ДЕКЕМВРИ
Подготовки
<< НОЕМВРИ
|
|
Наставен предмет: Запознавање на околината
|
Дата: 03.12.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна единица: Мојот дом
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со поимот дом како место каде живее семејството и со правилата на живеење во домот; да се запознаат со поимите куќа и стан
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, домот, другарчињата; да развиваат чувство на припадност кон домот и семејството, да ги почитуваат правилата на однесување и живеење во куќа или стан;
|
функционални: учениците да разликуваат куќа и стан како место каде е сместен домот; да ги воочуваат правилата и редот на живеење во домот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
НЛ: Работен лист
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 10’
|
- Каде живеам? – учениците ја кажуваат својата адреса на живеење
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
|
Активности на наставникот:
1. Делење на работниот лист
2. Дискусија: разлики меѓу куќа и стан
3. Упатство за работа во работниот лист
4. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки
|
Активности на учениците:
Дискусија за илустрациите во работниот лист по систем прашања - одговори:
1. Разлики и сличности:
Живеење во куќа:
- број на семејства
- број на членови во семејството
Живеење во стан
- број на станови во зграда
- семејства кои живеат во еден стан
- број на членови во семејството
2. Правила на однесување во куќа и стан:
- пуштање гласна музика и галама
- играње со топка, тропање
- поздравување на соседите
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација: мојот дом
|
|
Наставен предмет: Запознавање на околината
|
Дата: 05.12.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна единица: Улогите на членовите на семејството
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги запознаат улогите на членовите во семејството и да се запознаат со правилата на однесување во домот;
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, домот, другарчињата; да развиваат чувство на припадност кон домот и семејството, да ги почитуваат членовите на семејството и правилата на однесување во домот;
|
функционални: учениците да ги именуваат членовите на своето семејство и да ги идентификуваат улогите на секој член во семејството; да ги воочуваат правилата и редот на живеење во домот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебник, тетратка
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 10’
|
- Кои се членовите на моето семејство - набројување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
|
Активности на наставникот:
1. Дискусија: Кој што работи дома?
2. Поттикнување и насочување на дискусијата
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги опишуваат обврските на членовите од семејството во домот
систем прашања – одговори
2. Моите обврски во домот:
- како им помагам на тато и мама
3. Правила на однесување во домот:
- време за оброк
- време за одмор
- време за забава: игра, прошетки и сл.
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација: кој што работи дома
|
|
Наставен предмет: Запознавање на околината
|
Дата: 10.12.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна единица: Моите обврски дома
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги запознаат обврските на членовите во семејството во домот и своите обврски; да стекнат знаења за потребата од поделба на задолженијата и меѓусебно помагање
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, домот, другарчињата; да развиваат чувство на припадност кон домот и семејството, да ги почитуваат членовите на семејството и правилата на однесување во домот;
|
функционални: учениците да ја воочуваат и идентификуваат потребата од поделба на задолженијата и меѓусебно помагање меѓу членовите на семејството; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебник, тетратка
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 10’
|
- Кој што работи дома - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
|
Активности на наставникот:
1. Дискусија: Кои се моите обврски во домот?
2. Поттикнување и насочување на дискусијата
3. Следење на искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги опишуваат обврските на членовите од семејството во домот
систем прашања – одговори
2. Моите обврски во домот:
- искажувања на учениците
3. Придобивки од извршување на обврските:
- повеќе слободно време за родителите кое ќе можат да им го посветат на своите деца
- време за одмор
- повеќе време за забава: игра, прошетки и сл.
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација: Моите обврски во домот
|
|
Наставен предмет: Запознавање на околината
|
Дата: 12.12.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна единица: Хигиената во домот
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат какво е значењето на одржувањето на хигиената во домот; да се запознаат со обврските кои ги имаат членовите на семејството во одржувањето на хигиената при организацијата и функционирањето на животот во семејството
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, домот, другарчињата; да развиваат чувство на припадност кон домот и семејството, да ги почитуваат членовите на семејството и правилата на однесување во домот; развивање хигиенски навики
|
функционални: учениците да ја воочуваат и идентификуваат потребата од одржување на хигиената во домот; активно да се вклучат во организирањето на активностите за одржување на хигиената во домот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебник, тетратка
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 10’
|
Кој што работи дома - разговор
истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 25’
|
Активности на наставникот:
1. Дискусија: Зошто е потребно да се одржува хигиената во домот? - поттикнување и насочување на дискусијата
2. Организирање на групите и работата на групите
3. Следење на работата и искажувањата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Хигиена во домот - дискусија:
- зошто е потребно одржувањето на хигиената
- кои се последиците од неодржување на хигиената (болести)
- кој од членовите во семејството треба да се грижи за одржувањето на хигиената во домот
2. Работа во групи:
- I група - прибор за одржување на хигиена во домот (набројување и илустрација на приборот)
- II група - средства за одржување на хигиена во домот (набројување и илустрација на средствата)
- III група -апарати за одржување на хигиена во домот (набројување и илустрација на апаратите)
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Илустрација: Како јас помагам во одржувањето на хигиената во домот
|
|
Наставен предмет: Запознавање на околината
|
Дата: 17.12.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна единица: Со здрава храна до подобро здравје
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да стекнат сознанија за значењето на правилната и редовна исхрана како најважен елемент во зачувување на здравјето на човекот; да се запознаат со значењето на прехрамбените продукти во исхраната на човекот и количеството во кое тие треба да се конзумираат
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; стекнување на хигиенски навики и навики за правилна исхрана и заштита на здравјето
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат потребата од правилна и редовна исхрана во зачувување на здравјето; да го воочуваат значењето на количеството и квалитетот на храната која ја конзумираат
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Учебник
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Што носам денес за ужинка - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Дискусија: Пирамида на исхрана – запознавање со поимот
2. Упатство за работа во учебникот
3. Следење на искажувањата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Работа во учебникот
2. Пирамида на исхрана - работа во групи (илустрација):
- I група - житарици и тестенини - кои се основа на пирамидата на исхрана
- II група - зеленчукови и овошни плодови
- III група - месо и млеко, месни и млечни производи
- IV група - шеќери
3. Разгледување и дискусија за илустрациите – воочување на значењето на намирниците
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Поставивање на илустрациите во форма на пирамида
|
|
|