Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

  << НОЕМВРИ

 
 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 06.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Музика и движење

Наставна единица: Музика и движење:  игра “Си играат врапчиња“

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушана мелодија; да се оспособат за изведување лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна

 воспитни кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; чувство на љубов кон детската музика

 функционални: учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на слушана мелодија; истите да ги изведуваат со подобрена координација со придружба на песна

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Дискусија: Кои птици остануваат во нашиот крај во зима
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на музичката игра

 - дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња за слушаната песна

2. Демонстрација на основни движења на музиката од песната

3. Координирање на активностите

4. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за следење на ритамот на музиката

5. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање на музичката игра

   - дискусија: какви чувства поттикна слушањето на музичката игра

  2. Создавање кореографија на мелодијата на музичката игра:  

  - совладување на основни движења по ритамот на мелодијата

  - поврзување на движењата во целосна кореографија

  3. Играње и пеење “Си играат врапчиња“

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Поставување на кореографијата - колективно

 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 07.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Музика и движење

Наставна единица: Музика и движење: игра “Си играат врапчиња“

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за музичката игра; да се оспособат за изведување лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна

 воспитни кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; чувство на љубов кон детската музика

 функционални: учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на слушана мелодија; истите да ги изведуваат со подобрена координација со придружба на песна

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Пеење на песничката - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на музичката игра

2. Координирање на активностите

3. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за следење на ритамот на музиката и правилата на играта

4. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање и пеење на музичката игра

  2. Повторување на кореографијата на играта:  

  - совладување на основни движења по ритамот на мелодијата

  3. Играње и пеење “Си играат врапчиња“

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Поставување на кореографијата - колективно

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 08.02.2013

  Одд.   I  3

Наставна тема: Музика и движење

Наставна единица: Музика и движење (по избор)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушана мелодија; да се оспособат за изведување лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна

 воспитни кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност, одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината; чувство на љубов кон детската музика

 функционални: учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на слушана мелодија; истите да ги изведуваат со подобрена координација со придружба на песна

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС: лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Песнички од детски фестивали - набројување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (лап топ компјутер)

 - дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња за слушаната песна

2. Демонстрација на основни движења на музиката од песната

3. Координирање на активностите

4. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за следење на ритамот на музиката

5. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање на песната

   - дискусија: какви чувства поттикна слушањето на песната

  2. Создавање кореографија на мелодијата на песната:  

    совладување на основни движења по ритамот на мелодијата

    поврзување на движењата во целосна кореографија

  3. Играње и пеење “Си бил еден крал

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Поставување на кореографијата - колективно

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 13.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Пеење

Наставна единица: Слушање народна музика : “Цуцул пасе говеда”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да го интерпретираат литературниот текст и соодветно да го поврзуваат со мелодијата на песната

 воспитни развивање на љубов кон музиката, желба и интерес за пеење песни, кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање на музичка култура,

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат песната со соодветно темпо и динамика; соодветно да го поврзуваат литературниот текст со мелодијата на песната, да завземаат правилен пејачки став при пеење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС:лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

Народната песна – дел од културното богатство на нашиот народ – насочен разговор

истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (компјутер)

  • дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња за слушаната песна
  • изразно читање на текстот од песната, насочување на дискусијата

2. Преслушување на песната

3. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за правилно пеење на песната

4. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање на песната

   - дискусија: какви чувства поттикна слушањето на песната

   - разговор за содржината на текстот од песната

  2. Пеење на песната по музички реченици - меморирање

  3. Колективно и групно пеење на песната

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изведување на песната со создавање сопствена кореографија

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 14.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Свирење на детски музички инструменти

Наставна единица: Правење инструменти од природни материјали (празни пластични чаши наполнети со ориз, гравче и камчиња)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната, да научат да ја придружуваат мелодијата на песната со ДМИ

 воспитни развивање на љубов кон музиката, желба и интерес за пеење песни, кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање на музичка култура,

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат песната со соодветно темпо и динамика; соодветно да го поврзуваат литературниот текст со мелодијата на песната, да ја придружуваат мелодијата на песната со ДМИ

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС:лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Пеење на песната “Снежен дар “?

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (компјутер)

 - поттикнување на учениците да го следат ритамот со ДМИ

2. Преслушување на песната свирење со ДМИ

3. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за правилно пеење и свирење на песната

4. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Следње на ритамот на песната со ДМИ:

   - самостојно, слухово забележување на ритамот, свирење со ДМИ

  2. Свирење на песната по музички реченици

  3. Колективно и групно пеење и свирење на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изведување на песната со создавање сопствена кореографија

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 20.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Пеење

Наставна единица: Пеење песничка : “Снежен дар”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да го интерпретираат литературниот текст и соодветно да го поврзуваат со мелодијата на песната

 воспитни развивање на љубов кон музиката, желба и интерес за пеење песни, кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање на музичка култура,

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат песната со соодветно темпо и динамика; соодветно да го поврзуваат литературниот текст со мелодијата на песната, да завземаат правилен пејачки став при пеење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС:лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Зошто се радуваме на снегот? – насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (компјутер)

  • дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња за слушаната песна
  • изразно читање на текстот од песната, насочување на дискусијата

2. Преслушување на песната

3. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за правилно пеење на песната

4. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање на песната

   - дискусија: какви чувства поттикна слушањето на песната

   - разговор за содржината на текстот од песната

  2. Пеење на песната по музички реченици - меморирање

  3. Колективно и групно пеење на песната

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изведување на песната со создавање сопствена кореографија


 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 21.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Свирење на детски музички инструменти

Наставна единица: Креирање на инструментална придружба на песната “Снежен дар “

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за песната, да научат да ја придружуваат мелодијата на песната со ДМИ

 воспитни развивање на љубов кон музиката, желба и интерес за пеење песни, кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање на музичка култура,

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат песната со соодветно темпо и динамика; соодветно да го поврзуваат литературниот текст со мелодијата на песната, да ја придружуваат мелодијата на песната со ДМИ

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС:лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Пеење на песната “Снежен дар “?
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (компјутер)

 - поттикнување на учениците да го следат ритамот со ДМИ

2. Преслушување на песната свирење со ДМИ

3. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за правилно пеење и свирење на песната

4. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Следње на ритамот на песната со ДМИ:

   - самостојно, слухово забележување на ритамот, свирење со ДМИ

  2. Свирење на песната по музички реченици

  3. Колективно и групно пеење и свирење на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изведување на песната со создавање сопствена кореографија

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 27.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Пеење

Наставна единица: Пеење песничка “ Елко, елко”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да го интерпретираат литературниот текст и соодветно да го поврзуваат со мелодијата на песната

 воспитни развивање на љубов кон музиката, желба и интерес за пеење песни, кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање на музичка култура,

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат песната со соодветно темпо и динамика; соодветно да го поврзуваат литературниот текст со мелодијата на песната, да завземаат правилен пејачки став при пеење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС:лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Како ја украсив новогодишната елка? – насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (компјутер)

  • дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња за слушаната песна
  • изразно читање на текстот од песната, насочување на дискусијата

2. Преслушување на песната

3. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за правилно пеење на песната

4. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање на песната

   - дискусија: какви чувства поттикна слушањето на песната

   - разговор за содржината на текстот од песната

  2. Пеење на песната по музички реченици - меморирање

  3. Колективно и групно пеење на песната

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изведување на песната со создавање сопствена кореографија

 
 

Наставен предмет:   Музичко образование

 Дата: 28.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Пеење

Наставна единица: Пеење песничка “Дедо Мраз”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да го интерпретираат литературниот текст и соодветно да го поврзуваат со мелодијата на песната

 воспитни развивање на љубов кон музиката, желба и интерес за пеење песни, кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање на музичка култура,

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат песната со соодветно темпо и динамика; соодветно да го поврзуваат литературниот текст со мелодијата на песната, да завземаат правилен пејачки став при пеење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС:лап топ компјутер

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Кој ни носи подароци за Новата година? – насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Интерпретација на песната (компјутер)

  • дискусија: поттикнување на учениците да ги споделат своите чувства со своите другарчиња за слушаната песна
  • изразно читање на текстот од песната, насочување на дискусијата

2. Преслушување на песната

3. Следење на активностите, поттикнување и насочување на учениците за правилно пеење на песната

4. Водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Слушање на песната:  

  • дискусија: какви чувства поттикна слушањето на песната
  • разговор за содржината на текстот од песната

  2. Пеење на песната по музички реченици - меморирање

  3. Колективно и групно пеење на песната

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Изведување на песната со создавање сопствена кореографија