Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                      НОЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 02.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на гимнастиката

Наставна единица: Вежби за носење: Носење книга на глава

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно одење

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  завземање правилен, исправен став при одење; подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на брзина и спртност при одење;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: книга со тврди корици

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

       1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Давање упатства за начинот на одење со носење книга на глава

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

     1. Одење со носење книга на глава:

  - учениците се поставуваат во колона по еден на одреден простор

  - на даден знак одат со носење книга на глава

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Игра: Балончето се надува

 
 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 03.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица: Видови одење: во колона по еден, формирање на круг

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да научат да се подредуваат и движат во колона по еден; организирано да се поставуваат во формација на круг на даден знак

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  учениците организирано да се движат со одреден ритам и темпо во колона по еден; правилно да завземаат одредена положба на даден знак; запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Давање упатства за начинот на постројување и движење

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

    1. Постројување во колона по еден (од редица), движење

     2. Формирање на круг:

- движење со умерено темпо и одржување на растојанието при  движење

 - движење и застанување во формација на круг на даден знак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Рефлексна игра ,,Лета, лета,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 05.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Игри од забавен карактер: Препознај го другарчето

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

 функционални: учениците активно да се вклучат во играта, да ги почитуваат правилата на играта, да соработуваат, комуницираат и дисциплинирано да ги реализираат поставените задачи; подобрување на координацијата и развивање на моторичките и функционалните способности на организмот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг:одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Препознај го другарчето,,

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. ,,Препознај го другарчето,,

- играње на играта со придржување на правилата за игра

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Игра: ,,Вака, така деца мили,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 09.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Запознај се

Наставна единица: Вежби за телото: качување по скали и слегување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно и безбедно да се качуваат и да слегуваат по скали, да се оспособат да прават правилна проценка на своите можности и моторички способности

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

 функционални: учениците да изведуваат координирани и правилни движења со рацете, нозете и целото тело при качување и слегување по скали; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во две редици

    - доаѓање до местото каде ќе се изведуваат вежбите (скалите во ходникот)

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на качување и слегување по скали:

       - поттикнување на учениците за  правилно изведување на движењата

   2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

      1.  Качување по скали и слегување

(индивидуално)

  - качување и слегување по скали, по едно скалило без трчање и потскокнување, држејќи се за металната шипка поставена покрај скалата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Постројување  и движење во колона, враќање во училница

 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 10.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Игри од забавен карактер: Птиците летаат

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО


ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

 функционални: учениците активно да се вклучат во играта, да ги почитуваат правилата на играта, да соработуваат, комуницираат и дисциплинирано да ги реализираат поставените задачи; подобрување на координацијата на горните екстремитети;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг: одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Птиците летаат,,

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. ,,Птиците летаат,,

- играње на играта со придржување на правилата за игра

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Постројување  воедна и две редици

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 12.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица: Видови одење: брзо-бавно и формирање на квадрат

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да научат да се подредуваат и движат во колона по еден со промена на темпото на движење; организирано да се поставуваат во формација на квадрат на даден знак

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  учениците организирано да се движат со промена на ритамот и темпото на движење во колона по еден запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење; правилно да завземаат одредена положба на даден знак

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Давање упатства за начинот на постројување и движење

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

    1. Постројување во колона по еден (од редица), движење со промена на темпото: брзо - бавно

     2. Формирање на квадрат:

- движење со  промена на темпото и одржување на растојанието при  движење

 - движење и застанување во формација на квадрат на даден знак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

Игра ,,Волк и јаре,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 16.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на атлетиката

Наставна единица: Игри од забавен карактер: Фрлање на топка во кош, корпа

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат и совладаат техниката на правилно фрлање на топка  во одредена цел; да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност, прецизност

 функционални: развивање на точност, брзина и прецизност при фрлање на топка, развивање на мускулите на рацете,  развивање на општата подвижност  на локомоторниот апарат и координација на движењата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со држење на растојание

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

 

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Фрлање на топка во кош, корпа,, - поставување на правилата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

 

Активности на учениците: - 15’

      1. Фрлање на топка:

- во кош

- во корпа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Игра ,,Балончето се надува,,

 
 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 17.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на атлетиката

Наставна единица: Вежби за брзина и спретност: Кој ќе дотрча прв, училишен парк, двор

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно трчање

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на брзина и спртност при трчање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во две редици

    - доаѓање до местото каде ќе се изведува часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото

 

   2. Давање упатства за начинот на трчање

 

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

     1. Работа во групи - кој ќе дотрча прв:

  - учениците се поставуваат во групи на одреден, обележан простор

  - на даден знак трчаат накај наставникот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Рефлексна игра: Лета, лета

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 19.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица: Видови одење: во колона по еден и формирање на триаголник

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да научат да се подредуваат и движат во колона по еден; организирано да се поставуваат во формација на триаголник на даден знак

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  учениците организирано да се движат со одреден ритам и темпо во колона по еден запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење; правилно да завземаат одредена положба на даден знак;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Давање упатства за начинот на постројување и движење

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

    1. Постројување во колона по еден (од редица), движење

     2. Формирање на триаголник:

- движење со умерено темпо и одржување на растојанието при  движење

 - движење и застанување во формација на  триаголник  на даден знак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Рефлексна игра ,,Помина осата,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 25.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Музика и движење: Слободни ритмички игри

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат и утврдат знаењата за ритмичкото изведување на одењето и трчањето и детските поскоци со музичка придружба; знаењата за елементите од ритмичките игри; правилно и ритмички да ги изведуваат движењата на телото и екстремитетите

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  учениците да можат самостојно да изведуваат ритмички движења со телото со музичка придружба; развивање и јакнење на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото и движењата- рамнотежа

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во две редици

    - доаѓање до местото каде ќе се изведува часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото

   2. Демонстрирање на ритмички движења по ритам на музика

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

     1. Работа во групи

  - комплекс од ритмички движења со музичка придружба

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Рефлексна игра: Лета, лета

 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 25.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Музика и движење: Слободни ритмички игри

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат за ритмичко изведување на детските поскоци со музичка придружба; да стекнат знаења за елементите од ритмичките игри; правилно и ритмички да ги изведуваат движењата на телото и екстремитетите

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  учениците да можат самостојно да изведуваат ритмички движења со телото со музичка придружба; развивање и јакнење на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи; развивање на координацијата на телото и движењата-рамнотежа

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг:одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Демонстрирање на ритмички движења по ритам на музика

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

     1. Работа во групи

  - комплекс од ритмички движења со музичка придружба

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Изведување на кореографија од повеќе движења со придружба на музика

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 26.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на гимнастиката

Наставна единица: Вежби за спретност: одење по ѕитче

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно одење по стеснета површина

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на брзина и спртност при одење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг:одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Давање упатства за начинот на движење по стеснета површина

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

     1. Одење по по ѕитче:

  - учениците се поставуваат во колона по еден на одреден простор

  - на даден знак одат по по ѕитче со одржување на рамнотежата на телото

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5’

  Рефлексна игра: Ден и ноќ

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 30.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на атлетиката

Наставна единица: Комбинирано скокање: Скокање во место со двете нозе, напред- назад, лево-десно

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно скокање

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, снаодливост, издржливост, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  јакнење на скокалниот зглоб, мускулите на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на брзина и спртност при скокање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во две редици

    - движење во круг (одење, трчање)

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото

   2. Демонстрирање на скокање во место со двете нозе, напред-назад, лево-десно – поттикнување на учениците за правилно изведување на движењата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

     1. Скокање во место:

   - со двете нозе,

   - напред-назад,

   - лево-десно:

-