Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:01.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:   Поставување на учениците во една  редица ( слободно поставување )

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да научат да се постројуваат во една  редица; да научат да се редат еден крај друг во редица  запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; развивање на  општо  чувство  и  вештини  за  координирано  и  симетрично  поставување  во  редица 

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба при постројување во една редица за да се воспостави организација во работата запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при постројување

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување
  •     одење
  •       трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.        Поставување на учениците во една  редица ( слободно поставување )

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волкот и јарето,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:02.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Вежби за организирано поставување и движење

Наставна единица:    Поставување  во една  редица по височина на повик

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да научат да се постројуваат во една  редица по височина на повик; да научат да се редат еден крај друг во редица  по височина запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; развивање на  општо  чувство  и  вештини  за  координирано  и  симетрично  поставување  во  редица 

функционални:   учениците правилно да завземаат одредена положба при постројување во една редица  по височина на повик за да се воспостави организација во работата запазувајќи го и задржувајќи го потребното растојание при постројување

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување
  •     одење
  •       трчање

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Изведување на вежбите за оформување на телото

2.        Поставување на учениците во една  редица  по височина на повик

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:04.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Одење - дијагностицирање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да ги повторат знаењата за елементите на природните движења одење и трчање; совладување на техниката на правилното одење

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на мускулатурата и координација на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една  редица и колона)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Тест на одење- дијагностицирање

-           одењепо рамна површина - дијагностицирање

-           како правилно се оди - демонстрација

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Штафетна игра со одење

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:09.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:     Основи на атлетиката

Наставна единица:  Усовршување  на  правилно  одење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно одење

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:   јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Усовршување  на  правилно  одење

-          Совладување на техниката

-          комбинирано одење со кратки и долги чекори 

-          одење со промена на  темпото на движење - брзо и бавно темпо на даден знак (индивидуално, во парови и групно)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волк и јаре,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:11.09.2009

Одд:  IIIв        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Трчање - дијагностицирање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:   учениците да ги повторат знаењата за елементите на природните движења одење и трчање; совладување на техниката на правилното трчање

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност

функционални: јакнење на долните екстремитети и подобрување на мускулатурата и координација на локомоторниот апарат; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една  редица и колона)
  •       одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •       трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Тест на трчање - дијагностицирање

-           трчање по рамна површина - дијагностицирање

-           како правилно се трча - демонстрација

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Штафетна игра со трчање

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:16.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Скокање од  место  со  две  нозе

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират  стекнатите знаења за  елементите на природните движења, да ја совладаат техниката на правилно скокање од место во далечина

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на долните екстремитети и подобрување на координацијата на одразот со доскокот; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Скокање од место во далечина:

           - скокање од одредено место - линија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Скокање од место во далечина - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волк и јаре,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:18.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:       Лазење  на  стомак  и  грб

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да стекнат знаења за  елементите на техниката на правилно лазење - на грб и на стомак

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Усвојување на техниката на лазење

-           лазење на стомак

-           лазење на грб

-           лазење со провлекување низ жив тунел

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,балончето се надува,,

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:22.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:       Бочно  лазење (на  лева  и  десна  страна)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на лазење со бочно  лазење - на  лева  и  десна  страна

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Бочно лазење

-           лазење на  лева  страна

-           лазење на  десна  страна

-           лазење на  лева  и  десна  страна - комбинирано

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Балончето се надува,,

 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:23.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:       Лазење  по  права  и  искосена  површина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на правилно лазење по права  и  искосена   површина

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Лазење по права  и  искосена   површина

-           лазење по права  површина

-           лазење по искосена   површина

-           лазење по права  и  искосена   површина - комбинирано

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:25.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:       Лазење  и  качување  по косо поставена  површина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на правилно лазење по косо поставена површина

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Лазење  и качување по косо поставена површина:

-           лазење по рамна површина

-           лазење и качување по косо поставена површина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Волк и јаре,,

 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:29.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:      Игри  без граници ( со лазење)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на правилно лазење во одреден правец, околу предмети и со провлекување

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални:  - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување нивната координација при лазење; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете и нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Штафетни игри со лазење

-           лазење во одреден правец

-           лазење околу предмети во колона

-           лазење со провлекување низ жив тунел

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Ден и ноќ,,

 
 
 

Предмет:                  Физичко образование

Дата:30.09.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:   Основи на атлетиката

Наставна единица:  Тркалање околу надолжна оска - природно тркалање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  елементите на природните движења; да ја запознаат и совладаат техниката на тркалање преку надолжна оска на телото

воспитни:  - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност, одважност

функционални: - јакнење на горните и долните екстремитети и подобрување на нивната координација притркалање; развивање на моторичките и функционалните способности на организмот; развивање на мускулатурата на рацете, нозете и големите мускулни групи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Изведување на вежби со:

  •     постројување ( во една и две редици)
  •     одење ( на прсти на петици на внатрешен и надворешен дел од стапало)
  •     трчање и потскокнување

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на вежбите за оформување на телото
  2. Тркалање преку надолжна оска на телото:

-           тркалање преку надолжна оска на телото по рамна површина - природно тркалање

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Тркалање - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра ,,Лета, лета,,