Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

 << НОЕМВРИ

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 03.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Печатење

Наставна единица: Печатење : “Моите рачиња”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката на печатење; да научат дека со кој било предмет премачкан со боја може да се направи и добие негов отпечаток;

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да ги набљудуваат и претставуваат деловите од своето тело; самостојно да прават отпечатоци со својата дланка; да ја регулираат и контролираат силата (притисок, стисок) на дланката и да развијат чувство на ритмичко движење на раката

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: темперни бои, блок

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Правење форми со дланките (птица, куче, зајаче)                     
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: шаблон

   2. Подготовки за постапката на печатење  

   3. Технички упатства за работа со материјалите

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

Работа во групи

  1. Истражувачки активности:

  • воочување на дланката како шаблон

   2. Практична работа:

  • истиснување на соодветна темперна боја врз палетата
  • премачкување на дланката со боја,
  • правење отпечаток

   3. Самостојна работа на учениците: изработка на шара, птица

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 05.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Цртање: “Моето семејство”                                           

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно да ракуваат со материјалите за цртање; континуирано да ги запознаваат и комбинираат линиите во ликовниот израз според интензитетот, дебелината, должината, видот

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да ги набљудуваат и претставуваат луѓето кои ги опкружуваат; да ги забележуваат и комбинираат линиите во ликовниот израз според интензитетот, дебелината, должината

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: блок, моливи со различна дебелина

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

  1. членови на моето семејство (корелација со македонски јазик и запознавање на оклината)  
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Истражување на форми и линии

   2. Истакнување на мотивот   

   3. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

   1. Истражувачки активности - кои форми ни се потребни за да претставиме луѓе:

  • глава, форма на трупот и екстремитетите

   2. Видови линии:

  • отворени – затворени
  • кратки – долги
  • прави – криви

    3. Големина на формите:

  • големи – родителите
  • мали - децата

   4. Самостојна работа на учениците 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 
 
 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 10.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Цртање : “Мојата детска соба”

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците континуирано да развиваат вештини за правилно ракување со материјалите за цртање; да ги запознаваат и комбинираат линиите во ликовниот израз според интензитетот, дебелината, должината, видот

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да ја набљудуваат и претставуваат околината која ги опкружува; да ги забележуваат и комбинираат линиите во ликовниот израз според интензитетот, дебелината, должината

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: блок, моливи со различна дебелина

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

  1. Мојата детска соба – усно опишување
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Истражување на форми и линии

   2. Истакнување на мотивот   

   3. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

   1. Истражувачки активности

  • предмети и мебел во мојата соба кои имаат слична форма: шкафови, масички со фиоки и тн.
  • видови линии со кои ќе се цртаат предметите: шкафови, прозорци, масички – затворени линии; кревет, биро – прави; завеси – криви линии и тн.

    2. Поставување на композицијата:

  • распоред на предметите и мебелот во собата

   3. Самостојна работа на учениците 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 

Наставен предмет:    Ликовно образование 

 Дата: 17.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: Изработка на пирамида за здрава исхрана

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците континуирано да развиваат вештини за правилно ракување со материјалите за цртање; да ги запознаваат и комбинираат линиите во ликовниот израз според интензитетот, дебелината, должината, видот

 воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

 функционални: учениците да ја набљудуваат и претставуваат околината која ги опкружува; да ги забележуваат и комбинираат линиите во ликовниот израз според интензитетот, дебелината, должината

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: блок, моливи со различна дебелина

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 10 

  1. Како треба правилно да се храниме – корелација со ЗО
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

  1. Истражување на форми и линии

   2. Истакнување на мотивот   

   3. Технички упатства за работа со цртачкиот материјал

   4. Следење на работата на учениците,  давање насоки и упатства, водење забелешки

Активности на учениците:

    1. Истражувачки активности: по кој редослед треба да се постават намирниците во пирамидата за исхрана

   - форми, видови линии

    2. Поставување на композицијата:

   - распоред на продуктите во пирамидата за исхрана

     3. Самостојна работа на учениците 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата