Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


   ОКТОМВРИ                                                                           ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 15.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Слушање музика

Наставна единица: Слушање музика : Н.Р. Корсаков “ Лет на бумбарот“

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да ги доживеат содржината и карактерот на композицијата и исполнувањето

 воспитни кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови и вклучување во различни музички активности

 функционални: учениците да ја воочуваат и идентификуваат слушаната музика, да го препознаваат исполнувањето, да разговараат за слушаната музика

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС:лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  

     - Имитирање на звуци од природата: крикови на прици, зуење на пчелите, зуење на бумбарот

    - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 1. Интерпретација на музичката композиција (компјутер)

 2. Поттикнување дискусија за слушаната музика

 3. Преслушување на песната

 4. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците во дискусијата

 5. Водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Слушање на композицијата

   2. Впечатоци од слушаната композиција:

       - дали им се допадна на учениците

   3. Слушање на композицијата со дадени задачи:

  - какво е исполнувањето (инструментална)

  -  дали го препознаваме инструментот кој ја исполнува композицијата

   - какво расположение буди музиката

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Претставување на летот на бумбарот со линија според слушаната музика

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 16.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Музика и движење

Наставна единица: Музика и движење:  “Роденденска забава

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да се оспособат за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна и музика

 воспитни кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; чувство на љубов кон детската музика

 функционални: учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена песна; истите да ги изведуваат со подобрена координација со придружба на песна и музика

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС: лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Дискусија: Мојата роденденска забава. (амбиент, музика)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (компјутер)

 - дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња за слушаната песна

2. Демонстрација на основни движења на музиката од песната

3. Координирање на активностите

4. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за следење на ритамот на музиката

5. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање на песната “Роденденска забава”

   - дискусија: какви чувства поттикна слушањето на песната 

  2. Создавање кореографија на песната:  

  - преслушување на песната

  - совладување на основни движења по ритамот на музиката

  - поврзување на движењата во целосна кореографија

  3. Играње и пеење “Роденденска забава”

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Поставување на кореографијата - колективно