Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                             ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 01.11.2011

  Одд.   V  

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Вежби - Собирање и одземање до 1 000 000 со премин

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање на броевите до 1 000 000 со премин

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците да собираат и одземаат броеви до 1 000 000 со премин; да решаваат комбинирани задачи со примена на собирање и одземање на броевите до 1 000 000 со премин

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- позиции и класи кај броевите до 1 000 000 - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

 

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

 

  3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Решавање на комбинирани задачи со примена на собирање и одземање на броевите до 1 000 000 со премин:

  1. 429 183 + 292 457 =       254 679 + 143 431 =

      843 779 - 352 894 =        925 093 - 473 207 =

  2. 981 326 - 357 495 + 184 259 =

      981 326 - (357 495 + 184 259) =

  3  х + 167 672 = 624 921    х - 274 536 = 441 755

     874 172 - х = 573 449

  4. Бројот 477 183 зголеми  го за разликата на броевите 900 251 и 672 140!

  5. Од 778 265 дрвчиња кои биле засадени на денот на дрвото, 343 185 биле дабови, буки 122 368 помалку, а останатите брези. Колку брези биле засадени на акцијата?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Рефлексија: потешкотии во собирањето и одземањето со премин   

 
 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 02.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Контролни задачи  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање на броевите до 1 000 000 со премин

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците да собираат и одземаат броеви до 1 000 000 со премин; да решаваат комбинирани задачи со примена на собирање и одземање на броевите до 1 000 000 со премин

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Содржина на контролните задачи; упатство за самостојна работа во контролните задачи

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на контролните задачи

   2. Давање насоки за самостојна работа на учениците

   4. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:

 

1. Самостојно решавање на контролните задачи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Контролни задачи  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Собирање на контролните задачи по што ќе следува анализа и вреднување

 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 03.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Комутативно и асоцијативно својство на собирањето

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  учениците да се запознаат со комутативното и асоцијативното својство како својства на собирањето

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат комутативното и асоцијативното својство на собирањето; да ги посочуваат и објаснуваат преку примери

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со збирот ако на собироците им ги промениме местата - дискусија

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на комутативно и асоцијативно својство на собирањето преку примери

   2. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   3. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

  4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1.Решавање задачи со својствата на собирањето:

            а) комутативно својство

                     -учебник страна 40/ 1, 2, 3, 4, 5

            б) асоцијативно својство

                     -учебник страна 41/ 8, 9, 10, 11, 12

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Дискусија: Каде можеме да ги примениме комутативното и асоцијативното својство на собирањето  

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 04.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Вежби - Комутативно и асоцијативно својство на собирањето

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за комутативното и асоцијативното својство на собирањето

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат комутативното и асоцијативното својство на собирањето; да ги посочуваат и објаснуваат преку примери

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- комутативно и асоцијативно својство на собирањето - дефинирање

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1.Решавање задачи со примена на комутативното и асоцијативното својство

на собирањето:

            -учебник страна 42/ 1, 2, 3, 4, 5

         

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Дискусија: Каде можеме да ги примениме комутативното и асоцијативното својство на собирањето  

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 08.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Зависност на збирот од промената на собироците

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  -учениците да научат во каква зависност се наоѓа промената на збирот од промената на еден од собироците

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат промената на збирот во зависност од промената на еден од собироците

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со збирот ако промениме еден од собироците - демонстрација со манипулативни средства

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на зависноста на збирот од промената на собироците преку примери

   2. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   3. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

  4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Повторување на поимите: прв и втор собирок, збир

2. Како ќе се промени збирот ако се промени една од компонентите преку примери:

            50 000+20 000=70 000           

     (50 000+50)+20 000=70 000+50

     (50 000-50)+20 000=70 000-50

            50 000+20 000=70 000           

       50 000+(20 000+50)=70 000-50

       50 000+(20 000-50)=70 000+50

   3. Самостојна работа на учениците - решавање на задачи во учебник стр.43/1, 2, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Дефинирање на зависноста на збирот од промената на компонентите

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 09.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Вежби - зависност  на збирот од промената на собироците

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за зависноста на промената на збирот од промената на еден од собироците

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат промената на збирот во зависност од промената на еден од собироците

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со збирот ако промениме еден од собироците - демонстрација со манипулативни средства

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Повторување на поимите: прв и втор собирок, збир

 

   2. Самостојна работа на учениците

        - решавање на задачи во учебник стр.43/7, 8, 9, 1, 2, 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Дискусија: Каде можеме да ја примениме зависноста на збирот од промената на компонентите

 
 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 10.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Непроменливост на збирот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  -учениците да научат во каква зависност се наоѓа непроменливоста на збирот во зависност од промената на собироците

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат непроменливоста на збирот во зависност од промената на собироците

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со збирот ако промениме еден од собироците - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на непроменливоста на збирот со промена на собироците преку примери со манипулативни средства

   2. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   3. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

  4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Повторување на поимите: прв и втор собирок, збир

2. Непроменливост на збирот со промена на компонентите преку примери:

            50 000+20 000=70 000           

     (50 000 + 50) + 20 000 = 70 000 + 50

     (50 000 -  50) + 20 000 = 70 000  - 50

     (50 000 + 50) + (20 000 - 50) = 70 000

   3. Самостојна работа на учениците - решавање на задачи во учебник стр.46/1, 2, 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Дефинирање на непроменливоста на збирот

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 11.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Зависност на разликата од промената на намаленикот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  -учениците да се запознаат со промената на разликата во зависност од менувањето на намаленикот

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат промената на разликата во зависност од менувањето на намаленикот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со збирот ако промениме еден од собироците - демонстрација со манипулативни средства

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на промената на разликата во зависност од менувањето на намаленикот преку примери

   2. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   3. Поттикнување на активностите, стимулирање и насочување на учениците

  4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Повторување на поимите: намаленик, намалител, разлика

2. Како ќе се промени разликата ако се промени намаленикот преку примери:

            50 000 - 20 000 = 30 000           

     (50 000 + 10 000) - 20 000=30 000 + 10 000

     (50 000 - 10 000) - 20 000=30 000 - 10 000

           

   3. Самостојна работа на учениците - решавање на задачи во учебник стр.48/1, 2, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Самостојно дефинирање на зависноста на разликата од промената на намаленикот

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 15.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Вежби - зависност на разликата од промената на намаленикот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за промената на разликата во зависност од менувањето на намаленикот

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат промената на разликата во зависност од менувањето на намаленикот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со разликата ако го промениме намаленикот - демонстрација со манипулативни средства

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Поставувањена задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Повторување на поимите: намаленик, намалител, разлика

           

   2. Самостојна работа на учениците - решавање на задачи во учебник стр.49/1, 2, 3, 4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Што би се случило со разликата, доколку го промениме намалителот - дискусија

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 16.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Зависност на разликата од промената на намалителот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  учениците да се запознаат со промената на разликата во зависност од менувањето на намалителот

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат промената на разликата во зависност од менувањето на намалителот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со разликата ако го промениме намаленикот - демонстрација со манипулативни средства

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на промената на разликата во зависност од менувањето на намалителот преку примери

   2. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   3. Поттикнување на активностите, стимулирање и насочување на учениците

  4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Повторување на поимите: намаленик, намалител, разлика

2. Како ќе се промени разликата ако се промени намалителот преку примери:

            90 000 - 50 000 = 40 000           

     90 000 - (50 000 + 10 000) = 40 000 - 10 000

     90 000 - (50 000 - 10 000) = 40 000 + 10 000

   3. Самостојна работа на учениците - решавање на задачи во учебник стр.50/1, 2, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Самостојно дефинирање на зависноста на разликата од промената на намалителот

 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 17.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Вежби- Завсност на разликата од промената на  намалителот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за промената на разликата во зависност од менувањето на намалителот

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат промената на разликата во зависност од менувањето на намалителот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- што ќе се случи со разликата ако го промениме намаленикот или намалителот- демонстрација со манипулативни средства

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Повторување на поимите: намаленик, намалител, разлика

   2. Самостојна работа на учениците - решавање на задачи во учебник стр. 51/1, 2, 3, 4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Што би се случило со разликата, доколку ги промениме компонентите - дискусија


 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 18.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Непроменливост на разликата

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

 образовни:  -учениците да научат во каква зависност се наоѓа непроменливоста на разликата во зависност од промената на намаленикот и намалителот

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: -учениците да ја воочуваат и идентификуваат непроменливоста на разликата во зависност од промената на намаленикот и намалителот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, манипулативни средства - коцки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- како треба да ги промениме собироците за да не се промени збирот - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на непроменливоста на разликата со промена на намаленикот и намалителот преку примери со манипулативни средства

   2. Поставување на задачи, давање насоки при решавањето на задачите, корегирање на направените грешки

   3. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

  4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

  1. Повторување на поимите намаленик, намалител, разлика

2. Непроменливост на разликата со промена на компонентите преку примери:

            80 000 - 20 000 = 60 000 

    (80 000 + 500)  -  (20 000 + 500) = 60 000   

    (80 000 - 500)  -  (20 000 - 500) = 60 000                                     

   3. Самостојна работа на учениците - решавање на задачи во учебник стр.52/1, 2, 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Дефинирање на непроменливоста на збирот