Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 01.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Множества - повторување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за претставување на множествата со Венов дијаграм; елементи кои припаѓаат или не припаѓаат на дадено множество; број на елементи во множеството и запишување на истите со симболи

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорноступорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да  идентификуваат множества претставени со Венов дијаграм, да  идентификуваат кој елемент припаѓа или не припаѓа на дадено множество; да одредуваат број на елементи во множеството и симболички да ги запишуваат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- воочување и формирање множества од непосредната околина (училницата) - усно

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства за пронаоѓање на задачите во учебникот

   2. Поттикнување на учениците за самостојно решавање на задачите

   3. Следење на работата, давање насоки, поставување прашања

   4. Објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (на табла)

   5. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

Решавање задачи од учебникот страна 4/ 1, 2, 3, 4,

  

1. Претставување множества со Венов дијаграм


2. Елементи кои припаѓаат или не припаѓаат на множествата - примена на симболите Î и Ï

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици

(завршен дел)  - 5

Унија - да ја претставиме нашата паралелка со венов дијаграм (девојчиња, момчиња - ученици)

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 02.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Множества - повторување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за унија и пресек на множествата; елементи кои припаѓаат или не припаѓаат на унијата и пресекот; број на елементи во унијата и пресекот и запишување на истите со симболи

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да  воочуваат и идентификуваат унија и пресек, симболички да запишуваат кој елемент припаѓа или не припаѓа на унијата и пресекот; да одредуваат број на елементи во унијата и пресекот и симболички да ги запишуваат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- унија и пресек - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства за пронаоѓање на задачите во учебникот

   2. Поттикнување на учениците за самостојно решавање на задачите

   3. Следење на работата, давање насоки, поставување прашања

   4. Објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (на табла)

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

Решавање задачи од учебникот страна 4/ 5, 6, и страна 5/ 7, 8,

1. Претставување унија и пресек со Венов дијаграм

2. Елементи кои припаѓаат или не припаѓаат на унијата и пресекот - примена на симболите  ∩, U, припаѓа и неприпаѓа

3. Симболичко запишување на бА, бB, б(АUB) и б(А∩B)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Дискусија: Како би можеле да претставиме едно множество освен со Венов дијаграм

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 06.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Претставување множества на табеларен начин

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат систематизираат и прошират стекнатите знаења за претставување на множествата со Венов дијаграм; да се запознаат со начинот на претставување множества на табеларен начин (со загради).

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да  разликуваат множества претставени со Венов дијаграм и на табеларен начин; да претставуваат множества табеларно, да ги идентификуваат нивните елементи, бројот на елементите во множеството и симболички да ги запишуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- Претставување на множествата А= {к,о,р,п,а} и B={д,е,в,е,т} со Венов дијаграм

- Дискусија - како поинаку би можеле да ги претставиме овие две множества?

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Запознавање со табеларниот начин на претставување на множествата

   2. Демонстрирање на начинот на пишување голема заграда

   3. Давање упатства за пронаоѓање на задачите во учебникот

  4. Поттикнување на учениците за самостојно решавање на задачите, објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (на табла)

   5. Следење на работата, давање насоки, поставување прашања

   6. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Претставување на множествата А= {к,о,р,п,а} и B= {д,е,в,е,т} табеларно

-           Пишување голема заграда

-           Запишување на елементите кои припаѓаат или не припаѓаат на множествата А и B - примена на симболите  припаѓа и неприпаѓа

-           Симболичко запишување на бА, бB,

 2. Решавање задачи од учебникот страна 6/ 1, 2, 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Идентификување на унија и пресек на множествата А={к,о,р,п,а} и B={д,е,в,е,т}

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 07.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Унија и пресек на множества

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО


ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за унија и пресек на множествата; да научат да ги претставуваат унијата и пресекот на табеларен начин

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да  воочуваат и идентификуваат унија и пресек на множества и табеларно да ги запишуваат; да запишуваат кој елемент припаѓа или не припаѓа на унијата и пресекот; да го одредуваат бројот на елементи во унијата и пресекот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- претставување на множествата А= {к,о,р,п,а} и B= {т,о,р,б,а} со Венов дијаграм

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

 

1. Демонстрација на начинот на претставување на унија и пресек - табеларно (по аналогија)

2. Давање упатства за пронаоѓање на задачите во учебникот

3. Поттикнување на учениците за самостојно решавање на задачите, објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (на табла)

4. Следење на работата, давање насоки, поставување прашања

5. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

    1. Претставување на унијата и пресекот на множествата А={к,о,р,п,а} и B={т,о,р,б,атабеларно

-           Запишување на елементите кои припаѓаат или не припаѓаат на унијата и пресекот - примена на симболите  припаѓа и неприпаѓа

-           Симболичко запишување на бА, бB, б(АUB) и б(А∩B)

 2. Решавање задачи од учебникот страна 6/ 4, 5

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Дискусија: Што претставува унијата на две множества?

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 09.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Разлика на множества

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со поимот разлика на множества; да научат да одредуваат разлика на две множества и табеларно да ја запишуваат со помош на симболи;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците самостојно да ја одредуваат разликата на две множества, табеларно да ја претставуваат и запишуваат со помош на симболи

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

 СФА: ножички, боички, хартија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- што претставува унијата на две множества? - насочен разговор

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

 

1. Демонстрација на начинот на одредување на разлика на две множества со Венов дијаграм:

- со сечење

- со боење

- именување на елементите на разликата

2. Запишување на разликата со симбол       А \ B и  B \ А на табеларен начин

3. Поттикнување на учениците за самостојно решавање на задачите,

4. Давање насоки, поставување прашања

5. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

     1. Претставување на разликата на множества со Венов дијаграм:

   - со боење и сечење

 

     2. Запишување на разликата на множествата А={к,о,р,п,а} и B={т,о,р,б,асо симбол А \ B и B \ А на табеларен начин

     3. Решавање задачи од учебникот страна 7/ 1, 2 , 3

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Решавање на проблемска задача - стр 8 во учебникот, задача во сино поле

 
 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 13.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Што научивме за множества - повторување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за претставување на множествата со Венов дијаграм и табеларно; елементи кои припаѓаат или не припаѓаат на дадено множество; број на елементи во множеството, унијата, пресекот и разликата и запишување на истите со симболи

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да идентификуваат и претставуваат множества со Венов дијаграм и табеларно, симболички да запишуваат кој елемент припаѓа или не припаѓа на дадено множество; да одредуваат број на елементи во множеството, унијата, пресекот и разликата и симболички да ги запишуваат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- што научивме за множествата - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства за пронаоѓање на задачите во учебникот

   2. Поттикнување на учениците за самостојно решавање на задачите

   3. Следење на работата, давање насоки, поставување прашања

   4. Објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (на табла)

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

 

  1. Решавање задачи од учебникот страна 8/ 1, 2, 3 и 4

 

-           во тетратка

-           на табла 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Решавање на проблемска задача

 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 14.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Множества - контролни задачи

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за претставување на множествата со Венов дијаграм и табеларно; елементи кои припаѓаат или не припаѓаат на дадено множе-ство; број на елементи во множеството, унијата, пресекот и разликата и запишување на истите со симболи

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да претставуваат множества со Венов дијаграм и табеларно, симболички да запишуваат кој елемент припаѓа или не припаѓа на дадено множество; да одредуваат број на елементи во множеството, унијата, пресекот и разликата и симболички да ги запишуваат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- што научивме за множествата - набројување на наставните единици

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на контролните задачи

   2. Разгледување на задачите и барањата во контролните задачи

   3. Давање насоки за самостојна работа на учениците

   4. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:

  

 

1. Самостојно решавање на контролните задачи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Контролни задачи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Собирање на контролните задачи по што ќе следува анализа и вреднување

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 15.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Броеви до 1 000 - повторување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за броевите до 1 000

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците самостојно, брзо и точно да споредуваат броеви до 1000; правилно да ги читаат и запишуваат, да ја воочуваат месната вредност на цифрите во даден број, да разликуваат парни и непарни броеви, претходник и следбеник на броевите до 1000

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- да се потсетиме на броевите до 1000 - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1. Поттикнување на учениците за самостојно решавање на задачите поставување прашања, насочување на дискусијата

 

   2. Објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (решавање на задачи на табла - ученик)

 

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Решавање на комбинирани задачи со:

 

- читање и запишување на броевите до 1000;

- споредување на броевите до 1000

- месната вредност на цифрите во даден број,

- парни и непарни броеви

- претходник и следбеник на броевите до 1000

 

   - учебник страна 9/ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Да си играме со броевите (еден од учениците кажува број до илјада и од своите другарчиња бара да го кажат неговиот претходник и следбеник)

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 16.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Собирање и одземање до 1 000 - повторување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање на броевите до 1000;  поимите: собирок, намаленик, намалител, збир и разлика

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците самостојно, брзо и точно да собираат и одземаат трицифрени броеви; да воочуваат и идентификуваат: собирок, намаленик, намалител, збир и разлика

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- да се потсетиме на компонентите во операциите собирање и одземање - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

      1. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно решавање на задачите - поставување прашања, насочување на дискусијата

   2. Објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (решавање на задачи на табла - ученик)

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Решавање комбинирани задачи со примена на собирање и одземање на трицифрени броеви до 1000

 

- собирање и одземање во ред и колона без премин;

- собирање и одземање во ред и колона со премин;

- пресметување бројни изрази.

   - учебник страна 11/ 9, 12

                     страна 14/ 8, 12

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Рефлексија - што знам, што треба да повторам и научам

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 20.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Броеви до милион. Илјади до  милион

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со полните илјадарки до милион - да научат да ги пишуваат и читаат аналогно на единиците, полните десетки и стотки од првата илјадарка;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците самостојно да ги формираат, читаат и пишуваат полните илјади, десетки илјади и стотки илјади; да ги подредуваат во низи по големина, да бројат до милион со полни илјади, десетки илјади и стотки илјади

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- броење до илјада со полни десетки и стотки - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно формирање на целите ЕИ, ДИ и СИ по аналогија на броевите од првата илјадарка

   2. Запишување на броевите на табла

   3. Насочување на дискусијата, поставување прашања, давање насоки за самостојна работа на учениците

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Формирање на целите ЕИ, ДИ и СИ (запишување со цифри):

       10 -десет, 100 - сто, 1000 - илјада, 10 000 - десет илјади, 100 000 - сто илјади,                               20 -дваесет,  200 - двесте,  2000 - две илјади,  

      20 000-дваесет илјади, 200 000-двесте илјади,            30 - триесет, . . .

 2. Читање на целите ЕИ, ДИ и СИ

       - учебник страна 15 / 1, 16/ 2, 16/ 3

 3. Формирање на низи од полни ЕИ, ДИ и СИ

       - учебник страна 17 / 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Броење до милион со полни илјади, десетки илјади и стотки илјади

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 21.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Читање и запишување на броевите до 1 000 000

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат да ги читаат и запишуваат броевите до милион

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални:      учениците да ги воочуваат, идентификуваат, правилно да ги читаат и запишуваат броевите до милион

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- броење до милион со полни илјади десетки илјади и стотки илјади - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Демонстрирање на начинот на читање на броевите до милион: класа илјади, класа единици

   2. Формирање на броеви  и запишување на табла - читање на запишаните броеви

   3. Насочување на дискусијата, поставување прашања, давање насоки за самостојна работа на учениците

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Читање на броевите до 1 000 000

 

      - учебник страна 18 / 2, 4, 5, 7, 8

 

  2. Запишување на броевите до 1 000 000

 

      - учебник страна 18 / 3, 6, 9, 10

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Игра во парови - еден ученик кажува број до милион, а другиот го запишува со цифри на табла

 
 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 22.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Вежби - Читање и запишување на броевите до 1 000 000

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат систематизираат и прошират стекнатите знаења за пишување и читање на броевите до милион

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални:   учениците да ги воочуваат, идентификуваат, правилно да ги читаат и запишуваат броевите до милион

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- броење до милион со полни илјади десетки илјади и стотки илјади - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25’

 Активности на наставникот:

   1. Запознавање на учениците со активноста

   2. Следење на активноста, стимулирање и насочување на учениците

  3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Активност: формирање на броеви до милион - читање на формираните броеви:

-           На табла еден ученик запишува шест различни цифри, учениците излегуваат на табла и запишуваат различни броеви според барање (петцифрен, шестцифрен, четирицифрен број) и ги читаат запишаните броеви

  2. Читање и пишување на броевите до 1 000 000

      - учебник страна 19 / 1, 2, 3, 4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 10

Игра во парови - едениот ученик во парот запишува 3 шестцифрени броеви, а другиот ги чита, за секој точно прочитан број се добива поен, потоа учениците ги заменуваат улогите - читање на освоените бодови во парот.

 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 23.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Цифрена вредност и позициона  вредност на број

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со класите и позициите во класите кај броевите до милион; да се запознаат со цифрената вредност и месната вредност на цифрата во даден број;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците да ги идентификуваат и именуваат класите и позициите кај броевите до милион; да ја одредуваат цифрената вредност на цифрата и нејзината месна вредност во даден број

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- запишување на бројот 721 495 на табла - зошто при пишувањето на бројот, цифрите ги групираме по три - насочен разговор

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Запознавање на учениците со класите и позициите кај броевите до милион, цифрена и месна вредност

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

  3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

  

 

 Активности на учениците:

  1.   Определување на класи и позиции кај броевите до 1 000 000:

     - цртање табела со класи: милиони, илјади и единици и позиции: ЕМ, СИ, ДИ, ЕИ, С, Д, Е  - 

     - внесување на бројот 721 495 во табелата

  2.   Определување на цифрената и месната вредност  на  секоја  од  цифрите  во  бројот

721 495 - споредување:

 - најмала цифрена вредност - најмала месна вредност

 - најголема цифрена вредност - најголема месна вредност

   3. Решавање на задачи во учебник:

              - страна 20/ 1, 2, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел)  - 5

Игра со броеви - Определување на цифрена и месна вредност  

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 27.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Цифрена вредност и позициона вредност на бројот - вежби

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за класите и позициите во класите кај броевите до милион; цифрената и месната вредност на цифрата во даден број;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците да ги идентификуваат и именуваат класите и позициите кај броевите до милион; да ја одредуваат цифрената вредност на цифрата и нејзината месна вредност во даден број

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- Цифрена вредност и позициона вредност на бројот - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

  2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Решавање на задачи од учебник:

 

              - страна 21/ 1, 2, 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел)  - 5

Игра со броеви - Определување на цифрена и месна вредност  

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 28.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Споредување на броевите до 1 000 000

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат да ги споредуваат броевите до милион преку одредување на месната вредност на цифрите во даден број;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците да ги споредуваат броевите до милион со примена на симболите  >  =  и <; да ги подредуваат во низи кои растат или опаѓаат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: географска карта

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- Определување на цифрена и месна вредност на цифрите во број - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25

 Активности на наставникот:

   1. Запознавање на учениците со начинот на споредување на класите и позициите кај броевите до милион

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците

  3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Споредување на броевите до милион со примена на симболите  >  =  и <  - решавање на задачи од учебник:

              - страна 22/ 1, 2, 3, 4

 

              - страна 23/ 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 10

Активности со географска карта: избор на пет планински врвови во РМакедонија и подредување на врвовите по висина - табела  

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 29.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Вежби - Броеви до 1 000 000

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО


ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за броевите до милион: пишување, читање и споредување на броевите, запишување во развиена форма и определување на цифрената и месната вредност на цифрите во бројот

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците самостојно, брзо и точно да решаваат комбинирани задачи со пишување, читање и споредување на броевите до милион;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- Што научивме за броевите до милион - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на наставните ливчиња

   2. Следење на активностите, поттикнување, стимулирање и насочување на учениците при самостојната работа

  3. Објаснување на задачите со кои учениците имаат потешкотии (на табла)

 

 Активности на учениците:

   1. Решавање комбинирани задачи со:

- пишување и читање на броевите

- споредување на броевите,

- запишување на броевите во развиена форма 

- определување на цифрената и месната вредност на цифрите во бројот

              - наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 5

Рефлексија: Повратна информација од решените задачи во наставното ливче  - колку знам за броевите до милион - што треба да научам?

 
 

Наставен предмет:    Математика           

 Дата: 30.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Броеви  до 1 000 000. Собирање  и  одземање  до 1 000 000

Наставна единица: Контролни задачи

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за броевите до милион;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

 функционални: учениците самостојно, брзо и точно да решаваат комбинирани задачи со пишување, читање и споредување на броевите до милион;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел)  -  5 

- емоционална подготовка за решавање на контролните прашања

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел)  - 25

 Активности на наставникот:

   1. Делење на контролните задачи

   2. Давање насоки за самостојна работа на учениците

   4. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:

 

  1. Самостојно решавање на контролните задачи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Контролни задачи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел)  - 10

Собирање на контролните задачи по што ќе следува анализа и вреднување