Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                               ДЕКЕМВРИ >>

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:02.11.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Разлика помеѓу поезија и проза

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги прошират сознанијата за поезијата и прозата како форми на пишување во литературата; да ги восприемат поимите текст - кој може да биде напишан во: проза (расказ, бајка, басна...) или поезија (песни).

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност;

                        - развивање позитивен став кон читањето и интерес кон литературата и книгата

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат: проза - текст напишан во полни редови и поезија - текст напишан во стихови; да разликуваат автори според пишуваните дела: поети и писатели - раскажувачи; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Во каква форма е напишана творбата ,,Доцна есен,, од Јован Стрезовски - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Поим за проза:

  • уметничка интерпретација на текстот ,,Доцна есен,, од Ѓорѓи Абаџиев
  • споредување на песната и текстот ,,Доцна есен,, (воочување стихови и полни редови)

2.       Разлика помеѓу поезија и проза:

  • текст - се што учениците прочитале: песна, приказна, бајка...
  • текстот може да биде напишан во: проза (расказ, бајка, басна...) или поезија (песни)
  • песните ги пишуваат поети
  • расказите, романите, бајките... ги пишуваат писателите, раскажувачи
  • поетите и раскажувачите се автори на своите дела
  • делата зад кои стои автор се авторски дела

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на описите во песната и расказот ,,Доцна есен,,

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:23.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:    Обработка на текстот: “Снаодливиот Васек”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина и автор во текстот;  ликови  - главни и споредни; да учествуваат во поделбата на задолженијата во домот

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каква е поделбата на задолженијата во домот - насочен разговор  (корелација со одделенски час и општество)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  “Снаодливиот Васек”
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината:
  • какви обврски во домот имаат членовите на семејството на Васек?
  • каде се членовите на семејството на Васек тој ден?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на делови од текстот каде се опишани обврските во домот на членовите од семејството

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Јазик вежби со придавки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за придавките како зборови кои означуваат или посочуваат особини на предмети или суштества кои можат да опишуваат

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат придавките во реченицата и да ги класифицираат како описни

-формирање на личност која ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Именки -род и број - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Воочување на придавките во текстот: ,,Ќерката на дрварот,,
  • воочување и идентификување на придавките
  1. Вежби:
  • пишување на именки и објаснување со описни придавки
  • пишување на реченици со употреба на именки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Воочување на описни, присвојни и материјални придавки

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на изработените задачи во работните тетратки