Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                       НОЕМВРИ >>

 
 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 03.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Разгледување  видови  графики  и  именување  на  графички  техники (монотипија, картон  печат) -Знаме

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со специфичниот ликовен израз на графиката како ликовно подрачје; да научат што е графичка матрица и отпечаток; да се запознаат со графиката во картон печат

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да воочуваат и идентификуваат видови графики и да ги именуваат и применуваат графичките техники (монотипија, картон печат); да реализираат матрица, да испечатат и постават графика во техника на картон печат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- повторување на ликовните подрачја и графичките техники кои им се познати на учениците

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Запознавање со техниката картон печат анализа на репродукции

   2. Поим за матрица

  - до каде ни досега погледот - видик

   3. Поим за отпечаток

  - сигнатура

   3. Водење и насочување на дискусијата

   5. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

  1. Изработка на матрица за македонско знаме

- цртање на знамето врз картон

- сечење и лепење на деловите од знамето (кои се црвено обоени) врз картонска подлога

   2. Изработка на отпечаток

- сигнатура - потпишување на отпечатокот

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 10.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Набљудување, откривање и споредување на  просторот од повисоко, а потоа од пониско ниво близок и далечен план

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со општата визуелна претстава за блиску и далеку во просторот; да се оспособуваат да забележуваат во природата видик и видикова линија;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: кај учениците да се развие осетливоста за перцепција на просторот; учениците да ги воочуваат и идентификуваат разликите во видикот во зависност од нивото на стојалиштето од кое се набљудува

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- прошетка до месноста Билјанини извори  и алејата на паднатите борци

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Насочување на разговорот за доживување на просторот

  - воочување видикова линија

  - до каде ни досега погледот - видик

   2. Промена на нивото на стојалиштето

  - воочување разлики во видикот во зависност од стојалиштето

   3. Водење и насочување на дискусијата

   5. Следење на размислувањата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

  1. Набљудување и доживување на просторот од ниско стојалиште:

- воочување видикова линија

- набљудување и воочување на ширината на видикот

- воочување на објектите и нивната големина

   2. Набљудување и доживување на просторот од повисоко стојалиште:

- воочување видикова линија

- набљудување и воочување на ширината на видикот

- споредување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Рефлексија: впечатоци од набљудувањето на просторот

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 17.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Ликовен јазик - Набљудување, откривање и  споредување на  просторот (блиски и  далечни објекти)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со општата визуелна претстава за блиску и далеку во просторот; да се оспособуваат да ги забележуваат големините на објектите според оддалеченоста;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата на просторот; да воочуваат и идентификуваат големини на форми во природата и во уметничкиот простор во однос: големо - блиску, мало - далеку;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: блок, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- прошетка до брегот на Охридското Езеро

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Насочување на разговорот за доживување на просторот

   2. Истакнување на мотивот

   3. Наведување на принципите на поставување на пејсаж

   4. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   5. Следење и насочување на работата на учениците, поттикнување, стимулирање, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Доживување на просторот:

- воочување видикова линија

- набљудување, откривање и споредување на големината на објектите според оддалеченоста

 

2. Самостојна работа на учениците:

- изработка на цртеж - пејсаж (претставување на видикот и видиковата линија)

- блиски и  далечни објекти

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата

 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 31.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Обликување  во  просторот, моделирање  

Наставна единица: Набљудување, воочување и именување геометриски тела во непосредната околина и негеометриски форми создадени од природата и човекот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со различни геометриски и негеометриски форми: аглести, валчести, испапчени, вдлабнати, перфорирани;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: кај учениците да се развие осетливоста за перцепција на волуменот; учениците да идентификуваат различни форми: аглести, валчести, испапчени, вдлабнати, перфорирани - создадени од природата и човекот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: глинамол, подлога, нож

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Дискусија: што создала природата, а што човекот? - набљудување и запишување листа на објекти и предмети во училишниот двор

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Насочување на разговорот за:

- доживување на формите во просторот

- воочување на контрастни форми

- создадени од природата и човекот

   2. Водење и насочување на дискусијата

   3. Демонстрирање на начинот на обработка на глината

   5. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Работа во училница:

   - класифицирање на објектите и предметите од извршеното набљудување во групи според формата, на табла

   - дополнување на листата со предмети од училницата

   2. Воочување на контрастни форми:

   - аглести - валчести, испапчени - вдлабнати, отворени - затворени, дводимензионални - тродимензионални

  3. Работа во групи:

 - се формираат пет групи кои изработуваат едноставни форми: аглести, валчести, испапчени, вдлабнати и перфорирани од глинамол

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата