Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 ЈАНУАРИ

Подготовки

 << ДЕКЕМВРИ                                                                   ФЕВРУАРИ >>

 

Предмет: Македонски јазик

Дата:20.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира, медиумска култура

Наставна единица: Интерпретација на текстот ,,Блиски далечини,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:- учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон комуникацијата со другите луѓе и користењето на современите телекомуникациски средства

-развивање на културни навики за комуникација со околината

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат наслов, ликови и нивни особини, ставови и нивни меѓусебни односи во текстот; да идентификуваат и употребуваат современи телекомуникациски средства и современи извори на знаења

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- На кои начини можеме да комуницираме со другите луѓе во светот? - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпреација на текстот ,,Блиски далечини,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на текстот

- настан, време и место на настанот, ликови

  1. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  2. Задачи за работа:

- читање на текстот во себе

- која е темата на разговорот на ликовите од текстот

- кои телекомуникациски технологии се споменуваат во текстот

- кои медиуми ги употребуваме во секојдневниот живот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Што знаеме за радиото и телевизијата како медиуми

Предмет: Македонски јазик

Дата:21.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира, медиумска култура

Наставна единица: Интерпретација на текстот ,,Блиски далечини,, - радио и ТВ емисија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:- учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да стекнат знаења за поимите радио и ТВ емисија

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон комуникацијата со другите луѓе и користењето на современите телекомуникациски средства

-развивање на културни навики за комуникација со околината

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат радио и ТВ емисија; да идентификуваат и употребуваат современи телекомуникациски средства и современи извори на знаења

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што научивме за радиото и телевизијата од содржината на текстот - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Блиски далечини,,
  2. Разговор за содржината на текстот:

(прашања во учебникот страна 109)

  1. ,,Шарена емисија за деца,, - што е радио емисија
  2. ,,Ај ти замижи,, - кои се моите омилени ТВ емисии

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Разгледување на ТВ и радио програма - разговор за понудените емисии

Предмет: Македонски јазик

Дата:22.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на лектирно дело ,,Сон на тркала,, Стојан Тарапуза

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирното дело; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување на насловот, авторот на делото, литературниот вид; времето и местото на настанот опишан во лектирата;

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, толеранција;

- развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, автор и литературен вид во кој е напишано делото, да идентификуваат основни биографски податоци за авторот

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои лектири ги имаме работено оваа учебна година - која од нив ни оставила особен впечаток (лик, настан и сл.)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Кратка биографија за животот и делото на Стојан Тарапуза
  2. Воочување на литературниот вид на делото - поезија
  3. Изразување на непосредното доживување од содржината на лектирата:

- за што пишува авторот најчесто во песничките - читање стихови по избор

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Песничка која најмногу ми се допадна - читање песнички по избор

   

Предмет: Македонски јазик

Дата:22.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на лектирно дело ,,Сон на тркала,, Стојан Тарапуза

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги проширт стекнатите знаења за содржината на лектирата; да ја восприемат и да го изразат емоционалното доживување на стиховите од лектирата

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, толеранција; грижа и почит кон сите живи суштества

- развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: песна, стих, строфа, поетска слика

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Мојата омилена песничка - рецитирање стихови

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Кои мотиви преовладуваат во песничките, класифицирање на песничките според мотивот :

- песнички за годишните времиња

- песнички за природните појави

- песнички за детето

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање и рецитирање стихови по избор

Предмет: Македонски јазик

Дата:25.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Медиумска култура

Наставна единица: Посета на ТВ куќа: ТВ Мики - Охрид

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:- учениците да се запознаат со телевизијата како медиум; да се запознаат со работата на една телевизиска куќа, начинот на работа, подготовка и емитување на ТВ програма и ТВ емисија

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон комуникацијата со другите луѓе и користењето на современите телекомуникациски средства

-развивање на културни навики за комуникација со околината

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат ТВ емисија; да идентификуваат и употребуваат современи телекомуникациски средства и современи извори на знаења

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- како треба да се однесуваме при посета на ТВ куќа - упатства за однесување на учениците (влегување, како треба да се однесуваме, на што треба да обрнеме внимание и сл.)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Разгледување на ТВ куќата и следење на дадените информации од страна на вработените во телевизијата
  2. Кои се моите омилени ТВ емисии

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Впечатоци од посетата на телвизиската куќа

Предмет: Македонски јазик

Дата:26.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната ,,Вселенски врски,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон комуникацијата со другите луѓе и користењето на современите телекомуникациски средства

-развивање на културни навики за комуникација со околината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих и строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- какви се можностите на современата комуникација - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Вселенски врски,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Анализа за песната:

1. колку стихови, строфи има песната

2. за што се зборува во песната

3. зошто денес секое дете може да воспостави вселенски врски

  1. Разговор за песната: учебник страна 111

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

Предмет: Македонски јазик

Дата:27.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната ,,Вселенски врски,, - поим за интернет

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да стекнат знаења за поимот интернет

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон комуникацијата со другите луѓе и користењето на современите телекомуникациски средства

-развивање на културни навики за комуникација со околината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната; да откриваат, воочуваат и идентификуваат современи комуникациски средства

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Зошто песната го носи насловот ,,Вселенски врски,, - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  • Уметничка интерпретација на песната - рецитирање од страна на учениците
  • На кој начин можеме да комуницираме со другите луѓе во било кое време од денот на било кое место на светот - поим за интернет

- како учениците го употребуваат интернетот

- какви информации можеме да најдеме на интернет

- што е позитивно во употребата на интернет врската

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Кои се негативните страни на интернетот - разговор

Предмет: Македонски јазик

Дата:28.01.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира, медиумска култура

Наставна единица: Детска творба ,, Интернет врска,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:- учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да се запознаат со значењето на интернетот во современата комуникација меѓу луѓето

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон комуникацијата со другите луѓе и користењето на современите телекомуникациски средства

-развивање на културни навики за комуникација со околината

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат наслов, ликови и нивни меѓусебни односи во текстот; да идентификуваат и употребуваат интернет како комуникациско средство и современ извор на информации

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- На кој начин информациите стигнуваат најбрзо до нас? - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпреација на текстот ,, Интернет врска,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на текстот

- настан, време и место на настанот, ликови

  1. Задачи за работа:

- читање на текстот во себе

- која е темата на разговорот на ликовите од текстот

- која комуникациска технологија ја употребуваат

- како можеме да стекнеме нови пријатели и познанства со помош на интернетот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Кои се негативните стран на интернетот? - разговор

Предмет: Македонски јазик

Дата:29.01.2010

Одд: III в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Учиме латиница - вежби во читање и пишување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за графичките симболи за изучените латински печатни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни: да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: - да ги воочуваат и идентификуваат изучените мали и големи латински печатни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат и читаат буквите во склоп на зборови; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

· Диктат: Zivko svari kafe vo gezveto.

o Na neboto ima dzvezdi.

o Filip vozi dzip.- повторување на изучените букви

· Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Читање на текстови со латинско писмо од детски печат

- Пишување на реченици со печатни латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Самокорекција на направените грешки во диктатот

Предмет: Македонски јазик

Дата:29.01.2010

Одд: III в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Учиме ракописна латиница - воочување сличности

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат ракописните букви од абецедата; да се запознаат со ракописните букви кои еднакво се пишуваат и во латинската и кирилската азбука

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малите и големите ракописни букви од латинското писмо; правилно да ги пишуваат графичките симболи на буквите кои еднакво се пишуваат; усно да го кажуваат редоследот на буквите според македонската азбука

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- усно кажување и споредување на македонската азбука и абецедата - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страна 113:

  1. За што ја користиме азбуката со печатни букви - читање на реченици напишани со печатни латински букви

2. Со какви букви пишуваме - зошто?

3. Запознавање со ракописните латински букви кои еднакво се пишуваат во двете азбуки:

-пишување на буквите кои исто се пишуваат во двете

азбуки: А а, Е е, Ј ј, О о

-пишување на буквите K,k и Ќ,ќ кои слично се пишуваат во

двете азбуки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Споредување на кирилската и латинската азбука - воочување на ракописни букви кои слично или исто се пишуваат