Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                               ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 07.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Обликување  во  просторот, моделирање  

Наставна единица: Волумен - Претставување различни форми  со моделирање со пластелин (аглест, валчест, испапчен, вдлабнат)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за различните геометриски и негеометриски форми: аглести, валчести, испапчени, вдлабнати, перфорирани;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: кај учениците да се развие осетливоста за перцепција на волуменот; учениците да идентификуваат различни форми: аглести, валчести, испапчени, вдлабнати, перфорирани - создадени од природата и човекот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: пластелин, подлога, нож

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Дискусија: волумен - аглест, валчест, испапчен, вдлабнат - идентификување во училницата

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Насочување на разговорот:

  • воочување на предмети во училницата со аглест, валчест, испапчен, вдлабнат, перфориран волумен

   2. Демонстрирање на начинот на обработка на глината

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Дискусија - воочување на контрастни форми:

  • аглести - валчести, испапчени - вдлабнати, отворени - затворени

   2. Работа во групи: се формираат три групи кои изработуваат форми со:

  •  аглест и  валчест,
  •  испапчен и вдлабнат и
  •  перфориран волумен

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата

 
  

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 14.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Сликање  

Наставна единица: Тон - Есенски  лисја - комбинирани техники

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со поимот тон како количество на светлина во една боја; да научат да добиваат тонски вредности на една боја со мешање на истата со бела или црна боја

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: кај учениците да се развие осетливост за перцепција на бојата и различни тонови на боја во природата; учениците да реализираат тонски вредности на една боја преку мешање на истата со бела или црна боја;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: суви лисја, материјал за  сликање

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Воочување на боите на сувите лисја - подредување на лисјата во групи според боја - кафеави, жолти, црвени - подредување на лисјата со најсветли до лисја со најтемни тонови

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрација на добивање на тонови на кафеава боја:

  • светли тонови со додавање на бела боја
  • темни тонови со додавање на црна боја

   2. Формирање на групите, задавање задачи

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Дискусија: што се случува со боите кога додаваме бела или црна боја (поим за тон)

     2. Работа во групи:

  • I група - есенски лисја во жолта боја и тонови на жолта боја
  • II група - есенски лисја во кафеава боја и тонови на кафеава боја
  • III група - есенски лисја во црвена боја и тонови на црвена боја

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата

 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 21.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Дизајн и визуелни комуникации  

Наставна единица: Ликовен  јазик - Набљудување фотографии, постери, корици  од  списанија книги и  воочување слика, текст, орнамент  и други елементи

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да стекнат знаења за поимот дизајн; да се запознаат со ликовните елементи

во дизајнот; да се запознаат со поимот композиција

 воспитни: учениците да ги користат креативно своите искуства и творечки потенцијали; создавање на естетски вкус

 функционални: учениците да воочуваат видови композиција; да препознаваат геометриски и природни форми, елементи од народниот фолклор во дизајнирањето; да воочуваат и разликуваат фриз и орнамент

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: весници, плакати, постери, книги

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Дискусија: начини на пренесување на информации

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрација на насловни страни на весници, книги, рекламни плакати, постери

   2. Поттикнување и насочување дискусија:

  • функција на визуелното информирање
  • ликовни елементи во дизајнот
  • отворена, полуотворена, затворена композиција

   3. Формирање на групи - задавање задачи

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1.Дискусија: функција на визуелното информирање:

  • насловни страни на весници, книги, рекламни плакати, постери

 2. Воочување на дизајн - ликовни елементи во дизајнот:

  • текст, слика, орнамент, фриз

 3. Воочување на композиција:

  • отворена, полуотворена, затворена

 4. Работа во групи - анализа на дизајн:

  • I група - насловна страна на весник
  • II група - насловна страна на книга
  • III група - плакат

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација на направените анализи по групи

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 28.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Динамички  и  статички  линии  -  Спортски  натпревар ( туш)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за разновидноста на линиите според карактерот - статички и динамички; да научат креативно да применуваат контраст на статика и динамика

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, навики за правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да воочуваат движење на објектите во природата во однос на другите кои не се движат; да реализираат статички и динамички линии во цртеж; креативно да применуваат контраст на статика и динамика во ликовниот израз;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: репродукции, прибор за цртање - туш, перце

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Истражување на различни објекти во непосредната околина - воочување на движењето на објектите во однос на другите кои не се движат

- Анализа на репродукции на кои е претсавен простор, се обрнува внимание на објектите кои се движат во однос на другите кои не се движат

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Истакнување на мотивот

   2. Запознавање со принципот на контраст

   3. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   4. Следење на работата на учениците, давање насоки и упатства, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Доживување на сцената на спортски  натпревар:

  • кои објекти се движат - играчи во однос на публиката која не се движи
  • употреба на контраст на статика - динамика

2. Самостојна работа на учениците:

             Спортски  натпревар ( туш)          

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата