Предмет: Ликовно образование
|
Дата:14.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Цртање
|
Наставна единица: Линија - контраст (отворена,затворена, права, крива) - Илустрација на книга
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со различни видови и контрасти на линии: отворена, затворена, права, крива; да научат да изработуваат илустрација и на ликовен начин да ја пренесат и искажат саканата порака од текстот
|
воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
|
функционални: да ја познаваат основната функција на линијата во ликовното изразување; да воочуваат и идентификуваат разновидни линии: отворена, затворена, права, крива и на креативен начин да ги компонираат во нови содржини
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно - тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Разгледување на илустрациите од лектирното дело ,,Приказна за штурецот и мравките,,
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Дискусија - присутност на:
- затворена линија - телото на мравките
- отворена линија - кората на дрвото во кое е домот на мравките
- права линија - тревки
- крива линија - шарките на кората од дрвото
- Работа во групи: учениците се делат во три групи со задачи:
I група- изработка на илустрација од првата слика на пиесата
II група- изработка на илустрација од втората слика на пиесата
III група- изработка на илустрација од третата слика на пиесата
3. Самостојна работа на учениците
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Анализа на изработените творби, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби-лична и од другарчињата
|