Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ

 
   

Предмет:           Ликовно образование

Дата:20.12.2010

Одд:  IV 3         

Наставна тема: Визуелни комуникации и дизајн

Наставна единица: Орнамент - хармонија и композиција на форма, боја и линија во низа. Лампиони, пластелин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со улогата на орнаментот кај предметите од секојдневниот живот -  да ја воочуваат разликата меѓу формата, бојата и линијата кај предметите со иста функција

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: Да ја познаваат основната функција на орнаментот; да воочуваат и идентификуваат разновидни дизајни и на креативен начин да ги рекомпонираат во нови композиции

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - Со какви украси ја украсуваме новогодишната елка - насочен разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

          1.Работа во групи: воочување на односот форма и боја:

I група - лампиони во основните бои - еднобојни (форма на топка)

II група - лампиони во секундарните бои - еднобојни (форма на ѕвонче)

III група - лампиони во основните бои - еднобојни - (форма на ѕвонче)

IV група - лампиони во секундарните бои - (форма на топка)

-           промена на задачите на групите

-           украсување на лампионите со орнаменти - линија

          2. Споредување, анализа на добиените украси форма, боја и линија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на добиените украси, проценка -лична и од другарчињата

   

Предмет:           Ликовно образование

Дата:04.04.2011

Одд:  IV 3       

Наставна тема: Цртање

Наставна единица:  Цртање по набљудување, помнење и фантазија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на линијата; да научат  креативно да го збогатуваат ликовниот израз со примена  на линии различни по должина, дебелина, правец

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат различни линии и креативно да го збогатуваат својот ликовен израз

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Какви линии среќаваме во природата?- насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Цртање по набљудување, помнење и фантазија:

-           организација на работата - формирање на групи, поделба на работата:

    I група -    работа по набљудување - зеленчукови плодови            

    II група -   цртање по помнење - на кои плодови можам да се досетам         

    III група - цртање по фантазија - какви плодови може да има во

                       зеленчуковата градина на еден џин

3. Самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Мала одделенска изложба

Лична презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби  - какви линии употребив во својот цртеж

   

Предмет:           Ликовно образование

Дата:18.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање и градење

Наставна единица:  Пластична текстура - велигденски јајциња во кошничка -пластелин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со волуменот како карактеристика на предметите, да разликуваат и препознаваат разлики на големини, пластично да ја изразуваат текстурата на предметите

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и Штедливо користење на материјалите за работа

функционални: да го  воочуваат, идентификуваат и разликуваат волуменот и текстурата како карактеристики на предметите, да разликуваат и препознаваат разлики на големини да експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои обичаи се врзани за верскиот празник Велигден?

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Волумен - каква е формата на јајцето?

2. Текстура - како можеме да го украсиме јајцето

      -употрба на различни бои, апликации

2. Самостојна работа на учениците:

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата

   

Предмет:           Ликовно образование

Дата:30.05.2011

Одд:  IV 3       

Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање и градење

Наставна единица:  Sкулптура составена од повеќе делови. Човек седнат на коцка - глинамол

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со формата како карактеристика на предметите, да разликуваат и препознаваат разлики во форма, да користат природни материјали при работата

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: да ја воочуваат, идентификуваат и разликуваат формата како карактеристика на предметите, да разликуваат и препознаваат разлики и контрасти на форми да експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Каква е формата на геометриските тела - контраст - формата на луѓето?- разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            1. Самостојна работа на учениците:

-           изработка на sкулптура составена од повеќе делови: Човек седнат на коцка - глинамол

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата