Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                             ДЕКЕМВРИ  >>

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:02.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица: Вежби во читање и пишување со изучените латински букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените графички симболи на малите и големите латински печатни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  изучените мали и големи печатни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви ги имаме изучено до сега - повторување (диктат)

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Вежби во пишување и читање на реченици од изучените букви со латинско писмо - работа во групи:

I - група - ученици кои знаат да читаат: читање на текстот ,,Мојот град,, - работа со наставно ливче

II - група - ученици кои имаат потешкотии со читањето - вежби во читање на реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација  ,, Среќен  именден,, -  стрип

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на стрипот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на ликовите  и редоследот на настаните во стрипот

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат:  стрип како форма на текст, редослед на настани, ликови - главни и споредни, илустрации; да учествуваат во прославите на семејството и домот

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Какви празници прославуваме во домот и семејството - насочен разговор  (корелација со ЗО)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       ,,Среќен  именден,, - ананлиза на сликите и говорот на ликовите

2.       Доживување од содржината на стрипот (настан, време и место на настанот, ликови)

3.       Определување на редоследот на настаните и редоследот на сликите во стрипот

4.       Составување текст според сликите од стрипот:

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читење на составените текстови од страна на учениците

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:04.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација на  текстот ,,Кога  часот  означува  12,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина и автор во текстот;  ликови  - главни и споредни; да учествуваат во поделбата на задолженијата во домот

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Каква е поделбата на задолженијата во домот - насочен разговор  (корелација со одделенски час и ЗО)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на текстот  ,,Кога  часот  означува  12,,

2.       Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)

3.       Читање на текстот од страна на учениците

4.       Разговор за содржината:

-          какви обврски во домот имаат членовите на семејството на Васек?

-          каде се членовите на семејството на Васек тој ден?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на делови од текстот каде се опишани обврските во домот на членовите од семејството

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:05.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:   Интерпретација на  текстот ,,Кога  часот  означува  12,, -  главен  лик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и главниот лик во текстот

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина и автор во текстот;  главен лик; да учествуваат во поделбата на задолженијата во домот

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Каква е поделбата на задолженијата во домот - насочен разговор  (корелација со ЗО)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на текстот  ,,Кога  часот  означува  12,,

2.       Воочување на ликовите во текстот и определување на главниот лик

3.       Драмско читање на текстот од страна на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Каков наслов би му дал на цртежот од Васек - споредување на запишаните наслови

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:06.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација на  текстот ,,Три  леба,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина и автор во текстот;  ликови  - главни и споредни; да учествуваат во поделбата на задолженијата во домот

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Какви се односите помеѓу членовите на семејството во домот - насочен разговор  (корелација со ЗО)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на текстот  ,,Три  леба,,

2.       Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)

3.       Читање на текстот од страна на учениците

4.       Разговор за содржината:

-          каков долг враќал човекот на своите родители?

-          каков заем давал човекот на своите деца?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на текстот од страна на учениците

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:06.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:    Учиме  латиница Z z, S s

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,, ж, ш ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  Z z, S s; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви ги имаме изучено до сега - повторување (диктат)

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо и споредување со изучените латински букви Z z, S s (воочување на разликите) -  пишување на малите и големите букви  Z z, S s во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви:

a.       zaba,  zdrebe,  noz,  Zarko,  polzav,  sise,  kos,  kasa, stikla, sara, Stip, sema, 

3.       Составување реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација  на  текстот  ,,Рози  место  ќотек,, 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на описите, настаните, ликовите и нивните особини во текстот

воспитни: -развивање на позитивни морални погледи и ставови, начин и култура на однесување;

                       - развивање на чувство на почит кон повозрасните и постарите лица

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

                         ;         -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Разговор: дали во некоја прилика сме направиле нешто без да размислиме за последиците?

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Рози  место  ќотек,, 
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, главни и споредни ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Задачи за работа - определување на:

-          главен лик

-          споредни ликови

-          настан: причина и последици од настанот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на постапките на ликовите од текстот - дискусија

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:10.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица: Интерпретација  на  текстот  ,,Рози  место  ќотек,, - читање  во  себе

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку изразно читање на истиот

воспитни: -развивање на позитивни морални погледи и ставови, начин и култура на однесување; значењето на чесниот збор даден како завет за исполнување на ветеното

                       -развивање на чувство на почит кон повозрасните и постарите лица

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

                         ;         -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Разговор: како ја оценуваме постапката на децата во текстот?

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Рози  место  ќотек,,
  2. Задачи за работа:

-          читање на текстот во себе и самостоен обид за определување на целините и пишување на план:

                1)    Кавга со осмоодделенките

                2)    Тепачка со брезови стапчиња

                3)     Незадоволството на мајката

                4)     Учителката препорача рози

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Гласно и изразно читање на текстот од страна на учениците

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:11.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:    Читање, литературе и лектира

Наставна единица:   Интерпретација  на  текстот ,,Другарство,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон другарчињата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

         - развивање на културни навики на однесување

функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и нивните особини, ставови и меѓусебни односи

                          & nbsp;      -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 -Што е тоа другарство и како треба да се однесуваме кон другарчињата? - насочен разговор (корелација со одделенски час и ЗО)

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Другарство,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците

                         ;     -објаснување на непознатите зборови и изрази

4.     Како треба да се однесува вистинското другарче (како Кате или Зоре) - дискусија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да бидеме самокритични - да се потсетиме на некоја наша недругарска постапка

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:12.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:    Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација  на  текстот ,,Другарство,, - анализа

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон другарчињата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

         - развивање на културни навики на однесување

функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и нивните особини, ставови и меѓусебни односи

                                ;  -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 -Какво сакам да биде моето другарче - како Кате или Зоре? - насочен разговор (корелација со одделенски час и ЗО)

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на текстот ,,Другарство,, - изразно читање на текстот од страна на учениците

  1. Анализа на текстот по прашања - учебник страна 61
  2. План на текстот:

a.       Зора и Кате се другарки

b.       Зоре направи грешка

c.       Зоре и позајми молив на Кате

  1. Дискусија: На кој предмет во текстот писателката му дала човечки особини

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на текстот

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  бајката  ,,Ѕвездени  златници,, 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на бајката; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон справедливоста, милозливоста, скромноста како позитивни карактерни особини

                       -развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

                         ;         -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Каква литературна творба беше ,,Снежана,, ; кои беа нејзините автори - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на бајката  ,,Ѕвездени  златници,, 
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на бајката (настан, време и место на настанот, ликови: главни и споредни)
  3. Изразно читање на бајката од страна на учениците
  4. Задачи за работа:

-          главен лик и негови особини

-          читање на приказната во себе и воочување на настаните кои се релни

-          читање на приказната во себе и воочување на настаните кои се нерелни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Литературно катче - препишување на сликовити реченици од текстот во нотес

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:17.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:  Интерпретација  на  бајката  ,,Ѕвездени  златници,, - што  е  бајка - сказна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да стекнат знаења за поимот сказна или бајка; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења преку самостојно изработување план за содржината на текстот, запазувајќи го редоследот на настаните во бајката

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон справедливоста, милозливоста, скромноста како позитивни карактерни особини

                       -развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: ликови во бајката и нивните карактерни особини, редослед на настани во текстот и логички целини од содржината

                          & nbsp;      -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои позитивни особини се среќаваат кај кој лик во бајката - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на ,,Ѕвездени  златници,,  -изразно читање на бајката од страна на учениците

2.       Што е бајка - сказна (поим)

3.       Задачи за работа:

-          читање на приказната во себе и самостоен обид за определување на целините и пишување на план:

                          & nbsp;      1)    Сиромашното девојче тргна по белиот свет

                          & nbsp;      2)    Девојчето даде се што имаше кај себе

                          & nbsp;      3)    За својата добрина девојчето беше наградено со злато

4.       Идентификување на пораката во бајката: ,,Добрината секогаш се враќа со добрина,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Кој од настаните во басната се нереални - што сакал авторот да истакне со тоа - дискусија

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:18.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литературе и лектира

Наставна единица:   Интерпретација  на  народна  приказна  ,,Човек  се  учи  додека  е  жив,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на народната приказна и народната мудрост која е искажана преку приказната; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон трудољубивоста како позитивна карактерна особина

                       -развивање на морални ставови и навики на однесување; почит кон постарите лица

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во приказната;  ликови и нивните особини

                          & nbsp;      -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Како се грееме во домот, како луѓето го загревале домот во минатото- насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

              1.    Уметничка интерпретација на народната приказна ,,Човек  се  учи  додека  е  жив,,

              2.   Изразување на непосредното доживување од содржината на народната приказна (настан,време и место на настанот, ликови)

             3.   Гласно читање на приказната од страна на учениците

             4.    Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на приказната преку прашања

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:19.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:    Учиме  латиница C c, ^ ~

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,, ц, ч ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  C c, ^ ~; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Која е разликата меѓу латинските букви z и ` и s и {- повторување (диктат)

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо

-          споредување на новите латински букви - воочување на разлики: C c, ^ ~

-          пишување на малите и големите букви  C c, ^ ~ во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви:

a.       ~ad,  cveke,  cucla,  Cvetko,  ~i~ko~e{el,  cveklo,  crta, ~okolada, ~avka, kam~e, kocka, 

3.       Составување реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:20.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Читање  на  народни  приказни

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да стекнат поим за народна приказна како литературна форма; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на народната приказна и народната мудрост која е искажана преку приказната;

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон традицијата и фолклорот на нашиот народ

                       -развивање на морални ставови и навики на однесување;

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина и порака во приказната;  ликови и нивните особини

                          & nbsp;      -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Како луѓето во минатото ги исполнувале вечерните часови (без ТВ, радио, компјутер и сл.) - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Каков литературен текст е народната приказна:

-          ликови и нивни особини

-          морална поука на приказната

2.       Уметничка интерпретација на народната приказна ,,Белјата е во торбата,, - изразување на непосредното доживување од содржината на народната приказна (настан,време и место на настанот, ликови)

             3.   Читање на приказни што ги донеле учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Со кои поговорки можеме да ја извлечеме пораката на прочитаните приказни

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:20.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:    Интерпретација  на  приказната ,,Како мижуркавиот крт  ја спаси баба Меца од смрт,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на приказната и мудроста која е искажана преку приказната; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон милозливоста како позитивна карактерна особина

        -развивање на морални ставови и навики на однесување; почит кон сите живи суштества

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат приказна како литературен текст: наслов, содржина, автор и илустрација во приказната;  ликови и нивните особини

  -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Со кои народни приказни се запознавме на минатите часови - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

              1.    Уметничка интерпретација на приказната ,,Како мижуркавиот крт  ја спаси баба Меца од смрт,,

              2.   Изразување на непосредното доживување од содржината на приказната (настан, време и место на настанот, ликови)

             3.   Гласно читање на приказната од страна на учениците

             4.    Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на ликовите од приказната

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:21.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Учиме латиница \|, Ww

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,, ѓ, њ ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни латински букви  \|, Ww ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Која е разликата меѓу латинските букви z и `, s и { и c и ~ - повторување (диктат)

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо

-          споредување на новите латински букви - воочување на разлики: G и Ѓ

-          Њ може да се напише на два начина - Nj и î

-          пишување на малите и големите букви ѓ и њ во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви

3.       Составување реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во работни листови

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:21.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:    Интерпретација  на  приказната ,,Како мижуркавиот крт  ја спаси баба Меца од смрт,, - план  и  прераскажување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на приказната; да го забележат редоследот на настаните и да се придржуваат кон него при усното прераскажување на приказната

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон милозливоста како позитивна карактерна особина

           -развивање на морални ставови и навики на однесување; почит кон сите живи суштества

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат приказна како литературен текст;   да прераскажуваат запазувајќи го редоследот на настаните во приказната со користење на литературен говор; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Да ги споредиме баба Меца и кртот - разговор за ликовите, нивните физички предиспозиции

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

              1.    Уметничка интерпретација на приказната  ,,Како мижуркавиот крт  ја спаси баба Меца од смрт,,

              2.   Определување на наслов за секоја од четирите логички целини:

-          Кртот се моли за спас

-          Меца го пушти кртот

-          Меца е заробена во својата пештера

-          Кртот ја спаси баба Меца

             3.   Усно прераскажување на приказната од страна на учениците по составениот план

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на планот од приказната - стрип техника

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:23.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, медиумска култура

Наставна единица:  Интерпретација на текстот ,,Театар,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ја запознаат и доживеат  содржината на текстот; да се запознаат со поимот театар, театарска претстава и сите поими кои се врзани за театарот (сцена, кулиси, ложи);

воспитни: -развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

                       -развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат поими кои се врзани за театарот: театар, театарска претстава, сцена, кулиси, ложи

                          & nbsp;      -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- кои театарски претстави ги имаме следено до сега - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,Театар,,

2.       Разговор за содржината по аналогија од искуства на децата

3.       Читање на текстот ,,Театар,, од страна на учениците

4.       Запознавање на поимите кои се однесуваат на театарот, а се среќаваат во текстот

-          театар, театарска претстава, сцена, кулиси, ложи, завеса, партер

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Договор - кој текст што сме го работеле би сакале да го подготвиме за драматизација

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:24.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Изразување и творење, медиумска култура

Наставна единица:  Драматизација на текстот ,,Како мижуркавиот крт  ја  спаси  баба Меца  од  смрт,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да се оспособуваат да ги изразуваат своите мисли и чувства преку  улогата на ликот од текстот

воспитни: -развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

                       -развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: - да ги изразат впечатоците од  содржината на текстот преку ликовите и да ги доживеат и усвојат нивните позитивни особини;

                          & nbsp;      -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- какви театарски претстави сме следеле, каква ќе биде претставата што денес ние ќе ја интерпретираме (какви ликови подготвивме на часот по ликовно образование) - насочен разговор 

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Драматизација на текстот ,,Како мижуркавиот крт  ја  спаси  баба Меца  од  смрт,,

-           промена на улогите од страна на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Драматизирање со импровизација на поинаков крај на текстот (поттикнување на креативноста на учениците и способноста за реагирање во различни ситуации)

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:25.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, медиумска култура

Наставна единица:  Научив  за  театарот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за театарот и сите поими кои се врзани за театарот (сцена, кулиси, ложи и тн.);

воспитни: -развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

                       - развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат поими кои се врзани за театарот: театар, театарска претстава, сцена, кулиси, ложи

                          & nbsp;      -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- кои компоненти ги содржеше нашата куклена претстава ,,Како  мижуркавиот крт ја спаси баба Меца од  смрт,,  (кукли, артисти, сцена)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,Театар,,

2.       Разговор за поимите од текстот кои се однесуваат на театарот

-          театар, театарска претстава, сцена, кулиси, ложи, завеса, партер

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на сцените од театарската претстава ,,Како  мижуркавиот крт ја спаси баба Меца од  смрт,,

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:26.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Учиме латиница Lj lj, F f

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,, љ, ф ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни латински букви   Lj lj, F f ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои гласови во македонаската латиница се пишуваат со две букви - повторување (диктат)

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо

-          споредување на новите латински букви - воочување на разлики: L и Lj, l и lj

-          пишување на буквата F f

-          Lj lj може да се напише на два начина

-          пишување на малите и големите букви љ и ф во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви

3.       Читање реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во работни листови

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:27.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица: Вежби во читање и пишување со изучените латински букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените графички симболи на малите и големите латински печатни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  изучените мали и големи печатни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви ги имаме изучено до сега - повторување (диктат)

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Вежби во пишување и читање на реченици од изучените букви со латинско писмо - работа во групи:

I - група - ученици кои знаат да читаат - читање на текст - работа во работни листови

II - група - ученици кои имаат потешкотии со читањето - вежби во читање на реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на реченици од кирилско со латинско писмо

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:27.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Диктат латиница - што  научив?

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за графичките симболи за изучените латински печатни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:      да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: - да ги воочуваат и идентификуваат изучените мали и големи латински печатни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои букви ги изучивме до сега? - набројување и идентификување на изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Диктат со изучените букви:  Три леба 

-          самопроверување на изработениот диктат - работа во парови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Корекција на направените грешки од диктатот на табла

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:    Испревртена  сказна  ,,Волкот  и  седумте  јариња,, 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на сказната; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на ликовите  и редоследот на настаните во сказната

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: редослед на настани, ликови - главни и споредни, илустрации;

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што е сказна, кои сказни сме ги учеле до сега - насочен разговор 

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       ,,Волкот  и  седумте  јариња,, - интерпретација на сказната

2.       Воочување и разговор за содржината и редоследот на сликите дадени во учебникот (настан, време и место на настанот, ликови)

3.       Определување на редоследот на настаните и редоследот на сликите во сказната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување на план според сликите од стрипот и подредување по правилен редослед