Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

НОЕМВРИ                                                                                        ЈАНУАРИ >>

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:01.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната  ,,Од небото нешто падна,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната;  да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон природата и другите живи суштества

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих и строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  каков литературен текст е песната - насочен разговор
  2.  истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Од небото нешто падна,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • колку стихови, строфи има песната
  • за кого се зборува во песната
  • што и се случило на птицата
  • како треба да се однесуваме кон повредена птица

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:02.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:        Јазик

Наставна единица:   Интерпретација на песната  ,,Од небото нешто падна,, - збор, слог, глас

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со зборот како дел од реченицата, слогот и гласот како дел од зборот; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на песната

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

функционални: -да го воочуваат и идентификуваат зборот како дел од реченицата, слогот и гласот како дел од зборот; да ја воочуваат самогласката како глас кој е носител на слогот;   правилно да ги делат зборовите на слогови и гласови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како треба да се однесуваме кон повредена птица? - насочен разговор
  2. Рецитирање стихови од песната ,,Од небото нешто падна,,
  3. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Зборот како дел од реченицата

2.       Гласот како најмал дел од зборот

3.       Слогот како дел од зборот

  • самогласките како носители на слоговите во зборот  во нашиот јазик

4.       Вежби во воочување на гласови и слогови во зборовите од песната ,,Од небото нешто падна,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на песната во тетратка со слогови

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:    Опишуваме  предмет 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  учениците да научат самостојно да опишуваат предмет преку идентификување на неговите надворешни карактеристики и неговата функционалност редејки ги особините редоследно да формираат логичка целина

воспитни: -развивање на интерес и почит кон природата и околината

       - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

функционални: -да откриваат, воочуваат, споредуваат и опишуваат предмети преку идентификување на нивните надворешни карактеристики и нивната функционалност редејки ги особините редоследно, да формираат логичка целина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што има во торбичката - идентификување на предмети на допир
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Опис на предметите од торбичката - усно
  2. Работа во грипи:

I група - опишување на предмет од торбичката - рамка за слика

II група - опишување на предмет од торбичката - мобилен телефон

III група - опишување на предмет од торбичката - паричник

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на писмените состави од страна на учениците

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:04.12.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:      Учиме  латиница  H h, Dz dz 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,, х, ѕ ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни латински букви H h, Dz dz; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои гласови во македонаската латиница се пишуваат со две букви - повторување (диктат)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо

  • споредување на новите латински букви - воочување на разлики по звучност: Z и Dz, z и dz 
  • пишување на буквата H h
  • пишување на малите и големите букви H h, Dz dz  во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви

3.       Читање реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во работни листови

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:04.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:   Јазик

Наставна единица:   Вежби -Јазик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за правилното пишување на зборовите во нашиот јазик, слеано и одвоено пишување на зборовите и правилна употреба на гласовите во зборовите

воспитни: -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат грешки при пишувањето на зборовите во нашиот јазик, неправилно слеано и одвоено пишување на зборовите и неправилна употреба на гласовите во зборовите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како може да се извиниме кога сме направиле грешка - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Што е погрешно во писмото на Гоце  - читање на писмото 

  • пронаоѓање и исправање на грешките во писмото од Гоце
  • читање на писмото од Гоце со направените корекции

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување писмо за родниот крај - запазување на правописните правила

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:07.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација на  текстот  ,,Помош,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина и автор во текстот;  ликови  - главни и споредни; да учествуваат во поделбата на задолженијата во домот

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каква е поделбата на задолженијата во домот - насочен разговор  (корелација со ЗО)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Помош,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината:
  • какви обврски му дава таткото на Орхан?
  • какво е однесувањето на Орхан?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Како треба да се поделат обврските во домот на членовите од семејството

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  текстот  ,,Најдобро е она што трае,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на драмскиот текст; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит кон книгата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: драмски текст, наслов, содржина, автор и илустрација во текстот;  ликови и говор на ликовите

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што користиме ако сакаме да слушаме музика, да гледаме филм или да прочитаме приказна - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Најдобро е она што трае,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината:
  • ликови, непознати зборови, изрази кои ги среќаваме во секојдневниот говор

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на текстот по улоги

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:10.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  текстот  ,,Најдобро е она што трае,, - драмски  текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на драмскиот текст; да го изразат емоционалното доживување преку интерпретирање на  улогата на ликовите во текстот

воспитни: -развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

                       -развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: - да ги изразат впечатоците од  содржината на текстот преку ликовите и да ги доживеат и усвојат нивните позитивни особини;

 -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каква технологија користиме во секојдневниот живот - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Што е драмски текст - повторување
  2. Драмско читање на текстот ,,Најдобро е она што трае,,
  • промена на улогите од страна на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Драматизација на текстот - наше мало театарче

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:11.12.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  Учиме  латиница   D` d` 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малата и големата латинска печатна буква  на гласот ,, џ ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови; да ја читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ја воочуваат и идентификуваат  малата и големата печатна латинска буква  D` d`; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ја воочуваат  и читаат буквата во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои гласови во македонаската латиница се пишуваат со две букви - повторување (диктат)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо Џ џ и D` d` 

  • споредување на новите латински букви - воочување на разлики по звучност: z, dz и d`   
  • пишување на буквата D` d` во училишна тетратка
  • пишување на малата и големата буква D` d`  во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви

3.       Читање реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во работни листови

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:11.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:       Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  лектирна творба ,,Едночинки,, М.Волканоски

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се оспособат самостојно да читаат лектира; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на ликовите и настанот во пиесата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: автор и наслов на книгата; поимите: поезија, стихови, строфи во пиесата, настан и ликови

     -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Да се потсетиме на приказната за штурецот и мравките - прераскажување на приказната
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со лектирното дело: наслов, автор, литературна форма
  2. Запознавање со авторот - кратка биографија на животот и делото на Миле Волканоски
  3. Запознавање со содржината на лектирата:
  • вид на литературен текст
  • место и време на настанот
  • ликови  - запознавање со фрагменти од содржината преку разговор за ликовите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на стихови кои на учениците им оставиле најсилен впечаток

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:14.12.2009

Одд: IIIв        

Наставна тема:       Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација на  лектирна творба ,,Едночинки,, М.Волканоски

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења лектираното дело; да ја восприемат содржината на лектирата преку забележување на ликовите, нивните особини и настанот во пиесата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: автор и наслов на книгата; поимите: поезија, стихови, строфи во пиесата, настан и ликови

   -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Кој од ликовите во лектирното дело ми е омилен?- насочен разговор

Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

I   Анализа на содржината - читање на стихови од поемата и изготвување на план:

Прва слика:  Лето

  • Штурецот свири пред домот на мравките
  • Стравка ги буди мравките за на работа
Втора слика: Есен
  • Мравките забрзано собираат храна
  • Со песната на штурецот работата е полесна

Трета слика: Зима

  • Штурецот тропа на вратата од мравките
  • Мравките го пуштаат штурецот во својот дом
  • Долгите зимски ноќи полесно минуваат со песна

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на содржината во стрип техника според направениот план и истакнување на паното во училницата

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:15.12.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Научив да читам и пишувам печатно латиница

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за графичките симболи за изучените латински печатни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:      да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: - да ги воочуваат и идентификуваат изучените мали и големи латински печатни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Ги изучивме сите печатни латински букви? - идентификување на изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

        Пишување на македонската азбука со печатни кирилски и латински букви

  1. Читање на текст со латинско писмо: ,,Tri leba,, - учебник страна 100

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Диктат со изучените букви -самокорекција на направените грешки од диктатот во тетратка

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:        Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Повторување - литература и лектира

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења од литература и лектира: нродна приказна, драмски текст, расказ, сказна, редослед на настаните, главен лик, песна (стих и строфа)

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

функционални: -да воочуваат и идентификуваат нродна приказна, драмски текст, расказ, сказна, редослед на настаните, главен лик, песна (стих и строфа)

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. со какви видови литературни текстови се запознавме во изминатиот период од учебната година - набројување на насловите од текстовите
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.        Сумирање и класифицирање на насловите како литературна творба:

  • нродна приказна, (Три леба, Човек се учи додека е жив)
  • драмски текст, (Ајвар, Баба Меца итн.)
  • расказ,
  • сказна,
  • песна

2.    Воочување во текстот на:

  • главен лик - особини,
  • време и место на настаните во текстот,
  • стих и строфа во песните

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Запишување на пораките од текстовите во збирка со мудри мисли

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:17.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:        Јазик

Наставна единица:  Контролни прашања - јазик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените видови реченици, именки - род и број, збор, слог и глас

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на почит и негување на мајчиниот јазик и литература

функционални: -да воочуваат и идентификуваат видови реченици според форма и значење, именки - род и број, зборот како дел од реченицата, слогот и гласот како дел од зборот; правилно да ги делат зборовите на слогови и гласови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што научивме по македонски јазик во првото полугодие од учебната година - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за контролните прашања
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Делење на контролните прашања
  2. Разгледување на задачите - разговор за начините на кои треба да се решат зададените барања
  3. Самостојна работа врз задачите на тестот                

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:18.12.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Наша илустрација - ваша приказна - говорна вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да раскажуваат по низа слики преку говорно - спонтано изразување и разговор, самостојно - усно да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: ликови, време и редослед на настани и континуирано по серија слики усно да ги изразуваат своите мисли

     -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

кое годишно време календарски започнува веќе следниот наставен ден - разговор

истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Говорна вежба - приказна во слики

  • разгледување и разговор за секоја слика
  • воочување на ликовите
  • каков наслов би можеле да му дадеме на составот
  • составување на приказната со запазување на редоследот на настаните -  говорно - спонтано изразување на учениците              

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Запазување на редослед на настани при усно раскажување - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно раскажување по серијата слики  - индивидуално

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:18.12.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Наша илустрација - ваша приказна - писмена вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да раскажуваат по низа слики преку писмено  изразување со запазување на редоследот на настаните и поврзаност на мислите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: ликови, време и редослед на настани и континуирано по серија слики усно да ги изразуваат своите мисли

        -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. усно прераскажување по серија слики стр. 94 - говорна вежба
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Писмена вежба - приказна во слики

  • пишување состав по серијата слики со запазување на редоследот на настаните и самостоен избор на наслов
  • читање на составот во текот на пишувањето и давање на сугестии за запазувањето на правописот, збороредот во речениците и правилно редење на мислите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на писмените состави од учениците

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:21.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:    Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација на текстот  ,,Честитката  на  Ѓорѓи,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните и ликовите

воспитни: -развивање на култура на комуникација со другите луѓе

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални:  да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и нивните меѓусебни односи

                          & nbsp;      -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што си посакуваме за новогодишните празници, како го правиме тоа? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Честитката  на  Ѓорѓи,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови: главни и споредни)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Задачи за работа:
  • објаснување на непознатите зборови и изрази
  • главен лик и негови особини
  • воочување на редоследот на настаните

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да ги пронајдеме и подвлечеме зборовите во текстот кои се согласуваат по звучност

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.12.2009

Одд:  IIIв         

Наставна тема:    Читање, литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:   Интерпретација на текстот ,,Честитката на Ѓорѓи,,  -  што  е  честитка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да ги повторат, систематизираат и прошират  стекнатите знаења  за ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните и ликовите

воспитни: -развивање на култура на комуникација со другите луѓе

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални:  да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и нивните меѓусебни односи

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што си посакуваме за новогодишните празници, како го правиме тоа? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Честитката  на  Ѓорѓи,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови: главни и споредни)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Задачи за работа:
  • објаснување на непознатите зборови и изрази
  • главен лик и негови особини
  • воочување на редоследот на настаните

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да ги пронајдеме и подвлечеме зборовите во текстот кои се согласуваат по звучност

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Како се пишува новогодишна честитка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да научат самостојно да пишуваат и испраќаат новогодишна честитка; да го воочуваат значењето на пишувањето на точната адреса на честитката

воспитни:     развивање на култура на комуникација со блиските, другарчињата,

функционални: -самостојно и успешно да пишуваат новогодишна честитка, да ги внесуваат потребните податоци од точната адреса на примачот

           -да пишуваат со читлив ракопис

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. На кој начин можеме да ги искажеме нашите честитки и убави желби кон луѓето кои ни се блиски за време на новогодишните празници - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.    Делење на наставните ливчиња на кои е дадена шема на задна страна од Новогодишна честитка

2.    Запознавање со картичката:

             -страна на која треба да има насликан мотив

             -место за пишување на пораката

            - место за пишување на адресата

3.    Пишување на адресата:

            - значење на линиите на картичката

            - значење на точното внесување на адресата

4.   Пишување на пораката:

            - пишување на кратка и јасна порака со убав ракопис

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно пополнување на новогодишна честитка

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на зимски или празничен мотив на другата страна од новогодишната честитка

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:24.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Медиумска култура

Наставна единица:  ,, ,, - следење театарска претстава

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - да ја запознаат и доживеат  содржината на театарската претстава ,, ,, ; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот театарска претстава

воспитни: -развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

                       -развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат ликови, време и простор во кој се одвива настанот во драмската претстава; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. како треба да се однесуваме при посета на театарска претстава - упатства за однесување на учениците (влегување, сместување, како треба да се однесуваме, на што треба да обрнеме внимание и сл.)
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

                       1. Следење на сценска изведба на театарската претстава ,, ,, - театар

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Разликување на театарска од куклена претстава, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразување на впечатоците од следената театарска претстава - пофалби, критики и забелешки

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:25.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  песната  ,,Ден за желби,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната, да го восприемат и изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата и другите луѓе

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални:  - да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат поезија и проза, карактеристики на песната, строфа, стих;

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. која е најубавиот зимски празник, што посакуваме за Новата година - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Ден за желби,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната (наставник) со дадени задачи за работа:
  • воочување на бројот на стихови
  • воочување на поетските слики
  1. Читање и меморирање на песната по стихови и строфи од учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Откривање на пораката во песната, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно рецитирање на песната од страна на учениците во групи и индивидуално

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:25.12.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  Интерпретација  на  песната  ,,Ден за желби,, - рима

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да се запознаат со поимот рима

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата и другите луѓе

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални:  - да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат поезија и проза, карактеристики на песната, строфа, стих и рима;

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Рецитирање на стихови од песната ,,Ден за желби,,
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Кои стихови ни беше полесно да ги запомниме; да ги прочитаме зборовите на крајот од стиховите
  2. Поим за рима:

                  - воочување на римата во стиховите на песната          

  1. Читање и рецитирање на песната од страна на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Откривање на пораката во песната, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно рецитирање на песната