Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                            ДЕКЕМВРИ >>

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:03.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:     Поставување во колона по еден во место и движење по висина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за постројување во колона по еден во место и движење по висина запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; развивање на  општо  чувство  и  вештини  за  координирано  и  симетрично  поставување  во  колона 

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба при постројување во една колона  по височина на повик за да се воспостави организација во работата запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при постројување

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување

    - одење

    - трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.        Поставување на учениците во една  колона:

-          во место на повик по висина

-          во движење по висина на повик

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Рефлексна игра

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:04.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:   Слободно поставување на учениците во колона по двајца

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да научат да се постројуваат во колона по двајца; да научат да се редат еден зад друг во две колони и да научат да се движат организирано во колона на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо  во колона по двајца запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една редица)

    - одење

    - трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.       Постројување во колона по двајца (слободно)

             -движење во колона на даден знак (тргнување, застанување)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:06.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:    Поставување на учениците во колона по двајца , по височина , во место и движење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да научат да се постројуваат во колона по двајца; да научат да се редат еден зад друг во две колони по висина и да научат да се движат организирано во колона на даден знак

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба на даден знак за да се воспостави организација во работата, да се движат со одреден ритам и темпо  во колона по двајца запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при движење

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една редица)

    - одење

    - трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Изведување на вежбите за оформување на телото

Поставување на учениците во колона по двајца ,

-          по височина ,

-          во место

-          во движење             

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:10.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за оформување на телото и движењата

Наставна единица:   Вежби за рамениот појас - со демонстрација

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за вежбите за рамениот појас и нивното значење во правилниот раст и развој на телото

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината

функционални:   учениците правилно, сообразено со одреден ритам и темпо да ги изведуваат вежбите за рамениот појас ; развивање на мускулатурата на рамениот појас и големите мускулни групи развивање на координацијата на телото-рамнотежа

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.       Изведување на вежбите, со посебно внимание на вежбите за рамениот појас

-правилно изведување на вежбите со потребен број повторувања

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Изведување на вежби за рамениот појас, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 

Предмет:        Физичко образование

Дата:11.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скок во далечина со затрчување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање во далечина со затрчување

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скок во далечина со затрчување

-           скокање од место во далечина

-           скок во далечина со затрчување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:17.11.2009

Одд: IIIв        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скок во далечина со затрчување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање во далечина со затрчување

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скок во далечина со затрчување

-           скокање од место во далечина

-           скок во далечина со затрчување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:18.11.2009

Одд: III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скок во далечина - игри

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање во далечина со затрчување

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скок во далечина со затрчување

-           скокање од место во далечина

-           скок во далечина со затрчување

-           скок во далечина - игри

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:20.11.2009

Одд: IIIв        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скок во далечина - игри

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање во далечина со затрчување

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скок во далечина со затрчување

-           скокање од место во далечина

-           скок во далечина со затрчување

-           скок во далечина - игри

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:21.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Фрлање и фаќање на топчиња во парови

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења  за техниката на правилно фрлање и фаќање на топка

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

функционални: развивање на точност, брзина и прецизност при фрлање и фаќање на топка, развивање на мускулатурата на рацете, развивање на општата подвижност  на локомоторниот апарат и координација на движењата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Фрлање  и фаќање на топка во парови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: ,,Волк и јаре,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:24.11.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:    Основи на атлетиката

Наставна единица:  Фрлање на топчиња во цел

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и совладаат техниката на правилно фрлање на топка  во одредена цел

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, одважност, прецизност

функционални: развивање на точност, брзина и прецизност при фрлање на топка, развивање на мускулите на рацете,  развивање на општата подвижност  на локомоторниот апарат и координација на движењата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ    РД

ПС     КС     TV    НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

    - постројување ( во една и две редици)

    - одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)

    - трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Фрлање  на топчиња во одредена цел:

-         фрлање на  топчиња  во цел нацртана на табла

-         фрлање на топчиња  во корпа

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Фрлање на топка  во одредена цел, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: ,,Оди мачка покрај тебе,,