Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 05.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Разновидност  на  линии  - Езеро - молив

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за разновидноста на линиите според интензитетот, дебелината, должината; да се запознаат со начините на кои се претставува простор со линија

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, навики за правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да реализираат различни контурни, текстурни и структурни линии; креативно да компонираат односи на линии, насоки, големини и форми и да ги применуваат во ликовниот израз;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: различни предмети, репродукции

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Истражување на различни видови текстури (предмети од околината) - воочување на различни видови линии

- Анализа на репродукции на кои е претсавен простор, се обрнува внимание на видикот и видиковата линија

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Истакнување на мотивот

   2. Наведување на принципите на поставување на пејсаж

   3. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   4. Следење на работата на учениците, давање насоки и упатства, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Доживување на мотивот:

-          каква сме ја виделе површината на Охридското Езеро? (мирна, разбранувана)

2. Самостојна работа на учениците:

             I група - разбранувано езеро

             II група - мирно езеро                   

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата

 
 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 12.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Форми  на  линии -  Изработка на карта на РМакедонија (јаглен) - проектна активност

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за разновидноста на линиите според интензитетот, дебелината, должината;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, навики за правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да реализираат различни контурни, текстурни и структурни линии и тонски вредности на линијата;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: карта на РМакедонија, мапи

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- поттикнување дискусија: како треба да изгледа картата на која треба да биде обележано скриено богатство (стара хартија, краевите скинати, изгорени)

- воочување на различни видови линии и текстури - географска карта

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата за мотивот

   2. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   3.  Насочување на учениците при нивната работа

   4.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Дискусија - доживување на мотивот:

-          воочување и идентификување на различни видови линии на географска карта на РМакедонија (различна дебелина, должина)

2. Проектна активност - работа во групи:

- работа во три групи при што на крајот од часот ке бидат изработени три карти на РМакедонија со формат А3

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, избор на најдобро изработена карта за потребите на филмскиот проект ,,Пиратите од карибите,,

 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 19.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање

Наставна единица: Изработка на грбот на Република Македонија - природни материјали - проектна активност

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со поимот релјеф, вид на релјеф - висок-низок; да научат да моделираат низок релјеф;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, навики за правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да комбинираат и создаваат композиција од природни материјали (семиња, листови, плодови; да воочуваат и разликуваат вид на релјеф (висок-низок); да моделираат низок релјеф;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: слики, семиња, листови, лепак, ножички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Истражување на различни видови рељеф (предмети од околината)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:


   1. Истакнување на мотивот

   2. Анализа на градбата на грбот на Република Македонија - градба и значење

   3. Технички упатства за работа со материјалите

   4. Следење на работата на учениците, давање насоки и упатства, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Доживување на мотивот:

-          анализа на градбата на грбот на Република Македонија

-          материјали кои можат да се употребат: пченични зрнца, чашки од афион. листови од растенија, текстилна трака со народен вез

2. Проектна активност - работа во групи:

-          работа во три групи - изработка на грбот на Република Македонија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби по групи, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 19.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање

Наставна единица: Изработка на грбот на Република Македонија - природни материјали - проектна активност

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со поимот релјеф, вид на релјеф - висок-низок; да научат да моделираат низок релјеф;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, навики за правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да комбинираат и создаваат композиција од природни материјали (семиња, листови, плодови; да воочуваат и разликуваат вид на релјеф (висок-низок); да моделираат низок релјеф;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: слики, семиња, листови, лепак, ножички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Истражување на различни видови рељеф (предмети од околината)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1. Истакнување на мотивот

   2. Анализа на градбата на грбот на Република Македонија - градба и значење

   3. Технички упатства за работа со материјалите

   4. Следење на работата на учениците, давање насоки и упатства, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Доживување на мотивот:

-          анализа на градбата на грбот на Република Македонија

-          материјали кои можат да се употребат: пченични зрнца, чашки од афион. листови од растенија, текстилна трака со народен вез

2. Проектна активност - работа во групи:

-          работа во три групи - изработка на грбот на Република Македонија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби по групи, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование         

 Дата: 26.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање

Наставна единица:      Волумен - моделирање на низок рељеф - со втиснување гребење и длабење - златна маска

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  учениците да се запознаат со поимот релјеф, вид на релјеф - висок-низок; да научат да моделираат низок релјеф;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, навики за правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да воочуваат, опишуваат и моделираат волумен (испапчен-вдлабнат); да ја усовршуваат мануелната способност и различните постапки за работа;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: картон, лепак, ножички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Истражување на различни видови рељеф (предмети од околината)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Истакнување на мотивот

   2. Анализа на градбата на златната маска - слики

   3. Технички упатства за работа со материјалите

   4. Следење на работата на учениците, давање насоки и упатства, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

   1. Доживување на мотивот:

-          анализа на градбата на златната маска

-          воочување: испапчен и вдлабнат волумен

2. Проектна активност - работа во групи:

-          работа во три групи - изработка на златната маска

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација и анализа на изработените творби, избор на најдобро изработена маска за потребите на филмскиот проект ,,Пиратите од карибите,,