Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ>> 

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:02.09.2009

Одд: III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  Читам и пишувам кирилица

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират  стекнатите знаења за  поимот глас како елемент на зборот и графичките симболи со кои се обележува гласот;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат поимите глас и буква, да ги идентификуваат големите и малите печатни и ракописни букви од кирилското писмо, правилно да ги пишуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кое писмо го научивме минатата учебна година, се сеќаваме ли на буквите од нашата азбука  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Кажување на азбуката (пеење на насловната песна од ТВ емисијата ,,Бушава азбука,,)
  2.  Пишување на азбуката со големи и мали печатни и ракописни букви
  • наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување на табла на буквите на кои учениците не можат да се сетат како се пишуваат

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација  на  песната  ,,Разбудување,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон училиштето

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. каков литературен текст е песната - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Разбудување,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • колку стихови има песната
  • кој е главниот лик во песната
  • за што сонува Марко
  • каде треба да оди Марко
  • како учениците го доживеаа првиот училишен ден

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:04.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица   Интерпретација  на  текстот  ,,Едноставно -старица,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот, ликовите и нивните ососбини во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон постарите лица

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во текстотликови и нивните особини

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР    ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како се однесуваме кон старите и изнемоштени лица - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Едноставно -старица,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови) - систем прашања и одговори
  3. Гласно и изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Морална оценка на постапката на момчето

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: Како треба да се однесуваме во вакви и слични ситуации?

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:04.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, Јазик

Наставна единица Именки во текстот  ,,Едноставно - старица,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за именки од минатата учебна година

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон постарите лица

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор ликови и нивни ососбинида воочуваат и идентификуваат именки во текстот

  -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР    ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви особини го красат момчето во текстот ,,Едноставно - старица,,- насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Едноставно - старица,,
  2. Набројување на ликовите во текстот, какви зборови се употребени за означување на ликовите - што се именки (повторување)
  3. Воочување на именки во текстот:

a.       препишување на именките во тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Работа во парови: Идентификување на именки во дадена група зборови

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:07.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација  на  песната  ,,За  мојата  Татковина,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ  ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Зошто е значаен утрешниот празник за Р.Македонија - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,За  мојата  Татковина,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • што поетот посакува за својата татковина во првата, втората, третата, четвртата строфа
  • која од четирите слики ми остава најголем впечаток

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Запишување на поетски изрази од песната во тетратка со цел истите да бидат употребени при пишување на писмени состави

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Што  е  песна? - ,,За  мојата  Татковина,, - рецитирање на песната

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната, да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; патриотски чувства и чувство на љубов и почит кон татковината

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: рима, стих, строфа

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ  ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Зошто е значаен празникот 8ми Септември за Р.Македонија - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната -рецитирање од страна на учениците
  2. Што е песна:
  • споредување на поетски и прозен текст
  • воочување на стих и строфа
  • воочување на рима

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Автодиктат - пишување на песната во тетратка

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:10.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:   Интерпретација  на  текстот  ,,Азбучно  дрво,, 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон учењето и трудољубивоста како позитивна карактерна особина

 

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во приказната;  ликови и нивните особини

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што научивме во минатата учебна година, што ќе ни треба за цел живот - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Уметничка интерпретација на текстот  ,,Азбучно  дрво,,
  2.  Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3.  Гласно читање на текстот од страна на учениците
  4.  Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: Што мене ми значи тоа да бидам писмен?

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:11.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:    Интерпретација  на  текстот  ,, Имиња,, 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон учењето и трудољубивоста како позитивна карактерна особина

 

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во текстот;  ликови и нивните особини

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР    ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Во што сме слични и различни (корелација со ЗО) - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Имиња,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови, воочување на ликовите на илустрацијата според описот во текстот)
  3. Гласно читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори
  • со каква почетна буква се напишани имињата на ликовите во текстот
  • дали со името на детето идентификуваме личност која е различна од другите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: Во што се слични, а во што различни ликовите од текстот?

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:11.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, Јазик

Наставна единица:   ,,Имиња,,  -  општи  и  сопствени  именки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да ги прошират стекнатите знаења за именки преку разликување на истите како општи и сопствени

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон учењето и трудољубивоста како позитивна карактерна особина

 

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во текстот;  да разликуваат општи и сопствени именки

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР    ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Со каква почетна буква се запишани имињата на децата во текстот, дали карактерот на личноста зависи од името - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на текстот  ,,Имиња,,

2.       Воочување на сопствени именки:

a.       запишување на именките во тетратка

b.       воочување на почетна голема буква кај сопствените имиња

3.       Воочување на општи именки

a.       запишување на именките во тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Запишување на општите и сопствените именки од текстот во табела

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:14.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  Учиме латиница

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимот абецеда како редослед на букви во латинската азбука, да се запознаат со буквите кои еднакво се пишуваат и читаат во латинската и кирилската азбука

воспитни: -  да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни и ракописни букви од латинското писмо;  правилно да ги пишуваат графичките симболи на буквите кои еднакво се пишуваат; усно да го кажуваат нивниот редослед според македонската азбука

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ    РД

ПС     LCD       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. со какво писмо уште се пишува во светот освен со кирилското писмо, каде го среќаваме латинското писмо - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страна 18:

  1. Што е азбука - кој ја составил македонската азбука, колку букви има
  2. Запознавање со поимот Абецеда
  3. Вежби во читање на абецедата со печатни букви
  4. Пишување на буквите кои исто се пишуваат во двете азбуки: А а, Е е, Ј ј, О о

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Споредување на кирилската и латинската азбука - воочување на букви кои слично или исто се пишуваат

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:15.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   Учиме  латиница  M m  и  I i - стр.19

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви  на гласовите ,,м, л,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви   M m  и  I i ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ    ПР  ПБ

ЛП      ДИ       ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви исто се пишуваат во двете азбуки, а кои слично - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо -  пишување на малите и големите букви  M m  и  I i во тетратка
  2. Пишување на зборови со изучените латински букви: A, E, I, J, K, M, O

     Kajak,  maka,  majka,  jamka,  meko,  jojo,  oko,  Ema,  Mimi, kakao, Kiki, kako, Maja,  Miki, ima, 

     3.       Пишување на реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпретација  на  песната ,,Книго  моја,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната и да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих, строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ  ПР    ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. каков литературен текст е песната - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Книго  моја,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • колку строфи, стихови има песната
  • за што поетот пишува во секоја строфа од песната
  • која од четирите строфи ми остава најсилен впечаток

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:17.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: ,,Книго моја,, - рецитирање на песната

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку рецитирање на стихови

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон книгата

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: рима, стих, строфа

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ  ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што е песна, колку строфи, стихови има песната ,,Книго моја,, - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната -рецитирање од страна на учениците
  2. Воочување и препишување на поетски изрази од песната кои им оставиле најголем впечаток
  3. Воочување на стих, строфа, рима - учебник страна 21
  4. Кажување гатанки за книгата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Автодиктат - пишување на песната во тетратка

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:18.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   Учиме  латиница   N n  и  S s

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви  на гласовите ,,н,с,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви    N n  и  S s ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ    ПР   ПБ

ЛП      ДИ       ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено од латинската азбука - диктат
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо -  пишување на малите и големите букви  N n  и  S s во тетратка
  2. Пишување на зборови со изучените латински букви: A, E, I, J, K, M, N, O, S
   nane,  sakam,  maska,  semka,  meso,  nino,  sok,  eskim,  Simo, mesi, ananas, smoki
     3. Пишување на реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување реченици од кирилско со латинско писмо - работна тетратка

 
 

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:     Интерпретација  на  текстот  ,,Златно  срце,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот, ликовите и нивните ососбини во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон постарите лица

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во текстот;  ликови и нивните особини

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР    ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како постапи момчето во текстот ,,Едноставно старица,, - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Златно  срце,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Гласно и изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори
  • што има Тинка
  • кој и помогнал на старицата
  • кој има златно срце

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: Што значи изразот ,,Златно  срце,, во истоимениот текст?

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.09.2009

Одд:  IIIв         

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:  ,,Златно  срце,, - род  и  број  кај  именките

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да ги прошират стекнатите знаења за именки преку разликување на род и број кај именките

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон постарите лица,

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во текстот;  ликови и нивните особини, да препознаваат род и број кај именките

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Компарација:,,Едноставно старица,,- ,,Златно срце,, - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Златно  срце,,
  2. Гласно и изразно читање на текстот од страна на учениците
  3. Што се именки, пронаоѓање на општи и сопствени именки во текстот
  4. Запознавање со  род и број кај именките

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пронаоѓање на именките по род и број во текстот, запишување во табела

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:23.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:   Јазик

Наставна единица:   Вежби -Јазик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за именки - општи и сопствени, род и број кај именките;

воспитни: -учениците да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик;

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат именки во даден текст; да ги разликуваат именките како општи и сопствени именки и да го разликуваат родот и бројот кај именките

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што се именки  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Работа во групи:

  •                 I група: пронаоѓање и запишување на именките од текстот ,,По патот на животот,, општи и сопствени и групирање во табела според род и број
  •                 II група: пронаоѓање и запишување на именките од песната ,,Разбудување,, општи и сопствени и групирање во табела според род и број
  •                 III група: пронаоѓање и запишување на именките од текстот ,,Азбучно дрво,, општи и сопствени и групирање во табела според род и број
  •                 IV група: пронаоѓање и запишување на именките од песната ,,За мојата татковина,, општи и сопствени и групирање во табела според род и број

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на извршената задача од секоја група

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:24.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Интерпртација на песната ,,Децата ве молат,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната;  да го изразат емоционалното доживување на песната преку забележување и опишување на поетските слики;

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон другарчињата, другите деца, возрасните

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат песна со другите видови текстови; да воочуваат: рима, стих и строфа во песната

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. кои песнички сме ги учеле од почетокот на оваа учебна година - рецитирање стихови од песничките
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Децата ве молат,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната од страна на учениците
  4. Разговор за песната:
  • колку стихови, строфи има песната
  • за кого се зборува во песната
  • кои се најчестите грешки што ги прават децата
  • како треба да се однесуваме кон децата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Меморирање и рецитирање на стихови од песната

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:25.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Рецитирање  на песната ,,Децата ве молат,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната; да го изразат емоционалното доживување на песната преку рецитирање на стихови

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон другарчињата, другите деца, возрасните

функционални: -да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат карактеристики во песната: рима, стих, строфа

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каков треба да биде односот меѓу децата и возрасните - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната -рецитирање од страна на учениците
  2. Воочување и препишување на поетски изрази од песната кои им оставиле најголем впечаток

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Автодиктат - пишување на песната во тетратка

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:25.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:    Учиме  латиница  T t, V v

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите латински печатни букви  на гласовите ,,т, в,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови  со другите изучени латински букви

воспитни: - да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  T t  и   V v ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено од латинската азбука - диктат
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Споредување на новите латински букви со соодветните од кирилското писмо -  пишување на малите и големите букви  T t  и   V v  во работна тетратка

2.       Пишување на зборови со изучените латински букви: A, E, I, J, K, M, N, O, S, T, V

       Tane,  vikam,  Vaska,  Stevka,  mesto,  sitno,  sito,  visok,  Tino, vesti, Atanas, stomna

3.       Пишување на реченици со изучените латински букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување реченици од кирилско со латинско писмо - работна тетратка

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:28.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Диктат латиница - Што  научив?

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за графичките симболи за изучените латински печатни букви; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:      да го почитуваат и негуваат македонското писмо и јазик; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

- развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: - да ги воочуваат и идентификуваат изучените мали и големи латински печатни букви; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги изучивме до сега ( A, E, I, J, K, M, N, O, S, T, V)? - идентификување на изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

        Диктат со изучените букви:

                                          Mitko ima avion 

                         Mitko ima nov avion. Avionot se naviva.

         So Mitko e i Jana. Mitko i se nasmevna na Jana:

               -    Avion e ova  Jana . Se vivna vo visina.

               -    Kakov avion! - vikna  Jana  i se nasmevna.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Корекција на направените грешки од диктатот во тетратка

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица:      Интерпретација  на  текстот  ,,Есен во градината,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на описите и настаните во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во текстот;  ликови, описи и настани

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кое годишно време е сега, кои се неговите карактеристики - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот  ,,Есен во градината,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Гласно и изразно читање на текстот од страна на учениците
  4. Разговор за содржината:
  • во колку бои е испечатен текстот - план на текстот со помош на учебникот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на текстот според планот во учебникот


Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира, изразување и творење

Наставна единица:   ,,Есен во градината,,  - опишување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да се оспособат усно и писмено да го изразат емоционалното доживување преку опишување на настани блиски на содржината на текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да опишуваат настани и сопствени доживувања по даден план со користење на содржински јасни реченици и со прифатлива граматичка структура

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои се карактеристиките на есента во животната средина - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Уметничка интерпретација на текстот  ,,Есен во градината,,

2.       Какви сличности може да забележиме меѓу содржината на текстот и промените во блиската околина

3.       Усно опишување по даден план:

a.       Промени во блиската околина

b.       Љубопитството на децата

c.       Децата ја бараат есента

4.       Писмено опишување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на писмените состави од учениците