НОЕМВРИ
ОКТОМВРИ ДЕКЕМВРИ >>
|
|
Предмет: Ликовно образование
|
Дата:02.11.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање и градење
|
Наставна единица: Волумен - испакнат и вдлабнат - чинија со овошје и зеленчук
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со формата како карактеристика на предметите; да разликуваат и препознаваат разлики во волумен: испакнат и вдлабнат
|
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
|
функционални: да ја воочуваат, идентификуваат и разликуваат формата како карактеристика на предметите, да разликуваат и препознаваат испакнат и вдлабнат волумен; да експериментираат и компонираат со ликовните материјали
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- За каков волумен учевме на минатите часови (валчест и аглест) - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Развивање чувство за волумен: допирање предмети: чинија, овошни плодови
2. PowerPoint презентација - волумен: испакнат и вдлабнат на скулптури - дискусија
3. Самостојна работа на учениците:
- чинија со овошје и зеленчук
- потребни материјали за работа - глина
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Анализа на изработените творби
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата
|
|
Предмет: Ликовно образование
|
Дата:09.11.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Обликување во просторот , моделирање и градење
|
Наставна единица: Ликовни елементи во градењето - простор - внатрешен и надворешен простор - макета на мојот дом
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со општата визуелна претстава за просторот (внатре - надвор); креативно да компонираат односи на големини на форми во уметничкиот простор и да ги применуваат во ликовниот израз
|
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
|
функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат простор (внатре - надвор); да експериментираат и компонираат со ликовните материјали
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- простории во мојот дом - корелација со ЗО
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Подготовка на материјалот за работа:
- картон, ножички, хартија во боја, лепак, молив, линијар
- Мерење, цртање, сечење на делови од картонот од кои ќе ја градиме куќата:
- внатрешен и надворешен простор: воочување на распоредот на просториите
- составивање на деловите од картонот во форма на куќа
- уредување на внатрешниот простор на просториите по желба на учениците
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Анализа на изработените творби
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата
|
|
Предмет: Ликовно образование
|
Дата:16.11.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Сликање
|
Наставна единица: Боја - контрасти на бои - роденденски подароци
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со контрастот како ликовен принцип кој се применува кај боите, да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за примарни и секундарни бои
|
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
|
функционални: да воочуваат, идентификуваат и разликуваат примарни и секундарни бои,
да го воочуваат контрастот кај боите, да експериментираат и компонираат со ликовните материјали
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Во каква хартија ги завиткуваме роденденските подароци? - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Примарни и секундарни бои, - набројување
каква боја на украсна панделка треба да ставиме врз која боја на украсна хартија (зелена, сина, виолетова/жолта, портокалова, црвена )
- Самостојна работа на учениците:
- простор каде се подредени роденденски подароци завиткани со светкава хартија во разни бои со украсни панделки - примена на контраст на бои
- самостојна работа со колаж
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Анализа на изработените творби
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата
|
|
Предмет: Ликовно образование
|
Дата:23.11.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Визуелни комуникации и дизајн
|
Наставна единица: Изработка на ликовите од приказната: ,,Како мижуркавиот крт ја спаси баба Меца од смрт,,
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со значењето и потребата од естетско обликување на предметите, да научат да изработуваат маски внесувајќи ритам и колорит во изработката
|
воспитни: - создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
-развивање на толеранција и почит кон трудот и работата на другарчињата
|
функционални:-да создаваат и естетски креираат предмети со употреблива вредност; естетски да ги обликуваат предметите, да научат да изработуваат маски внесувајќи ритам и колорит во изработката
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Какви физички разлики има меѓу кртот и мечката - насочен пазговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Работа во групи:
- Изработка на маски на ликовите од приказната:
I група - изработка на ликот на баба Меца
II група - изработка на ликот на кртот
III група - изработка на пештерата во која живее баба Меца
-лепење на маските врз држачи
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Драматизација на приказната со изработените маски
|
|
Предмет: Ликовно образование
|
Дата:30.11.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Обликување во просторот, моделирање, градење
|
Наставна единица: Сложен волумен - Мојата скулптура - робот - амбалажа, хартија
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со волуменот како карактеристика на предметите, да научат да користат форми на амбалажа за претставување на сложен волумен и карактеристични делови на фигура
|
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
|
функционални: да го воочуваат волуменот како карактеристика на предметите; да воочуваат и идентификуваат разлики во волумен (едноставен - сложен); да експериментираат и компонираат со ликовните материјали
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Каква е формата на деловите на човековото тело?- разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Избор на амбалажа за одредени делови на телото од кои ќе се изработи роботот (труп, екстремитети, глева)
- потребни материјали за работа: амбалажа, картон, ножички, лепак, водени и темперни боици
2. Самостојна работа на учениците:
- составување на телото на роботот
- украсување на роботот
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Анализа на изработените творби, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата
|
|
|