Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                        останати >>

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:25.10.2010

Одд:  IV3        

Наставна тема: Цртање

Наставна единица:  Контурна линија, симетрија, асиметрија, детаљ (работа во парови). Симетрија - пеперутка; aсиметрија - возило - креди во боја

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со поимите: контурната линија, симетрија, асиметрија, детаљ; да перцепираат разновидност на облици, форми, големини, симетрија и асиметрија во природата и креативно да го збогатуваат ликовниот израз

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; учениците да воочуваат, идентификуваат и споредуваат целина и детаљ, да перцепираат разновидност на облици, форми, големини, симетрија и асиметрија во природата;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП      ДИ       ВТ

ФР     ИН       ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Запознавање со поимите: контурна линија, симетрија, асиметрија, детаљ?- учебник страна 58
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа во парови:
  • симетрија - пеперутка
  • асиметрија - возило
  1. Воочување на:
  • контурна линија,
  • симетрија,
  • асиметрија,
  • детаљ - анализа на изработените цртежи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на цртеж со промена на задачите во парот