Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки                                                                                 Ноември >>

 
 

Наставен предмет:    Запознавање на околината 

 Дата: 15.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Јас сум дел од природата

Наставна единица: Во зеленчукова градина 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со зеленчуковата градина како место каде се одгледува зеленчукот; да се запознаат со повеќе видови зеленчукови растенија и плодот кој го даваат; да се запознаат со значењето на зеленчукот во исхраната на човекот

 воспитни: да ја почитуваат живата природа и да развиваат хуман однос кон својата  околина и природата; активно да се вклучат во заштитата на природата од загадување

 функционални: да ја воочуваат и именуваат зеленчуковата градина како место каде се одгледува зеленчукот; да воочуваат и именуваат повеќе видови зеленчукови растенија и плодот кој го даваат; да го воочуваат значењето на зеленчукот во исхраната на човекот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: Работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Кажување на гатанки за зеленчук (корелација со македонски јазик)                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: Каде се одгледува зеленчукот

  2. Делење на работниот лист

  3. Упатство за работа во работниот лист

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Дискусија по систем прашања - одговори:

   - каде се одгледува зеленчукот

   - кој се грижи за зеленчукот во зеленчуковата градина

   - кој зеленчук го употребуваме свеж, а кој приготвен во исхраната

  2. Разгледување и дискусија за илустрациите на работниот лист, именување на растенијата и плодовите кои ги даваат

  3. Цртање на плодови на растенијата дадени во работниот лист                                                        

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на работниот лист од страна на учениците

 
 

Интегрирн  наставен  ден:

Наставни предмети:   Македонски јазик

                                  Запознавање на околината

                                  Математика

                                          Ликовно обрзование

 Дата: 18.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Литература

                        Јас сум дел од природата

                        Логичко размислување и решавање проблеми

                        Ликовни истражувачки активности

Наставни единици: Работилница: Здрава храна сака Ана

   Обработка на сликовница: Здрава храна сака Ана

   Овошје во мојот крај  

   Подредување на објекти во низа: мало-помало-најмало, големо-поголемо-најголемо  (активности)

   Техники и постапки на истражувачките активности

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:

  • учениците да ја запознаат, восприемат и доживеат содржината на сликовницата;
  • да се оспособат за воспоставување културен однос со опкружувањето во насока на лично обраќање кон луѓето при посета на пазар;
  • да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за зеленчукот и да стекнат нови знаења за овошјето, именување и разликување на овошните плодови по надворешниот изглед; да ги прошират знаењата за значењето на зеленчукот и овошјето во исхраната на човекот
  • да се оспособувааат за подредување на плодовите од ист вид, според големината на плодовите, во низа што расте или опаѓа
  • да истражуваат и заклучуваат дека познатите предмети или нивните делови може да се променат

 воспитни:

  • учениците да развиваат културен однос и почит кон другите луѓе
  • да ја почитуваат живата природа и да развиваат хуман однос кон својата околина и природата;
  • создавање на хигиенски навики при работа со материјалите и зачувување на хигиената на просторот
  • создавње култура на здрава исхрана

 функционални:

  • да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат елементите на литературниот текст: ликови, тек и редослед на настаните, време и место на случувањата во сликовницата
  • да применуваат културни изрази за поздравување, замолување, заблагодарување во комуникацијата со другите луѓе
  • да воочуваат и именуваат повеќе видови зеленчукови и овошни  плодови; да го воочуваат значењето на зеленчукот и овошјето во исхраната на човекот
  • да вршат проценка на големината на плодовите од ист вид и прецизно да ги подредуваат според ова својство во низа што расте или опаѓа
  • да претпоставуваат кои бои ќе се добијат со цедење на зеленчуковите и овошните плодови

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: Монети, овошни и зеленчукови плодови, тегли, соковник, чинии, вилушки,  пластични чаши, апликации, беџови

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  • Изразно читање на сликовницата ,,Здрава храна сака Ана,, дискусија за содржината на сликовницата - значење на здравата храна
  • истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Подготвување на учениците за посета на блиското зелено пазарче: начин на однесување, обраќање кон вработените на пазарчето, што треба да се купи (овошни и зеленчукови плодови)

 2. Организирање на движењето на учениците, следење и поттикнување на културно однесување на учениците на пазарот, безбедно враќање на учениците во училница

  3. Давање насоки и упатства за работа во училница.

 

 

 

 


  4. Помагање на учениците при миењето на плодовите

   5. Давање упатства за начинот на редење на зеленчукот во тегла


   6. Сецкање на зеленчукот за салата

 

  7. Приготвување на свеж сок, давање упатства како учениците да го употребуваат соковникот


  8. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Дискусија по систем прашања - одговори:

  • што значи културно однесување
  • културни изрази кои учениците ќе ги применуваат во комуникацијата на пазарот
  • набројување на плодовите кои треба да се купат

  2. Разгледување на пазарот, изложените плодови, културна комуникација со вработените на пазарот, купување на потребните овошни и зеленчукови плодови

  3. Работа во групи: истражувачки активности:

  • поставување на купените плодови на определен простор во училницата
  • сортирање на плодовите според видот
  • поставување апликации (кои плодови се јадат свежи, кои приготвени)
  • подредување на плодови од ист вид според големината на плодовите, во низа што расте или опаѓа  

   4. Миење на плодовите

   5. Ставање моркови и краставички, во тегла, конзервирање и затворање на теглите

 

   6. Изработка на свежа салата од зеленчук, мешање на салатата, додавање состојки, дегустирање

 

  7. Избор на плодови за изготвување свеж сок

  • каква боја ќе биде сокот од одреден плод, каква боја ќе биде сокот при комбинирање на различни плодови;
  • дегустирање на сокот, коментари за вкусот на сокот          

  8. Уредување на училницата                                        

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рефлексија: Што научивме денес?

  • дали учениците културно се однесуваа на пазарот
  • како се приготвуваат плодовите за конзумирање и конзервирање
  • што спаѓа во здрава храна
  • зошто треба да јадеме здрава храна
 
 
 

Наставен предмет:    Запознавање на околината 

 Дата: 22.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Јас и другите

Наставна единица: Јас како бебе 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со својот развој во континуитет (јас некогаш и сега)

 воспитни: развивање позитивни погледи и ставови кон околината и домот; развивање на чувство на припадност кон домот и семејството;

 функционални: учениците да раскажуваат и опишуваат што можеле и што не можеле како бебе;  да се доживуваат себе си во континуитет (јас некогаш и сега)

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: Работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Разгледување семејни албуми – дискусија: јас некогаш и сега                  
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: Што сум можел, а што не како бебе?

  2. Делење на работниот лист

  3. Упатство за работа во работниот лист

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Дискусија по систем прашања - одговори:

  • Што сум можел, а што не како бебе?
  • Кој се грижел за за мене и што ми помагал? (исхрана, движење, облекување, спиење)
  • мојата омилена приспивна песна, мојата омилена приказна, играчка

  2. Самостојна работа:

  • разгледување и илустрирање на задачите во работниот лист
  • дискусија за илустрациите во работниот лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на работниот лист од страна на учениците: Јас како бебе

 

Наставен предмет:    Запознавање на околината 

 Дата: 24.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Јас и другите

Наставна единица: Што сум можел, а што можам сега

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со својот развој во континуитет: што можеле или што не можеле да направат како бебе, а што можат да направат сега

 воспитни: развивање позитивни погледи и ставови кон околината и домот; развивање на чувство на припадност кон домот и семејството

 функционални: учениците да раскажуваат и опишуваат што можеле, а што не можеле како бебе и да споредуваат и опишуваат со тоа што можат да направат сега

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: Работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

  • Разгледување слики - јас како бебе
  • Дискусија: Кој се грижел за за мене како бебе и што ми помагал?                  
  • истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: Што можам сега?

  2. Делење на работниот лист

  3. Упатство за работа во работниот лист

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Дискусија по систем прашања - одговори: Што можам сега?

  • да го наместам својот кревет
  • да се облечам
  • да ги суредам, пиџамите, алиштата
  • да се измијам раце, лице, заби, лице
  • да јадам, да го суредам приборот од масата после јадење
  • да купувам во блиската продавница
  • да ја наместам мојата ученичка чанта по распоред на часовите
  • да пишувам, цртам, бојам, сечам со ножички

  2. Самостојна работа:

  • разгледување и илустрирање на задачите во работниот лист
  • дискусија за илустрациите во работниот лист


КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на работниот лист од страна на учениците: Што сум можел, а што можам сега

 
 

Наставен предмет:    Запознавање на околината 

 Дата: 29.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Јас и другите

Наставна единица: Што мислам за... (правилни и неправилни постапки)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да ги разликуваат правилните и неправилните постапки во однесувањето

 воспитни: развивање позитивни погледи и ставови кон училиштето, околината и домот; развивање чувство на почит кон правилата за однесување во училницата и училиштето

 функционални: учениците да учествуваат во донесување и почитување на правила за однесување во училницата и училиштето

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: Работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

  1. Дискусија: Што сум можел, а што можам сега?                  
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: Што мислам за правилни и неправилни постапки

  2. Делење на работниот лист

  3. Упатство за работа во работниот лист

  4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Дискусија по систем прашања - одговори: Што мислам за правилни и неправилни постапки (примери за правилно постапување)?

  • помагање на другарче
  • завршување на училишни обврски
  • делење на ужинката
  • позајмување
  • заштитување на послабите
  • неправедно обвинет

  2. Самостојна работа:

  • караници со другарчињата
  • себичност
  • насилство кон другите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација: случка кога сум бил неправедно обвинет