Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

<< СЕПТЕМВРИ                                                                          НОЕМВРИ >>

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:02.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Тркалање околу напречна оска

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на тркалање околу напречна оска на телото

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување на нивната координација притркалање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Тркалање околу напречна оска на телото:

-            тркалање околу напречна оска на телото по рамна површина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Тркалање - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:06.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Нишање  на  грб  и  на  стомак  (со  помош  на  раце)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да стекнат нови знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на нишање на телото на грб и на стомак по рамна површина - клацкалица

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на стомачната и грбната мускулатура; подобрување на координацијата; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Клацкалица на грб и на стомак

-            клацкалица на грб со  помош  на  раце

-            клацкалица на стомак со  помош  на  раце

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Клацкалица на грб и на стомак - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува ,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:07.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Нишање  на  грб  и  на  стомак  (без  помош  на  раце)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги усовршат знаењата за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на нишање на телото на грб и на стомак по рамна површина - клацкалица

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на стомачната и грбната мускулатура; подобрување на координацијата; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Клацкалица на грб и на стомак

-            клацкалица на грб без  помош  на  раце

-            клацкалица на стомак без  помош  на  раце

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Клацкалица на грб и на стомак - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува ,,

 
 

Предмет:      Физичко образование

Дата:09.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема: Основи на гимнастиката

Наставна единица:   Симетрични висови

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја совладаат техниката и основните елементи на висење на справи и во природни услови и завземање на одредени гимнастички положби

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците да ја совладаат техниката на висење на разни гимнастички справи или предмети; развивање на мускулатурата на рацете и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.       Симетрични висови

-          Совладување на техниката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 

Предмет:      Физичко образование

Дата:13.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема: Основи на гимнастиката

Наставна единица:   Симетрични висови

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката и основните елементи на висење на справи и во природни услови и завземање на одредени гимнастички положби

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците да ја совладаат техниката на висење на разни гимнастички справи или предмети; развивање на мускулатурата на рацете и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.       Симетрични висови

-          Увежбувње на техниката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ноќ и ден,,

 
 

Предмет:      Физичко образование

Дата:14.10.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема: Основи на гимнастиката

Наставна единица:   Штафетна игра со висење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката и основните елементи на висење на справи и во природни услови и завземање на одредени гимнастички положби

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците да ја совладаат техниката на висење на разни гимнастички справи или предмети; развивање на мускулатурата на рацете и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    постројување ( во една и две редици)

    одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.       Симетрични висови

-          Штафетна игра со висење

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:16.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:    Поставување  на учениците во колона по еден во место и движење по висина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да научат да се постројуваат во колона по еден во место и движење по висина запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; развивање на  општо  чувство  и  вештини  за  координирано  и  симетрично  поставување  во  колона 

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба при постројување во една колона  по височина на повик за да се воспостави организација во работата запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при постројување

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    постројување

    одење

    трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.        Поставување на учениците во една  колона:

-          во место на повик по висина

-          во движење по висина на повик

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Рефлексна игра

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:20.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:     Поставување во колона по еден во место и движење по висина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за постројување во колона по еден во место и движење по висина запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; развивање на  општо  чувство  и  вештини  за  координирано  и  симетрично  поставување  во  колона 

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба при постројување во една колона  по височина на повик за да се воспостави организација во работата запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при постројување

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување
  •     одење
  •     трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.        Поставување на учениците во една  колона:

-          во место на повик по висина

-          во движење по висина на повик

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Рефлексна игра

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:21.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Одење со долги и кратки чекори - со умерено  темпо

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги усвојат елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно одење без промена на ритамот при чекорењето 

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:   Јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Одење со долги и кратки чекори - со умерено  темпо

-            правилно одење

-            одење со кратки чекори

-            одење со долги чекори

-            комбинирано одење со кратки и долги чекори - со умерено  темпо

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Одење со кратки и долги чекори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:27.10.2009

Одд:  III в         

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Одење со долги и кратки чекори - со зголемено  темпо

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги усвојат елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на правилно одење со промена на ритамот при чекорењето и зголемено темпо 

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Одење со долги и кратки чекори - со зголемено  темпо

-            правилно одење

-            одење со кратки и долги чекори

-            комбинирано одење со кратки и долги чекори - со умерено  темпо

-            комбинирано одење со кратки и долги чекори - со зголемено  темпо

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Одење со кратки и долги чекори

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Оди мачка покрај тебе,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:28.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:      Игри  без граници

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниките на правилно одење и  лазење во одреден правец, околу предмети и со провлекување

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при одење и лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Штафетни игри со одење и лазење

-            Игри со одење и лазење во одреден правец на даден знак

-            Игри со одење и лазење околу предмети

-            Игри со одење, лазење и провлекување низ жив тунел

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:30.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица:  Вежби за рамениот појас

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со вежбите за рамениот појас и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за рамениот појас ; развивање на мускулатурата на рамениот појас и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.       Изведување на вежбите, со посебно внимание на вежбите за рамениот појас

-правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Изведување на вежби за рамениот појас

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,