Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                              ДЕКЕМВРИ >>

 
 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 12.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Моделирање и обликување

Наставна единица: Моделирање на роденденска торта

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ја истражуваат природата и околината и да ги прошируваат своите знаења за различните форми на објектите; да ја запознаваат техниката на моделирање

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да создаваат и естетски моделираат предмети воочуваајќи ја нивната форма; да моделираат со додавање и одземање на материјалите за моделирање;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: слики, пластелин, подлога за моделирање

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Пеење на песничката ,,Среќен роденден,,                  

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Истакнување на мотивот  

   2. Истражување на мотивот – презентација на слики - воочување форма, боја, шари

   3. Технички упатства за работа со материјалот за моделирање

   4. Следење на работата на учениците, давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Истражувачки активности – анализа на слики со роденденски торти:

  •    воочување форма, боја

   2. Дискусија: како ќе ја изработиме тортата:

  • форма – едно парче пластелин
  • избор на боја
  • украсување на тортата со додавање

   3. Самостојна работа на учениците         

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 14.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Сликање

Наставна единица: Илустрација на текст: “Загубеното пријателство”-водени бои            

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги запознаат водените бои како материјал за сликање и да научат правилно да ракуваат со нив

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците правилно да ракуваат со водените бои;  да стекнат поголема контрола и сигурност на движењето на раката

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: блок, водени бои, четка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

- Раскажување на текстот ,,Загубеното пријателство,, (корелација со македонски јазик)                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Истражување на материјалите за работа

   2. Истакнување на мотивот   

   3. Технички упатства за работа со сликарскиот материјал

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Истражувачки активности:

  • поставување подлога за цртање
  • воочување на начинот на работа со приборот

   2. Дискусија:

  • кои бои ќе ги користиме
  • што најпрво ќе насликаме

   3. Самостојна работа на учениците     

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 26.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Печатење

Наставна единица: Печатење: есенски листови

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат дека со кој било предмет премачкан со боја може да се направи и добие негов отпечаток;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците самостојно да го држат печатот и да прават отпечатоци; да ја регулираат и контролираат силата (притисок, стисок) на дланката и да развијат чувство на ритмичко движење на раката

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: листови од растенија, темперни бои, четка, блок

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Боите на шумата во есен (корелација со македонски јазик)                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Запознавање со поимите: печатење, шаблон

   2. Запознавање со постапката за печатење  

   3. Технички упатства за работа со материјалите

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

Работа во групи

  1. Истражувачки активности:

  • воочување форма, боја, текстура на листовите

   2. Практична работа:

  • истиснување на соодветна темперна боја врз палетата
  • премачкување на листот со боја,
  • правење отпечаток

   3. Самостојна работа на учениците: изработка на шара, птица, животно        

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 28.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Сликање

Наставна единица: Илустрација на текст: “Трите мечиња”- сликање

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги запознаат водените бои како материјал за сликање и да научат правилно да ракуваат со нив

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците правилно да ракуваат со водените бои;  да стекнат поголема контрола и сигурност на движењето на раката

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: блок, водени бои, четка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

- Раскажување на текстот “Трите мечиња”- (корелација со македонски јазик)                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Истражување на материјалите за работа

   2. Истакнување на мотивот 

   3. Технички упатства за работа со сликарскиот материјал

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Истражувачки активности:

  • поставување подлога за цртање
  • воочување на начинот на работа со приборот

   2. Дискусија:

  • кои бои ќе ги користиме
  • што најпрво ќе насликаме

   3. Самостојна работа на учениците 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата