Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

<< СЕПТЕМВРИ                                                                          НОЕМВРИ >>

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:01.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица Интерпретација  на  текстот  ,,Дрвјата  паднаа  од  листовите,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да стекнат знаења за значењето на редот на зборовите во реченицата - збороред; да се оспособат правилно да ги подредуваат зборовите во реченицата при изговор и пишување

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да го откриваат, воочуваат и идентификуваат збороредот во реченицата; правилно да ги подредуваат зборовите во реченицата при пишување и при  усно изразување

 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ       ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Обраќање кон учениците: Извадете ги клупте на тетратките и земете ја раката со моливот да запишеме неколку реченици! ; разговор после реакцијата на учениците - како треба да се подредуваат зборовите во речениците
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Дрвјата  паднаа  од  листовите,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови) - што не е в ред со речениците во текстот
  •  поим за  збороред
     3.  Препишување на текстот во тетратка со подредување на зборовите  по правилен редослед во реченицата               

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на уредениот текст од страна на учениците

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:02.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  текстот ,,Ајвар - или измачување на пиперките,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на драмскиот текст; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: драмски текст, наслов, содржина, автор и илустрација во текстот;  ликови и говор на ликовите

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што подготвуваат луѓето во есен - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Ајвар - или измачување на пиперките,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината:
  • ликови, непознати зборови, изрази кои ги среќаваме во секојдневниот говор

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на текстот по улоги

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:02.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  ,,Ајвар - или измачување на пиперките,, - драмски текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на драмскиот текст;  правилно да го читаат и драматизираат по улоги

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

-развивање на културни навики на однесување 

функционални: - да ја откриваат, воочуваат и идентификуваат пораката на текстот; да ги доживеат позитивните особини кај ликовите, нивните ставови и односи со другите ликови

                         &nbs p;       -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како се подготвува ајвар - што мисли за тоа Сашо? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Ајвар - или измачување на пиперките,,
  2. Драмско читање на текстот од страна на учениците со промена на улогите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Драматизација на текстот на импровизирана сцена во училницата

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:05.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпртација на песната ,,Учители,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон наставниците

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Дали учениците знаат како каков ден е прогласен 5 октомври - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Учители,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • колку строфи, стихови има песната
  • за што поетот пишува во секоја строфа од песната
  • што за мене значи поимот учител - истакнување на мислењето од учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:06.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:    Учиме  латиница - D d, P p 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,,д, п,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви    D d и P p   ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - повторување (диктат)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо -  пишување на малите и големите букви  D d, P p  во работна тетратка
  2. Пишување на зборови со изучените латински букви:
  • pajak,  damka,  pajka,  med,  doma,  odma,  Dimo,  pismo, kapa, Donka, pedeset, potok, 
     3. Читање текст со изучените латински букви - работна тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:07.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпртација на песната ,,Прошетка низ Македонија,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Зошто е значаен празникот 11 Октомври за Р.Македонија - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Уметничка интерпретација на песната ,,Прошетка низ Македонија,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • колку строфи има песната
  • во која строфа за кој град станува збор

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на песната по строфи и пронаоѓање на градовите на картата на Р Македонија

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпртација на песната ,,Прошетка низ Македонија,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Кои градови ги опишува поетот во својата прошетка низ Македонија - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Прошетка низ Македонија,,
  2. Анализа на песната по поетски слики:
  • читање на песната по строфи
  • анализа на стиховите и откривање на карактеристиките на секој град опишан во песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на стихови од песната и препознавање на градот кој е опишан во прочитаната строфа

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:   Јазик

Наставна единица:   Вежби -Јазик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за именки - општи и сопствени, род и број кај именките;

воспитни: -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

         -развивање на чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат именки во даден текст; да ги разликуваат именките како општи и сопствени именки и да го разликуваат родот и бројот кај именките

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што се именки  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Пронаоѓање и запишување на именките од песната ,,Прошетка низ Македонија,, како општи и сопствени и групирање во табела според род и број:
  •  читање на стих по стих од песната, пронаоѓање на именките и класифицирање во табела
      2. Самостојна работа на учениците на две строфи (по избор) од песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на пронајдените именки, дополнување и корекции

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:13.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Обработка на лектира ,,Мице,, В Николески

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се оспособат самостојно да читаат лектира; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на ликовите и настанот во поемата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: автор и наслов на книгата; поимите: поезија, стихови, строфи во поемата, настан и ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што е тоа лектира; кои лектири сме ги работеле минатата учебна година?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со лектирното дело: наслов, автор, содржина
  2. Запознавање со авторот - кратка биографија на животот и делото на Ванчо Николески
  3. Запознавање со содржината на лектирата:
  • вид на литературен текст
  • место и време на настанот
  • ликови  - запознавање со фрагменти од содржината преку разговор за ликовите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на стихови кои на учениците им оставиле најсилен впечаток

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:14.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Обработка на лектира ,,Мице,, В Николески

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења лектираното дело; да ја восприемат содржината на лектирата преку забележување на ликовите, нивните особини и настанот во поемата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: автор и наслов на книгата; поимите: поезија, стихови, строфи во поемата, настан и ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кој од ликовите во лектирното дело ми е омилен?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Анализа на содржината - читање на стихови од поемата и изготвување на план:
  • Сламена колипка крај планинска река
  • Животот на бабата и дедото
  • Од тиквата излегува Мице
  • Мице станува дете на двајцата старци
  • Радоста се враќа во сламената колипка
  • Мице паѓа во грнето со грав
  • Тагата на бабата и дедото

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на содржината во стрип техника според направениот план и истакнување на паното во училницата

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Читање, литература и лектира,  Јазик

Наставна единица:  Интерпртација на песната ,,Разговор со интерпункциските знаци,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да ја запознаат и доживеат песната; да се запознаат со интерпункциските знаци: точка, запирка, прашалник, извичник, две точки преку стиховите на песната; да се оспособуваат да ги применуваат при пишувањето

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето и негувњето на македонскиот литературен јазик и говор

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат интерпункциските знаци: точка, запирка, прашалник, извичник, две точки; да се оспособуваат да ги применуваат при пишувањето

-формирање на личност која ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Какви можат да бидат речениците според занчењето! - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Разговор со интерпункциските знаци,,
  2. Поим: точка, запирка, прашалник, извичник, две точки - запознавање со функцијата на интерпункциските знаци преку стиховите од Глигор Поповски:
  • воочување на на функцијата на секој интерпункциски знак преку стуховите:

       Разговор со Точката

       Разговор со Прашалникот

       Разговор со Извичникот

       Разговор со Запирката

       Разговор со  Двете точки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање и меморирање на стиховите за интерпункциските знаци

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Читање, литература и лектира,  Јазик

Наставна единица:  ,,Разговор со интерпункциските знаци,,  - рецитирање  на песната

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да го изразат емоционалното доживување на песната преку рецитирање на стихови; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за употребата на интерпункциските знаци: точка, запирка, прашалник, извичник, две точки;

воспитни: -развивање на позитивни ставови кон зачувувањето и негувњето на македонскиот литературен јазик и говор

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат и воочуваат интерпункциските знаци: точка, запирка, прашалник, извичник, две точки; да се оспособуваат да ги применуваат при пишувањето

-формирање на личност која ќе може самостојно усно и писмено да се изразува

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои интерпункциски знаци  ги учевме во песната ,,Разговор со интерпункциските знаци,,? - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Рецитирање на стиховите за интерпункциските знаци во парови:
  • Разговор со Точката
  • Разговор со Прашалникот
  • Разговор со Извичникот
  • Разговор со Запирката
  • Разговор со Двете точки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пронаоѓање и идентификување на интерпункциските знаци  во изучени текстови

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:16.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Учиме  латиница  L l, U u

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,,л, у,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви     L l и U u; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - повторување (диктат)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо -  пишување на малите и големите букви  L l, U u во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви:

-          lule,  levo,  leto,  Lidija,  Lile,  luto,  lutenka,  list, violina, delitel, sladoled, lav, 

3.       Составување реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:17.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на текстот ,,Библиотекарот на одделението,, 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот, ликовите во текстот и нивните особини ; да се запознаат со значењето на библиотеката

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон учењето и трудољубивоста како позитивна карактерна особина; развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илус-трација во текстот;  изразно да го читаат и да ја разберат содржината; да го воочуваат редоследот на настаните; самостојно  да ги определуваат главните и  споредните ликови и нивните особини 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што научивме од посетата на нашата училишна библиотека - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Библиотекарот на одделението,, 
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (во кои секции се запишале учениците, што сака Темјана, како учителката го решила проблемот, дали книгите можат да ги задоволат интересите на Темјана)
  3. Гласно,  изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Воочување на ликовите и нивните особини:

Какви афинитети имаат учениците според секцијата во која сакаат да учествуваат;

5.   Што би работел главниот библиотекар во одделението

6.   Место на настанот во текстот - какви уште библиотеки знаеме освен одделенска библиотека, дали учениците се зачленети во некоја библиотека

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Видови библиотеки: наставно ливче

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:18.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, Медиумска култура

Наставна единица: ,,Библиотекарот на одделението,, - да создадеме наша одделенска библиотека

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да ја запознаат намената на одделенската и училишната библиотека

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон учењето и трудољубивоста како позитивна карактерна особина; развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон книгата

функционални: -да идентификуваат и разликуваат одделенска и училишна библиотека; да оформат своја одделенска библиотека и да  стекнат  навика  за  позајмување  и  враќање  книги

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  • Кои се одговорностите на Темјана како главен библиотекар во одделението - насочен разговор
  • Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Библиотекарот на одделението,, 
  2. Кој сака да биде  главен библиотекар во одделението - избор на одговорен  библиотекар во одделението
  3. Работа во групи:
  • изработка на картон за евиденција на членовите на одделенската библиотека
  • евидентирање на донесените книги - изработка на картон за евидентирана книга
  • заведување на книгите во тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Позајмување книга од одделенската библиотека - учениците да си позајмат книга која им се допаѓа

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:21.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:      Учиме  латиница R r, B b 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,, р, б ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  R r и  B b  ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - повторување (диктат)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо -  пишување на малите и големите букви  R r, B b  во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви:

-          raka,  red,  brat,  Riste,  Robert,  pred,  pratenik,  biser, Barbara, bebe, besno, Bobi, 

3.       Составување реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  песната  ,, Македонија,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  •  Какво е значењето на 23ти Октомври за нашата земја -  насочен разговор
  •  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Македонија,,
  2. Анализа на песната по поетски слики:
  • читање на песната по строфи
  • анализа на стиховите и откривање на карактеристиките на поетските слики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање и меморирање на стихови од песната

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:26.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  текстот ,,Ручек,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина и автор во текстот;  ликови  - главни и споредни; да учествуваат во поделбата на задолженијата во домот

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставниметоди

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каква е поделбата на задолженијата во домот - насочен разговор  (корелација со одделенски час и ЗО)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Ручек,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината:
  • какви обврски во домот имаат членовите на семејството на Зоки Поки?
  • зошто Зоки Поки не го заслужил ручекот тој ден?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на делови од текстот каде се опишани обврските во домот на членовите од семејството

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:27.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, Јазик

Наставна единица:  Интерпретација на текст ,,Ручек,, - видови  реченици по значење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да се запознаат со видовите реченици според значењето

воспитни:  -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

   - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

    -развивање на чувство припадност кон домот и семејството;

функционални: - да ги идентификуваат интерпункциските знаци: точка, прашалник, извичник; да откриваат, воочуваат и идентификуваат видови реченици според значењето;

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како Зоки Поки го заслужи ручекот?- насочен разговор 
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Ручек,,
  2. Усно прераскажување на содржината на текстот
  3. Што прават членовите на семејството во домот на Зоки за време на ручекот (разговор)
  4. Анализа на разговорот:
  • кој прашува, кој дава одговори, какви интерпункциски знаци стојат на крајот од речениците во разговорот
  • запознавање со расказни, прашални и извични реченици

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пронаоѓање на  расказните, прашалните и извичните реченици во текстот

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:28.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица:    Видови  реченици  по  значење - вежби

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  интерпункциските знаци точка, прашалник и извичник и нивната употреба и поделбата на речениците според значењето на расказни, прашални и извични;

воспитни:     --учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

   - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата;

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат интерпункциските знаци точка, прашалник и извичник и правилно да ги  употребуваат;  да воочуваат и идентификуваат расказни, прашални и извични реченици во говорот и во даден текст;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои интерпункциски знаци ги имаме учено; кои од нив ги среќаваме на крајот од речениците - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Наставно ливче:

          Работа во парови:

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вршење на корекција на направените грешки во наставното ливче со промена на ливчињата помеѓу учениците во парот

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:29.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:    Учиме  латиница G g , Z z

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,, г, з ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  G g и  Z z; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - повторување (диктат)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо -  пишување на малите и големите букви  G g , Z z во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви:

-          zajak,  greda,  zrak,  Zoran,  Goran,  zlato,  gorila,  glad, izgovor, igra, gnezdo, zabi, 

3.       Составување реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација  на  песната  ,,Сакам  да  бидам,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната;  да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, трудољубивост; чувство на љубов и почит кон другарчињата, возрасните

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих и строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што работаат моите родители - насочен разговор (корелација со ЗО)
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Сакам  да  бидам,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • колку стихови, строфи има песната
  • што сака да биде детето од песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, Јазик

Наставна единица:  ,,Сакам  да  бидам,,  -  потврдни  и  одречни  реченици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да се запознаат со видовите реченици според формата

воспитни:  -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

   - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, трудољубивост

функционални: - да воочуваат, препознаваат и идентификуваат потврдни и одречни реченици;

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сакам да бидам кога ќе пораснам? - насочен разговор (корелација со ЗО)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на песната -рецитирање од страна на учениците

2.       Усна говорна вежба - анализа на песната:

  • што детето сака
  • што детето не сака да им се случува на другите луѓе

3.       Поим за потврдни и одречни реченици:

  • составување на  потврдни и одречни реченици од стиховите песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби во составување на  потврдни и одречни реченици во тетратка