Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

НОЕМВРИ

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:01.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:       Јазик

Наставна единица:  Јазик: Правописни знаци

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за интерпункциските знаци: точка, запирка, прашалник, извичник, две точки; да се запознаат со наводниците како правописен знак и да се оспособуваат правилно да ги применуваат при пишувањето

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето и негувањето на македонскиот литературен јазик и говор

  - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат интерпункциските знаци: точка, запирка, прашалник, извичник, две точки, инаводници; да се оспособуваат да ги применуваат при пишувањето; формирање на личност која ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Интерпретација на текстот ,,Разговор со интерпункциските знаци,, - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Набројување на изучените интерпункциски знаци - правилна употреба
  2. Интерпретација на текстот ,,Каде кој знак стои,,  (учебник страна 46)
  3. Наводници - запознавање со функцијата на наводниците (учебник страна 46)

               вежби - употреба на наводници:

  • Наводниците се употребуваат за изделување на имињата на установите, списанијата и книгите во речениците.
  • воочување на употребата на интерпункциските знаци во изучени текстови
  1. Правилна употреба на интерпункциските знаци - работа во парови (пишување на реченици со употреба на интерпункциските знаци - замена на работните листови и корегирање на направените грешки од страна на другарчето во парот):
  • употреба на интерпункциските знаци во реченици и делови од текстови - вежби      

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на ранг листа од резултатите на учениците

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:02.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Лектира: ,,Народни приказни од балканските народи,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување на описите, настаните, ликовите и нвните особини во лектирата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини:упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опиШан во лектирата; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои лектири ги имаме работено оваа учебна година;  кои творби од народното творештво сме ги обработувале на часовите по читање,литература и лектира?
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Кратка анализа на потеклото на народните приказни во лектирата – запознавање со фолклорот на соседните балкански народи
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на лектирата;
  3. Задачи за работа (усно):
  • избор на приказна: главен лик, споредни ликови
  • време и место на настанот
  • усно прераскажување на приказната - содржина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик и неговите особини во одредена приказна

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на ликови од приказните

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Лектира: ,,Народни приказни од балканските народи,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување на описите, настаните, ликовите и нвните особини во лектирата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини:упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опиШан во лектирата; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Која приказна најмногу ми се допадна во лектирата?
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Опишување на омилениот лик од лектирата (писмено)
  2. Изработка на список на земји од кои имаме народна приказна во книгата
  3. Усно - прераскажување на најинтересните моменти во приказните – пронаоѓање и запишување на пораката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик и неговите особини во лектирата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во работни листови за лектира

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:07.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Лични заменки - чит.стр.64 / р.т. стр. 37

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот заменки како зборови кои означуваат или посочуваат предмети, суштества или појави; да ги разликуваат по лице, род и број

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор; создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат заменките како зборови кои означуваат или посочуваат предмети, суштества или појави; да ги разликуваат по лице, род и број

-формирање на личност која ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Со кои зборови можеме да ги замениме именките?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Интерпретација на текстот ,,Игра ,,чит. страна 64

       -анализа на содржината по прашања со цел учениците да одговараат со личните заменки

2. Поим за заменки- воочување во текстот и запишување

3.Самостојна работа од страна на учениците:

            - запишување на личните заменки според лице и број(еднина, множина)

            - пишување на реченици кои содржат лични заменки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Менување на заменките по лице и број

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во работни листови страна 37

 
 

Предмет:       Македонски јазик       

Дата:10.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:        Јазик

Наставна единица:  Јазик повторување на учениот материал

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за изучените наставни единици од наставната тема “Јазик”

воспитни:  -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: да воочуваат, разликуваат и именуваат различни видови зборови; да ги согласуваат по род и број и да ги поставуваат во правилен ред во реченицата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што научивме од наставната тема јазик - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Преку систем од прашања и одговори повторување на поимите од изучените наставни единици во оваа тема - квиз прашања за:

  • именки
  • придавки
  • лични заменки
  • глаголи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Квиз прашања од наставната тема

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Согледувањена степенот на квалитетот и квантитетот на знаењата од темата врз база на резултатите добиени одговорите на квиз прашањата

 
 

Предмет:           Македонски јазик 

Дата:14.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:         Јазик

Наставна единица:  Контролни прашања

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за изучените наставни единици од наставната тема ,,Јазик,,

воспитни:  -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: да воочуваат, разликуваат и именуваат различни видови зборови; да ги согласуваат по род и број и да ги поставуваат во правилен ред во реченицата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Разговор за прашањата содржани во контролните прашања;  појаснување на начинот на работа
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Контролни прашања

                      - самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на контролните прашања по што ќе следува прегледување и вреднување

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Глаголи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да ги повторат, систематизираат и проШират стекнатите знаења за поимот глаголи како зборови кои означуваат или посочуваат дејство и состојба и кои се определени од врШителот и времето на дејството

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор; создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат глаголите како зборови кои означуваат или посочуваат дејство и состојба и кои се определени од врШителот и времето на дејството

-формирање на личност која Ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што означуваат именките и придавките?- повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Да го определиме дејството на дадената на слика – читанка страна 101

  • дејство
  • вршител на дејство
  • време кога се врши дејството

2. Поим за глаголи - дефиниција

3.Самостојна работа од страна на учениците:

  • пронаоѓање и препишување на глаголите од текстот: “Мирковата радост” -утврдување на вршител на дејство и време кога се врши дејството

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Воочување на глаголи во реченица

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на глаголите од текстот кои ги препишале учениците

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Сегашно време кај глаголите - читанка страна 102

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот глаголи како зборови кои означуваат или посочуваат дејство и состојба; глаголи кои се определени од врШењето на дејството во моментот кога зборуваме - сегашно време

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето на македонскиот литературен јазик и говор; создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат глаголите во сегашно време како зборови кои означуваат или посочуваат дејство и состојба кое се врши во моментот кога зборуваме

-формирање на личност која ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што се глаголи и што ги определува глаголите?- повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Да ги воочиме глаголите во текстот “Радост”– читанка страна 102

       -вршител на дејство

       -време кога се врши дејството

2. Поим за сегашно време- дефиниција

3.Самостојна работа од страна на учениците:

          - составување и пишување на реченици со глаголи во сегашно време според сликите во читанката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

ПиШување на реченици со глаголи во сегаШно време

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на речениците кои ги составиле учениците

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Читање литература и лектира

Наставна единица:   Обработка на текстот: “Сонот на ешко”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон промените во природата;

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: континуирано надоградување на читањето со разбирање на содржината; да одговараат и да поставуваат прашања во врска со прочитаниот текст; да говорат за ликовите и настаните во текстот;

 -проширување и збогатување на говорниот речник со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Кога календарски започнува зимата; како шумските животни се подготвуваат и ја минуваат зимата (мечката, ежот) - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Сонот на ешко,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците:
  • објаснување на непознатите зборови
  • читање на текстот со разбирање
  • поставување прашања во врска со текстот и одговарање на истите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на илустрација за дел од текстот кој им оставил на учениците најголем впечаток

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:21.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Читање литература и лектира

Наставна единица: Обработка на текстот: “Бела приказна”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон промените во природата;

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: континуирано надоградување на читањето со разбирање на содржината; да одговараат и да поставуваат прашања во врска со прочитаниот текст; да говорат за ликовите и настаните во текстот;

 -проширување и збогатување на говорниот речник со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Да го опишеме првиот зимски ден? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Бела приказна,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (прашања и одговори)
  3. Истражувачко читање (изразно читање на текстот од страна на учениците - читање на текстот со разбирање):
  • објаснување на непознатите зборови
  • кои се главните ликови во расказот - (Дедо Мраз, Баба Зима и ветерот Северко - како ликови на живи суштества во текстот)
  • какви чувства буди расказот кај учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Зимска идила (поим) - читање на дел од текстот

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Читање литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:   Анализа на текстот “Бела приказна”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да се запознаат со содржинската структура на текстот, редоследот на настаните, главните и споредните ликови и нивните особини

воспитни:  -развивање на позитивни ставови кон промените во природата;

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: самостојно да ја откријат содржинската структура на текстот (план на текстот); да воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и нивните особини, ставови и меѓусебни односи

        -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што е бело во текстот “Бела приказна”  - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изразно читање на текстот ,,Бела приказна,,
  • разговор: ликови, настан, време и место на настанот
  1. Содржинската структура на текстот (план на текстот):
  • читање на текстот во себе
  • определување на целините во текстот (самостојно и колективно
  • запишување на планот на табла:

          1) Мраз ја стега земјата

          2) Баба Зима ја растури својата бела прекривка

          3) Децата се радуваат на зимата

          4) Зимска идила                          & nbsp;              

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на текстот по составениот план

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Читање литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:  Техника петоред - текст “Бела приказна” и “Сонот на ешко”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржините на текстовите; да се запознаат со техниката петоред

воспитни:  -развивање на позитивни ставови кон промените во природата;

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: самостојно да ја изложат содржината на текстот преку техниката петоред; да воочуваат и идентификуваат: именки, придавки, глаголи

        -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Прашања и одговори: “Бела приказна” и “Сонот на ешко”  - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изразно читање на текстот ,,Бела приказна,,

a.       техника петоред - учебник страна 133 - запознавање со примерот од учебникот

1 ред

Наслов на темата (една именка)

ЗИМА

2 ред

Опис (две придавки)

СНЕЖНА БЕЛА

3 ред

Активност ( дејство)

ЛИЗГАЊЕ САНКАЊЕ СКИЈАЊЕ

4 ред

Чувство (фраза од четири збора)

ПРЕКРАСНО ДОЖИВУВАЊЕ ВО

ПРИРОДАТА

5 ред

Што предизвикува

СТУД

  1. Изразно читање на текстот “Сонот на ешко”

a.       техника петоред - самостојна работа (учебник страна 180)

1 ред

Наслов на темата (една именка)

ЕЖ

2 ред

Опис (две придавки)

НЕУМОРЕН    ВРЕДЕН

3 ред

Активност ( дејство)

РАЗНЕСУВА    РАБОТИ    СПИЕ

4 ред

Чувство (фраза од четири збора)

ПОДГОТОВКА ЗА ЗИМСКИ СОН

5 ред

Што предизвикува

ВОСХИТ

                                             

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изложување на примената на техниката петоред во текстот “Сонот на ешко”

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:23.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Читање литература и лектира

Наставна единица:   Обработка на текстот: “Радост пред Божиќ”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, семејството, празниците кои ги прославува семејството (дружење, посета на блиски и роднини); развивање чувство на припадност кон домот и семејството;

функционални: -континуирано надоградување на читањето со разбирање на содржината; да одговараат и да поставуваат прашања во врска со прочитаниот текст; да говорат за ликовите и настаните во текстот; да ги идентификуваат празниците кои ги одбележува семејството и активно да се вклучуваат во прославувањето на истите;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како семејството ги прославува зимските празници:
  • традиции при одбележувањето на верските празници
  • уредување на просторот, подготовка на специфични видови храна
  • посета на блиските, роднините и пријателите - повторување
  1. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Радост пред Божиќ,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Истражувачко читање (изразно читање на текстот од страна на учениците - читање на текстот со разбирање):
  • објаснување на непознатите зборови
  • определување на темата во расказот
  • кои се главните ликови во расказот
  • зошто се тажни бабата и дедото
  • какви чувства побуди овој расказ кај учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: поврзаност на илустрацијата со содржината на текстот

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:24.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Читање литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:   Анализа на текстот “Радост пред Божиќ”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да се запознаат со содржинската структура на текстот, редоследот на настаните, главните и споредните ликови и нивните особини

воспитни:  -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, семејството, празниците кои ги прославува семејството (дружење, посета на блиски и роднини); развивање чувство на припадност кон домот и семејството;

функционални: самостојно да ја откријат содржинската структура на текстот (план на текстот); да воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и нивните особини, ставови и меѓусебни односи

        -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што ќе го исполни со радост срцето на дедо Гија  - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изразно читање на текстот ,,Радост пред Божиќ,,
  • разговор: ликови, настан, време и место на настанот
  1. Содржинската структура на текстот (план на текстот):
  • читање на текстот во себе
  • определување на целините во текстот (самостојно и колективно
  • запишување на планот на табла:

          1) Вообичаената патека на дедо Ѓорѓија

          2) Писмо за Томи

          3) Доаѓањето на Томи

          4) Најсреќниот Бадник                          & nbsp;        

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на текстот по составениот план

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:28.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација на песната: “Нова година се ближи”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, семејството, празниците кои ги прославува семејството (дружење, посета на блиски и роднини, уредување на просторот,  честитки и желби за добро здравје);

функционални:  континуирано надоградување на изразното читање; да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: рима, стих, строфа, поетска слика; формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Кои зимски празници со радост ги очекуваме - насочен разговор

истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната  ,,Нова година се ближи,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Задачи за работа:
  • воочување рима, стих, строфа во песната
  • анализа на песната по поетски слики
  • меморирање и рецитирање на стихови од песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на поетска слика од песната по избор на учениците

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација на песната: “Новогодишна честитка”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, семејството, празниците кои ги прославува семејството (дружење, посета на блиски и роднини, уредување на просторот,  честитки и желби за добро здравје);

функционални:  континуирано надоградување на изразното читање; да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: рима, стих, строфа, поетска слика; формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  • Како семејството ги прославува зимските празници:
  1. традиции при одбележувањето на Новата година
  2. што си посакуваме за новогодишните празници - повторување
  • истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната  ,,Новогодишна честитка,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Задачи за работа:
  • воочување рима, стих, строфа во песната
  • анализа на песната по поетски слики
  • меморирање и рецитирање на стихови од песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Рецитирање стихови од песните “Нова година се ближи” и ,,Новогодишна честитка,,

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Изразување и творење, медиумска култура

Наставна единица:  Пишување новогодишна честитка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да научат да пишуваат новогодишна честитка; да ги изразат своите чувства и мисли со соодветни зборови и текст и да ги испратат до саканата личност на различни начини: по пошта, преку SMS и е-mail

воспитни: развивање на култура на однесување, култура на комуникација со блиските, пријателите, другарчињата; формирање на личност која е грижлива и внимателна во однос на својата околина

функционални: - самостојно да составува текстови и пораки со различна содржина за различни пригоди; самостојно и успешно да ги испраќа на различни начини: по пошта, преку SMS и е-mail

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Рецитирање стихови од песничката ,,Новогодишна честитка,, - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Начини на кои денес испраќаме новогодишни пораки до нашите роднини и пријатели: по пошта, преку SMS и е-mail

2.       Работа во групи:

  •  I група - пишување на новогодишна порака на картичка:

    a.        Запознавање со картичката: страна со насликан мотив, место за пишување на пораката и адресата

    b.        Место за пишување на адресата: значење на линиите на картичката, значење на точното внесување на адресата

    в.      Пишување на пораката: пишување на кратка и јасна порака со убав ракопис

  • II група - пишување на новогодишна SMS порака

    a.        Пишување на пораката: пишување на кратка и јасна порака, внесување на телефонскиот број

  • III група - пишување на новогодишна порака преку е-mail

    a.        Место за внесување на адресата, значење на точното внесување на адресата

    b.        Пишување на пораката: пишување на кратка и јасна порака

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Составување на пригоден текст за соодветна пригода

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на напишаните пораки  - избор на најубава порака

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица: Изразување и творење: “Од илустрација до поетска слика”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособат да создаваат поетски слики; да ги изразуваат сопствените чувства и мисли по низа слики преку писмено изразување со запазување на редоследот на настаните и поврзаност на мислите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -самостојно да откриваат поетски слики; да го воочуваат и идентификуваат редоследот на настаните континуирано по серија слики, писмено да ги изразуваат своите чувства и мисли; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. рецитирање стихови за зима - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Говорна вежба - ,,Од илустрација до поетска слика,,

  • Учебник страна 134 - разгледување на сликите - разговор:
  • кои чувства се побудија кај учениците додека ги гледаат овие зимски слики
  • со што уште би ги дополниле зимските слики
  • на кои учени песни потсетуваат овие слики

2.       Писмена вежба - збори и твори!

  • составување песна според илустрациите
  • секоја илустрација нека биде поетска слика
  • самостоен избор на наслов
  • читање на стиховите во текот на пишувањето и давање на сугестии за запазувањето на правописот, збороредот во речениците и правилно редење на мислите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на стиховите од учениците

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:31.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Писмено изразување: “Моја новогодишна желба”

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособат самостојно да создаваат текстови преку континуирано изразување на сопствените чувства и мисли со запазување на редослед на настани и поврзаност на мислите во правилни и јасни реченици

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата и околината; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -самостојно, континуирано да ги изразуваат сопствените чувства и мисли; да запазуваат редослед на настани при изразувањето; да ги поврзуваат мислите во правилни и јасни реченици; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. која е мојата новогодишна желба - говорна вежба
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Писмена вежба  - “Моја новогодишна желба”

  • пишување состав по даден предлог план:

          1. Новата година е време на желби

          2. Моја новогодишна желба

          3. Што им посакувам на другите луѓе за Новата година

  • читање на составот во текот на пишувањето и давање на сугестии за запазувањето на правописот, збороредот во речениците и правилно редење на мислите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на писмените состави од учениците