Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 ФЕВРУАРИ

Подготовки

<<ЈАНУАРИ                                                                              МАРТ>>

 

Предмет: Македонски јазик

Дата:02.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Обработка на ракописните букви С с и Н н

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат големите и малите ракописните букви С с и Н н преку поединечно пишување и пишување на истите во склоп на зборови и реченици со изучените ракописни букви

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малата и големата ракописна буква С с и Н н, правилно да ги пишуваат графичките симболи и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- повторување на изучените ракописни букви - диктат:

Мима има мама.

И Ема има мама .

Мими има име .

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 92

1. Која буква недостига С с: _ име, _ама, ма_а

- откривање на малата и големата ракописна буква С с

2. Откривање на малата и големата ракописна буква Н н

_асе, _ ена, Ма_е

3. Вежби во пишување на графичките симболи на буквите С с и Н н

4. Поврзување на буквите с и н во зборови во различни позиции - почетна, во средина и на крај од зборот со другите изучени букви

маса, меси, Симе, насмеани, наминаа, мене, нема, има

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно пишување на буквите С с и Н н, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во правилно пишување на изучените букви во тетратка

Предмет: Македонски јазик

Дата:03.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Вежби во пишување со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените ракописните букви преку пишување на истите во склоп на зборови и реченици - да научат правилно да ги поврзуваат буквите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат графичките симболи на изучените ракописни букви, правилно да ги пишуваат и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 92

Кои зборови можеме да ги напишеме со изучените букви:

а,м,и,е,с,н

- Симе, Мими, Насе, Мима, мие, есен, има, семе, Еми, насмеа, Ема, имам, имаа, Миа

Вежби во пишување и поврзување на изучените букви во зборови и реченици - тетратка

Пополнување на крстозборот во учебникот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во учебникот - илустрација на предмети кои започнуваат на изучените букви

Предмет: Македонски јазик

Дата:04.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: ,,Тони и Ема,, - препишување текст од печатни со ракописни букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените ракописните букви преку пишување на истите во склоп на зборови и реченици - да научат правилно да ги поврзуваат буквите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат графичките симболи на изучените ракописни букви, правилно да ги пишуваат и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- ,, Тони и Ема ,, - читање (повторување) на текстот учен во првото полугодие за кој се изучени и графичките симболи на ракописните букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Препишување на текстот ,,Тони и Ема,, од печатни со ракописни букви

Тони и Ема Тони и Ема

Тони и Ема останаа сами. Тони и Ема останаа сами.

Тато и мама се на саем. Ема сама Тато и мама се на саем. Ема

меси на масата. Меси и се смее. сама меси на масата. Меси и

Но, ете стасаа Симе и Ана. се смее.

Сите се насмеани. Но, ете стасаа Симе и Ана.

Минаа саати и стасаа тато и Сите се насмеани.

мама. Минаа саати и стасаа тато

- Тие не се сами. Татини мои - и мама.

се насмеа тато. - Тие не се сами. Татини мои

- се насмеа тато.

со обрнување на внимание на правилно поврзување на буквите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на текстот со ракописни букви

Предмет: Македонски јазик

Дата:04.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Усвојување на малата и големата ракописна буква Т т и О о

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат големите и малите ракописните букви Т т и О о преку поединечно пишување и пишување на истите во склоп на зборови и реченици со изучените ракописни букви

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малата и големата ракописна буква Т т и О о, правилно да ги пишуваат графичките симболи и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- повторување на изучените ракописни букви - диктат:

Емина меси на маса.

Симе е син на Насе.

На масата има ананас.

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 95

1. Која буква недостига Т т: _ ина, _ема, _а_е

- откривање на малата и големата ракописна буква Т т

2. Откривање на малата и големата ракописна буква О о

_са, _ стана, мес_

3. Вежби во пишување на графичките симболи на буквите Т т и О о

4. Поврзување на буквите и и е во зборови во различни позиции - почетна, во средина и на крај од зборот со другите изучени букви

антена, мести, стомна, место, Насте, Тони, стои, сито

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно пишување на буквите Т т и О о, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во правилно пишување на изучените букви во тетратка

Предмет: Македонски јазик

Дата:05.02.2009

Одд: IIв

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Час посветен на Григор Прличев

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со ликот и делото на патронот на нашето училиште- Григор Прличев и да стекнат знаења за поважни детаљи од неговиот живот преку читање на извадоци од адаптирана биографија за поетот

воспитни: -развивање на почит кон ликот и делото на Григор Прличев -патронот на нашето

училиште

-развивање на културни навики на однесување

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: ликови, настани, време и место на настанот опишан во биографијата;

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Зошто треба да го почитуваме ликот и делото на Григор Прличев?

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со основите податоци за поетот ( место на раѓање, членови на потесното семејство, образование, најпознато дело, награда која ја добил за своето дело )
  2. Уметничка интерпретација на адаптирана биографијата за поетот

-изразно читање и разговор за содржината по систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на ликот на Григор Прличев, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Писмени забелешки за поважни моменти од животот на поетот

Предмет: Македонски јазик

Дата:06.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Изразување и творење

Наставна единица: Час посветен на Григор Прличев

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за ликот и делото на патронот на нашето училиште - Григор Прличев преку читање на адаптирана биографија за поетот

воспитни: -развивање на почит кон ликот и делото на Григор Прличев -патронот на нашето

училиште

-развивање на културни навики на однесување

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: ликови, настани, време и место на настанот опишан во биографијата;

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Разговор - повторување на најбитните податоци од животот на патронот (датум, место на раѓање, детаљи од животот, познато дело, награда)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на адаптирана биографијата за поетот

-изразно читање и разговор за содржината по систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на ликот на Григор Прличев, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување и пишување на реченици за поетот

Предмет: Македонски јазик

Дата:09.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: ,,Есен,, - препишување на текст од печатни со ракописни букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените ракописните букви преку пишување на истите во склоп на зборови и реченици - да научат правилно да ги поврзуваат буквите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат графичките симболи на изучените ракописни букви, правилно да ги пишуваат и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- ,,Есен,, - читање (повторување) на текстот учен во првото полугодие за кој се изучени и графичките симболи на ракописните букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Препишување на текстот ,,Есен,, од печатни со ракописни букви

Есен Есен

Есен е. Се сее. Насте Есен е. Се сее. Насте

носи семе. Симе сее сам. носи семе. Симе сее сам.

Насте и Симе се насмеани. Насте и Симе се насмеани.

Наминаа Ема и Мими. Наминаа Ема и Мими.

Есента е насмеана. Есента е насмеана.

со обрнување на внимание на правилно поврзување на буквите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување и пишување реченици со изучените ракописни букви

Предмет: Македонски јазик

Дата:10.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Усвојување на малата и големата ракописна буква В в и П п

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат големите и малите ракописните букви В в и П п преку поединечно пишување и пишување на истите во склоп на зборови и реченици со изучените ракописни букви

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малата и големата ракописна буква В в и П п, правилно да ги пишуваат графичките симболи и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- повторување на изучените ракописни букви - диктат

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 96

1. Откривање на малата и големата ракописна буква В в и П п

- вежби во правилно пишување на графичките симболи на

буквите В в и П п

2. Вежби во пишување и поврзување на буквите В в и П п во зборови во различни позиции - почетна, во средина и на крај од зборот со другите изучени букви

Весна, таван, вино, Пепи, сноп, тато, теме

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно пишување на буквите В в и П п, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во правилно пишување на изучените букви во тетратка

Предмет: Македонски јазик

Дата:11.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Лектира: ,,Весела азбука,, -В. Подгорец

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се оспособат самостојно да читаат лектира; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку забележување и читање на највпечатливите стихови во лектирата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

-развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: автор, наслов на книгата, поезија, стихови и строфи во песните

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви ги изучивме во првото полугодие и што сочинуваат буквите (азбука) ?- насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Поим за лектирно дело: наслов, автор
  2. Запознавање со авторот - кратка биографија на животот и делото на В. Подгорец
  3. Запознавање со содржината на лектирата:

- број на песни во книгата

- песни чиј наслов започнува со буква од азбуката

- карактеристика на песните(буква која преовладува во зборовите)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на стихови кои на учениците им оставиле впечаток

Предмет: Македонски јазик

Дата:11.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Лектира: ,,Весела азбука,, -В. Подгорец

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се оспособат самостојно да читаат лектира; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување од лектирата преку читање и рецитирање на највпечатливите стихови во лектирата

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

-развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: автор, наслов на книгата, поезија, стихови и строфи во песните

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Која од песничките во книгата ми остави најголем впечаток - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Читање и рецитирање на стихови од лектирата:

- разговор за стиховите - објаснување на поетските слики

- објаснување на непознатите зборови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на омилената песничка од лектирата

Предмет: Македонски јазик

Дата:12.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: ,,Васо има авион,, - препишување текст од печатни со ракописни букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените ракописните букви преку пишување на истите во склоп на зборови и реченици - да научат правилно да ги поврзуваат буквите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат графичките симболи на изучените ракописни букви, правилно да ги пишуваат и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- ,,Васо има авион,, - читање (повторување) на текстот учен во првото полугодие за кој се изучени и графичките симболи на ракописните букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Препишување на текстот ,,Васо има авион,, од печатни со ракописни букви

Васо има авион Васо има авион

Васо има нов авион. Авионот Васо има нов авион. Авионот

се навива. се навива.

Со Васо е и Невена. Васо и се Со Васо е и Невена. Васо и се

насмевна на Невена: насмевна на Невена:

- Авион е ова Невено. Се вивна - Авион е ова Невено. Се вивна

во висина. во висина.

со обрнување на внимание на правилно поврзување на буквите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на текстот со ракописни букви

Предмет: Македонски јазик

Дата:13.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Обработка на драмски текст ,,Весна и Џивко,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на драмскиот текст; да научат да го читаат по улоги; да ги прошират стекнатите знаења за поимот драмски текст

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата, животинскиот свет;

развивање на позитивни карактеристики: упорност, доследност, широкоградост, милозливост

-развивање на културни навики на однесување

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во драмскиот текст; ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови;

- сцена, говор на ликовите и писателот

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што се случува во зима со птиците кои остануваат во нашите краишта?- разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страница 97

  1. Уметничка интерпретација на драмскиот текст ,,Весна и Џивко,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на текстот по систем на прашања и одговори (настан, време и место на настанот, улоги, текст кој го кажуваат улогите)
  3. Поделба на улогите, читање на текстот од страна на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Драматизација на текстот

Предмет: Македонски јазик

Дата:16.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Литература

Наставна единица: Драматизација на текстот ,,Весна и Џивко,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на драмскиот текст; правилно да го драматизираат по улоги и изведуваат на сцена

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата, животинскиот свет;

развивање на позитивни карактеристики: упорност, доследност, широкоградост, милозливост

-развивање на културни навики на однесување

функционални: -да ја откриваат, воочуваат и идентификуваат пораката на текстот; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

-развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Подготовка на сцената (театарчето), поделба на улогите и распределба на куклите

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страница 97

  1. Сценска изведба на драмскиот текст ,,Весна и Џивко,,

-драматизација на текстот од страна на учениците со промена

на улогите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на способноста за драматизација на улога од драмски текст - белешки од наставникот - евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Критики, самокритики и забелешки на успешноста за драматизација на текстот

Предмет: Македонски јазик

Дата:17.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Броеви - пишување на броевите до 10

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со броевите до десет како видови зборови; да научат правилно да ги изговараат и пишуваат со букви

воспитни: - позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; интерес за запознавање на својот јазик и култура

функционални: -да се оспособуваат правилно да ги изговараат и пишуваат со букви броевите до десет; да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат броевите до десет во реченици или даден текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- да броиме до 10, што употребуваме за да ги искажеме броевите до 10 (видови зборови) - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страница 98, 99

  1. И бројот е збор кога е запишан со букви (читање на броевите до десет - учебник стр.98)
  2. Колку има? - броење и запишување на броевите со букви
  3. Правилно пишување на броевите до десет во тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Броевите до десет во брзозборка - читање и кажување на брзозборката

Предмет: Македонски јазик

Дата:18.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Читање и пишување на текстот ,,Бобан сони сон,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените ракописните букви преку читање и пишување на истите во склоп на зборови и реченици - да научат правилно да ги поврзуваат буквите во зборови

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат графичките симболи на изучените ракописни букви, да ги читаат, правилно да ги пишуваат и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- диктат со изучените ракописни букви - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник страница 100

1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Бобан сони сон,,

2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, ликови)

3. Гласно читање на текстот од страна на учениците

4. Препишување на текстот со обрнување на внимание на поврзувањето на буквите во зборовите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на текстот со ракописни букви

Предмет: Македонски јазик

Дата:18.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Усвојување на малата и големата ракописна буква Б б и У у

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат големите и малите ракописните букви Б б и У у преку поединечно пишување и пишување на истите во склоп на зборови и реченици со изучените ракописни букви

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малата и големата ракописна буква Б б и У у, правилно да ги пишуваат графичките симболи и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- повторување на изучените ракописни букви - диктат:

Тино има ананас.

Весна пее песна.

Пепо има тенис.

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 100

1. Откривање на малата и големата ракописна буква Б б и У у

- вежби во правилно пишување на графичките симболи на

буквите Б б и У у

2. Вежби во пишување и поврзување на буквите Б б и У у во зборови во различни позиции - почетна, во средина и на крај од зборот со другите изучени букви

Боби, банана, Биба, сноб, Наум, уво, убава, таму

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктата со изучените букви, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување на реченици со новите изучени букви во тетратка

Предмет: Македонски јазик

Дата:19.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Јазик, Литература

Наставна единица: ,,Сказна за слогот,,- обработка на текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да се запознаат со слогот како дел од зборот и потребата на делењето на зборовите на слогови заради пренесување на дел од зборот во нов ред

воспитни: - позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; интерес за запознавање на својот јазик и култура

функционални: -да се оспособуваат да ги делат зборовите на слогови (усно и писмено) и да употребуваат цртичка при поделбата на зборовите на слогови; да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, илустрација и автор на текстот;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Од што е составен зборот камила (кои и колку букви); дали може да се направи некоја друга поделба на зборот освен на буквите од кои е составен - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Сказна за слогот,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на ученик (група која знае да чита)
  4. Задачи за работа:

- воочување на имињата на животните во текстот кои се поделени на слогови

- колку слогови имаат: слон, чап-ја, жа-бич-ка

- усно одговарање на прашањата од учебникот:

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: ,,Колку слогови има името на животното... (игра по парови)

Предмет: Македонски јазик

Дата:20.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Јазик

Наставна единица: Си играме со зборовите и учиме

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за слогот како дел од зборот; и да се запознаат со правилата за пренесување на дел од зборот во нов ред и употреба на цртичка

воспитни: - позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; интерес за запознавање на својот јазик и култура

функционални: -да се оспособуваат да ги делат зборовите на слогови (усно и писмено); да употребуваат цртичка при поделбата на зборовите на слогови и да ги применуваат правилата за пренесување на дел од зборот во нов ред;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Од што се составени зборовите? (букви и слогови); - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Си играме со зборовите и учиме:

- игра по парови: од кои слогови е составен зборот ...

  1. Запознавање со правилата за пренесување на дел од зборот во нов ред
  2. Воочување на правилата за пренесување на дел од зборот во нов ред во изучени текстови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Самостојна работа на учениците - писмена вежба - учебник стр. 131

Предмет: Македонски јазик

Дата:23.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Вежби во пишување со изучените ракописни букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените ракописните букви преку пишување на истите во склоп на зборови и реченици - да научат правилно да ги поврзуваат буквите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат графичките симболи на изучените ракописни букви, правилно да ги пишуваат и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Кои зборови можеме да ги напишеме со изучените букви - поврзување на изучените букви во зборови: а,м,и,е,с,н,т,о,в,п,бу

- автобус, настап, стопан, вистина и тн.

2. Вежби во пишување реченици:

- Баба меси пита.

- Симон има автобус.

- Бети носи пет банани.

- Во темнината пее ут.

- Во виното е вистината.

- Васе е убаво моме.

- Наум е умно дете.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на напишаните реченици

Предмет: Македонски јазик

Дата:24.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Усвојување на малата и големата ракописна буква Д д и Ј ј

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат големите и малите ракописните букви Д д и Ј ј преку поединечно пишување и пишување на истите во склоп на зборови и реченици со изучените ракописни букви

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малата и големата ракописна буква Д д и Ј ј, правилно да ги пишуваат графичките симболи и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- повторување на изучените ракописни букви - диктат:

Антонио има монета.

Ние сме во Тетово.

Атанас се насмевнува.

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 101

1. Откривање на малата и големата ракописна буква Д д и Ј ј

- вежби во правилно пишување на графичките симболи на

буквите Д д и Ј ј

2. Вежби во пишување и поврзување на буквите Д д и Ј ј во зборови во различни позиции - почетна, во средина и на крај од зборот со другите изучени букви

Диме, дедо, оди, над, под, Јован, Јана, Маја, мој

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктата со изучените букви, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување на реченици со новите изучени букви во тетратка

Предмет: Македонски јазик

Дата:25.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Литература

Наставна единица Што е басна - ,,Инаетчии,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со басната како прозен текст; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на басната; преку забележување на описите, настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: добродушност остроумност

-развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во басната; ликови и нивните особини, ставови - позитивни и негативни

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кој може да биде лик во прозен текст и дали сме сретнале текстови каде ликови се животните ? - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Поим за басна
  2. Уметничка интерпретација на басната ,,Инаетчии,,
  3. Изразување на непосредното доживување од содржината (настан, време и место на настанот, ликови)
  4. Изразно читање на басната од страна на учениците
  5. Задачи за работа:

-воочување и извлекување на поука од басната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

извлекување на поука, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на басната

Предмет: Македонски јазик

Дата:25.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Литература

Наставна единица: ,,Две кози,, - интерпретација на басна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со басната како прозен текст; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на басната; преку забележување на описите, настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: - развивање на позитивни карактерни особини: добродушност остроумност

-развивање на морални ставови и навики на однесување

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во басната; ликови и нивните особини, ставови - позитивни и негативни

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС КС ТВ НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кој може да биде лик во прозен текст и дали сме сретнале текстови каде ликови се животните ? - насочен разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

- Поим за басна

- Уметничка интерпретација на басната ,,Две кози,,

- Изразување на непосредното доживување од содржината (настан, време и место на настанот, ликови)

- Изразно читање на басната од страна на учениците

- Задачи за работа:

-воочување и извлекување на поука од басната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

извлекување на поука, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Споредување на двете басни

Предмет: Македонски јазик

Дата:26.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Пишување на реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените ракописните букви преку пишување на истите во склоп на зборови и реченици - да научат правилно да ги поврзуваат буквите

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат графичките симболи на изучените ракописни букви, правилно да ги пишуваат и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Кои зборови можеме да ги напишеме со изучените букви - поврзување на буквите во зборови: а,м,и,е,с,н,т,о,в,п,б,у,д,ј

- домино, вода, Јасна, Јован, дете и тн.

Вежби во пишување реченици:

- Диме има домино.

- Јован е умно дете.

- Дамјан има две баби.

- Јасна пее нова песна.

- Дедо Димо пие пиво.

- Пепо донесе вода во стомната.

- На масата има понада.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на напишаните реченици

Предмет: Македонски јазик

Дата:27.02.2009

Одд: II в

Наставна тема: Почетно читање и пишување

Наставна единица: Усвојување на малата и големата ракописна буква Л л и Р р

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и усвојат големите и малите ракописните букви Л л и Р р преку поединечно пишување и пишување на истите во склоп на зборови и реченици со изучените ракописни букви

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

развивање на естетски вкус и интерес за убаво пишување

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат малата и големата ракописна буква Л л и Р р, правилно да ги пишуваат графичките симболи и да ги поврзуваат со останатите изучени ракописни букви во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

ТР ТМ ПР ПБ

ЛП ДИ ВТ

ФР ИН ИНД ГФ РД

ПС LCD TV НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- повторување на изучените ракописни букви - диктат

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 102

1. Откривање на малата и големата ракописна буква Л л и Р р

- вежби во правилно пишување на графичките симболи на

буквите Л л и Р р

2. Вежби во пишување и поврзување на буквите Л л и Р р во зборови во различни позиции - почетна, во средина и на крај од зборот со другите изучени букви

Рада, Дара, дар, крај, Лидија, молив, стол

3. Вежби во поврзување на ракописните букви - препишување на речениците од учебникот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктата со изучените букви, Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување на реченици со новите изучени букви во тетратка