Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

ФЕВРУАРИ

Подготовки

 << ЈАНУАРИ                                                                            МАРТ >>

 

Предмет: Македонски јазик

Дата:01.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на текстот ,,Чудна приказна,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на расказот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата

-развивање на морални ставови и навики на однесување; почит кон сите живи суштества

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат расказ како литературен текст: наслов, содржина, автор и илустрација во расказот; ликови и нивните особини

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои литературни текстови сме ги работеле, во кои главните ликови се животни - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на расказот ,,Чудна приказна,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на расказот:

- настан, време и место на настанот, ликови

- што не е во ред во содржината на овој расказ

- кои особини на ликовите се заменети

  1. Гласно читање на расказот од страна на учениците
  2. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на ликовите од расказот

Предмет: Македонски јазик

Дата:02.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица: Интерпретација на текстот ,,Чудна приказна,, - дополнување на реченици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на расказот да ги забележат особините на ликовите и истите правилно усно и писмено да ги опишуваат

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата

-развивање на морални ставови и навики на однесување; почит кон сите живи суштества

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат расказ како литературен текст; да опишуваат ликови запазувајќи ги нивните битни особини со користење на литературен говор; проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што знаеме за волкот, а што за зајакот - разговор за ликовите, нивните физички предиспозиции

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

· Уметничка интерпретација на приказната ,,Чудна приказна,,

· Говорна вежба:

- да го опишеме зајакот

- да го опишеме волкот

· Писмена вежба: опишување на суштество - дополнување на реченици (учебник страна 117)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на описот на зајакот од страна на учениците

Предмет: Македонски јазик

Дата:03.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Учиме ракописна латиница M m, T t

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат графичките симболи за малите и големите ракописни букви на гласовите ,,м, т,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат и пишуваат во склоп на зборови со другите изучени ракописни латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малите и големите ракописни букви M m и T,t ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат, читаат и пишуваат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви исто се пишуваат во двете азбуки, а кои слично - повторување

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страна 114

  1. Споредување на новите ракописни латински букви со соодветните од латинското и кирилското писмо - пишување на малите и големите букви M m и T t во тетратка

2. Пишување на зборови со изучените латински букви: A, E, J, K, M, O,T

1. Kajak, taka, Matka, jatka, Meto, mama, Ema, tato, kakao, Kate, Maja, taka, tokmak, Tome

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

Предмет: Македонски јазик

Дата:04.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната ,,Правци за Лавци,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи; да се запознаат со поимот хумористична песна

воспитни: -развивање на позитивни морални и етички погледи и ставови

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

функционални: -да откриваат, воочуваат и споредуваат различникарактеристики во песната: стих, строфа рима; да воочуваат и идентификуваат хумористична песна

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што може да биде искажано преку поезијата - какви чувства?

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Правци за Лавци,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од учениците
  4. Задачи за работа:

- воочување стих, строфа, рима во песната

- воочување на непознати зборови

- што остави впечаток кај учениците од содржната на песната - разговор

  1. Поим за хумористична песна

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно читање на песната, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

Предмет: Македонски јазик

Дата:05.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Час посветен на Григор Прличев

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со ликот и делото на патронот на нашето училиште- Григор Прличев и да стекнат знаења за поважни детаљи од неговиот живот преку читање на извадоци од адаптирана биографија за поетот

воспитни: -развивање на почит кон ликот и делото на Григор Прличев -патронот на нашето

училиште

-развивање на културни навики на однесување

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: ликови, настани, време и место на настанот опишан во биографијата;

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Зошто треба да го почитуваме ликот и делото на Григор Прличев?

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со основите податоци за поетот ( место на раѓање, членови на потесното семејство, образование, најпознато дело, награда која ја добил за своето дело )
  2. Уметничка интерпретација на адаптирана биографијата за поетот

-изразно читање и разговор за содржината по систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на ликот на Григор Прличев, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Писмени забелешки за поважни моменти од животот на поетот

Предмет: Македонски јазик

Дата:08.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на текстот ,,Како ќе се земе,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон справедливоста, скромноста, трудољубивоста како позитивни карактерни особини

-развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Како се чувствувам во училиште - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Како ќе се земе,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Анализа на содржината по систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дали ги споделуваме чувствата со Томче - дискусија

Предмет: Македонски јазик

Дата:09.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Интерпретација на текстот ,,Како ќе се земе,, - анализа на текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот, настаните и ликовите; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на нивните карактеристики

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон справедливоста, трудољубивоста како позитивни карактерни особини

-развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат порака на текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кога Томчо се чувствува убаво на училиште? - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Како ќе се земе,, - читање од ученик
  2. Задачи за работа:

- изразување на непосредното доживување од содржината на текстот

- кои се карактерните особини на ликовите

- зборови со преносно значење

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пронаоѓање на именките од текстот и допишување човечки особини на истите

Предмет: Македонски јазик

Дата:10.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на народна приказна ,, Не знаел колку е богат,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на народната приказна; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон справедливоста, скромноста, трудољубивоста како позитивни карактерни особини

-развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што изразува народниот раскажувач во народните приказни

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на народната приказна ,, Не знаел колку е богат,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на народната приказна (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на приказната од страна на учениците
  4. Анализа на содржината по систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик во приказната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на приказната

Предмет: Македонски јазик

Дата:11.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Интерпретација на народна приказна ,,Не знаел колку е богат,, - анализа и јазична вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на народната приказна, настаните, ликовите и нивните особини; да го изразат емоционалното доживување на народната приказна преку забележување на целините и составување план

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон справедливоста, скромноста, трудољубивоста како позитивни карактерни особини

-развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат порака на народната приказна; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кое е најголемото богатство на човекот? - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на народната приказна ,,Не знаел колку е богат,, -читање од ученик
  2. Задачи за работа:

-изразување на непосредното доживување од содржината на приказната

-читање на народната приказна во себе и самостоен обид за определување на целините од народната приказна

  1. Колективно составување на план на народната приказна:

- Жалбите на момчето

- Посетата на старецот

- Предлог за размена

- Здравјето и трудот се најголемо богатство

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на направените споредби во приказната: висок како ела, здраво како карпа, силно како мечок

Предмет: Македонски јазик

Дата:12.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Учиме ракописно латиница Ii , Vv

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат графичките симболи за малите и големите ракописни букви на гласовите ,,и, в,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат и пишуваат во склоп на зборови со другите изучени ракописни латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малите и големите ракописни букви I i и V v; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат, читаат и пишуваат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои ракописни латински букви ги имаме учено (A, E, J, K, M, O, T) - пишување на учените ракописни букви

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страна 115

  1. Споредување на новите ракописни латински букви со соодветните од латинското и кирилското писмо

- пишување на малта и големата буква I i во тетратка

- пишување на малта и големата буква V v

2. Пишување на зборови со изучените латински букви: A, V, E, I, J, K, M, O, T,

1. Kvaka, tikva, Ivka, Viki, vaka, Iva, Eva, veto, tava, kivi, takva, tvoe, vitko, tivko

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

Предмет: Македонски јазик

Дата:12.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Диктат со ракописни латински букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за графичките симболи за изучените латински ракописни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни: да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: - да ги воочуваат и идентификуваат изучените мали и големи латински ракописни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат и пишуваат буквите во склоп на зборови; да составуваат, пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои букви ги изучивме до сега? - набројување и идентификување на изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Диктат со изучените букви:

Vaso ima avion

Vaso ima nov avion. Avionot

se naviva.

So Vaso e i Nevena. Vaso i se

nasmevna na Nevena:

- Avion e ova Neveno. Se vivna

vo visina.

- самопроверување на изработениот диктат - работа во парови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Корекција на направените грешки од диктатот на табла

Предмет: Македонски јазик

Дата:15.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната ,,Фока,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи; да ги прошират стекнатите знаења за хумористична песна

воспитни: -развивање на позитивни морални и етички погледи и ставови

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; воочување на самофалбата како негативна особина

функционални: -да откриваат, воочуваат и споредуваат различникарактеристики во песната: стих, строфа рима; да воочуваат и идентификуваат хумористична песна

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Која хумористична песна ја имаме работено- насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  • Уметничка интерпретација на песната ,,Фока,,
  • Изразување на непосредното доживување на содржината на песната
  • Изразно читање на песната од учениците
  • Задачи за работа:

- воочување стих, строфа, рима во песната

- воочување на непознати зборови

- за кого се зборува во песната

- што и се случило на фоката

- зошто поетот ја споредува со сирена

- што остави впечаток кај учениците од содржната на песната - разговор

  • Што ја прави песната хумористична - повторување за хумористична песна

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно читање на песната, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

Предмет: Македонски јазик

Дата:16.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица: Интерпретација на песната,, Фока,, - рецитирање стихови

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат и систематизираат стекнатите знаења за содржината на песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку изразно рецитирање на стихови

воспитни: -развивање на позитивни морални и етички погледи и ставови

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; воочување на самофалбата како негативна особина

функционални: -да откриваат, воочуваат и споредуваат различникарактеристики во песната: стих, строфа рима; да воочуваат и идентификуваат хумористична песна

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Какви информации за фоката дознавме од интернет - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изразно читање на песната ,,Фока,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на песната
  3. Изразно рецитирање на стихови од песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на фоката

Предмет: Македонски јазик

Дата:17.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на лектирно дело ,,Доктор Офболи,, К.Чуковски

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирното дело; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување на насловот, авторот на делото, литературниот вид; времето и местото на настанот опишан во лектирата;

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, толеранција; грижа и почит кон сите живи суштества

- развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: наслов и автор на делото, литературен вид, настан, време и место на настанот во лектирата; главни и споредни ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои лектири ги имаме работено оваа учебна година - која од нив ни оставила особен впечаток (лик, настан и сл.)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Кратка биографија за животот и делото на Корнеј Чуковски
  2. Воочување на литературниот вид на делото - проза
  3. Изразување на непосредното доживување на содржината на лектирата - задачи за работа (усно):

- главен лик, споредни ликови - именување

- време и место на настанот

- усно прераскажување на лектирата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да зборуваме со јазикот на животните: пронаоѓање на говорот на животните со животински јазик и преведување на истиот

   

Предмет: Македонски јазик

Дата:18.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на лектирно дело ,,Доктор Офболи,, К.Чуковски

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување на описите, настаните, ликовите и нивните особини во лектирата

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, толеранција; грижа и почит кон сите живи суштества

- развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во лектирата; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кој лик најмногу ми се допадна во лектирата? - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Главни и споредни ликови од лектирата (позитивни и негативни особини)
  2. Доктор Офболи - лик носител на настаните во лектирата

- локации каде се случува дејството во лектирата - идентификување на земји во кои патува Доктор Офболи со своите помошници

  1. Усно прераскажување на најинтересните моменти од содржината на лектирата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик и неговите особини во лектирата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на извадоци од содржината на лектирата интерпретирани од професионален актер ЦД

Предмет: Македонски јазик

Дата:19.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Учиме ракописно латиница Nn, Ss

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат графичките симболи за малите и големите ракописни букви на гласовите ,,н, с,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат и пишуваат во склоп на зборови со другите изучени ракописни латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малите и големите ракописни букви N n и S s; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат, читаат и пишуваат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Диктат со изучените ракописни латински букви

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страна 128

  1. Споредување на новите ракописни латински букви со соодветните од латинското и кирилското писмо

- пишување на малта и големата буква N n во тетратка

- пишување на малта и големата буква S s

2. Пишување на зборови и реченици со изучените латински букви: A, V, E, I, J, K, M, N, O, S, T,

1. Stevo, nosi, Vesna, Sime, masa, meso, stoi, tost, sako, koska ...

2. Vaska mesi testo

3. Vo vinoto e vistinata

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување реченици од кирилско со латинско писмо - работна тетратка

Предмет: Македонски јазик

Дата:19.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната ,,Родниот јазик е бисерен ѓердан,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон родниот јазик

- позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих и строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- 21 Февруари - ден на мајчиниот јазик (нсочен разговор)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Родниот јазик е бисерен ѓердан,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Задачи за работа:

-воочување стих, строфа, рима во песната

-читање на песната во себе

-анализа на поетските слики -како поетот го опишува родниот јазик

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната кои оставиле особен впечаток кај учениците

Предмет: Македонски јазик

Дата:22.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација на песната ,, Родниот јазик е бисерен ѓердан,, - анализа

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат и систематизираат стекнатите знаења за содржината на песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку изразно рецитирање на стихови

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон родниот јазик

- позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих и строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Зошто го одбележуваме 21 Февруари - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Родниот јазик е бисерен ѓердан,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на песната
  3. Изразно рецитирање на стихови од песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Истржувачка активност: како да го употребуваме Правописот за македонскиот јазик

Предмет: Македонски јазик

Дата:23.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Стрип - басна ,,Гавранот и лисицата,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запопзнаат со стрип техниката преку која ќе се запознаат со содржината на басната по низа слики и дадени зборови; да се запознаат со ликовите, местото и времето на настанот во басната

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: скромност, доследност

-развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: ликови, време и редослед на настани и континуирано по серија слики да ја следат и откријат пораката

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- што е басна - насочен разговор (повторување)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Обработка на басната ,,Гавранот и лисицата,, - запознавање со стрип техника:

1. разгледување и разговор за секоја слика од стрипот

2. воочување на ликовите

3. воочување на говорот на ликовите (каде е напишан, како знаеме чии се тие зборови)

4. каде е напишан текстот во кој се обраќа писателот

2. Изразно читање на басната од страна на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Запазување на редослед на настани во серија слики

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на басната - по дадените слики

Предмет: Македонски јазик

Дата:24.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Стрип - басна ,,Гавранот и лисицата,, - анализа на ликовите

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на басната; да ги забележат особините на ликовите и истите правилно усно и писмено да ги опишуваат

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: скромност, доследност

-развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: ликови и нивни особини, време и редослед на настани и континуирано по серија слики усно да ги изразуваат своите мисли

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- кои човечки особини се потенцирани во басната - насочен разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изразно читање на басната:

1. воочување на ликовите - разговор за нивните особини, (класифицирање како позитивни и негативни)

2. опишување на ликовите - усно

3. писмено опишување на ликовите и нивните особини

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на басната во форма на текст во тетратката

Предмет: Македонски јазик

Дата:25.02.2010

Одд: III в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Учиме ракописно латиница

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за графичките симболи за изучените латински ракописни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни: да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: - да ги воочуваат и идентификуваат изучените мали и големи латински ракописни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат и читаат буквите во склоп на зборови; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Диктат со изучените ракописни латински букви? - идентификување на изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Пишување на изучените ракописни латински букви

  1. Пишување зборови и реченици со изучените латински букви - вежби
  2. Работа во работни листови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Самокорекција на направените грешки од диктатот во тетратка

Предмет: Македонски јазик

Дата:26.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Вежби -Јазик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за реченица (според значење и форма) и именки - општи и сопствени, род и број кај именките;

воспитни: -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат реченици според значење и форма; именки во даден текст; да ги разликуваат именките како општи и сопствени именки и да го разликуваат родот и бројот кај именките

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Со што се служиме во секојдневниот говор: што се реченици и именки - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Работа во групи:

I група: пронаоѓање и запишување на реченици според значење од текстот ,,Не знаел колку е богат,,

II група: пронаоѓање и запишување на именките од песната ,,Како ќе се земе,, општи и сопствени и групирање во табела според род и број

III група: пронаоѓање и запишување на реченици според форма од текстот ,,Чудна приказна,,

IV група: пронаоѓање и запишување на именките од песната ,,Блиски далечини,, општи и сопствени именки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на извршената задача од секоја група

Предмет: Македонски јазик

Дата:26.02.2010

Одд: IIIв

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Што научив

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените народни приказни, басни, песни; да ги повторат стекнатите знаења за радио и ТВ емисија

воспитни: -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

- создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат приказни, басни, песни во изучените текстови; да разликуваат радио и ТВ емисија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно - тех. средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што се учевме во минатиот период по макдонски јазик - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Разгледување на содржините од учебникот:

- воочување на насловите

- класификација на текстовите

- повторување: што се приказни, басни, песни

- повторување: што е радио и ТВ емисија

  1. Работа во учебник страна 130

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на омилени извадоци од работените содржини по избор на учениците