Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:07.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:    Цртање

Наставна единица:  Ликовен  јазик - Прошетка  со  набљудување  и  воочување  форми, бои,  линии, текстури

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со својствата на објектите и предметите во своето опкружување; да развиваат перцепција  и  да создаваат  претстава  за форми, бои,  линии, текстури

воспитни: да развиваат чувство и осетливост за  линија, боја, форма; развивање на естетски вкус

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат форми, бои,  линии, текстури

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Емоционална подготовка за изведување на прошетка: какво богатство на бои, форми, линии и текстури не опкружува во природата во овој период на годината - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Излегување надвор од училницата - набљудување
  2. Дискусија: какви форми, бои,  линии, текстури забележуваме околу нас
  3. Испитување на објектите и предметите околу нас:
  • Боја - пронаоѓање на различни бои на различни предмети; пронаоѓање на еднакви предмети со различна боја (листови од растенија - нијанси, бои)
  • Форма - вдлабната, испакната, валчеста (стебла), геометриска форма(куќа)
  • Текстура - каква е површината на материјалите за работа на допир (мазна - рапава)
  • Линија - видови линии (прави, криви, коси, тенки и тн.)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да илустрираме предмет од набљудувањето кој ни оставил впечаток

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:14.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:  Цртање

Наставна единица: Линија  -  Контурна  линија- Игра  со покажување  на  предмети  за  воочување  на  контурната  линија - Цртање  на  контурите  на  предметите  и  сечење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со контурната линија преку препознавање и цртање на предмети со различна форма; креативно да ја збогатуваат примената на контурни линии во ликовниот израз

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат контурни линии во природата; да експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. дали учениците имале искуство да позираат за изработка на профил од хартија со сечење на хартијата -насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Игра  со покажување  на  предмети  за  воочување  на  контурната  линија:

  • забележување на форми ( јаболко, автомобил, куќа, круша, грозје, ореви, чанта, костени и тн.)

2. Самостојна работа на учениците:

  • цртање  на  контурите  на  предметите  и  сечење- корелација со математика
  • лепење на контурите врз хамер

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Естетско проценување - презентација и анализа на изработените творби од учениците

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:29.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:   Цртање

Наставна единица:  Линија - структурна  - Прикажување   на  предмети  и  воочување  на  структурата  и  нивно  претставување  со  линија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да  се запознаат со линијата како ликовен елемент (видови,  интензитет)  и  да  ја  применуваат  во  ликовна  целина при претставување на текстурните својства на   предметите;

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да ги истражуваат, воочуваат и идентификуваат текстурните својства на на  предметите и да ги претставуваат со примена на линии

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Според што ги препознававме предметите и објектите кои ги изработувавме со сечење на хартија на минатиот час - повторување за контурна линија
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Дискусија - дали предметите и објектите ги определува само контурната линија:
  • воочување на структурата на предметите и објектите: будилник - цртички и бројки; стебло од дрво - рапава кора на стеблото; глава од животно - очи, уши, нос и тн.
  • воочување на контурна и структурна линија на предмети во училницата

      2.  Какви линии можеме да употребиме за да ја нацртаме структурата на предметите: кратки, долги, тенки, дебели, криви, прави

     3. Самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Лична презентација, анализа и проценка на изработените творби - какви линии употребив во својот цртеж