и прекар на луѓе, имиња на народи, сложени географски имиња: имиња на држави, градови, села области, езера, реки, мориња, институции, адреси: улици, плоштади, булевари, списанија, книги, приказни, празници)
  • примена на правописните правила

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Говорна вежба - пронаоѓање на голема почетна буква текст и воочување на правописното правило

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.09.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Обработка на драмскиот текст: “Секогаш прв”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на драмскиот текст; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини во текстот

воспитни: -развивање на позитивни морални погледи и ставови, начин и култура на однесување;

                     

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат драмски текст: начинот на кој се пишува драмски текст; настан, време и место на настанот опишан во текстот; главни ликови, нивните особини, ставови и односи меѓу нив

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Разговор: какви текстови сме работеле до сега на часот по македонски јазик? - дискусија
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со драмски текст - уметничка интерпретација на текстот ,,Секогаш прв,,
  2. Разговор - како е напишан драмскиот текст
  3. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  4. Задачи за работа:

-          читање на текстот од страна на учениците и анализа:

                1) временска и просторна локација на настанот

                2) сцена каде се одигрува дејството

                3) ликови - карактерни особини

                3) постапки - позитивни и негативни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Драмско читање на текстот од страна на учениците

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:23.09.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Драматизација на текстот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за драмски текст; да го изразат емоционалното доживување за содржината на текстот преку  драматизирање и сценска изведба

воспитни: -развивање на позитивни морални погледи и ставови, начин и култура на однесување;

                       -развивање на чувство на почит кон постарите лица

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат порака на текстот; ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

                                 -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. подготовка на одделенското театарче, изработените кукли и поделба на улогите
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Сценска изведба на драмскиот текст ,,Секогаш прв,,
  2. Драматизација на текстот од страна на учениците со промена на улогите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Избор на најдобри изведувачи на драмскиот текст

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:24.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:        Јазик

Наставна единица       Јазик: самогласки и согласки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со поимите согласки и самогласки; да научат кои од гласовите во нашата азбука се согласки, а кои самогласки според начинот на кој се формираат во усната празнина

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

функционални: -да ги воочуваат, разликуваат и идентификуваат самогласките и согласките; правилно да ги изговараат и да ги разликуваат според начинот на кој тие настануваат во усната празнина                               

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Колку букви има во нашата азбука? - вежби во изговарање на гласовите
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Самогласки и согласки во нашиот јазик

  1. Самогласките во нашиот јазик - како ги изговараме и како настануваат во усната празнина
  2. Согласките во нашиот јазик -  како ги изговараме
  3. Воочување на самогласките и согласките во зборови (во текст) - вежби:
  • зборови со една самогласка
  • зборови со две самогласки
  • зборови со три самогласки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

       Пишување на азбуката - во две бои (согласки - сина боја; самогласки - црвена)

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:28.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:        Јазик

Наставна единица        Јазик: Поим за слог

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со слогот како дел од зборот чиј носител е самогласка; правилно да ги делат зборовите на слогови според правилата во македонскиот јазик

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат самогласките како носители на еден слог во зборот; правилно да ги делат на слогови зборовите при изговорот и пишувањето

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како можеме да го поделиме зборот (гласови и слогови) - говорна вежба
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Согласки и самогласки во нашиот јазик -самогласката како носител на слогот
  2. И согласката р може да биде самогласка

Делење на зборовите на слогови преку примери:

  • Едносложни зборови
  • Делење на слогови на двосложни зборови
  • Делење на слогови на трисложни зборови
  • Делење на слогови на повеќесложни зборови           

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно делење на зборовите на слогови, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Делење на слогови на зборовите дадени како примери од учениците

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната: “Зошто жали славејчето”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат песната, да ја восприемат и да го изразат емоционалното доживување од песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни ставови  на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откријат сопствените чувства при читање на песната; да воочуваат, објаснуваат и споредуваат стих, строфа, поетска слика

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Кои се карактеристиките на есента? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната “Зошто жали славејчето”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од ученик
  4. Задачи за работа:
  • воочување стих, строфа, рима во песната
  • воочување на поетски изрази
  • воочување и определување на поетски слики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно читање, меморирање и рецитирање на песната од страна на учениците

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:        Јазик

Наставна единица        Јазик: Поделба на зборовите на слогови

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за слогот како дел од зборот; правилно да ги делат зборовите на слогови

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат самогласките како носители на еден слог во зборот; правилно да ги делат на слогови зборовите при изговорот и пишувањето

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што е слог - говорна вежба
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Делење на слогови на стиховите од песната: “Зошто жали славејчето”
  2. Читање на стиховите од песната на слогови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно делење на зборовите на слогови; Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

       Активности во учебникот

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.09.2010

Одд:  IV 3                 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Обработка на текстот: “Грозд”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини во текстот

воспитни: -развивање на позитивни морални погледи и ставови, култура на однесување; начин на однесување во секојдневни ситуации во кои треба да се заштити личната сигурност и безбедност  

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Разговор: дали во некоја прилика сме направиле нешто без да размислиме за последиците?
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот “Грозд”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, ликови)
  3. Задачи за работа:

-          читање на текстот од страна на учениците и анализа:

                1) временска и просторна локација на настанот

                2) ликови - карактерни особини

                3) постапки - позитивни и негативни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Каков е мојот став кон постапката на Пенчо во неговиот сон - дискусија