ДЕКЕМВРИ
Подготовки
НОЕМВРИ
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 01.12.2012
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Работа со податоци
|
Наставна единица: Претставување и читање податоци од столбест дијаграм
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за прикажување читање и интерпретирање на податоци од столбест дијаграм
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците самостојно, брзо и точно да одредуваат начини за прикажување на податоците; да читаат податоци од столбест дијаграм и истите да ги интерпретираат на различни начини
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: ,,Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - книга XI,, ПС: лап топ компјутер, ЛЦД проектор
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
-на кои начини можеме да ги прикажеме прибраните податоци - потсетување; повторување
-истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Презентирање на податоците кои треба да се претстават:
- лап топ компјутер, ЛЦД проектор
- извор на информации: ,,Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - книга XI,,
2. Поттикнување и стимулирање на учениците самостојно да ги прикажат податоците со столбест дијаграм - поставување прашања, насочување на дискусијата
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
Работа во групи:
Решавање задача со прикажување, читање и интерпретирање на податоци од столбест дијаграм:
- се прикажат со столбест дијаграм податоците за бројот на населението во РМакедонија, според возрасни групи на десет години, дадени со пописот во 2002 година
- Прикажување на податоците со столбест дијаграм
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Интерпретирање на прикажаните податоци на различни начини
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 02.12.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Работа со податоци
|
Наставна единица: Претставување и читање податоци од столбест дијаграм
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за прикажување читање и интерпретирање на податоци од столбест дијаграм
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците самостојно, брзо и точно да одредуваат начини за прикажување на податоците; да читаат податоци од столбест дијаграм и истите да ги интерпретираат на различни начини
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: ,,Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - книга XI,, ПС: лап топ компјутер, ЛЦД проектор
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
-на кои начини можеме да ги прикажеме прибраните податоци - потсетување; повторување
-истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Презентирање на податоците кои треба да се претстават:
- лап топ компјутер, ЛЦД проектор
- извор на информации: ,,Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - книга XI,,
2. Поттикнување и стимулирање на учениците самостојно да ги прикажат податоците со столбест дијаграм - поставување прашања, насочување на дискусијата
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
Работа во групи:
Решавање задача со прикажување, читање и интерпретирање на податоци од столбест дијаграм:
- Да се прикажат со столбест дијаграм податоците за бројот на населението во РМакедонија, според возрасни групи на десет години, дадени со пописот во 2002 година
- Прикажување на податоците со столбест дијаграм
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Интерпретирање на прикажаните податоци на различни начини
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 06.12.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Работа со податоци
|
Наставна единица: Претставување и читање податоци од столбест дијаграм
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за прикажување читање и интерпретирање на податоци од столбест дијаграм
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците самостојно, брзо и точно да одредуваат начини за прикажување на податоците; да читаат податоци од столбест дијаграм и истите да ги интерпретираат на различни начини
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: ,,Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - книга XI,, ПС: лап топ компјутер, ЛЦД проектор
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- на кои начини можеме да ги прикажеме прибраните податоци - потсетување; повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Презентирање на податоците кои треба да се претстават:
- лап топ компјутер, ЛЦД проектор
- извор на информации: ,,Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - книга XI,,
2. Поттикнување и стимулирање на учениците самостојно да ги прикажат податоците со столбест дијаграм - поставување прашања, насочување на дискусијата
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
Работа во групи:
Решавање задача со прикажување, читање и интерпретирање на податоци од столбест дијаграм:
1. Да се прикажат со столбест дијаграм податоците за бројот на населението во Охрид, во градот и околните села според полот, дадени со пописот во 2002 година
2. Прикажување на податоците со столбест дијаграм
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Интерпретирање на прикажаните податоци на различни начини
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 07.12.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Работа со податоци
|
Наставна единица: Точка, права и рамнина - повторување
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за точка, права и рамнина, нивната взаемна положба и да ги забележуваат со пригодни симболи
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат, разликуваат, и самостојно идентификуваат точка, права и рамнина, нивната взаемна положба, самостојно да ги цртаат, именуваат и забележуваат со пригодни симболи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Што знаеме за точка, права и рамнина: воочување во училница (што претставуваат ѕидовите на училницата, подот, таванот, шајчињата на кои се прикачени сликите, цевките од парното и сл)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно откривање и забележување на точка, права и рамнина во непосредната околина
2. Насочување на дискусијата, поставување прашања, давање насоки за самостојна работа на учениците
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Воочување на рамнини на геометриски тела: коцка, квадар:
- цртање и обележување на рамнина
2. Обележување точка на, во и надвор од рамнината
3. Цртање и обележување права и полуправа:
- нормални прави, паралелни прави
Решавање задачи во учебник: страна 60, 61 / 1-11
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Демонстрација: взаемна положба на точка, права и рамнина
|
|
|