Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 04.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Запознај се

Наставна единица: Слободни движења во училница (јас и моето другарче)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат и воведат во откривање на движењата на своето тело; да се оспособат да прават правилна проценка на своите можности и моторички способности; да се оспособат да применуваат другарско однесување;

 воспитни: кај учениците да се развива другарството и другарското однесување; да развиваат чувство на почит кон другарчињата; да создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност;,

 функционални: учениците да изведуваат координирани и правилни движења со рацете, нозете и целото тело при слободно движење; развивање на моторичките способности на организмот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

 Изведување на вежби со:

    - слободно движење во училница и поздравување: Кој сум јас ( корелација со македонски јазик)     

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Игра во парови: Што можам јас

     

       - поттикнување на учениците за  правилно изведување на движењата

 

   2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

      1. Еден ученик од парот изведува движење кое го следи другарчето (меѓусебно помагање за правилно изведување на движењата):

   - стој на прсти,

   - дигни ги рацете горе

   - дигни ја левата (десната) рака

   - клекни и тн.

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра: Фотоапарат

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 05.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Запознај се

Наставна единица: Да се запознаеме: Јас и моето тело

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат и воведат во откривање на движењата на своето тело; да се оспособат да прават правилна проценка на своите можности и моторички способности; да се оспособат да применуваат другарско однесување;

 воспитни: кај учениците да се развива другарството и другарското однесување; да развиваат чувство на почит кон другарчињата; да создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност;,

 функционални: учениците да изведуваат координирани и правилни движења со рацете, нозете и целото тело при слободно движење; развивање на моторичките способности на организмот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

 Изведување на вежби со:

    - слободно завземање одредена положба - игра: Фотоапарат       

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Игра: допри го . . .

  2. Игра во парови: споредување . . .

       - поттикнување на учениците за  правилно изведување на движењата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

      1. Учениците допираат одредени делови од телото на барање на наставникот:

   - допри го увото, носот, ногата, главата . .

      2. Учениците во парот ги спојуваат дланките и ги мерат, ја мерат должината на стапалото, се споредуваат по висина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Рефлексна игра: допри го (игра со испаѓање)

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 07.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на гимнастиката

Наставна единица: Видови одење: во колона по еден, во колона по двајца

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да научат да се подредуваат во колона по еден и по двајца и организирано да се движат  на даден знак

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, организирано да се движат со одреден ритам и темпо во колона по еден и двајца запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

 Изведување вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото

   2. Давање упатства за начинот на постројување и движење

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

    1. Постројување во колона по еден (од редица), движење

     2. Постројување во колона по двајца (од редица):

- движење на даден знак со умерено темпо и одржување на растојанието при движење

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Рефлексна игра ,,Ден и ноќ,,

 
 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 11.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на атлетиката

Наставна единица: Носење на предмети: мојата ташна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно одење со одржување на рамнотежа при носење товар

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални: развивање на мускулатурата на рацете и рамениот појас и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: ученичка чанта

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со држење на растојание

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Носење на предмети: мојата ташна – опишување на задачата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

 

Активности на учениците: - 15’

      1. Носење на предмети: мојата ташна

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра ,,Вака, така деца мили,,

 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 14.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Друштвени игри: Волк и јагне

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

 функционални: учениците активно да се вклучат во играта, да ги почитуваат правилата на играта, да соработуваат, комуницираат и дисциплинирано да ги реализираат поставените задачи; подобрување на координацијата на горните екстремитети; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Волк и јагне,,

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. ,,Волк и јагне,,

- играње на играта со придржување на правилата за игра

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Рефлексна игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 12.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Вежби за спретност: секој на своето место

 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат да учествуваат во игри и да ги почитуваат правилата на игрите

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, снаодливост, издржливост, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на брзина и спртност при одење и трчање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во две редици

    - движење во круг (одење, трчање)

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото

 

   2. Запознавање со играта - поставување на правилата

 

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

 

Активности на учениците: - 20’

     1. Игра: Секој на своето место (подредување во формација на даден знак):

-    учениците се движат во просторот

-    на даден знак учениците се подредуваат во редица

-    на даден знак учениците се подредуваат во две колони

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра: Пипни стој

 
 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 18.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на атлетиката

Наставна единица: Вежби за спретност: Додавање и фаќање на топка

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат и совладаат техниката на правилно фрлање и фаќање топка; да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност, прецизност

 функционални: развивање на точност, брзина и прецизност при фрлање и фаќање на топка, развивање на мускулите на рацете,  развивање на општата подвижност на локомоторниот апарат и координација на движењата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: топка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг: одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта  - поставување на правилата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

 

      1. Додавање и фаќање на топка:

- учениците се наредени во две редици свртени со лице едни кон други

- топката се додава од една во друга редица цик - цак

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра ,,Балончето се надува,,

 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 19.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица: Вежби за рацете, нозете и половината: клекни-стани

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со вежбата клекни - стани и да научат правилно да ја изведуваат; да стекнат знаења за значењето на оваа вежба во правилниот развој на телото;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални: учениците правилно, сообразено со одреден ритам и на одредено барање да ги изведуваат вежбите за за рацете, нозете и половината; развивање на мускулатурата на рамениот појас нозете и половината, развивање на координацијата на движењата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг: одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со вежбата клекни – стани

    - стекнување знаења за значењето на оваа вежба во правилниот развој на телото

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

 

Активности на учениците: - 10’

      1. Правилно изведување на вежбата клекни - стани сообразено со одреден ритам и на одредено барање

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 10

  Игра ,,Волк и јаре,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 21.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица: Вежби во природа: собирање на овошје (училишен парк)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со вежбите за рацете и да научат правилно да ги изведуваат; да стекнат знаења за значењето на овие вежби во правилниот развој на телото

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални: учениците правилно, сообразено со одреден ритам и на одредено барање да ги изведуваат вежбите за рацете и да се ориентираат во просторот според себе; развивање на мускулатурата на рамениот, развивање на координацијата на движењата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  10 

 Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Вежби во природа: собирање на овошје

 - демонстрирање на вежбата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 10’

      1. Вежби во природа:

  - собирање на овошје

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 10

  Игра ,,Вака, така деца мили,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 25.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Игри

Наставна единица: Игри од забавен карактер: скриен предмет

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

 функционални: учениците активно да се вклучат во играта, да ги почитуваат правилата на играта, да соработуваат, комуницираат и дисциплинирано да ги реализираат поставените задачи; подобрување на координацијата и развивање на моторичките и функционалните способности на организмот;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: мало топче

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг:одење, трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,,Скриен предмет,,  - поставување на правилата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. ,,Скриен предмет,,

- играње на играта со придржување на правилата за игра

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра: ,,Пипни стој,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 26.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на атлетиката

Наставна единица: Вежби за прецизност: Погоди ја целта

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат и совладаат техниката на правилно фрлање на топка  во одредена цел; да се запознаат со правилата на играта, да научат да ги контролираат емоциите и да развиваат правилни и навремени реакции со поставените барања

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност, прецизност

 функционални: развивање на точност, брзина и прецизност при фрлање на топка, развивање на мускулите на рацете,  развивање на општата подвижност  на локомоторниот апарат и координација на движењата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: топка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  10 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг: одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Запознавање со играта ,, Погоди ја целта,, - одредување на целта, поставување на правилата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 15’

      1. Фрлање на топка:

- во одредена цел (нацртана цел на ѕид)

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Игра ,,Балончето се надува,,

 
 

Наставен предмет:   Физичко образование

 Дата: 28.09.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Основи на гимнастиката

Наставна единица: Вежби за концентрација, рамнотежа: Одење по права линија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за елементите на природните движења; да ја совладаат техниката на правилно одење по стеснета површина

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

 функционални:  јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на брзина и спретност при одење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

Изведување на вежби со:

    - постројување  во една редица по висина

    - движење во круг со одење и трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

      1. Демонстрирање на вежбите за оформување на телото  - поттикнување на учениците за  правилно изведување на вежбите

   2. Давање упатства за начинот на одење по права линија

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:- 10’

      1.  Изведување на вежбите за оформување на телото

Активности на учениците: - 20’

     1. Одење по права линија:

  - учениците се поставуваат во колона по еден на одреден простор

  - на даден знак одат по обележана права линија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

  Рефлексна игра: Лета, лета