Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки                                                                             Ноември >>

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 15.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Цртање на зеленчукови растенија (пиперка, домат, морков)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со линијата и нејзината разновидност: долга и куса линија, отворена, затворена, тенка, дебела, испрекината; креативно да ја применуваат во ликовниот израз при цртање на  контури и текстури на зеленчукови растенија и плодови

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да реализираат различни видови линии и креативно да ги компонираат во различни односи, насоки, големини и форми и да ги применуваат во ликовниот израз;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: зеленчукови плодови (пиперка, домат, морков), блок, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Кажување на гатанки за зеленчук, каде расте зеленчукот (корелација со македонски јазик и запознавање на околината)                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Истакнување на мотивот    

   2. Истражување на различни видови зеленчукови плодови  - воочување форма  и различни видови линии

   3. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   4. Следење на работата на учениците, давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Истражувачки активности:

   - воочување форма, боја на зеленчукови плодови (пиперка, домат, морков)

   2. Дискусија: какви линии ќе употребиме за да ги нацртаме зеленчуковите плодови:

  • долги и куси,
  • отворени, затворени,
  • тенки, дебели,
  • испрекинати

   3. Самостојна работа на учениците         

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 22.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Печатење

Наставна единица: Шаблон - Лисја од растенија - природни материјали за печатење

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат дека со кој било предмет премачкан со боја може да се направи и добие негов отпечаток;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците самостојно да го држат печатот и да прават отпечатоци; да ја регулираат и контролираат силата (притисок, стисок) на дланката и да развијат чувство на ритмичко движење на раката

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: листови од растенија, темперни бои, четка, блок

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Боите на шумата во есен (корелација со македонски јазик)                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Запознавање со поимите: печатење, шаблон

   2. Запознавање со постапката за печатење  

   3. Технички упатства за работа со материјалите

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

Работа во групи

  1. Истражувачки активности:

   - воочување форма, боја, текстура на листовите

   2. Практична работа:

  • истиснување на соодветна темперна боја врз палетата
  • премачкување на листот со боја,
  • правење отпечаток

   3. Самостојна работа на учениците: изработка на шара, птица, животно         

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 24.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Работа со фломастер - грозд

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за линијата и нејзината разновидност: отворена, затворена, тенка, дебела, долга и куса линија, испрекината; креативно да ја применуваат во ликовниот израз при цртање на  контури и текстури на овошнии плодови

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците фокусирано да ја набљудуваат околината, да реализираат различни видови линии (отворени, затворени) и креативно да ги компонираат во различни односи и големини;  да стекнат поголема контрола и сигурност на движењето на раката

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: грозд,блок, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

- Кажување на гатанки и песнички за грозјето, (корелација со македонски јазик)                   

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Истакнување на мотивот    

   2. Истражување на различни видови грозје - воочување на формата на гроздот и забележување видови линии

   3. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Истражувачки активности:

   - воочување на формата на различни видови гроздови, боја на зрната

   2. Дискусија:

  • какви линии ќе употребиме за да го нацртаме гроздот: отворени – затворени
  • каква боја на фломастер ќе употребиме за цртење

   3. Самостојна работа на учениците         

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 31.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Печатење

Наставна единица: Шаблон- Ластовичка ( боење )-основни материјали за печатење      

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат дека со кој било предмет премачкан со боја може да се направи и добие негов отпечаток;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците самостојно да го држат печатот и да прават отпечатоци; да ја регулираат и контролираат силата (притисок, стисок) на дланката и да развијат чувство на ритмичко движење на раката

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: слика на ластовичка, темперни бои, четка, блок

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Што се случува со птиците во есен (корелација со македонски јазик)                   

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Запознавање со поимите: печатење, шаблон

   2. Запознавање со постапката за печатење  

   3. Технички упатства за работа со материјалите

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

 

Активности на учениците:

Работа во групи

  1. Практична работа:

  • Цртање на печатот врз подлога
  • сечење,
  • правење отпечаток

   2. Истражувачки активности:

  • воочување форма, боја, текстура на печатот

   3. Самостојна работа на учениците     

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби -лична и од другарчињата