Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:06.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:    Цртање

Наставна единица:  Набљудување на природен простор: шума, водопад, ливада; Точка, линија, површина, волумен

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со својствата на природата, објектите и предметите во своето опкружување; да ја развиваат перцепцијата, да увидуваат разлики во природниот простор (езеро - планина, ливада-улица) и  да создаваат  претстава  за форми, бои,  линии, текстури

воспитни: да развиваат чувство и осетливост за  линија, боја, форма; развивање на естетски вкус

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат форми, бои,  линии, текстури

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Емоционална подготовка за изведување на прошетка: какво богатство на бои, форми, линии и текстури не опкружува во природата во овој период на годината - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Излегување надвор од училницата - набљудување
  2. Дискусија:
  • увидување разлики во природниот простор (езеро - планина, ливада - улица);
  • какви форми, бои,  линии, текстури забележуваме околу нас
  1. Испитување на објектите и предметите околу нас:
  • Боја - пронаоѓање на различни бои на различни предмети; пронаоѓање на еднакви предмети со различна боја (листови од растенија - нијанси, бои)
  • Форма - вдлабната, испакната, валчеста (стебла), геометриска форма(куќа)
  • Текстура - каква е површината на природните објекти: езеро, ливада
  • Линија - видови линии (прави, криви, коси, тенки и тн.)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да илустрираме предмет од набљудувањето кој ни оставил впечаток

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:13.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:    Сликање

Наставна единица:  Набљудување богатство на бои и тонови и воочување на нивните односи. Примарни и секундарни бои.

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со својствата на природата, објектите и предметите во своето опкружување; да ја развиваат перцепцијата и да увидуваат разлики во колористичките појави во природата; да ги прошират своите сознанија за примарни и секундарни бои

воспитни: учениците да развиваат чувство и осетливост за  линија, боја, форма; развивање на естетски вкус; да ги негуваат хигиено-техничките и работните навики;

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да создаваат претстава за колористички појави во природата, да се развие перцепцијата и имагинацијата, да воочуваат односи на бои и тонови; да воочуваат и идентификуваат примарни и секундарни бои

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Емоционална подготовка за изведување на прошетка: какво богатство на бои не опкружува во природата во овој период на годината - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Излегување надвор од училницата - набљудување

Дискусија:

  • увидување на колористичките појави во природата;
  • кои бои се најзастапени во природата во овој период на годината
  • повторување за примарни и секундарни бои

Работа во групи:

          I група - идентификување и запишување на објекти, предмети и растенија во основните бои

          II група - идентификување и запишување на објекти, предмети и растенија во секундарните бои

  • Собирање примероци - листови од растенија
  • Изработка на скала од нијанси на зелена боја според собраните примероци

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да насликаме предмет од набљудувањето кој ни оставил впечаток

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:20.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Цртање

Наставна единица:  Функционален простор. Интензитет, прецизност, дебелина и насока на линија. Моето училиште / молив

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со општата визуелна претстава за функционален простор; да се запознаат со линиите со различен карактер

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и

штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат функционален простор; да ја развиваат креативноста и умешноста во изразувањето со користење на линии со различен карактер

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што е училницата?-  насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Поим за функционален простор:
  • училница, ходник, училиште
  1.  Доживување на мотивот:
  • забележување на форми и големини, линии
  1. Самостојна работа на учениците:
  • скицирање на мотивот- композиција самостојна работа со молив

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата