Предмет: Ликовно образование
|
Дата:19.10.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање и градење
|
Наставна единица: Волумен - аглест и валчест - човек и градба
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со формата како карактеристика на предметите; да разликуваат и препознаваат разлики во волумен: аглест и валчест,
|
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
|
функционални: да ја воочуваат, идентификуваат и разликуваат формата како карактеристика на предметите, да разликуваат и препознаваат аглест и валчест волумен; да експериментираат и компонираат со ликовните материјали
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Поим за волумен: со кои техники сме работеле на часовите по ликовно образование оваа учбна година (споредување цртеж и предмет) - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Развивање чувство за валчест и аглест волумен: допирање рабови од предмети: гума за бришење, клупа, книга, молив, креда (споредување)
2. PowerPoint презентација - волумен: валчест и аглест на скулптури - дискусија
3. Самостојна работа на учениците:
- човек и градба
- потребни материјали за работа - глина
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Анализа на изработените творби
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата
|